Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit profit

48 replies to this topic

#1 mariana50

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:contabil

Postat 17 July 2005 - 01:51 PM

Care este suma deductibila la impozitul pe profit pentru bonurile de masa atribuite cadou la copiii salariatilor de 1 iunie?

Multumesc frumos



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 18 July 2005 - 05:04 PM

cf art 55

Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în masura în care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei.

Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#3 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 July 2005 - 11:24 AM

Daca are 5 copii poate primi 5*1.500.000=7.500.000 ???? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ajutam cum / cand putem....



#4 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 19 July 2005 - 11:31 AM

Eu asa cred. Eu zic ca suma aceasta se da pentru fiecare copil si nu pentru angajat fara importanta cati copii are.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 July 2005 - 01:25 PM

atentie ca 1500000 nu e impozabila la calculul impozitului pe venit dar la impozit pe profit trebuie incadrat in 2% din chelt cu salariile
si eu am serioase indoieli cu privire la "7*1500000 pt 7 copii", e interpretabil chiar daca pare logic!

poate dati o contare la aceste cadouri! asa, la schimb http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#6 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 19 July 2005 - 01:45 PM

Am auzit multe pareri care sustin 623 in acest caz, dar nu prea sunt de acord. Eu zic ca nu sunt cheltuieli cu protocolul, nu, altfel nu erau precizate in lege asa separat. Nu stiu....
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2005 - 02:16 PM

Eu contabilizez pe 423 - ajutoare materiale... si apoi sumele le trec pe un analitic la 645.8, precizand pe statul de plata "sume conform Legii...".
Oricum nu sunt cheltuieli de protocol iar daca depasesc limita deductibila diferenta o trec pe acelasi cont- cu analitic "nedeductibil".



#8 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 July 2005 - 03:03 PM

La un fond de salarii de peste 10 mrd 2% este enorm.... daca stiam asta de Pasti.......CE DE OO!! :shock: :D :D :shock: :shock: :mrgreen:
Ajutam cum / cand putem....



#9 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 19 July 2005 - 03:42 PM

Pentru a nu mai crea un subiect nou pun si eu o intrebare aici. Credeti-ma pe cuvant ca am cautat in forum dar nu sunt lamurita si nu am mai avut de-a face cu problema. Pe trim I 2005 firma a avut pierdere, acum pe trim Ii are profit( firma platitoare de impozit pe profit la trim). Cum calculez acum impozitul : la suma cumulata pe cele doua trim sau doar la suma de pe trim II? Stiu care e treaba cu ch ned s.a.m.d, pe mine ma intereseaza baza de calcul si ce trebuie declarat.
Din Codul Fiscal nu am inteles , spuneti-mi babeste :( . Multumesc.



#10 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 19 July 2005 - 03:57 PM

eu procedez astfel:
total venituri la 30.06.2005
-din care:venituri neimpozabile 30.06.2005
total cheltuieli la 30.06.2005
-din care cheltuieli nedeductibile 30.06.2005

profit fiscal=(total venituri-venituri neimpozabile)-(cheltuieli totale)+(cheltuieli nedeductibile)
profit fiscal*16%=impozit pe profit datorat la 30.06.2005
daca am sponsorizare calculez cit am dreptul sa deduc din impozit.
daca am deja inregistrat la 31.03.2005, inregistrez in 441 prin diferenta



#11 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 19 July 2005 - 03:59 PM

Intotdeauna impozitul pe profit se calculeaza cumulat de la inceputul anului, dupa care scazi cat ai platit (si inregistrat) deja daca e cazul si declari sau platesti sau recuperezi.

Citeste exemplu dat in programul de declaratii la butonul legislatie din declaratia 100.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#12 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 19 July 2005 - 06:23 PM

VA multumesc pentru raspunsuri. :D



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2005 - 01:29 PM

pt AdiSSb! pai eu ma agit cu cadourile pt copii de la inceputul lui iunie!

vezi daca nu te intereseaza problemele altora? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

mai ai o sansa de craciun!



#14 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 July 2005 - 03:14 PM

EHEE nu am copii si .... e de inteles, nu ? :D Pentru cei care au ... sa le traiasca :D
Ajutam cum / cand putem....



#15 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 27 July 2005 - 08:14 AM

Buna ziua,
"Cheltuielile de exploatare privind amortizarea imobilizarilor" sunt integral sau doar partial deductibile fiscal?Dar "Cheltuielile privind dobanzile bancare"?
Rog un raspuns detaliat si un mod de calcul in conditiile in care cheltuielile amintite anterior sunt doar partial deductibile fiscal precum si articolul din lege care reglementeaza acest aspect
Va multumesc



#16 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2005 - 08:28 AM

Citeste art 23 si 24 din codul fiscal si vei gasi foooaaaaarte detaliat ... :P
Si mai ia si normele pt ele si atunci te vei lamuri!



#17 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2005 - 01:41 AM

buna ziua,
CF . art 55, al 4 ,lit a):
....urmatoarele sume nu sint incluse in veniturile salariale si nu sint impozabile in intelesul impozitului pe venit:
...cadourile oferite....
...sint neimpozabile in masura in care valoarea cadoului oferit FIECAREI PERSOANE , cu orice ocazie din cele de mai sus , nu depaseste 1500000lei.
asa ca pt ziua copilului , daca un angajat are 5 copilasi va primi pentru FIECARE suma cuvenita, asa cum altul , daca nu are , nu va primi nimic.

desi scrie clar in acest art de lege ca aceste cadouri nu se includ in venit salarial , mai scrie si ca nu sint impozabile doar in intelesul impozitului pe venit,
VA ROG spuneti mi si opiniile dumneavoastra, la aceste sume se aplica cotele contributiilor de CAS, sanatate, somaj, etc? si se platesc ???
cei de la ADM mi au spus ca sint scutite doar de impozit venit , dar se asimileaza veniturilor in natura si trebuia sa platesc cotele celelalte ...?!



#18 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 28 July 2005 - 08:11 AM

Buna,
Legea 19/2000, spune:
ART. 23
(1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, in cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I, sau veniturile brute de natura drepturilor salariale realizate lunar de asiguratii prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. II;

CODUL FISCAL :
ART. 55
Definirea veniturilor din salarii
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ............... veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei.
Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget;
B) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;
c) contravaloarea folosintei locuintei de serviciu sau a locuintei din incinta unitatii, potrivit repartitiei de serviciu, numirii conform legii sau specificitatii activitatii prin cadrul normativ specific domeniului de activitate, compensarea chiriei pentru personalul din sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si compensarea diferentei de chirie, suportata de persoana fizica, conform legilor speciale;
d) cazarea si contravaloarea chiriei pentru locuintele puse la dispozitia oficialitatilor publice, a angajatilor consulari si diplomatici care lucreaza in afara tarii, in conformitate cu legislatia in vigoare;
e) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protectie si de lucru, a alimentatiei de protectie, a medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi de protectie a muncii, precum si a uniformelor obligatorii si a drepturilor de echipament, ce se acorda potrivit legislatiei in vigoare;

In concluzie pct. 4. spune sumele ce nu sunt cuprinse in venituri salariale,
asa cum nu calculezi CAS,SOMAJ la tichete de masa, cazare, transport..etc, deci nici la cadouri nu calculezi.
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#19 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2005 - 02:37 PM

multumesc,
asa am interpretat si eu...
o zi buna !!



#20 FLORINA N

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 August 2005 - 11:05 AM

Raspuns pt.AdiSSb

Iata interpretarea unui jurist asupra art 56 din codul fiscal
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor..................sunt neimpozabile in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane cu orice ocazie..........nu depaseste 1.500.000

Angajatorul are raporturi de munca cu angajatul si nu cu copii acestuia si de aceea suma de 1.500.000 se acorda fiecarui angajat in beneficiul copiilor minori.
Cuvintele din textul legii "cadou oferit fiecarei persoane" se refera la angajat ca si persoana si nu la copiii acestuia.
Cu alte cuvinte indiferent de numarul de copii ai angajatului suma pe care o putem acorda este de 1.500.000/angajat.
Daca vrem sa acordam mai multi bani o putem face sub forma de prima care se trece pe stat si se impoziteaza.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL