Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dmldone's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


dmldone's Content

There have been 255 items by dmldone (Search limited from 13-January 08)



Sort by                Order  

#61037 impozit profit

Postat de dmldone on 19 January 2006 - 01:22 PM in Arhiva

deci si daca calculez lunar nu este nimic. unde e precizarea asta.



#60969 Modificari contributii pe salarii incepind cu 2006

Postat de dmldone on 19 January 2006 - 10:07 AM in Arhiva

pentru conturile IBAN presupun ca o sa mai asteptam. iar privitor la inregistrare, eu am gandit asa:
6451 - 4311.1 - fd. sal. x 19,75%
6451 - 4311.2 - fd. sal. x 0,75%
iar la plata prin 5121.



#60968 impozit profit

Postat de dmldone on 19 January 2006 - 10:04 AM in Arhiva

in concluzie, impozitul pe profit se calculeaza lunar si se varsa trimestrial?



#60819 impozit profit

Postat de dmldone on 18 January 2006 - 04:03 PM in Arhiva

dar daca am luna 10 si 12 pierdere, iar luna 11 profit trebuie sa declar impoz. pe profit aferente lunii cu pofit.



#60718 Modificari contributii pe salarii incepind cu 2006

Postat de dmldone on 18 January 2006 - 10:03 AM in Arhiva

deci CAS = 19,75 + 0,75 - intrebarea este, se fac inregistrari separate sau inregistram tot 20,5 in 4311.
presupun ca la declaratii o sa faca un soft de o sa le apara separat.



#60715 anexa 39

Postat de dmldone on 18 January 2006 - 09:56 AM in Arhiva

anexa.

Fisiere atasate




#60710 declaratii asig de sanatate

Postat de dmldone on 18 January 2006 - 09:50 AM in Arhiva

la noi la gorj se merge pe acelasi soft de 2 ani si presupun ca nu o sa il modifice - am intrebat si au zis asa. inseamna ca nu este la fel in toata tara.



#60708 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de dmldone on 18 January 2006 - 09:45 AM in Arhiva

sa uitati-va daca este buna cea pe care am pus-o eu.

Fisiere atasate




#60700 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de dmldone on 18 January 2006 - 08:59 AM in Arhiva

daca poti, te rog sa pui si aici modelul cu declaratia privind cifra de afaceri. multumesc.



#60530 Modificari contributii pe salarii incepind cu 2006

Postat de dmldone on 17 January 2006 - 02:53 PM in Arhiva

eu zic sa facem si un rezumat.



#58351 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de dmldone on 06 January 2006 - 09:42 AM in Arhiva

si se depune declaratia privind cifra de afaceri indiferent daca firma este platitoare de impozit pe profit sau pe venit.




hai sa facem o recapitulare a tot ce trebuie depus pentru o firma. sunteti de acord.



#58198 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de dmldone on 05 January 2006 - 02:30 PM in Arhiva

dar declaratia asta cu cifra de afaceri cum este. care este formatul ei ca nu am mai auzit de ea. multumesc.



#58194 fond mediu

Postat de dmldone on 05 January 2006 - 02:26 PM in Arhiva

si ziceti ca au dublat costul pe kg de ambalaje-deseuri. la import se determina tot asa kg astea, scazand din greutatea bruta pe cea neta de pe declaratia vamala.



#57882 Biblioteca online de contabilitate

Postat de dmldone on 03 January 2006 - 03:20 PM in Arhiva

asta o stiu si eu, dar altele, mai are cineva si alte link-uri.



#57854 Zambiti, va rog !

Postat de dmldone on 03 January 2006 - 12:26 PM in Diverse subiecte

In curtea taraneasca o gaina a ouat un ou de jumatate de kilogram.
- Cum ai reusit? o intreaba celelalte gaini.
- Secret de familie!
- Proiecte de viitor?
- Voi oua un ou de un kilogram!
Il intreaba si pe cocos cum au reusit.
- Secret de familie, raspunde cocosul.
- Si aveti proiecte?
- Sa pocesc mutra strutului!



#56928 DECONT TVA - IMPORT URGENT VA ROG!

Postat de dmldone on 20 December 2005 - 06:48 PM in Arhiva

eu am trecut la achizitii.



#56914 o noua declaratie

Postat de dmldone on 20 December 2005 - 05:42 PM in Arhiva

deci mai trebuie sa treaca si de camera deputatilor, deci mai este o sansa. poate le vine parlamentarilor mintea la cap.



#56688 Noi declaratii fiscale

Postat de dmldone on 19 December 2005 - 12:12 PM in Arhiva

merci pentru link. eu am urmat traseul harta site si apoi programe utile, iar acolo nu este.



#56432 Noi declaratii fiscale

Postat de dmldone on 16 December 2005 - 04:55 PM in Arhiva

dar pe site nu mai este programul pentru declaratii fiscale. presupun ca mai lucreaza ceva la el.



#56367 sa mai radem

Postat de dmldone on 16 December 2005 - 12:37 PM in Arhiva

Spicuiri din jurnalul lui Winettou: 15 mai 1885: Astazi, in cursul mutarii tarcului, s-a pierdut scroafa tribului. Toti razboinicii am plecat in cautarea ei, dupa trei ore am gasit-o si de bucurie am regulat-o toti. 18 septembrie 1885: Acum 3 zile s-a pierdut soacra sefului de trib, in cursul mutarii spre plaiurile de iernat. Toti razboinicii am plecat in cautarea ei, am gasit-o astazi si de bucurie am regulat-o cu totii. 20 decembrie 1885: Acum 7 zile, in timpul unei vanatori, din cauza unei furtuni de zapada, m-am pierdut. Mi-e frica



#56365 sa mai radem

Postat de dmldone on 16 December 2005 - 12:36 PM in Arhiva

Un tip viziteaza o fabrica de diverse produse din latex. Prima data a remarcat masina de produs biberoane, datorita zgomotului de "fssss-pac" pe care îl facea. Ghidul explica: - Acel fîsîit este cauciucul pe care-l injecteaza, iar "pac"-ul este dat de întepatura care i se face în vîrf. Ceva mai incolo intra în sectia de produs prezervative. Un zgomot infernal si aici: "fsss-fsss-fsss-pac". Intrigat, omul nostru întreaba: - Bine-bine, am înteles de ce face "fsss", dar de ce se mai aude si "pac"? - Normal, aparatul functioneaza ca si cel de produs biberoane, la al patrulea prezervativ îi trage o gaura. - Asta-i bun?! Dati gauri la prezervative? - Da! Face bine la afacerea cu biberoane!



#56323 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de dmldone on 16 December 2005 - 08:46 AM in Arhiva

oricum pana in februarie cand o sa depunem declaratiile pentru ianuarie ne mai lamurim noi.



#56167 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de dmldone on 15 December 2005 - 10:44 AM in Arhiva

un rezumat la chestia cu 0,75% - daca mai trebuie adaugat ceva ziceti voi.


Ordonanta de urgenta Nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

Incepand cu data de 1 Ianuarie 2006, concediile si indemnizatiile medicale prevazute in prezent de Legea nr. 19/2000 vor iesi de sub incidenta acestei legi si vor fi reglementate de OUG nr. 158/2005. Este vorba despre concediile si indemnizatiile medicale pentru:
a)incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii;
b)prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
c)maternitate;
d)ingrijirea copilului bolnav;
e)risc maternal.
Incepand cu data de 1 Ianuarie 2006, cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator se va diminua cu 0,75 puncte procentuale. Totodata angajatorii vor plati contributia de asigurari sociale de sanatate destinata suportarii indemnizatiilor mentionate mai sus, denumita contributie pentru concedii si indemnizatii. Cota de contributie va fi de 0,75% aplicata la fondul de salarii.



#55643 tematica ecdl

Postat de dmldone on 13 December 2005 - 10:35 AM in Arhiva

daca va intereseaza cam ce se face la ecdl, descarcati de aici - http://superlink.3xf.../tematica_ecdl/



#55436 sa mai radem

Postat de dmldone on 12 December 2005 - 10:46 AM in Arhiva

Un tip ii povesteste unui prieten ce a patit cu o zi in urma:
- Ma trezesc de dimineata si plec la serviciu. Cand ies din bloc, exact la scara, doi insi il bateau pe unul.
- Si?
- M-am gandit: sa ma bag, sa nu ma bag? Dar, tinand cont de faptul ca ma grabeam la serviciu, nu m-am bagat.
La pranz, in fata restaurantului unde servesc de obicei masa, patru il bateau pe unul.
- Si?
- Ma grabeam spre masa, asa ca iarasi nu m-am bagat. Seara, cand ma intorceam acasa, la iesirea din metrou, opt insi il bateau pe unul. Acum, nemaiavand nimic de facut, m-am bagat.
- Si?
- Moaamaaa.... ce l-am mai batut pe ala!

Un parlamentar iese agale din sala de sedinte si se intalneste cu un coleg din opozitie care se plimba pe hol si-l intreaba soptit: - Nici tu n-ai somn?

Dupa o lunga si fierbinte noapte de sex nebun, el observa pe
noptiera ei poza unui alt barbat. Incepe sa isi faca griji...
"Este sotul tau?" intreaba el nervos...
"Nu, blegutule", ii raspunde ea, tachinandu-l usor.
"Atunci este iubitul tau?" continua el putin mai relaxat.
"Nu, da de unde..." ii sopteste ea la ureche.
"Este fratele sau tatal tau?" intreaba el, sperand sa primeasca un
raspuns afirmativ.
"Nu, nu, nu" raspunde ea.
"Pai atunci cine naiba e?" intreaba el deja iritat.
"Sunt eu, inainte de operatie..."

Bula s-apropie de o colega de clasa si ii spune:
- Poti sa-mi dai fotografia ta?
- Da ce, nu poti dormi fara sa te uiti la mine? Ma iubesti asa de tare?
- Nu. Pur si simplu colectionez pokemoni!

Animalele se plimba cu avionul. Ratza ii da o palma la urs si spune:
- Da ba o tigare!
Ursu se executa. Dupa 5 minute iar;
- Da ba un foc!
Ursu ii da. Dupa 10 minute faza se repeta.
Din spate vulpea sa se dea rotunda da o palma la urs si cere o tigare.
Ursu se enerveaza, le ia si pe rata si pe vulpe, si le arunca pe geam.
La care ratza catre vulpe:
- Vulpe stii sa zbori?
- Nu!!!
- Si atunci de ce faci figuri in avion?!?




Cometa SQL