Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
clasa 8 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


clasa 8

4 replies to this topic

#1 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 17 December 2005 - 02:16 PM

buna ziua tutoror !

*am o nelamurire in privinta conturilor clasa 8
1 . la firma unde lucrez de 3 saptamani s-a luat o amenda ( la ineputul anului )de la garda financiara pentru neevidentierea in contabilitatea ( de gestiune ??? ) a operatiilor privind inchirierea de utilaje si spatii........
*rugamnintea este daca imi puteti spune pas cu pas ce ar trebui sa fac pentru ca la urmatorul control sa nu mai cad si eu in aceeasi greseala?
*programul de contabilitate nu permite lucrul cu clasa 8; ar trebui sa tin fise de cont de mana? si sa evidentiez chiriile ? probabil ca la fel ar trebui facut si cu obiectele de inventar ???

multumesc anticipat
o zi buna tuturor
daniela



#2 mitumac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 December 2005 - 05:47 PM

Chiar daca aplicatia informatica nu iti permite sa utilizezi conturi din clasa 8 tu trebuie sa le folosesti. Pt. obiectele de inventar, in momentul in care au fost date in consum, trebuie sa debitezi contul 8038...practic cand efectuezi inventarierea anuala, fizica, a ob de inventar, soldul ob in folosinta (fizic)-8038...la fel si cu produsele inchiriate(pe care nu le ai in balanta ca mf sau ob),custodiile,comodatul,etc...vezi ca tb sa faci si balanta cu ct din clasa 8.




#3 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2006 - 11:05 AM

Operatiunile cu clasele 8 si 9 trebuie trecute in balanta cu conturiile din 1-7 ? Si atunci si in cartea mare, registrul jurnal, .. ???



#4 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 11:15 AM

Cineva spunea de conturile din clasa 8 ca se trec in balanta pentru "TRANSPARENTA" . E posibil si in registrul jurnal in cazul acesta, ca fise oricum se fac !
Alte pareri ?



#5 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 03 February 2007 - 11:41 AM

nici eu nu am avut in program posibilitatea in tin clasa 8, dar mi-am creat un cont de contrapartida de ex 8000
de ex inregistrez 8039=8000 si invers .
si la mine a fost garda si m-au intrebat din start daca am balanta clasa 8.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL