Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
geambazumariana's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


geambazumariana's Content

There have been 442 items by geambazumariana (Search limited from 07-January 08)



Sort by                Order  

#74540 Taxare inversa

Postat de geambazumariana on 19 March 2006 - 05:08 PM in Arhiva

sper sa nu par rautacioasa, dar se vede ca nu ai dat inainte o cautare pentru taxare inversa, poate asa ai fi aflat mult mai multe decit inregistrarea contabila a taxarii inverse.

3xxx=401 5822.32
4426=4427 1106.24



#36898 Sunt curios! Barbat sau femeie?

Postat de geambazumariana on 09 September 2005 - 08:16 PM in Arhiva

ar fi trebuit sa fie conditionat accesul pe acest forum doar daca s-a trecut prin acest vot



#65264 Stornare factura

Postat de geambazumariana on 07 February 2006 - 11:58 PM in Arhiva

Bineinteles ca nu sunt considerate venituri,nu s-a intamplat altceva decit o stornare a unei operatiuni anterioare.



#60129 Stat plata timp partial 2 ore

Postat de geambazumariana on 15 January 2006 - 10:22 PM in Arhiva

care noul stat?



#35431 SOLICITARE TEXT GRILA

Postat de geambazumariana on 31 August 2005 - 04:01 PM in Arhiva

pana la urma nu este o idee rea sa e cunoastem mai bine



#65571 SEMINARII

Postat de geambazumariana on 08 February 2006 - 10:12 PM in Arhiva

M-am bucurat pentru cei care au reusit sa ajunga la Brasov, m-am bucurat si pentru cei care au reusit sa ajunga la Bucuresti dar mi-a parut atat de rau ca eu nu am putut ajunge la niciunul!Motivul:lipsa timpului.
Sa nu mai analizam variantele si sa apreciem mai mult ca cineva face ceva
pentru noi gratis.
Informatiilor primite la aceste seminarii nu le poti da o valoare baneasca.

Ii admir si am cea mai mare consideratie pentru alex,lexus,lilianarodica si toti ceilalti care faceti atat de mult pentru noi (mai mult sau mai putin profesionisti).
Felicitari pentru initiative!Toata admiratia pentru voi!



#57244 Sarbatori fericite!

Postat de geambazumariana on 24 December 2005 - 09:45 PM in Arhiva

Sanatate si mult har
Mosu sa v-aduca-n dar
Si s-aveti noroc mai bun
Chiar din noaptea de Craciun
Fericirea sa v-ajunga
Banii sa se-adune-n punga
Va doresc anul ce vine
Chiar asa:" SA TRAITI BINE!!!!!"



#37184 salariu

Postat de geambazumariana on 12 September 2005 - 02:20 AM in Arhiva

inarmeaza-te cu codul muncii, legea19,ordonanta150,legea 76 si codul fiscal capitolul impozit pe venit si nu-ti mai trebuie nici un curs de salarizare
parerea mea :smt018 :smt018 [-X [-X



#41970 salarii ONG

Postat de geambazumariana on 29 September 2005 - 06:30 PM in Arhiva

este acelasi mod de calcul ca si la soc. com.



#32716 salarii in valuta?

Postat de geambazumariana on 15 August 2005 - 09:40 PM in Arhiva

legea contabilitatii: toate documetele financiar-contabile se intocmesc in moneda nationala,deci si statele de plata.
Diurna pentru deplasarile in strainatate se acorda in valuta tarii de destinatie.



#37181 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de geambazumariana on 12 September 2005 - 01:55 AM in Arhiva

este un exemplar de toata frumusetea!lauda si respect pentru bunica ta care il ingrijeste. si eu am ciine de talie mare dar cvreau sa spun ca pe cit este de mare pe atat este de jucaus si de destept.
super!poza lui parca mi-a descretit fruntea,m-a facut sa ma destind pentru o clipa!
inca o data admiratie pentru bunica ta! :smt041 :smt041 :smt041



#51391 rezultate la examenul pentru experti - Bucuresti 5-6.11.2005

Postat de geambazumariana on 16 November 2005 - 03:57 PM in Arhiva

La Calarasi au sosit rezultatele admis/respins si sunt tare fericita ca sunt in lista de admisi.
Respinsi sunt in proportie de 10-11 % pe tara
Asa ca prieteni sunati! si bafta. :smt041



#48474 REZOLVARE COMPLETA STUDII DE CAZ FISCALITATE

Postat de geambazumariana on 02 November 2005 - 09:25 PM in Arhiva

(1)Baza impozabilĂŁ a impozitului pe veniturile microĂźntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursĂŁ, din care se scad:
a)veniturile din variaĂŸia stocurilor;
b)veniturile din producĂŸia de imobilizĂŁri corporale Âși necorporale;
c)veniturile din exploatare, reprezentĂąnd cota-parte a subvenĂŸiilor guvernamentale Âși a altor resurse pentru finanĂŸarea investiĂŸiilor;
d)veniturile din provizioane;
e)veniturile rezultate din anularea datoriilor Âși a majorĂŁrilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementĂŁrilor legale;
f)veniturile realizate din despĂŁgubiri, de la societĂŁĂŸile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.

deci intra in baza veniturile din cedarea imobilizarilor corporale



#77000 regulament patronat

Postat de geambazumariana on 28 March 2006 - 08:50 PM in Arhiva

Buna seara,
Ma poate ajuta cineva cu un model de regulament de ordine interioara pentru un patronat dar cu un raport al cenzorilor privind garantia unui nou actionar?
Multumesc anticipat



#29001 Registrul unic de control

Postat de geambazumariana on 19 July 2005 - 11:34 PM in Arhiva

daca mai cunosti si pe cineva e si mai bine.



#27918 registrul inventar

Postat de geambazumariana on 12 July 2005 - 08:16 AM in Arhiva

in registrul inventar se inscriu elementele de activ si de pasiv care au la baza listele de inventariere sau alte documente care justifica continutul acestora.
in acest registru se inscriu intr-o forma recapitulativa, elementele inventariate dupa natura lor.
eu l-am intocmit inscriind toate soldurile din balanta la 31.12.2004, iar ca anexe am inventarierea faptica executata conform normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de activ si pasiv, iar garda financiara nici nu vrea sa auda de analitice in format electronic.



#27924 registrul inventar

Postat de geambazumariana on 12 July 2005 - 09:09 AM in Arhiva

garda financiara a avut ca tematica de control prin februarie inventarierea patrimoniului si bineinteles ca verifica si registrul inventar care se completeaza conform ordinului 1850/14.12.2004.
concluzie:
"cate bordeie atitea obiceiuri".
mentionez ca am pe umerii mei 9 firme care fac parte dint-un grup, iar daca se intimpla ceva rau, vinovata este Mariana si tot ea va suporta consecintele, asa ca nu imi permit sa risc.
registrul jurnal il listeaza calculatorul pe baza jurnalelor auxiliare.



#32796 REGISTRUL DE CASA

Postat de geambazumariana on 16 August 2005 - 02:26 PM in Arhiva

am eu aceasta situatie:
- societatea are deschise puncte de lucru declarate in Bucuresti, Braila, Buzau, Slobozia.
-daca ai conturi bancare deschise in localitate poti intocmi si registru de casa daca nu ai conturi bancare, registrul de casa se intocmeste la sediul social.

Punctele de lucru ale societatii nu au conturi bancare deschise si procedam astfel:
"extras din comunicarea catre punctele de lucru privind incasarea"
-pentru incasarile cu numerar se va intocmi chitanta.Acest document va fi transmis prin fax, in aceeasi zi la sediul societatii pentru inregistrarea lui in registrul de casa
-sumele incasate cu numerar vor fi depuse prin banca Raiffeisen din localitatearespectiva in contul bancar al societatii RO78RZBR0000060000xxxxxxx deschis la Raiffeisen Bank Calarasi in aceeasi zi in care a avut loc incasarea sau cel mai tirziu a doua zi de dimineata.Suma din foaia de varsamint trebuie sa fie aceeasi cu cea din incasarile cu chitante.
-este interzisa incasarea fragmentata a facturilor a caror valoare depasesc suma de 50 000.000.Se pot incasa facturile cu valoari care depasesc plafonul de 50.000.000 lei astfel:
50.000.000 lei numerar
suma care depaseste acest plafon putind fi achitata numai prin instrumente de plta fara numerar.
- incasarile zilnice in numerar nu pot depasi plafonul de 50.000.000 lei de la o singura persoana juridica dar se poate incasa de la oriciti clienti,persoane juridice in aceeasi zi, respectindu-se depunerea la banca.
-nu se utilizeaza banii incasati numerar ca avansuri spre decontare.



#32806 REGISTRUL DE CASA

Postat de geambazumariana on 16 August 2005 - 02:56 PM in Arhiva

Nu am avut niciodata probleme.
Ce probleme as putea avea?
1)chitanta este inregistrata zilnic in registrul de casa de la sediu 5311=411
2)depunerea zilnica la banca a numerarului incasat 581 =5311
In normele metodologice pentru aplicarea prevederilor art.5 si 6 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, aliniatul 8 se precizeaza:
"subunitatile economice ale persoanelor juridice ,respectiv sucursale,filiale,agentii, puncte de lucru,prevazute in actul constitutiv care au deschis cont intr-o societate comerciala bancara si casierie proprie , aplica individual prevederile art 5 din OG.



#32813 REGISTRUL DE CASA

Postat de geambazumariana on 16 August 2005 - 03:15 PM in Arhiva

agentul respectiv este obligat sa transmita chitanta si foaia de varsamint in aceeasi zi prin fax la sediul societatii



#53786 registru jurnal de incasari si plati

Postat de geambazumariana on 01 December 2005 - 02:56 PM in Arhiva

trebuie insotite de facturi fiscale in marea majoritate a cazurilor.



#66311 registru inventar

Postat de geambazumariana on 10 February 2006 - 10:54 PM in Arhiva

da, garda financiara interpreteaza legea cum vor ei dar pot face asta doar daca gasesc un agent economic nepregatit.
Dar atata timp cit tu ii arati articolul de lege care iti da dreptate tac chitic , rusinos si poate te rog frumos sa-i faci si o copie la actul respectiv.
Crede-ma ca nu de putine ori a trebuit sa scot dosarele mele de legislatie si sa le arat cit de nepregatiti sunt,ca apoi sa trecem la discutii amiabile, prietenesti chiar.
Totul e sa fii sigur pe tine.
Bafta!
Imi pare rau ca nu iti pot da acum textul de lege prin care s-a abrogat!



#66320 registru inventar

Postat de geambazumariana on 10 February 2006 - 11:35 PM in Arhiva

legea 507/17.11.2004
modifică:o.G. nr.15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare
aprobă O.G. nr. 94/2004
si modifică in acelasi timp art.5 alin. 2 lit. c), art.6 alin. 2;abrogă art. 5 alin. 6 si 7 (aliniatul 6 se refera la soldul casei) deci este abrogat, nu mai exista sold la casa
Evrika!
Sper sa fi fost eu coerenta in asa fel incit sa te lamuresti



#66319 registru inventar

Postat de geambazumariana on 10 February 2006 - 11:29 PM in Arhiva

SECŢIUNEA a 2-a
Modificarea Ordonanţei Guvernului nr.15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

Art. II. - Ordonanţa Guvernului nr.15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.24 din 31 ianuarie 1996, aprobată cu modificări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:

1. La articolul 5 alineatul 2, litera c) va avea următorul cuprins:

"c) plăţi către persoane juridice în limita unui plafon maxim de 100.000.000 lei, plăţile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon în sumă de 50.000.000 lei. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de materii prime, materiale, semifabricate, produse finite, obiecte de inventar, prestări de servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plăţi către o singură persoană juridică în limita unui plafon în numerar în sumă de 100.000.000 lei în cazul plăţilor către reţelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate şi funcţionează în baza legislaţiei în vigoare. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către astfel de magazine, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei."

2. Alineatul 6 al articolului 5 va avea următorul cuprins:

"Sumele în numerar aflate în casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depăşi la sfârşitul fiecărei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depăşirea acestui plafon numai cu sumele aferente plăţii salariilor şi a altor drepturi de personal, precum şi altor operaţiuni programate, pe bază de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucrătoare de la data prevăzută pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplică unităţilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurări şi financiare."

3. Alineatul 2 al articolului 6 va avea următorul cuprins:

"Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4, 6 şi 7 ale aceluiaşi articol şi ale art. 6 alin. 1, după caz, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei."

4. Alineatul 3 al articolului 6 va avea următorul cuprins:

"Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 5 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei."

5. Articolul 8 se abrogă.

Art. III. - În termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe, se vor modifica Normele metodologice pentru aplicarea prevederilor Ordonanţei Guvernului nr.15/1996 privind întărirea disciplinei financiarvalutare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.92/1996, cu modificările şi completările ulterioare.

Art. IV. - Prezenta secţiune intră în vigoare după 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe.

Art. V. - Ordonanţa Guvernului nr.15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.24 din 31 ianuarie 1996, aprobată cu modificări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările şi completările ulterioare şi cu cele aduse prin prezenta ordonanţă, va fi republicată după aprobarea prin lege a prezentei ordonanţe, dându-se textelor o nouă numerotare.



#66292 registru inventar

Postat de geambazumariana on 10 February 2006 - 10:00 PM in Arhiva

Sunt varza pentru ca singuri s-au deprofesionalizat.Ori li s-a urcat la cap ca sunt experti ori nu se pun la punct cu tot ceea ce este nou ori nu au pretentii de la ei in raport cu calitatea pe care o au.
Am inceput sa lucrez de prin 1988, cond postul de contabil nu se inscria asa de usor in cartea de munca, asa ca prima inscriere la mine a fost "primitor distribuitor".Dupa munca asidua,cu nopti muncite si nu dormite, s-a propus infiintarea postului meu de contabil la centrala constructiilor in Bucuresti.....si uite-asa am ajuns contabil.
Au urmat ani buni de munca,dupa care am ajuns la concluzia ca imi lipseste hirtia cu care puteam sa avansez asa ca m-am inscris la ASE si am facut Finante Banci.Greu, dar am facut-o si pe-asta.
Acum sunt in perioada de stagiu la experti.......dar muncesc la fel ,si ziua si noaptea, in asa fel incit nimeni, niciodata sa nu poate spune
""am preluat contabilitati de experti cu experienta in domeniu si erau varza"

Conduc d.p.d.v. economic un trust.Citesc aproape tot timpul si tot mi-e teama ca sunt probleme care imi pot scapa si pentru care sigur nu m-ar ierta administratorii firmelor asa ca GRIJA MARE la ce va inhamati.




Cometa SQL