Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 08-January 08)



Sort by                Order  

#31502 un nou capitol-programe contabilitate si gestiune-SAGA

Postat de BIBI on 07 August 2005 - 09:18 PM in Arhiva

mony23, daca SAGA e complicat iti recomand ,,calduros" SCALA.eu lucrez cu ele. ,,parlitul" de SAGA face toata inchiderea si la en-gros, si en-detail, inclusiv casa de marcat, iar SCALA te invarti in jurul cozi,scoate niste rapoarte kilometrice, nu face reconcilieri decat daca le introduci tu ,dupa ce le-ai depistat si.....tota asa.Alegerea iti apartine..... 8)



#133521 Un cont de furnizor cu sold

Postat de BIBI on 08 June 2007 - 06:16 PM in Arhiva

Pentru intrebarea asta ar trebui sa te cert!Sa nu te superi pe mine, dar ai citit legislatia contabila?Dupa modul cum tot sucesti problema se pare ca nu! Am citit ce ai scris in acest topic.Decretul 167/1958 este in vigoare si nu ar fi rau sa-l citesti.Cum naiba sa facturezi o datorie prescrisa?! Iar daca colcetezi TVA (de-altfel normal, ca la vremea respectiva l-ai dedus) nu il poti inregistra decat in jurnalul de vanzari si la TVA colectata , in decontul de tva, la randul 11(acolo zice ca se inregistreaza corectiile pentru randurile 1-4 si orice corectie prevazuta de legislatia in vigoare).



#126212 Un cont de furnizor cu sold

Postat de BIBI on 22 March 2007 - 10:53 AM in Arhiva

Atunci cineva din societate, care este in tema cu problema, face o nota justificativa si tinand cont de prevederile prescriptiei extintive faceti inregistrarile cu pricina in contabilitate, lichidand soldul.



#126156 Un cont de furnizor cu sold

Postat de BIBI on 21 March 2007 - 11:12 PM in Arhiva

Cel mai bine e sa ai o dovada ca ai timis un extras de cont si ti s-a returnat cu destinatar negasit sau ceva de genul asta pentru ca prescriptia extintiva(decret167/1958) nu sta in picioare pt ca abia anul asta se fac 3 ani si depinde de data.



#126022 Un cont de furnizor cu sold

Postat de BIBI on 21 March 2007 - 10:59 AM in Arhiva

Eu am inregistrat asa: 401=%7588 ,4427, cu explicatia de rigoare-datorii prescrise conform.....,cei de la audit si control nu au cometat , mi-au cerut dovada;
Ai un document care sa dovedeasca faptul ca PFA-l s-a desfiintat?Serveste ca justificare a inregistrarilor de mai sus.



#126397 Un cont de furnizor cu sold

Postat de BIBI on 23 March 2007 - 04:13 PM in Arhiva

Corect, trebuie sa faci o adresa prin care anunti pe cel in cauza ca suma s-a prescris;teoretic PFA ar trebui sa se inregistreze cu ea pe cheltuieli, dar aici nu e cazul.Faci doar o adresa in atentia PFA, chiar daca ti se intoarec, cu confirmare de primire.



#125984 Un cont de furnizor cu sold

Postat de BIBI on 20 March 2007 - 10:20 PM in Arhiva

Astea nu sunt venituri exceptionale ci de exploatare(din activitatea curenta);colectezi musai tva daca nu vrei sa-l platesti integral la stat si sa iei amenda, in caz de control,( TVA nu e scutit de control).



#30989 TVA-ul la cheltuielile nedeductibile

Postat de BIBI on 05 August 2005 - 11:28 AM in Arhiva

ca si cheltuiala, nedeductibil.



#30991 TVA-ul la cheltuielile nedeductibile

Postat de BIBI on 05 August 2005 - 11:36 AM in Arhiva

Cauta ,,cheltuieli nedeductibile" si vei gasi multe situatii si baza legala.Cam tot ce e legat de nedeductibile se gaseste in C.F.



#86570 tva vama import marfa

Postat de BIBI on 04 June 2006 - 04:37 PM in Arhiva

Vezi cursul "Contabilitatea financiara a intreprinderii", editia 2005, pag.259-importul de bunuri;coordonator prof.Mihai Ristea.
Succes!



#15351 tva protocol

Postat de BIBI on 31 March 2005 - 08:19 AM in Arhiva

ch. deductibile su nu?cu doc. cu tva sau fara?cu profit sau nu? depasita cota sau nu?asteptam date supl. :?:



#27333 tva proces verbal

Postat de BIBI on 07 July 2005 - 03:00 PM in Arhiva

de fapt este o regularizare, nu?Cred ca la regularizari.



#28166 TVA in caz de FALIMENT Client

Postat de BIBI on 13 July 2005 - 03:05 PM in Arhiva

va inscrieti pe lista creditorilor...poate ,poate capatati ceva....



#80382 TVA colectat la sume prescrise

Postat de BIBI on 16 April 2006 - 06:03 PM in Arhiva

Treci sumele in randurile de regularizari din decont.



#17964 TVA aferenta protocol

Postat de BIBI on 22 April 2005 - 12:29 PM in Arhiva

tva la protocol
623
4426
% 401
si
635=4426 nedeductibila
dar si daca faci 635=4427 cu aceeasi valoare nu e gresit, important e sa
fie cuprinsa in suma de plata la stat.Cel putin asa ne-au spus cei de la fisc((ANAF).



#45040 Tva aferent ch.protocol nedeductibil

Postat de BIBI on 14 October 2005 - 08:04 PM in Arhiva

Deductibilitatea chelt de protocol se face trimestrial si se regularizeaza la sf. anului. Cat despre controlul de la tva, pe noi ne-a controlat si la trimestru cand au venit sa verifice daca am dedus corect taxa.
Deci , stai linistita Luiza ca nu esti singura, mai sunt si altii..... : :smt039
Parerea mea :



#28038 tva

Postat de BIBI on 12 July 2005 - 07:56 PM in Arhiva

daca devii platior de TVA cu 1.07.2005, intregistrarilelegate de tva se fac incepand cu 1.07.2005, din data in care devii platitor , nicidecum cu 30.06.2005.Pentru stabilirea tva urmeaza sfatul dat de O.Dinu.



#16057 transmitere internet ordine compensare

Postat de BIBI on 07 April 2005 - 11:50 AM in Arhiva

Mai departe faci un fisier dbf. cu baza ta de clienti si furnizor(solduri analitice), o transmiti la IMI, iar pentru realizarea compensarii cumperi ordine de compensare de la Imprimeria Nationala,introduci facturile ce vrei sa le compensezi in programul IMI(le inverzesti) in caliate de client si furnizor.Cel cu care te compensezi face la fel.
Trebuie sa iei legatura cu IMI pentru ca iti faci un cont cu o parola, cu care vei accesa fisierul IMI.Si asta nu e tot. Realizarea compensarii se face mergand la ei(imi) unde se scoate circuitul compensarii , se inregistreaza si vizeaza de ei si abia dupa aia te inregistrezi in contabilitate.
SUCCES :)



#119699 Transmitere declaratii pe net

Postat de BIBI on 03 February 2007 - 04:29 PM in Arhiva

A aparut cadrul legal, mai aveti putintica rabdare stimabililor pana la aparitia softului........
Sa speram ca se vor misca destul de repede.



#24753 Transmitere declaratie CNPAS prin e-mail

Postat de BIBI on 21 June 2005 - 08:31 PM in Arhiva

unitatea noasta s-a interesat de treaba asta si ni s-a spus ca le putem pune pe e-mail (un pv incheiat anterior) dar trebuiesc aduse si la ghiseu, in termen,asa ca......nici o sfaraiala......



#163762 timp partial la institutie publica?

Postat de BIBI on 22 February 2008 - 10:24 PM in Arhiva

Contract cu timp partial, sau plata cu ora(in invatamant).



#27046 Tichete de masa

Postat de BIBI on 05 July 2005 - 08:56 PM in Arhiva

www.reclama.ro sau www.lg.3x.ro poti cauta legea si vez daca este in vigoare si ce modificari are, sau chiar pe prima pagina a forumului conta.ro.Succes!



#74551 tichete de masa

Postat de BIBI on 19 March 2006 - 06:17 PM in Arhiva

http://www.conta.ro/forum/about11439.html&...ht=tichete+masa
http://www.conta.ro/forum/about4356.html&h...ht=tichete+masa


Foloseste cautarea si gasesti mai multe detalii.

Succes!



#74420 tichete de masa

Postat de BIBI on 18 March 2006 - 05:35 PM in Arhiva

Poti sa iti faci o evidenta in excel, dar nu mai da ideii de registre ca si asa sunt destule!



#49046 tichete de masa

Postat de BIBI on 04 November 2005 - 12:12 PM in Arhiva

Ii faci decont si-im dai c/v fatura in lei.




Cometa SQL