Import in alt stat UE, urmat de transfer din acel stat in Romania. Care e regimul TVA? - articole conta.ro
 
 
 
 
 
 
Contabilitate � Conta.ro
Va asteptam online 24 ore din 24 sub sloganul: 100% contabilitate!
Puteti cere, oferi si gasi solutii la orice problema de contabilitate si fiscalitate. Si in plus aveti legislatia economica actualizata si un modul important de resurse umane.

Import in alt stat UE, urmat de transfer din acel stat in Romania. Care e regimul TVA?




O societate urmeaza sa realizeze un import de bunuri in alt stat membru, iar bunurile vor fi transferate din acel stat membru in Romania. In acest context, se solicitata precizari privind regimul TVA aplicabil acestor operatiuni.

Tratament fiscal:

In ceea ce priveste importul de bunuri efectuat in alt stat membru, urmat de transfer in Romania, precizam ca nu sunt aplicabile prevederile art. 142 alin. (1) lit. l) din Codul fiscal, intrucat, potrivit acestor prevederi, este scutit de TVA importul de bunuri efectuat in Romania si urmat de o livrare intracomunitara scutita din Romania in alt stat membru, in conditiile prevazute de normele metodologice.

Aceasta scutire de TVA reprezinta transpunerea in legislatia nationala a prevederilor art. 143 lit. d) din Directiva 2006/112/CE privind sistemul comun al TVA, cu modificarile si completarile ulterioare. Implementarea acestei scutiri prevazute de directiva TVA este obligatorie, prin urmare apreciem ca si statul membru in care societatea efectueaza importul aplica scutirea de TVA pentru importul de bunuri, urmat de livrarea intracomunitara scutita a acestora, sau de transfer asimilat unei livrari intracomunitare scutite. Cu toate acestea, precizam ca nu cunoastem conditiile pe care alte state membre le-au prevazut pentru aplicarea acestei scutiri si, in consecinta, pentru clarificarea regimului TVA aplicat in statul membru de import trebuie sa va adresati autoritatilor fiscale din statul respectiv.

In ceea ce priveste obligatiile privind TVA care revin in Romania, precizam ca in tara noastra societatea efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri asimilata, potrivit prevederilor art. 130^1alin. (2) lit. a) din Codul fiscal. Prin urmare, nu aveti obligatia de a plati TVA la organele vamale pentru aceasta operatiune, ci de a evidentia taxa in decontul de taxa, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila, in conditiile art. 157 alin. (2) din Codul fiscal. De asemenea, aveti obligatia de a declara aceasta achizitie intracomunitara in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 156^4 din Codul fiscal.

Baza legala

Legea nr 571 / 2003 articolul 142 al. 1 lit. l


Sursa: ANAF


Comenteaza acest articol in forum

Articol de: Andrei Constantinescu - www.conta.ro
Data: 2012-10-11
Vizualizari: 3669


  Alte ContaArticole
postat la: 2022-05-19
A aparut in Monitor OUG 67/2022 care prevede ca firmele de curierat vor fi nevoite sa anunte la Fisc platile ramburs pe care le fac romanii pentru cumparaturile online.  Citeste mai mult ...
postat la: 2022-05-12
AJFP Prahova reaminteste contribuabililor ca vineri, 20 mai 2022, este termenul de depunere pentru formularele fiscale pentru aplicarea/incetarea aplicarii sistemului TVA la incasare.  Citeste mai mult ...
postat la: 2022-05-12
Incepand de la 1 iulie 2022, utilizatorii sunt obligati sa declare in Sistemul RO e-Transport, datele referitoare la transporturile de bunuri cu risc fiscal ridicat, conform OUG 41/2022. Citeste mai mult ...
  Conta Newsletter

MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice Fii un contabil informat!

Aboneaza-te GRATUIT si vei primi Raportul Special

MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


  Conta Firme de contabilitate
  Conta Site
  Conta Topicuri Forum
Copyright Conta Online / Conta.ro 2006 - 2022. Toate Drepturile rezervate
Un proiect: Fokus Digital Services