Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PISOIAS's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


PISOIAS's Content

There have been 138 items by PISOIAS (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#10585 IVG 2004 deducerea pentru persoanele scutite de impozit

Postat de PISOIAS on 15 February 2005 - 11:56 AM in Arhiva

Ce pot sa va spun este ca am sunat la asistenta contribuabili si mi s-a spus ca pentru periaoda in care angajatul a fost in CIC nu se acorda ded, si deci nici chelt profesionale.
Am inteles insa ca ar fi unele probleme cu IVG-ul care da niste erori in cazul asta. Si problema asta nici cei de acolo nu stiau cum s-o rezolve.



#10568 angajat in CFS

Postat de PISOIAS on 15 February 2005 - 09:30 AM in Arhiva

Pe perioada concediului fara plata si a concediului de maternitate (CIC) nu se datoreaza contributia de somaj 1%.



#9981 deduceri suplimentare

Postat de PISOIAS on 09 February 2005 - 10:16 AM in Arhiva

Nu mai exista deduceri suplimetare!
Ded personala si cea suplimentara au fost cumulate in deduceri personale lunare care se calculeaza cfm Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 19/2005, in functie de venitul brut realizat lunar.



#9980 IVG 2004 deducerea pentru persoanele scutite de impozit

Postat de PISOIAS on 09 February 2005 - 10:13 AM in Arhiva

Asta este si problema mea!
Daca poate cineva sa ne lumineze v-as fi recunoscatoare.

Multumesc



#9813 FF1

Postat de PISOIAS on 07 February 2005 - 08:29 PM in Arhiva

Asa stiam si eu, dar....
Stiam ca atat timp cat angajata este in CIC nu poate sa aiba alte venituri. Si totusi daca angajata este indreptatita sa primeasca de ex al-13-sal? Nu il dau daca este in CIC, desi are lucrat la mine tot anul?



#9799 FF1

Postat de PISOIAS on 07 February 2005 - 06:04 PM in Arhiva

Multumesc, dar eu fac fisele fiscale cu programul de salarizare si de aceea am intrebat ce am intrebat. trebuie sa stiu pentru cate luni ii acord ded personala si chelt profesionale



#9791 FF1

Postat de PISOIAS on 07 February 2005 - 04:47 PM in Arhiva

Buna tuturor

Am si eu niste neclaritati:
- in cazul in care un angajat a fost in CIC 5 luni in 2004 (de ex), pentru aceste luni i se acorda deducere personala? (la intocmirea fiselor fiscale); Care este procedura de intocmire a FF in acest caz?
- poate un angajat aflat in CIC sa beneficieze de o prima de.. fidelitate :?: sa spunem intr-una din lunile in care se afla in CIC? In cazul in care da, venitul impozabil din luna se considera prima respectiva (i se acorda ded. personala?), la care va plati toate contributiile salariale?

V-as fi recunoscatoare daca ati reusi sa imi clarificati aceste probleme!!!
O zi buna!!!



#8892 Procedura de deducere din venitul global

Postat de PISOIAS on 28 January 2005 - 03:23 PM in Arhiva

Si cu deducerea pentru imbunatatirea confortului termic al locuintei (in speta termopanele) cum ramane? Se mai aplica sau nu?



#8891 Ce ati vrea mai mult de la un program de Salarii???

Postat de PISOIAS on 28 January 2005 - 03:21 PM in Arhiva

http://www.cnpas.org/
La sectiunea Servicii -> Risc si accidente de munca
gasesti atat modelul de declaratie in pdf cat si in XLS (pentru depunere pe suport magnetic)



#7680 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 18 January 2005 - 05:27 PM in Arhiva

Multumesc de lamuriri!
Deci atata timp cat in CIM e trecut separat sal de baza si separat sporul de vechime e clar!!!
Platesc somaj la sal baza+spor vechime



#7141 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 12 January 2005 - 05:22 PM in Arhiva

Citeaza

"Deci contributia de 1% se calculeaza la salariul de baza brut efectiv realizat(aferent timpului lucrat) la care se adauga sumele cu caracter permanent(sporuri care fac parte din salariu, ca sporul de vechime, sporul de conducere a unei formatii de lucru - ex. maistru-sau indemnizatia de conducere -la direcori). "
Asa stiam si eu
M-ar interesa care este baza legala> Scrie undeva explicit chestia asta?



#7129 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 12 January 2005 - 04:01 PM in Arhiva

la brut????
Pai brutul poate sa includa si ore suplimentare... si prime....



#7117 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 12 January 2005 - 03:18 PM in Arhiva

Buna tuturor!!

Am si eu o nelamurire! Din informatiile mele cota de 1% somaj se plateste la sal de baza+sporurile permanente (cele trecute in cartea de munca de ex spor vechime). As vrea sa stiu daca asa este :?: si care este baza legala.
Sper sa ma poata cineva ajuta pentru ca am avut n dispute pe tema asta.




Cometa SQL