Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comisionar vamal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


comisionar vamal

2 replies to this topic

#1 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 20 December 2005 - 10:02 AM

Va rog ma poate ajuta cineva , cum pot sa devin comisionar vamal.
sau poate stiti cum sa scap de romtrans , am foarte multe importuri si as vrea sa nu mai depind de fiecare data de ei . Exista si altcineva care ar putea sa faca declaratiile vamale in afara de romtrans.
Multumesc.



#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 21 December 2005 - 09:05 AM

incearca si prin alte companii daca UPS nu-ti place (Romtrans)
sa-ti dau cateva exemple....FedEx, TNT, DHL.....parerea mea....incearca FedEx.....TNT merge mai greu iar la DHL te uita sfintii pana iti iei un colet
oricum UPS se mishca super bine si nu depinzi de ei.....adica...ai avizarea azi, ai calculatia azi si daca te mishti, maine dimineata poti sa ai coletul.....sau...daca te duci tu, la ei....poti sa ai coletul tot azi.....ce ti se pare dificil aici?
daca intr-adevar iti frige buza dupa un import...te duci pe capul lor si pleci cu coletul de acolo in maxim 3 ore
altfel, tu nu poti fi si comisionar vamal si sa fai si lucrari pt firma la care lucrezi, pt importurile voastre.....nu ai mai fi independent




#3 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 24 December 2005 - 05:02 AM

Ordin ANV 460/24.03.2005 pentru aprobarea Normelor privind procedurile simplificate de vămuire - MO 291/07.04.2005

Ordin ANV 1691/16.06.2005 pentru modificarea și completarea Normelor privind procedurile simplificate de vămuire - MO 542/27.06.2005

Vezi procedura de vamuire la domiciliu.
Scapi de comisionarul vamal, iar daca ai multe op. vamale faci chiar insemnate economii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL