Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Delegatii, deplasari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Delegatii, deplasari

7 replies to this topic

#1 lorylei

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fiscalitate,legislatie,particularitati in contabilitate

Postat 04 November 2004 - 03:44 PM

Ce documente se folosesc in acest caz?Cum se inregistreaza in contabilitate, care anume dintre cheltuieli sunt deductibile, in ce masura pot fi prinse pe cheltuieli(atat pantru deplasari in tara cat si in strainatate).Bineinteles ca rog din tot sufletul pe cei care sunt dispusi si pot sa ma consilieze sa o faca, nu este cu titlu imperativ mesajul meu,(in cazul in care deranjez pe cineva cu intrebarile mele).



#2 clau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Sibiu, HOME

Postat 04 November 2004 - 04:51 PM

si eu as fi curios sa aflu in detaliu




#3 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 November 2004 - 09:16 PM

trebuie sa fii mai exacta in ceea ce priveste intrebarile.Ca document oficial pentru delegatii este utilizat ORDINUL DE DEPLASARE care este un tipizat ce se cumpara de la librarie.in situatia unei delegatii sunt deductibile chelt efectuate cu transportul(benzina in cazul in care se pleaca cu masina firmei sau bilete tren,etc), cazarea ptr nr de pers care pleaca,alte cheltuieli cu materiale necesare (in eventualitatea executarii unei lucrari in aceasta deplasare)si diurna aferenta fiecarei pers. pe zilele de deplasare.Aceasta e in valoare de 90800 lei /zi de pers si in cazul in care unitatea inregistreaza profit este deductibila in limita :90800X2.5 ori.
inregistrari contabile?avans (pe dispoz de plata) 542=5311.diurna 625=542/toate facturile se inregistreaza normal numai cu diferenta ca se achita din 542(eventual analitic distinct pe persoana).
Pentru delegatiile externe este aceeasi procedura,eventual avansul se efectueza in valuta si exista plafon de diurne pe fiecare tara.
Daca ati inteles ceva, ma bucur ca v-am putut fi de folos si astept intrebari in cazul in care exista nelamuriri.iulia



#4 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 November 2004 - 09:18 PM

tot iulia sunt.am uitat sa spun ca mesele servite in timpul delegatiei trebuiesc platite din banii de diurna sau daca nu facturile de la restaurant sunt inregistrate in ch. de protocol si sunt deductibile in masura formulei...de calcul a impoz. pe profit. :roll:



#5 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 05 November 2004 - 04:33 PM

din cate stiu eu diurna s-a modificat de la 90800 la 105200lei
cluj napoca



#6 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2004 - 10:56 AM

asa e .sorry



#7 lorylei

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fiscalitate,legislatie,particularitati in contabilitate

Postat 10 November 2004 - 10:30 AM

Va multumesc pentru ajutor.Dau mai multe detalii legate de o deplasare in strainatate.Unitatea a incheiat un contract in contrapartida cu o unitate de turism.Persoanele delegate au beneficiat timp de 7 zile de serviciile acestei unitati in Grecia.Transportul s-a efectuat cu autocarul acestei unitati, delegatii au beneficiat de servicii de cazare, masa , in cuantum aproxim.de 350euro de persoana(ma refer la valoare facturata de catre aceasta unitate).Nu stiu in primul rand daca este legal un astfel de contract, chiar daca unitatea care a beneficiat de serviciile Agentiei de turism urmeaza sa contrapresteze serviciul mentionat in contract,cum s-ar putea formula documentul justificativ pe baza caruia s-a efectuat aceasta deplasare in strainatate,daca este nevoie de o invitatie din partea celor din Grecia,o delegatie,o decizie a unitatii in acest sens pentru o deplasare atat de lunga(cuantumul acestei delagatii este de aproape20.000.000 lei).In lege se mentioneaza despre deplasarile efectuate cu mijl.de transport ca :tren,masina unitatii,etc,nu si despre transportul cu autocare, s-au nu am inteles eu bine?



#8 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 16 November 2004 - 06:24 PM

vezi hg 518/10.07.95 mo 154/19.07.95-privind unele drepturi si oblig ale pers roman trimis in strainatate..................






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL