Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aplicare procent 1% somaj - la ce? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


aplicare procent 1% somaj - la ce?

27 replies to this topic

#1 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 19 November 2004 - 01:50 PM

Hello everybody!!!

Am o mare nelamurire in ceea ce priveste calculul proc de 1% reprezentand contrib indiv la fd somaj.

In codul muncii scrie ca, contractul de munca individual este suspendat in situatia de incapacitate de munca (concediul medical) iar in HG 934/2004, care nu a suferit modificari ulterioare se spune ca:
(3) În lunile în care raporturile de muncã sau de serviciu se stabilesc, înceteazã, se suspendã, respectiv se reiau, cu excepþia suspendãrii pentru incapacitate temporarã de muncã, dacã aceasta nu depãºeºte 30 de zile, contribuþia individualã la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, prevãzutã la art. 27 din lege, se calculeazã prin aplicarea cotei de 1% asupra bazei de calcul prevãzute la alin. (1) corespunzãtoare timpului efectiv lucrat în luna respectivã."
Adicatalea, daca un angajat a stat in concediu medical hai sa zicem 31 zile lucratoare asta inseamna ca in prima luna de 20 zile nu i se retine 1% iar in a doua luna i se retine numai pt 9 zile efectiv lucrate (20lucratoare-11 ramase de CM pt a doua luna)?



#2 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 19 November 2004 - 02:16 PM

Redau ART.27 di Legea 76/2000 modificat de Legea107/2004
"ART. 27
(1) Angajatorii au obligaþia de a retine ºi de a vira lunar contribuþia individualã la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, în cota de 1%, aplicatã asupra salariului de baza lunar brut, pentru asiguraþii prevãzuþi la art. 19 lit. a)-d) sau, dupá caz, pentru asiguraþii prevázuéi la art. 19 lit. e), asupra veniturilor brute lunare realizate.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica pe perioada în care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevázute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu excepþia perioadei de incapacitate temporarã de munca, dacã aceasta nu depãºeºte 30 de zile."
--------------
Alin. (2) al art. 27 a fost introdus de LEGEA nr. 107 din 7 aprilie 2004 publicatá ãn MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.

Deci : Nu se reþine 1% pentru perioadele in care este suspendat contractul de muncã ,cu excepþia incapacitãþii de muncã mai mica de 30 de zile calendaristice, pentru care se reþine.
Rezultã deci ,cã pentru incapacitatea de munca care depãºeºte 30 de zile nu se reþine 1%
Este exact invers de cum ai socotit.

Manea Mircea



#3 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 19 November 2004 - 02:36 PM

Mircea,
Ba e asa cum am socotit ca,
in prima luna, formata din 20 zile lucratoare nu se retine 1%, dar .... cum ramane cu cele 9 zile efectiv lucrate pe luna a doua (20 zile lucratoare date ipotetic - 11 zile de concediu medical aferente lunii in cauza?
Poate nu ai citit cu atentie sau nu m-am exprimat eu destul de clar, in acest caz din urma imi cer scuze



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 25 November 2004 - 03:14 PM

cnform legii 19/2000 concediul pt incapacitate temporara de munca se acorda pe zile calendaristice. asa ca nu vad de ce te legi de zilele lucratoare. daca se depasesc treizeci de zile calendaristice nu se mai plateste 1% somaj, indiferent daca au trecut 20,21,22 sau 23 de zile lucratoare.



#5 danar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2004 - 12:06 PM

am citit forumul si tot n-am gasit raspuns la problema mea. poate ma jutati voi. am un angajat cu salariul brut trecut pe contract de munca de 5 mil. Daca intr-o luna vine doar cate patru ore pe zi, calculez 1% pentru 2,5 mil (brut realizat) sau pentru 5 mil (brut din contract). dar celelalte contributii?



#6 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 16 December 2004 - 03:42 PM

Procedeazã aºa cum scrie Legea 76/2000
"ART. 27
(1) Angajatorii au obligaþia de a retine ºi de a vira lunar contribuþia individualã la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, în cota de 1%, aplicatã asupra salariului de baza lunar brut..." iar daca angajatul lucreazã dar 4 ore salariul de bazã brut se înjumãtãþeºte.
deci 1% calculat la 2500000 lei
Manea Mircea



#7 danar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2004 - 06:41 PM

multumesc Mircea. asa am intuit si eu, dar o parere mai bine documentata nu strica.



#8 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 03:18 PM

Buna tuturor!!

Am si eu o nelamurire! Din informatiile mele cota de 1% somaj se plateste la sal de baza+sporurile permanente (cele trecute in cartea de munca de ex spor vechime). As vrea sa stiu daca asa este :?: si care este baza legala.
Sper sa ma poata cineva ajuta pentru ca am avut n dispute pe tema asta.



#9 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 12 January 2005 - 03:56 PM

De la somaj am aflat ca se retine la brut.



#10 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 12 January 2005 - 03:59 PM

Raspuns corect :asa cum spune si Mircea manea =la brut asta insemnand incadrare+sporuri.



#11 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 12 January 2005 - 03:59 PM

PISOIAS a spus:

cota de 1% somaj se plateste la sal de baza+sporurile permanente [/b](cele trecute in cartea de munca de ex spor vechime). As vrea sa stiu daca asa este :?:  si care este baza legala.

se aplica la: [size=18][b]Salar de baza+Spor de conducere(care are) ...fara alte sporururi sau ore suplimentare



#12 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 04:01 PM

la brut????
Pai brutul poate sa includa si ore suplimentare... si prime....



#13 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 12 January 2005 - 04:03 PM

Exact!



#14 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 12 January 2005 - 04:47 PM

PISOIAS a spus:

la brut????
Pai brutul poate sa includa si ore suplimentare... si prime....

Orele suplimentare si primele nu au caracter de sporuri permanente(nu apar in CARTEA DE MUNCA)...la brutul format cu acestea nu se aplica 1%.

Oricum fiecare activitate are pecificul ei si ca atare si formarea drepturilor salariale. Ce am scris mai sus se refera doar la cei care, pe langa salariul de incadrare, mai au si spor de conducere(acestea sunt trecute in CARTEA DE MUNCA).



#15 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2005 - 05:15 PM

Prin salariu de baza brut se intelege salariu plus impozit si nu salariu plus sporuri. Deci contributia de 1% se calculeaza la salariul de baza brut efectiv realizat(aferent timpului lucrat) la care se adauga sumele cu caracter permanent(sporuri care fac parte din salariu, ca sporul de vechime, sporul de conducere a unei formatii de lucru - ex. maistru-sau indemnizatia de conducere -la direcori). Aceste sporuri si indemnizatii sunt prevazute in contractul de munca in sume fixe sau procente si se inscriu in CM in valori absolute. Sporul de noapte, cel de ore suplimentare sau alte sume care nu au cracter permanent si deci nu pot fii inregistrate in CM, nu pot fi luate in calcul la stabilirea contributiei de 1%.



#16 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 05:22 PM

Citeaza

"Deci contributia de 1% se calculeaza la salariul de baza brut efectiv realizat(aferent timpului lucrat) la care se adauga sumele cu caracter permanent(sporuri care fac parte din salariu, ca sporul de vechime, sporul de conducere a unei formatii de lucru - ex. maistru-sau indemnizatia de conducere -la direcori). "
Asa stiam si eu
M-ar interesa care este baza legala> Scrie undeva explicit chestia asta?



#17 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 January 2005 - 06:08 PM

Baza legala este contractul de munca sau contractul colectiv de munca. Acestea au ca baza legala Codul Muncii. Daca in unul dintre aceste contracte se prevede ca salariatul in cauza beneficiaza pe langa salariul de baza si de o indemnizatie pentru conducerea formatiei de lucr,de exemplu, precizandu-se ca intra in salariul de baza,atunci aceasta prevedere este lege. Sigur ca se pune problema de ce nu-i maresc salariul de baza cu acesta suma ca sa nu ma mai complic... Raspunsul e ca asa este romanul nostru el vrea sa se stie mai cu mot si ca are la salariu si aia,si aia etc. In plus aceste drepturi pot sa nu se modifice cu prilejul unor majorari de salarii situatie speculata de patron in cazul sumelor fixe ca in cazul procentelor n-ai ce .
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#18 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2005 - 05:27 PM

Multumesc de lamuriri!
Deci atata timp cat in CIM e trecut separat sal de baza si separat sporul de vechime e clar!!!
Platesc somaj la sal baza+spor vechime



#19 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2005 - 02:35 PM

Trebuie precizat in CIM ca sporul de vechime se include in salariu . In general se stie ca sporul de vechime se include in salariu si ca face parte din baza de calcul pentru contributiile individuale( in cazul de fata, cea de somaj) si nu se mai impune de regula aceasta precizare. Dar in cazul altor sume pe care angajatul le pretinde de la angajator si convin prin negociere sa fie platite, de comun acord trebuie prevazut in contract ca aceste sume fac parte sau nu, din salariul asupra caruia se calculeaza contributia. In practica societatilor comerciale , mai ales IMM-uri, asa ceva cred ca nici nu exista, negogiindu-se un salariu in functie de conditiile dede munca si atat.
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#20 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2005 - 06:09 AM

a fost o problema mai devreme cu angajatul cu CIM de 5.000.000 pt 8 ore care efectueaza doar 4 ore zilnic. de ce se calculeaza 1% la 2.500.000. salariul de incadrare (brutul) nu se modifica ci doar realizatul. in aceste conditii nu ar trebui retinut 1% din 5 mil? nu s-a mentionat modificarea CIM-ului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL