Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu crestere copil 2 ani nelamuriri! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu crestere copil 2 ani nelamuriri!

17 replies to this topic

#1 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2005 - 04:48 PM

Sunt nelamurita in legatura cu noua ordonanta privind concediul maternal/paternal...

Nu am inteles se depun dosare ...daca da ..unde si ce trebuie sa contina?
Eu am la firma 2 mamici in concediu maternal ( din lunile mai/aug 2005), una din mamici este din brasov ( am avut un punct de lucru acolo dar s a desfintat) si un tatic in concediu paternal...

Se mai plateste con .din decembrie care trebuie platit in ian.?

Astept parerii!


:cry:
cms



#2 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2005 - 05:24 PM

Comunicat pe site-ul cnpas.org



Începand cu data de 1 ianuarie 2006, indemnizatia pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap urmeaza a se acorda de catre directiile teritoriale de munca, solidaritate sociala si familie, în baza prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.1008 din 14 noiembrie 2005.

Cu aceeasi data, înceteaza plata indemnizatiei pentru cresterea copilului efectuata în conditiile Legii nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pentru indemnizatiile care se cuvin cu începere de la data de 1 ianuarie 2006, înceteaza obligatia angajatorilor, respectiv a caselor teritoriale de pensii si agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, de a stabili/achita astfel de drepturi.

Prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.148/2005 sunt aplicabile si persoanelor care, la data de 31 decembrie 2005 se afla în plata sau li se cuvine indemnizatia pentru cresterea copilului reglementata de Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pentru a sprijini activitatea directiilor de munca, solidaritate sociala si familie si pentru a exista continuitate în plata drepturilor deja stabilite, angajatorii, platitori ai indemnizatiei pentru cresterea copilului stabilita conform dispozitiilor Legii nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, vor proceda la urmatoarele:

1. Odata cu declaratia nominala lunara, ce urmeaza a fi depusa pana pe data de 25 decembrie a.c., vor depune la casa teritoriala de pensii fisierele cuprinzand datele de identificare a persoanelor aflate în plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, inclusiv a celor care au înregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost înca stabilit. Datele sunt solicitate într-un format unic care poate fi descarcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghiseele caselor judetene de pensii. Pentru a veni în sprijinul angajatorilor, CNPAS pune la dispozitie si un program informatic pentru culegerea acestor date.


2. Angajatorii vor depune la directiile de munca, solidaritate sociala si familie judetene, respectiv la directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucuresti, din raza de domiciliu a beneficiarilor, dosarele aferente indemnizatiilor pentru cresterea copilului aflate în plata, inclusiv a celor care au înregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost înca stabilit.
Dosarele vor contine, în principal, urmatoarele documente în copie, certificate pentru conformitate cu originalul:
a.cererea de acordare a drepturilor înregistrata la angajator;
b.certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
c.buletinul ( cartea de identitate);
d.certificatul privind încadrarea copilului într-o categorie de persoane cu handicap, dupa caz;
e.adeverinta, eliberata de angajatori, din care sa reiasa îndeplinirea conditiilor de stagiu de cotizare cerute de Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, situatia deschiderii dreptului la indemnizatia pentru cresterea copilului si a duratei acordarii acesteia. Modelul adeverintei poate fi descarcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghiseele caselor judetene de pensii




#3 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 17 December 2005 - 10:54 PM

La casa de pensii angajatorul depune discheta cu datale personale ale beneficiarului şi ale copilului aflat în îngrijire.
Începând cu 01.001.2005 pentru îndemnizaţiile aflate în plată , tot angajatorul va depune dosarul cu toate documentele beneficiarilor de îndemnizaţii la direcţiile de muncă.
Manea Mircea



#4 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 December 2005 - 10:56 AM

Multumesc pentru raspuns! :)
cms



#5 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 19 December 2005 - 12:02 PM

Dar idemnizatiile pe decembrie care se dau in ianuarie pe state de plata cine le plateste .Daca Nu le plateste Casa de pensii inseamna ca in ianuarie platim cota cas intreaga.Directia va plati pentru luna in cursa sau tot asa in luna urmatoare ?
zambeste,maine va fi mai rau



#6 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 December 2005 - 04:16 PM

ivancristina a spus:

Dar idemnizatiile pe decembrie care se dau in ianuarie pe state de plata cine le plateste .Daca Nu le plateste Casa de pensii inseamna ca in ianuarie platim cota cas intreaga.Directia va plati pentru luna in cursa sau tot asa in luna urmatoare ?

:?: Ne poate lamuri cineva?
cms



#7 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 19 December 2005 - 05:08 PM

Am vorbit la Directia Muncii si au spus ca ei acorda abia in februarie pt ianuarie .Cine stie mai multe ?Ce se intampla pe decembrie ?
zambeste,maine va fi mai rau



#8 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2005 - 08:12 PM

carolina3 a spus:

Comunicat pe site-ul cnpas.org



Începand cu data de 1 ianuarie 2006, indemnizatia pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap urmeaza a se acorda de catre directiile teritoriale de munca, solidaritate sociala si familie, în baza prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.1008 din 14 noiembrie 2005.

Eu inteleg din cele de mai sus ca pentru decembrie se procedeaza ca si pana acum si incepand cu indemnizatia pentru ian. 2006 se aplica noile reglementari! Ce mi se pare mai grav este ca eu mi-am depus deja declaratiile la toate firmele pentru luna noiembrie si atunci cand le-am depus nimeni de la Casa nu s-a sinchisit sa ma anunte, sau macar sa ma intrebe de aceasta noua declaratie ce tb depusa pana pe 25 dec. desi am la 6 firme concediu pentru ingrijire copil pana la 2 ani cu CAS de rambursat! :roll: Noroc ca mai vorbesc cu unii si cu altii!
JaNik@ :wink:



#9 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 December 2005 - 09:12 PM

carolina3 a spus:

Comunicat pe site-ul cnpas.org
2. Angajatorii vor depune la directiile de munca, solidaritate sociala si familie judetene, respectiv la directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucuresti, din raza de domiciliu a beneficiarilor, dosarele aferente indemnizatiilor pentru cresterea copilului aflate în plata, inclusiv a celor care au înregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost înca stabilit.

