Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie carte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Productie carte

16 replies to this topic

#1 Mr.Bean

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 December 2005 - 05:40 PM

Bine v-am gasit! Puteti sa-mi spuneti care sunt inregistrarile pentru productie carte si documentele corespunzatoare ? VA MULTUMESC!



#2 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2005 - 11:11 AM

Inregistrarile sunt :

1. obtinerea prod.finit : 345=711 pret de productie

2. vanzarea

a. din magazin :

- intai transformare in marfa 371=345 1.000.000
- inregistrarea adaosului com 371=348 300.000
- vanzare 411=707 1300.000
- descarcarea gestiunii : 607=371 1.000.0000 ; 348=371 300.000

Obs. Se agauga si TVA daca esti platitor de TVA

b. direct, daca nu ai magazin :

- vanzare 5311= 701 1.300.000
- descarcare 711= 345 1.000.000

Acum valoarea care se trece in 345 este preluata din gestiune. Adica se f ace fisa produsului finit care include toate costurile de productie : cheltuieli directe (materie prima, mat. consumabile etc) , cheltuieli indirecte (ch. energia, apa, ch. cu chiria, intretinerea, alte ch. ). Aceste ch indirecte sunt in general estimate. Pentru estimare se face antecalcul. In momentul in care afli exact ch indirecte faci postcalcul . Diferenta intre postcalcul si antecalcul se trece in 348.

Pentru prodcutie carte : ch direte :
-materie prima : hartie, tus imprimanta, catoane, etc.




#3 AdrianI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 28 December 2005 - 08:14 PM

Am si eu o intrebare!
De ce daca vinzi din magazin trebuie sa treci neaparat prin 371? Scrie undeva asta? Si daca e asa - ce inseamna magazin? :roll:



#4 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2005 - 01:40 PM

Adica ai magazin de desfacere propriu. Vezi in ordinul 306/2002 la descrierea contului 345.



#5 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 29 December 2005 - 02:34 PM

Din 2006 ordinul 306 se abroga
Pentru productia de carte faci astfel

345 - 711 obtii productie la pret de productie

411 - 701 vanzare peoduse
411 - 4427

711 - 345 descarci productia la pret de productie

Daca lucrezi cu pret prestabilit faci asa

345 - 711 obtinere productie la pret prestabilit

348 - 711 +/- diferente de pret

411 -701 vanyare productie la pret de vanzare
411 - 4427

711 -345 descarci prod la pret prestabilit

711 - 348 +/- in functie de cheltuielile din luna

Nu este obligatoriu sa transeri in magazin cartea daca nu ai magazin . Vinzi direct din depozit la persoane juridice . Pr se schimba daca vinzi la pers fizice atunci tr sa-ti creezi gestiune magazin care implica transfer in 371 si tot tacamul si atentie iti tr casa de marcat daca lucrezi cu pf

Sper sa-ti fie de folos



#6 AdrianI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 December 2005 - 01:38 AM

M-am uitat in ordinul 306/2002 si n-am gasit nimic care sa impuna ca, daca vand productia prin magazin, sa o terc prin 371. Evident ca, daca am evidenta global-valorica in magazin, nu am de ales. Dar, daca am productie, se presupune ca folosesc cantitativ-valoric la pret de achizitie si, in acest caz, mi se pare lipsita de sens obligativitatea de a trece prin 371.



#7 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2005 - 08:25 PM

Unde scrie ca daca nu ai magazin si vanzi la persoane fizice trebuie sa ai casa de marcat ? Eu stiam ca iti trebuie casa de marcat daca ai magazin si respectiv gestiune global-valorica !?! Atunci cand te duci la un magazin de calculatoare si cumperi o imprimanta pe peroana fizica nu iti da si factura ? Deci se poate da factura si chitanta unei persoene fizice ?



#8 Marietta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 08 February 2006 - 11:56 AM

Eu tin contabilitate la o editura, si aceasta editura isi vinde cartile prin posta! Facturez cartile catre persoana fizica, imi inregistrez factura in contabilitate cu 411=701 si 411 = 4427 (9%)
si o incasez prin mandat postal.Poate cineva sa-mi spuna, in conditiile in care incasez si taxele postale aferente trimiterii coletului, ce documente justificative sunt necesare si cum contabilizez?



#9 LILI OLARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:suceava

Postat 01 April 2006 - 03:32 PM

Am si eu o mare rugaminte
La un SRL care are ca obiect de activitate editatrea de carte cand si cum se calculeaza productia? Societatea este nou infiintata. Pana acum
s-au inreg.
-chelt. de constituire,
-alte chelt. (cumparari diverse :telefon ,fax,calculator,....),chelt.postale si ch.serv.telefonice,
- cheltuieli cu copyright-ul
- cheltuieli cu traducerea cartilor
-cheltuieli cu tiparirea
Cand trebuie sa inregistrez productia si la ce valoare?ce cheltuieli includ in pretul de productie? pana acum nu am avut vanzare de carti ci doar ch.cu produceea cartilor. Unele carti au parcurs toate fazele inclusiv faza de tiparire ,iar altele sunt abia in faza de traducere.
Va multumesc pt.intelegere si astept raspuns.



#10 LILI OLARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:suceava

Postat 01 April 2006 - 04:03 PM

Va rog mult ma poate lamuri si pe mine cineva?



#11 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2006 - 09:39 PM

din mesajul tau nu a reiesit clar ca faci productie.
in primul rand, ai cumparat fax, telefon, calculator, dar nu scrii nimic de utilajele de productie, cele care tiparesc cartile.
si mai scrii ca ai cheltuieli cu tiparirea...

deci, cine tipareste? societatea unde lucrezi sau alta societatea iti presteaza un serviciu?



#12 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2006 - 07:25 PM

revin asupra subiectului.
se pare ca si editarea de carte este productie. ai aici o adresa unde s-a discutat exact ce te intereseaza.

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ghlight=editura



#13 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 09 May 2006 - 11:27 AM

Marietta a spus:

Eu tin contabilitate la o editura, si aceasta editura isi vinde cartile prin posta! Facturez cartile catre persoana fizica, imi inregistrez factura in contabilitate cu        411=701 si 411 =  4427 (9%)
si o incasez prin mandat postal.Poate cineva sa-mi spuna, in conditiile in care  incasez si taxele postale aferente trimiterii coletului, ce documente justificative sunt necesare si cum contabilizez?

Ma intereseaza si pe mine aspectul legat de expedierea prin posta.
Mai livreaza cineva marfuri prin alte servicii de curierat decat Posta Romana, spre exemplu Sprint Curier, Fan Curier, Cargus?

Eu am lucrat cu ei si nici unul nu elibereaza clientului meu, caruia ii duce marfa, o chitanta care sa ateste faptul ca el a platit. Ii da doar un AWB (Air Way Bill). In aceste conditii tot eu trebuie sa-i dau chitanta si evident exista un decalaj: el plateste marfa astazi, la mine banii ajung maine sau poimaine. Deci oricum as taia eu chitanta, data platii la el nu este aceeasi cu data incasarii la mine.
Voi cum procedati?



#14 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 09 May 2006 - 01:10 PM

Flyer nu exista corespondenta 371-348, ori 371-378 sau 711-348.
pt a descarca 348 la finele lunii faci "k" la total iesiri inclusiv vz prin magazinul propriu.
la vz de produse proprii prin magazine(librarii) proprii de desfacere se face nir care are la baza avizul. avizul constituie docum legal prin care se descarca gestiunea de prod finite si NIR-UL cu amanuntul docum de intrare pt magazinele proprii de desfacere.

371/-345:378:4428
obligatoriu casa de marcat la magazine de desfacere proprii-banuiesc ca vindeti cate diverse pf.
la vz prin colet postal sau alta forma de vz la distanta factura fiscala.



#15 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 09 May 2006 - 01:17 PM

oug 28/1999-art1: ag ec care efectueaza livrari de bunuri cu amanutul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.



#16 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 09 May 2006 - 01:22 PM

documente necesare:
-pt consum mat prima si mat div: bonuri de consum si fise limita(numai in caza de met pe comenzi)
-pt prod finit-note de predare
-pt iesiri din gestiune: facturi, aviz, note transfer



#17 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 May 2006 - 01:11 PM

ana maria: eu lucerz in fiecare zi cu nemo, tce si fancurier. am 2 variante:
1. ori stiu eu cat costa sa trimit coeltul al client si ii trec valoarea transportului, ca pozitie separata in factura
2. ori ii spun curierului sa factureze la destinatie, caz in care clientul meu va primi factura.
asta presupunand ca firma ta nu acopera din banii proprii cheltuielile de transport. (pentru clientii mai mari acopar eu cheltuielile de transport).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL