Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lupoaica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lupoaica's Content

There have been 135 items by lupoaica (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#174431 aptitudini 2008

Postat de lupoaica on 07 June 2008 - 02:29 PM in Arhiva

Varianta rezolvata postata de mine, este cea care ni s-a dat pe cd de catre ceccar Bucuresti, la cursuri. Eu multumesc oricui, pt orice fel de ajutor. Forumul este ca sa se discute. Daca stiam ca dau nastere unor asa controverse, nu postam nici eu, cum n-a postat nimeni din cei care merg la cursuri si au primit cd-ul. Nu mereu iese bine, cand vrei sa faci bine! ok. Cam atat! Bafta tuturor!



#175953 aptitudini 2008

Postat de lupoaica on 24 June 2008 - 10:04 AM in Arhiva

Am fost in A1 si ne-au pus inca de la inceput sa punem gentile jos, impreuna cu toate materialele. Multa materie invatata aiurea, plus ca un expert n-are voie sa mai faca AUDIT, EVALUARI, LICHIDARI. Ne pun sa invatam aiurea toate astea. Insa trebuie (mie chiar imi trebuie) sa devenim experti pentru a intra in legalitate. Nu ca n-as putea profesa si asa, insa... pt linistea mea. Sa speram ca daca devenim si noi membrii , poate putem sa schimbam ceva in mentalitatea inapoiatilor din CECCAR. Sunt optimista, nu?! :biggrin: Mda, mi se pare aiurea sa nu se dea la examen ABSOLUT NIMIC din Codul fiscal si din fiscalitate in general. M-a stresat rau examenul asta! Sper sa am noroc si la oral, ca la scris eu spun ca-l iau. Unde n-am stiut la teorie am scris cate ceva din burta :thumbup: . Sper sa n-aiba timp sa citeasca ei chiar tot! Oricum problemele le-am facut corect, pentru ca mi-au iesit corelatiile. Bafta tuturor in continuare si nu mai aruncati voi insiva cu pietre, ca ne cam facem de ras, mai mult decat suntem deja.



#174353 aptitudini 2008

Postat de lupoaica on 06 June 2008 - 01:19 PM in Arhiva

PRIMA VARIANTA CARE S-A DAT ANUL TRECUT REZOLVATA... Nu stiu daca a mai pus cineva, ca n-am parcurs tot ce s-a pus aici. Bafta tuturor!

Fisiere atasate




#186659 examen acca

Postat de lupoaica on 07 November 2008 - 03:55 PM in ACCA

Stie cineva unde sa urmez niste cursuri de engleza in vederea pregatirii pt acca?! As dori pareri din experienta cuiva, pt ca am mai incercat si m-am lasat...



#160535 registru de evidenta a salariatilor

Postat de lupoaica on 30 January 2008 - 12:55 PM in Arhiva

fii atenta sa nu scrii cu majuscule si mai fii atenta la litere (eu am avut un caz unde in loc de s intelegeam a ... )



#194577 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de lupoaica on 18 February 2009 - 02:10 PM in Important in meseria de contabil

500 ron e pretul corect. Gandeste-te ca are de facut 4 drumuri LUNAR numai pt salarii: pensii, somaj, itm (cu stat si comision) si sanatate.
Nu compari preturile din provincie cu ce e in Bucuresti. Pana la urma pretul ti-l face piata. Eu sunt de parere ca un contabil care face totul ca la carte, nu poate sa ia putin. Cand pretul este mic, ceva nu e in regula. Am intalnit n cazuri in care nu le-a depus declaratiile. Chiar acu o saptamana imi zicea cineva ca nu i-a depus contabilul declaratiile la pensii din 2002 pana anul asta. L-am intrebat cat il platea si mi-a zis ca 150 ron/luna. La cat i-a dat, atata primit! Asa ca fiti cu bagare de seama, sa faceti contracte de pres serv financiar-contabile.



#182942 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de lupoaica on 26 September 2008 - 01:55 PM in Arhiva

Eu folosesc Clascont, de la Classoft si sunt multumita! Am lucrat putin si in Saga si pare ok pt firmele mici.



#164234 Control Garda Financiara

Postat de lupoaica on 27 February 2008 - 11:07 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Vedeti ca mai nou (nou pt mine, dar cica e veche treaba), trebuie sa depuneti la posta, pe langa confirmarea de primire si Bultetin de expeditie si Nota de inventar... Daca n-aveti Nota de inventar nu se cosidera trimis. A patit-o o prietena de-a mea. Cica replica alora a fost ca putea pune o hartie alba in plic :tongue:



#163967 Control Garda Financiara

Postat de lupoaica on 25 February 2008 - 04:08 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Unde se declara?! Nu am cunostinta de acest lucru... Stiu ca la bilant trebuie pusa suma, dar de altceva, nu-mi amintesc... Nici n-am cum sa verific Ordonanta 77/1999 acum! Va rog sa-mi dati si mie amanunte!



#163981 Control Garda Financiara

Postat de lupoaica on 25 February 2008 - 05:50 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

:laugh: Multumesc frumos! :tongue:



#163948 Documente bilant - raport AGA, raport gestiune, note explicative, altele afer...

Postat de lupoaica on 25 February 2008 - 02:14 PM in Bilanturi

Va rog sa le mai postati inca o data!



#160126 Impozit nerezidenti

Postat de lupoaica on 28 January 2008 - 11:48 AM in Arhiva

Normal ca trebuie sa constitui si sa platesti imp pe venit nerezidentilor. Certificatul iti da dreptul sa aplici procentul din Conventia de evitare a dublei impuneri, daca acesta iti este favorabil.



#171899 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 09 May 2008 - 01:04 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Da AnaStancu! De data asta au spus ca nu se stie cand se vor afisa rezultatele pe site :thumbup:



#171884 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 09 May 2008 - 12:32 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Nici eu n-am spus ca s-ar fi plans cineva ca ar fi fost greu! Daca afirmi ceva, nu inseamna neaparat ca ai comentat la ce s-a spus inainte, ci iti spui doar parerea. Eu, pe tine nici nu te luasem in seama! Iepurasdragalas, cred ca esti prea frustrata de acest examen...



#171741 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 08 May 2008 - 01:12 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Acum (08.05 ora 14.11) este blocat site-ul cafr. Poate vor reusi sa puna rezultatele azi... Si eu m-am cam plictisit de cand astept...



#161284 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 04 February 2008 - 04:09 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Camera Auditorilor Financiari din România organizează testul de verificare a cunoștințelor în domeniul financiar-contabil, pentru accesul la stagiu, în cursul lunii aprilie 2008.

La test se pot înscrie următoarele categorii de persoane:

persoane licențiate ale unei facultăți cu profil economic și care au o vechime în activitatea financiar-contabilă de minim 4 ani (după licență), sau
persoane licențiate ale unei facultăți cu profil economic și care au calitatea de expert contabil.
Înscrierile la test se vor face în perioada 15 februarie – 28 martie 2008.

Taxa de înscriere la test: 500 lei.

Testul va avea loc în data de: sâmbătă, 19 aprilie 2008.

În vederea înscrierii la test, candidații vor depune în perioada în care au loc înscrierile, la sediul Camerei din București, Str. Sirenelor, nr.67-69, următoarele acte:

cerere-model (click aici);
copie a documentului de achitare a taxei de înscriere;
copie legalizată după diploma de licență;
copie după cartea de muncă și adeverință, acolo unde este cazul, care să ateste experiența în domeniul financiar-contabil, sau copie după actul care atestă deținerea calității de expert contabil;
copie după actul de identitate;
cazier juridic în perioada de valabilitate;
2 fotografii tip buletin.
Tematica, bibliografia, regulamentul testului, precum și alte informații în acest sens, se vor publica pe site-ul Camerei.
Relații suplimentare se pot obține la telefoanele 021/410.03.96 sau 0749.011.146.



#171864 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 09 May 2008 - 11:29 AM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

CE SA SE COPIEZE DACA NE-AU LASAT DOAR CU PIXUL?! De susotit se susotea prin spate... insa tipau supraveghetoarele ca disperatele... In fine... oi fi avut eu ghinionul sa am supraveghetoare 2 femei... Oricum, nu putem afirma ca a fost greu! Eu una, recunosc faptul ca nu m-am pregatit suficient . L31 nici n-am citit-o inainte de examen...



#166637 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 20 March 2008 - 12:08 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Vreau si eu. Deocamdata n-am materiale pt invatat... Propun sa punem pe form.



#171754 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 08 May 2008 - 02:07 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

:thumbup: nu s-au afisat... N-am sunat, insa ce rost mai are sa sun?!



#166682 acces la stagiu audit financiar

Postat de lupoaica on 20 March 2008 - 06:07 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Am gasit prin calculator aceste informatii privind auditul. Poate va sunt de folos...

Fisiere atasate




#166674 examen 29-30 martie 2008

Postat de lupoaica on 20 March 2008 - 04:59 PM in Arhiva

Va urez multa bafta tuturor! Referitor la summit, va sfatuiesc sa plecati mult mai devreme de acasa, pentru a ajunge la timp la examen, pt ca din cate am inteles se va circula extrem de greu (nu ca ar fi bine acum ...)!



#195381 deplasare interna

Postat de lupoaica on 27 February 2009 - 05:33 PM in Arhiva

Citeaza

Karol Carmen:
daca patronul unui SRL platitor de impozit pe profit este si administrator si plimeste diurna aceasta se considera venit si trebuie impozitat

Vezi postareaa.d.n., la Nov 11 2008, 02:28 PM, a spus:

Codul Fiscal
Art.21. (2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate, efectuate de către salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme; [...]
Norme metodologice
27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. În sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariaților cuprind și:
a) directorii care își desfășoară activitatea în baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente și/sau nerezidente detașate, potrivit legii, în situația în care contribuabilul suportă drepturile legale cuvenite acestora
"daca patronul unui SRL platitor de impozit pe profit este si administrator si plimeste diurna aceasta se considera venit si trebuie impozitat "
Puteti sa-mi spuneti de unde reiese acest lucru? Eu am gasit doar articolul pe care l-am postat.
Mie mi se pare destul de clar ce a scris a.d.n. ! Nu se impoziteaza diurna (in limita de 32.5 ron/zi) primita de administratori (chiar daca nu sunt salariati)!



#161488 deplasare interna

Postat de lupoaica on 05 February 2008 - 03:08 PM in Arhiva

Da, e valabila, insa ai grija sa calculezi de la granita, ca si timp...



#161476 declaratii firma fara activitate

Postat de lupoaica on 05 February 2008 - 02:18 PM in Arhiva

Conform codului fiscal :
CAPITOLUL III
Definitii
Definitii ale termenilor comuni
Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele
semnificatii:@
1. activitate - orice activitate desfasurata de catre o persoana in scopul obtinerii de venit;



#190575 Ordin 3512-privind documentele financiar-contabile

Postat de lupoaica on 08 January 2009 - 02:33 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Se putea odata... Acum nu se mai poate! Sigur ai infiintat firma de ceva vreme, nu-i asa Septimiu?! Cam de ... minim 2 ani ai aceasta firma, nu?! Oricum, eu cred ca esti in regula! Atata timp cat la Registru ti-a acceptat, esti ok! Eu sunt scarbita de ceccar...




Cometa SQL