Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adina hatcau's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


adina hatcau's Content

There have been 144 items by adina hatcau (Search limited from 08-January 08)



Sort by                Order  

#38750 discount pe factura

Postat de adina hatcau on 16 September 2005 - 10:34 AM in Arhiva

Am urmarit acest subiect si altele legate de discounturi. Acum am si eu o astfel de factura.
Firma mea este micro, neplatitoare de TVA.

Primesc factura de la Fz fara tva, cu urmatorul cuprins:
1. Polita asigurare casco 725,16
2. Scont polita de asigurare casco -707.48

Total factura : 17,68.

Daca inregistrez: 628=401 725,16lei si 401=767 707.48lei totul e OK pt contul 401, dar cand aplic 3% asupra contului 767 voi avea un impozit de 21,22 care e mai mare decat total factura. Voua vi se pare normal?

Din discutiile de pe forum tot nu m-am lamurit daca se face aceasta inregistrare sau nu, ca daca da , mai trebuie sa rectific o factura de asemenea gen, dar e vorba de firma platitoare de 16% si TVA. Deci, va rog, nu ma lasati in ceata!
:smt100



#37529 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de adina hatcau on 13 September 2005 - 10:09 AM in Arhiva

De prin Timisoara nu-i nimeni care vrea sa dea examen? :shock:



#37528 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de adina hatcau on 13 September 2005 - 10:07 AM in Arhiva

Si eu ... contabil autorizat studii superioare... subiecte ani anteriori... please..
office@fish-studio.ro



#37527 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de adina hatcau on 13 September 2005 - 10:06 AM in Arhiva

Na ca am gresit! eu le vreau pe cele de contabil autorizat.... Scuze (poate nu-i chiar asa o diferenta.)



#37517 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de adina hatcau on 13 September 2005 - 09:51 AM in Arhiva

Pai atunci si eu vreau... subiectele de examen din anii anteriori... eu intelesesem ca le vreti pe astea din cartea noua . Eu una nu as fi avut timp sa scanez ditamai cartea(zici ca-i admitere la Oxford).Adresa: office@fish-studio.ro Multumesc.



#36638 leasing operational

Postat de adina hatcau on 08 September 2005 - 01:17 PM in Arhiva

eu nu stiu ca nu se poate ,dar am doua leasinguri de la Romstal si sunt financiare.Cere-le alta oferta.



#36469 examen contabil autorizat

Postat de adina hatcau on 07 September 2005 - 04:13 PM in Arhiva

Cartea contine 806 pagini. Nu cred ca poate cineva sa o posteze. mai bine cumparati-o si hai sa-i dam drumul la rezolvare. Eu una credeam ca stiu ceva conta , dar cand am vazut intrebarile am zis ca nu stiu nimic. Daca erau toate cu raspunsuri ... heeei .. alta viata, dar asa , cu " intrebari care necesita analiza si judecati profesionale" :twisted: ... de unde?Nici la facultate nu am avut atata de invatat. :smt068



#36376 ?

Postat de adina hatcau on 07 September 2005 - 10:56 AM in Arhiva

La mine tot nu s-a rezolvat si am uitat de inca o problema : nu mai pot sa intru in forum decat de la "Login membru ", de la " intra in forum " NU! :smt010 . Ce trebuie sa fac , daca nu de la voi e problema?



#36374 monografie sapard

Postat de adina hatcau on 07 September 2005 - 10:45 AM in Arhiva

Cred ca o astfel de monografie seamana cu fondurile Phare . Da-i cautare dupa subiectul" Phare" sigur gasesti. Daca nu promit ca revin cu detalii. :smt052



#36077 Facturare avans

Postat de adina hatcau on 05 September 2005 - 03:38 PM in Arhiva

Vreau si eu sa dezbatem o problema . O firma care realizeaza un catalog gen Pagini aurii intocmeste factura de avans in ziua intarii banilor in cont. In anul urmator cand apare catalogul(ianuarie) taie factura storno avans si factureaza serviciul prestat. O clienta spune ca nu poate sa treca dintru-un exercitiu financiar in altul daca are doar factura de avans. Ati auzit de o asemenea situatie, este o problema reala, vreo lege ceva?Va multumesc. :smt055



#35586 pro si contra performantei in gimnastica romaneasca

Postat de adina hatcau on 01 September 2005 - 11:51 AM in Arhiva

Eu nu as da vina pe antrenori, atata timp cat au avut cele mai mari performante ... Cred ca problema e mai complicata si pleaca de la forurile superioare vezi Federatia romana de gimnastica sau COR. Daca ar fi un regulament strict pe care sa-l respecte si antrenorii si sportivele, ata in privinta modului de lucru , cat si a banilor... dar nu cred ca au asa ceva. Apoi fetele astea , cu tot respectul, daca nu-si mai doresc sau nu mai pot tine pasul cu conditiile impuse, sa "demisioneze".
Pe de alta parte, nu cred ca prin tara se mai practica prea mult sport de performanta , pentru ca daca ar avea de unde sa aleaga nu s-ar mai stresa atat pe trei fete sau cate au fost. Oricum e pacat , cred ca americanii topaie de fericire. :smt067



#35188 ?

Postat de adina hatcau on 30 August 2005 - 12:18 PM in Arhiva

Warning: mysql_connect(): Can't connect to local MySQL server through socket '/var/lib/mysql/mysql.sock' (2) in /home/contaro/public_html/forum/db/mysql4.php on line 48

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /home/contaro/public_html/forum/db/mysql4.php on line 330

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /home/contaro/public_html/forum/db/mysql4.php on line 331
phpBB : Critical Error

Could not connect to the database

Asta apare. :roll:



#35172 ?

Postat de adina hatcau on 30 August 2005 - 11:26 AM in Arhiva

Eu de vreo 2 saptamani nu pot accesa subiectul" Registre necesare/ obligatorii". Apare o fereastra alba . :evil:



#34955 Chitanta intarziata

Postat de adina hatcau on 29 August 2005 - 11:28 AM in Arhiva

Eu scriu pe ele" sossit in data de..." nu stiu cat e de legal , dar ce pot sa fac daca patronii le uita prin buzunare. Poate alte sugestii....



#34372 Membru ...

Postat de adina hatcau on 25 August 2005 - 03:55 PM in Arhiva

deci asa?tocmai ma plangeam in alta parte ... de retrogradare. No, nu-i bai! :smt010



#34368 registrul scadentar din Ciel

Postat de adina hatcau on 25 August 2005 - 03:29 PM in Arhiva

Am incercat sa listez Registrul Scadentar din Ciel Windows . Orice perioada aleg imi spune ca" nici o linie nu corespunde cu criteriile selectate". Ce nu fac bine sau de ce nu merge? Stie cineva care lucreaza in Ciel. :smt119



#34073 Help!Program declaratii somaj,nou.

Postat de adina hatcau on 24 August 2005 - 10:52 AM in Arhiva

Eu l-am luat tot de pe net si a mers. Dar sigur poti sa faci in cel vechi si denominezi tu. Mai incearca :smt061



#33801 Creditare firma DP

Postat de adina hatcau on 22 August 2005 - 06:18 PM in Arhiva

Acum mai intervin si eu cu o parere.
Daca :" dispozitie pentru casierie, in vederea incasarii in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor legale, atunci intreb- creditarea firmei de catre asociat intra in activitatea de exploatare? Eu zic ca nu. Pai atunci de ce sa tai chitanta? :oops:
Si apropo de experti contabili- eu nu sunt- am preluat conta de la o astfel de persoana si nu a taiat niciodata chitnta pentru creditare firma si mai lucra si la F.... 8)



#30947 registrul inventar

Postat de adina hatcau on 05 August 2005 - 09:08 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Registrul inventar se cumpara de la Mirton , Timlibris etc, ca nu stiu cum sa le zic. Se numeroteaza, NU se mai duce la Finante pt avizare,se completeaza la sfarsitul anului cu soldurile din balanta.



#30012 Amortizare masina - cum se face?

Postat de adina hatcau on 28 July 2005 - 08:40 AM in Arhiva

Perioada de amortizare a unei masini este de 4-6 ani . Pentru a amortiza masina la tine in contabilitate trebuie sa o cumperi printr-un leasing financiar. calculul amortizarii se face din luna urmatoare darii bunului in folosinta.Pe langa cheltuieli cu amortizarea , vor mai fi si cheltuieli cu dobanda, asigurarea, etc. Dar ce esti micro sau pe profit? Pentrui alte detalii cauta pe forum. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#29073 fondul de accidente

Postat de adina hatcau on 20 July 2005 - 01:18 PM in Arhiva

daca nu ai depus pana acum .. trebuie depusa o declaratie referitoare la codul CAEN .. la Casa de pensii.



#29072 salarii(salariul minim pe economie)

Postat de adina hatcau on 20 July 2005 - 01:16 PM in Arhiva

Eu am fost saptamana trecuta cu deciziile si statele de plata .. 3.100.000 la ITM timis. Eu stiu de discutiile de pe forum , de ce prevede legea, dar vorba aia daca ei le i-au cu 3.100.000 patronii nu se supara. Ce
m-a "distrat " pe mine: una dintre angajate i-a spus unei d-re din fata mea, care avea peste 21 de angajati ," ca a sosit si la noi- Timisoara- legea cu contractul colectiv... sa faca rectificari din ianuarie ...". Deci se referea la faptul ca doar cei cu peste 21 de ang aplica 3.300.000, restul nu. Intrebare : oare cu cea sosit ... legea? :lol:



#29070 declaratii salarii iunie 05

Postat de adina hatcau on 20 July 2005 - 01:06 PM in Arhiva

desi scrie pe undeva pe forum.. iti raspund. Declaratiile la pensii si somaj se depun in moneda veche pt luna iunie, de luna viitoare se depun in RoN . cat despre rotunjiri vezi tot pe forum.. fara virgula http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#28973 impozit profit

Postat de adina hatcau on 19 July 2005 - 06:23 PM in Arhiva

VA multumesc pentru raspunsuri. :D



#28953 impozit profit

Postat de adina hatcau on 19 July 2005 - 03:42 PM in Arhiva

Pentru a nu mai crea un subiect nou pun si eu o intrebare aici. Credeti-ma pe cuvant ca am cautat in forum dar nu sunt lamurita si nu am mai avut de-a face cu problema. Pe trim I 2005 firma a avut pierdere, acum pe trim Ii are profit( firma platitoare de impozit pe profit la trim). Cum calculez acum impozitul : la suma cumulata pe cele doua trim sau doar la suma de pe trim II? Stiu care e treaba cu ch ned s.a.m.d, pe mine ma intereseaza baza de calcul si ce trebuie declarat.
Din Codul Fiscal nu am inteles , spuneti-mi babeste :( . Multumesc.




Cometa SQL