Expert contabil: cand poate deduce combustibilul pentru masina personala? - articole conta.ro
Contabilitate � Conta.ro
Va asteptam online 24 ore din 24 sub sloganul: 100% contabilitate!
Puteti cere, oferi si gasi solutii la orice problema de contabilitate si fiscalitate. Si in plus aveti legislatia economica actualizata si un modul important de resurse umane.

Expert contabil: cand poate deduce combustibilul pentru masina personala?

Intrebare: Un expert contabil, neplatitor de TVA, care se deplaseaza cu masina personala (exista contract de inchiriere) la sediului clientului pentru indeplinirea serviciilor contractuale poate sa isi deduca intreaga cheltuiala cu combustibilul?

Raspuns: In cazul deducerii cheltuielilor cu combustibilul trebuie sa aveti in vedere prevederile art 21 alin 4 lit t, care prevede faptul ca sunt deductibile integral astfel de cheltuieli in situatia in care autoturismul este utilizat exclusiv in cadrul activitatilor economice.

Utilizarea exclusive in scopul activitatilor economice se demostreaza cu foaia de parcurs, document obligatoriu, prevazut de normele metodologice ale Codului fiscal .

Astfel, atat expertul contabil, cat si avocatul pot deduce integral cheltuielile cu combustibilul in situatia in care autoturismele sunt utilizate numai in vederea realizarii activitatilor economice. Activitatile descrise de dvs. reprezinta activitati economice.

Conform normelor metodologice de aplicare a art. 145^1 din Codul fiscal , utilizarea in scopul activitatii economice a unui vehicul cuprinde, fara a se limita la acestea: deplasari in tara sau in strainatate la clienti/furnizori, pentru prospectarea pietei, deplasari la locatii unde se afla puncte de lucru, la banca, la vama, la oficiile postale, la autoritatile fiscale, utilizarea vehiculului de catre personalul de conducere in exercitarea atributiilor de serviciu, deplasari pentru interventie, service, reparatii, utilizarea vehiculelor de test-drive de catre dealerii auto.

Atentie insa ca utilizarea mixta a autoturismului (atat in scopul activitatilor economice cat si in alte scopuri (personal), atrage dupa sine nedeductibilitatea tututor cheltuielilor, inclusiv cele efectuate pentru activitati economcie. Totodata, va facem cunoscut ca inclusiv transportul de acasa la locul de desfasurare a activitatii si invers se considera uz personal, care atrage nedeductibilitatea cheltuielilor cu combustibilul.

In cazul cazarii in afara unitatilor hoteliere, persoana fizica care este in delegatie, isi poate deconta suma de 30 lei/noapte, conform art. 28 din HG 1860/2006. Aceasta suma este deductibila la calculul impozitului pe profit. Persoana care deconteaza aceasta suma va da o declaratie pe proporie raspundere cu privire la faptul ca nu s-a cazat in unitati hoteliere, si va inscrie suma respectiva in decontul de deplasare.


Comenteaza acest articol in forum

Articol de: Oana Margulescu - www.conta.ro
Data: 2012-10-04
Vizualizari: 6580


  Alte ContaArticole
postat la: 2020-09-15
Virgil Popescu, ministrul Economiei, a anuntat lansarea aplicatiei informatice in vederea obtinerii granturilor de 1 miliard de euro.  Citeste mai mult ...
postat la: 2020-09-15
Ordinul ministrului Muncii si Protectiei Sociale pentru stabilirea modalitatii de acordare a sprijinului financiar si a categoriilor de bunuri ce pot fi achizitionate conform art. 6 alin. (1) din OUG nr. 132/2020. Citeste mai mult ...
postat la: 2020-09-10
Pentru nerespectarea prevederilor legale in domeniul relatiilor de munca, al securitatii si sanatatii in munca si ale Legii nr. 55/2020 privind prevenirea si combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, au fost sanctionati 1272 de angajatori, potrivit unui comunicat al Inspectiei Muncii. Citeste mai mult ...
  Conta Newsletter

Modificari in Codul Fiscal 2020. 12 Proceduri Contabile actualizate la zi Fii un contabil informat!

Aboneaza-te GRATUIT si vei primi Raportul Special

Modificari in Codul Fiscal 2020. 12 Proceduri Contabile actualizate la zi



Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


  Conta Director
  Conta Site
  Conta Topicuri Forum
Copyright Conta Online / Conta.ro 2006 - 2020. Toate Drepturile rezervate
Un proiect: Fokus Digital Services