Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dinu George's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dinu George's Content

There have been 316 items by Dinu George (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#282483 Actualizari Legea 263/2010

Postat de Dinu George on 14 February 2018 - 11:56 AM in LEGISLATIE RESURSE UMANE

Desi nu este legat direct de calculul salariilor, ci doar a contributiior din salarii, OUG 103/2017 art.108 modifica , de fapt anuleaza articolul 129 alin 1 litera a) din Legea pensiilor 263/2010 si anume ajutorul de deces pentru angajatul propriu sau rudele acestuia nu o mai acorda angajatorul ci Casa de pensii. Pana acum angajatorul acorda ajutorul de deces pe care il scadea apoi din CAS (si in octombrie parca au modidifcat D112 in care daca pina atunci introduceai numai numarul si cuantumul ajutoarelor, trebuia sa introduci date suplimentare ale decedatului si ale beneficiarului. Adica modifici ceva ce peste 3 luni anulezi ! :mad: )



#96977 amortizare mijloace fixe

Postat de Dinu George on 11 August 2006 - 01:33 PM in Arhiva

Nu voiam sa creez un nou topic deorece la acesta am vazut titlul amortizare, am pus si eu o intrebare. In primul rind nu cunosc legislatia referitoare la mij.fixe decat din auzite dar ma intereseaza un aspect. La o firma am auzit ca 2 luni nu si-au calculat (si nici scazut) amortizarea la mij.fixe si apoi din luna treia au reluat de unde au ramas. Este legal, sau trebuiau sa le treaca in conservare pentru cele 2 luni sarite?



#97203 amortizare mijloace fixe

Postat de Dinu George on 14 August 2006 - 09:16 AM in Arhiva

Vezi postarealetiroxi, la Aug 12 2006, 09:36 PM, a spus:

Amortizarile aferente celor doua luni se trec pe cheltuieli.
Pai aici e intrebarea se pot trece pe cheltuieli abia in luna a treia si cele aferente celor doua luni peste care s-a sarit ? Sau este necesar sa se treaca si cele 2 luni sarite sau se pot neglija ?



#143928 Anexa 1 la Concedii medicale

Postat de Dinu George on 17 September 2007 - 09:45 AM in Arhiva

La ultimele modificari de la anexa 1 de la Concedii Medicale apar cateva pozitii noi

FOND_CONTR = Total contributii datorate pentru concedii si indemnizatii.
TOT_CUANT_ = Total cuantum prestatii de suportat din bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii
TOT_ANTER = Total suma de recuperat de la FNUASS pentru concedii si indemnizatii din luna/lunile anterioare pentru care nu s-a depus cerere de restituire la casa de asigurari de sanatate. (TOT_ANTER=TOT_RECUP din declaratia lunii anterioare)
COMPENSAT = Total suma recuperata de angajator din contributia lunii curente (COMPENSAT = minim(TOT_ANTER, FOND_CONTR - TOT_CUANT_ daca FOND_CONTR>TOT_CUANT_)
TOT_VIRAT = Total suma de virat la FNUASS pentru concedii si indemnizatii,( in cazul in care FOND_CONTR > TOT_CUANT_ -> TOT_VIRAT= FOND_CONTR - TOT_CUANT_- COMPENSAT)
TOT_RECUP = Total suma ramasa de recuperat de la FNUASS pentru concedii si indemnizatii
(- in cazul in care FOND_CONTR = TOT_CUANT_ -> TOT_RECUP = TOT_ANTER + TOT_CUANT_ - FOND_CONTR
- in cazul in care FOND_CONTR > TOT_CUANT_ -> TOT_RECUP = TOT_ANTER - COMPENSAT

Pozitiile FOND_CONTR,TOT_CUANT_ ,TOT_ANTER,TOT_VIRAT,TOT_RECUP sunt clare si logice.
Problema este COMPENSAT. De mai sus se deduce ca acest camp are valoare doar cand FOND_CONTR>TOT_CUANT_ , adica daca firma are mai mult de platit la FNUASS decat de recuperat.
Ce se intimpla daca FOND_CONTR<TOT_CUANT_ , adica daca avem de recupeat de la asigurari ?
Si sa fie clar dau doua exemple numerice (nereale)

FOND_CONTR = 15
TOT_CUANT_ = 10
TOT_ANTER = 0

ar rezulta:
COMPENSAT = 10
TOT_VIRAT = 5
TOT_RECUP = 0

Programul de la sanatate in acest caz da OK, ceea ce mi se pare corect

Daca valorile se schimba (adica nu am fond suficient de la FNUASS)

FOND_CONTR = 10
TOT_CUANT_ = 15
TOT_ANTER = 0

ar rezulta dupa parerea mea:
COMPENSAT = 10
TOT_VIRAT = 0
TOT_RECUP = 5

Programul de la sanatate in acest caz da eroare la COMPENSAT ?????

Daca valorile sunt de mai jos:

COMPENSAT = 0
TOT_VIRAT = 0
TOT_RECUP = 5

programul zice ca e bine ( si conform definitiei este bine , dar mie mi se pare ilogic, in sensul ca eu
compensez totusi cei 10 )

Poate ma poate lamuri cineva unde gresesc.



#144099 Anexa 1 la Concedii medicale

Postat de Dinu George on 18 September 2007 - 11:57 AM in Arhiva

In mesajul meu initial s-a strecurat o greseala si anume la explicatia lui TOT_RECUP in loc de = semnul e <=

TOT_RECUP = Total suma ramasa de recuperat de la FNUASS pentru concedii si indemnizatii
(- in cazul in care FOND_CONTR <= TOT_CUANT_ -> TOT_RECUP = TOT_ANTER + TOT_CUANT_ - FOND_CONTR
- in cazul in care FOND_CONTR > TOT_CUANT_ -> TOT_RECUP = TOT_ANTER - COMPENSAT)

si in loc de compensat 10 trebuia tot 0, conform formulei, mersi de corectie.



#248311 BANI CU OCAZIA ZILEI DE NASTERE

Postat de Dinu George on 01 March 2012 - 11:03 AM in Arhiva

Vezi postarea2lk, la 09 February 2012 - 09:14 AM, a spus:


Buna ziua,



Lucrez la un SA care a hotarat, prin contract la nivel de unitate, sa se acorde suma de 100 lai (net) angajatilor care-si sarbatoresc ziua de nastere ! Cum o interpretez ? Se impoziteaza? Se trece in stat ? Se deduce ... cum se inregistreaza ?



Multumesc anticipat !



Este o prima obisnuita, deci intra normal in brutul din salarii la care se retin toate contributiile si impozitul. (nu este nici ajutor social, nu este nici pt.copii angajatilor, nici pentru angajate de 8 martie......).



#225805 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de Dinu George on 13 May 2010 - 04:01 PM in Arhiva

Daca cineva in ultimele 6 luni a avut si 15 zile de somaj tehnic, acestea se considera in calcularea bazei de date ca valoare raportata la salariul minim pe economie aferenta zilelor respective (600/21*15, luna in cauza avind 21 zile lucratoare) sau se neglijeaza atat zilele cat si valoarea somajului tehnic pe acea perioada (presupun ca nu se pune valoarea reala a somajului tehnic de vreme ce nu s-a platit contributia pentru el).



#226062 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de Dinu George on 20 May 2010 - 10:24 AM in Arhiva

In concluzie :
Daca cineva in ultimele 6 luni a avut si 15 zile de somaj tehnic, acestea se considera in calcularea bazei de date ca valoare raportata la salariul minim pe economie aferenta zilelor respective (600/21*15, luna in cauza avind 21 zile lucratoare).
Ceva de genul acesta:
baza=baza zile lucrate+sal.minim*zile zilesomaj tehnic/zile lucratoare luna iar ca zile= zile lucrate +zile somaj tehnic.



#225839 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de Dinu George on 14 May 2010 - 06:40 AM in Arhiva

Am citit ce am scris mai sus. Din repezeala am scris baza de date in loc de baza de calcul.
De fapt intrebarea mai clar ar fi cum se considera somajul tehnic la stabilirea bazei de calcul a unui Concediu Medical.



#225940 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de Dinu George on 17 May 2010 - 06:43 AM in Arhiva

Oare chiar nimeni nu a avut CM dupa somaj tehnic ? :frusty:



#162789 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 15 February 2008 - 12:48 PM in Arhiva

Vezi postareaDinu George, la Feb 15 2008, 12:18 PM, a spus:

Are cineva ma multe informatii ?
Se pare ca imi voi raspunde eu. Deocamdata este doar pe situl guvernului la acte aprobate la sedinte de guvern :

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=



#163352 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 20 February 2008 - 08:07 AM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la Feb 19 2008, 11:30 AM, a spus:

In sfarsit a aparut. #:-S
Da, dupa ce multe societati au calculat si platit deja salariile , calculand somajul la toata suma din "prestatii' adica din bani pentru concediile medicale (boala) indiferent de unde au provenit (dupa cum am mai scris programatorii spuneau ca nu au baza legala sa scoata cele platite de asigurari).



#162784 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 15 February 2008 - 12:18 PM in Arhiva

Din pacate trebuie sa revin cu cateva lamuriri sau mai bine zis nelamuriri.
Desi am vazut Proiectul de Hotarare de mai sus pina acum acesta nu a fost aprobat.
Am avut ocazia sa testez cateva programe de salarii si toate calculeaza somajul si la brutul de la CM platit de asigurarile de stat. Am si vorbit cu autorul unuia din ele si mi-a spus ca neavind o baza legala care sa-i spuna ce se scade din total brut el nu poate sa modifice baza de calcul.
Are cineva ma multe informatii ?



#161241 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 04 February 2008 - 01:42 PM in Arhiva

Exista un proiect pt.aplicare (inca neaprobat) care spune:

Proiect
HOTĂRÂRE
pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002
privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței
de muncă aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 174/2002
În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată și al art. VII
din Ordonanța de urgență nr. 91/2007 pentru modificarea și completarea unor
acte normative din domeniul protecției sociale,

.....
2. Articolul 14 se modifică și va avea următorul cuprins:
?Art.14 - (1) Baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligația
de a reține și de a vira contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru
șomaj, conform art.27 alin.(1) din lege, este reprezentată de venitul brut
realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute
la art.19 din lege, constituit după caz din următoarele elemente:
a) salariul de bază lunar brut, corespunzător timpului efectiv lucrat, la care
se adaugă, după caz: indemnizația de conducere, salariul de merit,
sumele plătite pentru orele lucrate peste durata normală a timpului de
lucru sau în zilele de sărbători legale ori declarate zile nelucrătoare
precum și alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori
contractelor colective sau individuale de muncă, fac parte din salariul
de bază;
........
(2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin.(1) sumele
reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv
cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;

Dupa cate ii stiu pe guvernantii nostrii care nu se grabesc se va aplica aceata formula chiar si fara ca hotararea sa fie aprobata.



#161239 calcul CAS

Postat de Dinu George on 04 February 2008 - 01:33 PM in Arhiva

Chiar numai eu am observat neconcordanta sau gresesc ceva.
Nici o parere ?



#160952 calcul CAS

Postat de Dinu George on 01 February 2008 - 12:11 PM in Arhiva

OUG 91/2007 aduce urmatoarele modificari la legea 19/2000:

10.La articolul 23, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 23
(1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, în situația asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
...
c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională."

15.Articolul 26 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 26
(1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
....

Legea 19/2000 era:

(1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, si/sau veniturile asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I, II si VI;
.....

Art. 26
(1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului si care se platesc direct de acesta, potrivit prezentei legi;
.....

Daca analizam diferentele intre cele doua observam ca la art.26 : contributiile de asig.soc. nu se datoreaza doar la prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale fata de prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului ... din legea 19.
Adica de acum la cele platite de angajator se datoreaza?
Cred ca este o omisiune a Ordonantei pentru ca altfel da peste cap art.25 ca baza de calcul la CM : c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, unde nu se specifica cine plateste zilele de CM angajatorul sau asigurarile deci se presupune ca nu conteaza.

Sau nu citesc eu bine ce scrie acolo si sau nu inteleg , sau imi scapa ceva ?



#161843 calcul CAS

Postat de Dinu George on 08 February 2008 - 08:03 AM in Arhiva

Vezi postareaduiuuant, la Feb 7 2008, 11:25 AM, a spus:

Sa incheiem pozitiv acest topic: nu se calculeaza CAS la nici o prestatie ca si pana acum. Sa speram ca avem dreptate. In cazul meu, pt luna Ianuarie am sa calculez corect pt ca nu am niciun medical :laugh:
Ramane sa vedem luna urmatoare cum evolueaza lucrurile...
Din pacate eu am, dar calculul il voi face la fel ca si pina acum. Sa speram ca totusi este o scapare in oug. :tongue:



#161421 calcul CAS

Postat de Dinu George on 05 February 2008 - 10:22 AM in Arhiva

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.



#161739 calcul CAS

Postat de Dinu George on 07 February 2008 - 10:41 AM in Arhiva

Vezi postareaMarinica, la Feb 5 2008, 02:36 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Feb 5 2008, 10:22 AM, a spus:

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.

CM-urile erau la data apritiei Legii 19/200 si normelor de aplicare prestatii de asigurari sociale iar la data OUG 91/2007 prestatii de asigurari sociale de sanatate(reglementate de OUG 158/2005). Nu stiu ce rost mai avea sa se puna in OUG 91 si "suportate din fondurile angajatorului" pentru ca in afara de cele de accidente si boli profesionale nu stiu ce prestatii de asigurari sociale mai poate suporta angajatorul.
OUG 91/2007:
1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;

Sunt perfect de acord ca ar trebui sa calculam ca si pina acum, dar ambiguitatea ramane deorece este vorba de bugetul asigurărilor sociale de stat iar prestatiile de asigurari sociale de sanatate sunt suportate fie din bugetul asigurărilor sociale de stat fie de angajator. Deci sunt scutite doar prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat (care pot fi de sanatate sau alta natura) iar prestatiile de asigurari sociale de sanatate (sau altele daca or fi existind) suportate de angajator nu mai sunt pomenite.



#161610 calcul CAS

Postat de Dinu George on 06 February 2008 - 11:32 AM in Arhiva

Cred ca e gresit.
Toate zilele de concediu medical cuprind si cele platite de angajator,deci nu se mai plateste 9,5% pentru suma (indemnizatiile) ce rezulta din acestea acestea.
Pe scurt 9,5% se aplica la brutul pentru zile lucrate la care se adauga sal.min corespunzator zilelor CM adica zilelor de boala(zilele cu indemnizatii de incapacitate de munca cum se spune mai nou, indiferent cine le suporta) cu exceptia acc.munca.



#161587 calcul CAS

Postat de Dinu George on 06 February 2008 - 08:40 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 5 2008, 07:12 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 4 2008, 07:41 PM, a spus:

In cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II al Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale:
Venit brut realizat=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala
Pentru CM contributia de 9.5% se calculeaza numai pentru suma de CM suportata de angajator. Conform art. 26 contributia nu se calculeaza asupra sumei de CM suportate din bugetul asigurarilor sociale.
Incepând cu raportarea
aferenta lunii august 2007
Baza de calcul a CAS datorat de asigurat NU SE MAI PLAFONEAZA
Conform Legii nr. 250/2007, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 19 iulie 2007 cota CAS asigurat se aplica asupra sumei rezultate din cumulul venitului brut lunar realizat si baza de calcul a contributiei la BASS, aferentă indemnizațiilor conform art. 45 din OUG nr. 158/2005, proporțional cu nr. de zile de concediu medical pentru care se calculează CAS.

CASAT = ROUND((TV+BASS) * cota CAS asigurat /100,0)

TV - Conține venitul brut total realizat de asigurat din zilele lucrate
BASS - Incepând cu raportarea aferentă lunii ianuarie 2006
Conține cuantumul rezultat din salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată proporțional cu nr. de zile de indemnizație), exclusiv ajutorul de deces.


Deci pentru CM contributia de 9.5% NU se calculeaza pentru suma de CM suportata de angajator, ci pentru toate zilele de CM conform formulei de mai sus.



#243782 calcul CO - topic 2011

Postat de Dinu George on 16 August 2011 - 02:06 PM in Arhiva

Vezi postareabogdan_p, la 15 August 2011 - 07:20 PM, a spus:

Articolul 150 din Codul Muncii defineste modul de calcul al indemnizatiei de concediu.
Si o face foarte clar, fara a lasa loc la interpretare:
Media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Nu cred ca mai este ceva de spus.
Daca era asa de simplu nu postam intrebarea aici !
Avem angajati care lucreaza in Regie (tarif orar lunar variabil = salar/nr.zile lucratioare/8) si avem angajati care lucreaza in acord (tarif lunar orar fix salar/170). Si atunci apar situatii ciudate daca ne raportam si la veniturile din ultimele 3 luni comparate cu venitul din luna curenta.
Ori calculez media la numarul de zile lucratoare pe luna ori la 170 ore luna medie*8 ?
Dupa cum spune Codul munci se pare ca ar trebui sa impartim la nr.de zile dar eu ii calculez salarul celui in acord pentru luna in curs la tariful orar fix si nu variabil in functie de nr.de zile. Sau pt suma de CO indiferent daca este in regie sau acord eu calculez suma ca si cum ar fi in regie ?
Aceste probleme nu apar in mod normal la firmele mai mici sau nou infintate, ci mai ales la cele foste socialiste si privatizate care mai au si aceste variante de calcul salarial (sa nu vorbim de acord individual).



#243762 calcul CO - topic 2011

Postat de Dinu George on 15 August 2011 - 02:18 PM in Arhiva

Am intilnit cateva situatii in care Concediul de odihna a fost calculat diferit. Am facut abstarctie de modul de determinare a sumei brute pentru baza de calcul, considerand ca angajatul a avut aceleasi venituri in ultimele 3 luni egale cu salarul de incadrare. Diferenta pe care am vazut-o este in modul de calcul a bazei zilnice respectiv a sumei aferente CO.

-var1. sal.incadrare / zile lucratoare x zile CO sau

-var2. sal.incadrare / 170 x zile CO .

La prima var. suma pt.CO este diferita in functie de nr.de zile lucratoare din luna ,la a doua suma este aceasi indiferent de luna.
Var.a doua ar corespunde cu ceea ce se numea acord global iar 170 era nr.mediu de ore lucratoare pe luna intr-un an pe care guvernul il anunta impreuna cu salarul minim pe economie (ceea ce anul acesta mi se pare ca nu a facut-o).
Exista undeva o reglemetare privind calculul CO din acest punct de vedere.



#246990 calcul CO la salarii lunare diferite

Postat de Dinu George on 10 January 2012 - 02:00 PM in Arhiva

Vezi postareav-alin, la 10 January 2012 - 12:52 PM, a spus:

Va rog, daca se poate, am si eu o intrebare; calculul concediului de odihna in cazul in care sal. brut in ultimele 3 luni a crescut astfel: luna 1: 700 lei; luna 2: 800 lei ; luna 3: 850 lei; in cazul acesta fac o medie a salariilor pe ultimele 3 luni, asa cum scrie in CM. si rezulta un venit mai mic decat ultimul salariu in plata sau acord ultimul salariu? Va multumesc pentru raspuns, succes in activitate!
Conform codului muncii daca media zilnica din luna curenta (salarul din ultima luna) este mai mare decat media veniturilor zilnice cu tip permanent din ultimele 3 luni se foloseste media din luna curenta (adica se compara cele doua valori si se alege cea favorabila angajatului)



#209966 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de Dinu George on 31 August 2009 - 04:08 PM in Arhiva

Nu inteleg problema.
Regula e la fel. I se face media veniturilor cu titlu permanent pe ultimele 3 luni si daca e mai mare decat 600x1,2+200 este acea medie daca nu atunci este 600x1,2+200. Si tinaind cont ca ianuarie 2010 are din 3 doar 20 zile lucratoare restul le va lua in februarie unde i se va calcula dupa acesi metoda pentru restul de 4 zile ramase.




Cometa SQL