...dar daca intre timp mamica si a mutata domiciliul tocmai in celalalt capat al tarii, intr un satuc ratacit si uitat de lume, desi angajatorul este in bucuresti !?!...in astfel de situatii unde se depune dosarul ?
in buc de unde apartine firma sau la noul domiciliu al mamicii ?
v ati lovit de asta ?
cum ati rezolvat ? :roll:



#10 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 December 2005 - 12:21 PM

...dar daca intre timp mamica si a mutata domiciliul tocmai in celalalt capat al tarii, intr un satuc ratacit si uitat de lume, desi angajatorul este in bucuresti !?!...in astfel de situatii unde se depune dosarul ?
in buc de unde apartine firma sau la noul domiciliu al mamicii ?
v ati lovit de asta ?
cum ati rezolvat ?


Si eu am o asfel de problema ...firma este din Bucuresti iar mamica din Brasov, banii ii depunem pe card..

Si mai am de recuperat banuti de la cnaps din sept,oct, noi.... :(
cms



#11 cornelia.iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:galati

Postat 19 January 2006 - 08:09 PM

Dosarul ptr indemnizatia de crestere copil se depune in localitatea unde isi are domiciliul mamica.Asa am procedat sapt. trecuta cu singurul meu dosar .L-am trimis la Bacau,la mamica(angajatorul fiind din Galati).



#12 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2006 - 09:45 AM

si eu am trimis dosarul trimis la brosov !...cererile care trebuiau depuse de mamici in fiecare luna la primarie ...se mai depun????
cms



#13 vslmarcel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sportul

Postat 20 January 2006 - 01:04 PM

stie cineva ,indemn.crestere pe decembrie,cine o achita?daca angajatorul,atunci ce se depune ptr.recuperare diferenta din CAS?tot cu referat?AM DEPUS LA INCEPUTUL LUNII DISCHETA CU DATELE MAMEI SI COPILULUI.



#14 Ioio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2006 - 01:24 PM

In urma informatiilor de ieri, de cand a vorbit ministrul muncii, eu am inteles urmatorul lucru: "parintii care incaseaza deja indemnizatia de ingrijire a copilului au la dispozitie un termen de 90 de zile sa depuna noul formular de cerere pe care Primariile le vor emite si trimite apoi prin posta".
Dar am siguranta ca am inteles corect!
Eu sunt in cazul in care deja incasez aceasta indemnizatie ba mai mult, nu mai am decat 4 luni de concediu...

Puteti sa-mi spuneti si parerea voastra?
Mai trebuie sa ma duc sa incerc iar sa-mi depun celebrul dosar sau nu mai e cazul ...in lumina noutatilor aparute ieri 19.01.2006? :?:
Multumesc anticiopat :!:



#15 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2006 - 03:24 PM

indemnizatia pt. decembrie este platita de catre angajator!
cms



#16 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2006 - 06:52 PM

Ioio a spus:

In urma informatiilor de ieri, de cand a vorbit ministrul muncii, eu am inteles urmatorul lucru: "parintii care incaseaza deja indemnizatia de ingrijire a copilului au la dispozitie un termen de 90 de zile sa depuna noul formular de cerere pe care Primariile le vor emite si trimite apoi prin posta".
Dar am siguranta ca am inteles corect!
Eu sunt in cazul in care deja incasez aceasta indemnizatie ba mai mult, nu mai am decat 4 luni de concediu...

Puteti sa-mi spuneti si parerea voastra?
Mai trebuie sa ma duc sa incerc iar sa-mi depun celebrul dosar sau nu mai e cazul ...in lumina noutatilor aparute ieri 19.01.2006? :?:  
Multumesc anticiopat :!:

Dosarul il depune angajatorul, si cu nr de inregistrare al dosarului parintele depune o data, o declaratie...din cate am inteles aceasta declaratie nu se va mai depune luna de luna de catre parinte ci doar in cazul in care apar modificari ce trebuiesc mentionate!
DanielaZ



#17 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 21 January 2006 - 04:22 PM

Buna! Nu sunt tocmai la subiect dar o sa scriu intrebarea mea aici..

Intru in CIC si pt. ca am lucrat la mai multe firme cu ctr, timp partial trebuie sa renunt acum la ele..

De ce acte este novoie pt. asta? Cererea mea, decizie si act aditional? Este corect? In actul aditional ce se modifica?? Are cineva un model de decizie?Am gasit pe aici una colectiva pt. modificarea sal min. dar eu as vrea una simpla...

Multumesc!!



#18 Ioio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2006 - 08:32 PM

Va multumesc!
Am aflat insa intre timp, de la o mama care a depus in acest fel, ca la Primaria sect 3 se primeste si dosarul impreuna cu cererea! Pentru a ajuta putin mamele...
Dar e nevoie de buletinele ambilor parinti in original si de certif de nastere al copilului in original pentru ca fac verificarea datelor din cerere pe loc!
Accepta sa fie depuse dosarul si cererea si de catre tati.

Eu insa apartin de sect 2 si nu stiu daca si cei de acolo s-au gandit sa procedeze la fel pentru a eficientiza putin cosmarul!...
Daca stiti ceva despre acest lucru va rog sa-mi spuneti.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL