Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
beatrice1971's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


beatrice1971's Content

There have been 498 items by beatrice1971 (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#223173 rege

Postat de beatrice1971 on 23 March 2010 - 09:26 PM in Arhiva

6



#223074 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de beatrice1971 on 23 March 2010 - 12:19 AM in Arhiva

:frusty: asta e pentru PS
nu cred ca era dansul ... ar fi trebuit sa fie sm63 dupa logica asta :laugh:

..hai ca am postat in acelasi timp cu Otilia



#223058 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de beatrice1971 on 22 March 2010 - 07:49 PM in Arhiva

Hai sa fim seriosi, cred ca nu suntem noi, contabilii, in masura sa ne ridicam impotriva genului acesta de modificari legislative. Cum naiba ar suna daca ar face contabilii greva ca au crescut impozitele??? :frusty: Altii ar trebui sa o faca. Sigur, noi vom face lobby si pe aspecte legislative dar in alta directie.

Care scandal?



#223028 calcul CM maternitate

Postat de beatrice1971 on 22 March 2010 - 04:24 PM in Arhiva

Pune calculul (sau mai degraba rezultatul) final aici si iti zicem noi daca e bine. Cat ti-a iesit tie in februarie, dar in martie.
E ok asa?



#223025 In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

Postat de beatrice1971 on 22 March 2010 - 04:13 PM in Arhiva

Pentru dna Adriana Storistean, jos palaria. Cred ca i-ar sta mai bine printre noi.

Atentie, la domnul Sorin Ionita care s-a erijat in lider si incepe sa-i organizeze in vederea unui atac. Vrea sa mai faca putin lobby ca simte ca ce s-a facut pana acum nu e suficient.
"daca cineva subscrie demersului meu atunci sa scrie parerea pe forum. Daca vor fi mai mult de cinci persoane atunci am sa cer sprijin in crearea unei liste de sustinatori care sa ajunga la camera."

Si Paturca, ai niste comentarii ... Imagine postata



#222971 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 22 March 2010 - 02:14 AM in Arhiva

6.4.1 este despre membrii simpatizanti! Eu ma uit pe ultima varianta de Statut postata pe blog. Tu pe ce te uiti?

"6.4.1. Pot fi membrii simpatizanti persoanele fizice sau juridice, cu cetatenie romana sau straina, care prin activitatea desfasurata nu impieteaza asupra imaginii sau reputatiei asociatiei si care accepta sa-si aduca o contributie mult superioara cotizatiei anuale depusa de membrii asociati si care sunt agreati de Consiliul Director. "



#222970 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de beatrice1971 on 22 March 2010 - 02:06 AM in Arhiva

Cred ca ar fi cazul ca CECCAR sa organizeze si ceva cursuri de gramatica, pe langa cele de limbi straine, asta ca perfectionarea sa fie completa. :frusty: Wow, am vazut niste greseli mai jos de mi s-au indreptat circumvolutiunile.

Paturca, poate ca d'aia nici nu are acces toata lumea la forumul lor, ca sa nu vedem cat de "perfect perfectionati" sunt unii dintre ei.
Vorba aceea: "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu." Superb, nu?

Lasand gluma si rautatile deoparte, concluzia care se trage este ca orice padure are uscaturi. De aceea, este bine ca fiecare sa-si vada lungul nasului si sa nu se bata cu pumnul in piept numai pentru ca detine o hartie la mana. Hartia nu zice atat de multe, sau poate doar la prima vedere, experienta in schimb, conteaza mult, mult mai mult.



#222965 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de beatrice1971 on 21 March 2010 - 11:58 PM in Arhiva

Vezi postareaPaturcai, la Mar 21 2010, 11:40 PM, a spus:

Domnul Mares se pare ca este mai guraliv:

daaaaa, este extrem de "guraliv"
am avut placerea sa-l cunoastem, aici, pe conta.ro
o perioada a fost extrem de activ si tot la fel de guraliv, dupa care s-a retras singurel (cred)in urma unor observatii pertinente care i s-au adus si carora nu a stiut sa le faca fata



#222963 Perfectionarea continua = buzunarire cu acte in regula?

Postat de beatrice1971 on 21 March 2010 - 11:28 PM in Arhiva

Daca ai norocul sa-ti alegi meseria potrivita (cati din cei de 18 ani stiu exact ce vor de la viata?) ar trebui sa o faci cu drag, fara sa te impinga nimeni de la spate. Eu cred ca atunci cand iubesti ceea ce faci, simti nevoia sa si performezi in domeniul respectiv. Se poate performa doar prin invatare continua, indiferent ca o faci la locul de munca sau intr-o institutie specializata. Din nefericire, in momentul de fata, NICI O institutie de invatamant romaneasca, indiferent ca este de stat sau privata, nu scoate dupa absolvire buni practicieni.... si unele din pacate, nici macar buni teoreticieni. Eu astept de ani buni reforma in sistemul de invatamant romanesc si nu mai vine. Sper doar sa nu mor pana atunci si sa vad macar cum copiii mei vor beneficia de un sistem de invatamant mai bun.
In ceea ce priveste cum te perfectionezi, nu ar trebui sa ni se impuna ci ar trebui sa alegem cu cine dorim sa ne perfectionam, unul din motive ar putea fi si faptul ca studiile aprofundate au devenit un lux pentru multi dintre noi. Si daca e un lux, de ce sa nu-mi aleg de banii pe care ii am, ceea ce este mai bun?



#222962 Imprumut in devize

Postat de beatrice1971 on 21 March 2010 - 11:01 PM in MONOGRAFII CONTABILE

evident, doar ca nu avem niciun moderator online ca sa stearga link-ul



#222959 legislatie salarii

Postat de beatrice1971 on 21 March 2010 - 10:05 PM in Arhiva

Legea 14/1991 la care faceti referire a fost abrogata de foarte mult timp, mai exact de legea 53/2003- art.298 (Codul Muncii).



#222950 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 21 March 2010 - 07:26 PM in Arhiva

Apropo de Statut, am avut si eu cateva observatii care vad ca nu le-a luat nimeni in seama.

Prima observatie era legata de filiale si suna asa:
In raport cu interesele sale, asociatia va putea să infiinteze filiale în Romania,prin decizia Adunării Generale a Asociatilor.
Filialele se pot infiinta si organiza cu respectarea prevederilor statutului Asociatiei


O alta observatie era legata de modul de plata al cotizatiei. Se plateste anual, lunar? pana la ce data? Sunt amanunte importante zic eu, si ca in orice contract cred ca si aici trebuie precizat mai clar.

La art.7 numit Drepturile si obligatiile membrilor Asociatiei , despre ce membrii vorbim? despre toti membrii?
si daca da, nu vad cum ii putem obliga pe toti sa participe la toate sedintele Adunarii Generale, vezi pct.7.2 lit.b).

In ceea ce priveste modificarile ulterioare, din cate stiu eu costa. Asa ca, daca putem sa-l creionam cat mai bine din prima ar fi excelent pentru saving-ul banilor, si asa prea putini.

Si apropo de bani, am mai zis si ma repet, parerea mea este ca 50lei/an este ffff putin!!!!! Nu stiu ce parere aveti voi in privinta asta dar eu zic sa ne mai gandim.

Si ultima mea observatie este legata de cotizatia membrilor fondatori. Nu vad niciunde in Statut obligativitatea ca si acestia sa cotizezez lunar. Chiar daca acestia isi aduc aportul la patrimoniul initial, parerea mea este ca si acestia trebuie sa cotizeze la fel ca si membrii asociati. Mie asa mi se pare corect sau .... poate ca gandesc eu stramb....

PS- ohoho, de cand astept eu postarile astea :laugh: ; muream de curiozitate cand vedeam doar cate o fraza la cautarile pe net :frusty:



#222946 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 21 March 2010 - 06:45 PM in Arhiva

@ISA
Am modificat si postat in noua forma.
Mi-am permis sa adaug si "asociat". In formularul atasat, aparea scris doar membru, si cum membrii sunt de 4 tipuri... Asa m-am gandit ca e clar si fara loc de intrerpretari.
Daca nu e ok , te rog spune-mi.



#222861 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 19 March 2010 - 11:58 PM in Arhiva

Paturca, ma simt onorata ca m-ai inaintat la rangul de IT-ist dar sunt departe de functia alocata; imi place intr-adevar sa mesteresc diverse si sa ma lupt cu noutatea, asta da!!! sunt ambitioasa si luptatoare, si daca astea pot fi de folos Asociatiei, le pun cu drag in sprijinul ei ;

Tu, cu siguranta, ai calitati literare. Daca si la partea oratorica stai la fel de bine, ne-am aranjat cu un purtator de cuvant :frusty:.

Referitor la blog, este bun pentru inceput dar nu are avantajele unui site. Am descoperit de curand facilitatea crearii de site-uri gratis si ma tot lupt cu noutatea de cateva zile. Pe aici m-am tot jucat : https://sites.google...te/apecromania/. Deocamdata sunt bune si astea, avand in vedere lipsa de bani. Cand vom avea posibilitatea crearii unui site complex, vom transfera totul acolo.

Sincer, nici eu nu am inteles, cum poti cunoaste un om, spiritul lui organizatoric sau conexiunile acestuia, daca nu te-ai intalnit cu el decat pe forum.

Pentru mine este suficient sa fac parte din Asociatie si sa incep o lupta, care nu stiu daca v-am spus, ar parea ca nu este a mea. De ce zic asta? pentru ca nu am lucrat niciodata ca liber profesionist si nici nu-mi propusesem decat pe termen indepartat. Insa, din principiu, nu suport nedreptatile, nu numai ale mele ci si ale celor din jurul meu iar asta mi s-a parut gogonata. M-a infuriat atat de tare incat m-as lupta si cu morile de vant numai ca sa reusim ceea ce ne-am propus.

Acestea fiind zise, va doresc o noapte frumoasa tuturor.



#222839 rege

Postat de beatrice1971 on 19 March 2010 - 04:57 PM in Arhiva

10 :frusty:
de cand asteapta



#222774 Tichete cadou

Postat de beatrice1971 on 19 March 2010 - 12:10 AM in Ticket cadou

In contextul reducerii cheltuielilor in anul 2010, tot vad de cateva zile cum se flutura pe la TV diverse bugete ale unor institutii de stat. La rubrica cheltuieli apar bugetate , pe langa clasicele tichete de masa si tichete cadou - pt. fondul protocol, cu specificatia ca acestea din urma nu sunt pentru angajati.
Ma tot intreb ce naiba sunt astea si cum/cui le dau, ca nu se incadreaza niciunde.



#222771 noua declaratie 110 ?

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 11:28 PM in Arhiva

Declaratia 110 pentru "Incasari din veniturile nete ale BNR"



#222770 rege

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 11:24 PM in Arhiva

hai si de la mine
5



#222763 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 10:14 PM in Arhiva

eu dimpotriva cred ca s-a ajuns aici, pentru ca s-a tacut prea mult
mici suntem, intr-adevar, dar putem fi multi si uniti



#222759 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 09:49 PM in Arhiva

Eu cred ca ar trebui sa incepem sa scriem pe blog. Devine din ce in ce mai vizitat.
Deasemenea, ar trebui pusa adresa aici pe forum, undeva in cap de lista, sa o vada lumea mai usor.



#222756 In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 09:43 PM in Arhiva

Un articol interesant aici: http://stiri.rol.ro/.../view/126439/2/
Nu stiu daca si cat de real este, de abia acum am inceput sa studiez speta ceccar, dar m-a atras titlul :frusty:

Am extras din articol fraza de mai jos.

Asta intrucat cu cat exista mai multi contabili in sistem, cu atat creste averea CECCAR, de unde si grija conducerii de a avea mai multi cotizanti. In acest mod, de-a lungul timpului, corpul contabililor a reusit sa-si construiasca in cativa ani sedii moderne, utilate corespunzator, sa-si cumpere limuzine luxoase, sa deconteze nenumarate deplasari in strainatate sau sa-si asigure venituri fabuloase.

Aici sunt banii dvs!



#222741 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 09:06 PM in Arhiva

si apropo tot de asta ....

am dat intamplator peste urmatoarea fraza pe net, extrasa de motorul de cautare de pe site-ul CECCAR, cel la care au acces doar membri lor :
Eu sint constienta de faptul ca d-na Alupei Otilia este in totalitate CONTRA CECCAR !

Deci draga mea, esti pe buzele multora....



#222739 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 08:58 PM in Arhiva

Loredana, este foarte grav ce ne spui tu aici.
Se pare ca in Romania, presiunile asupra celui care ridica glasul si privirea devin din ce in ce mai dese.



#222728 In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 08:22 PM in Arhiva

Aproape 6mil euro profit in doi ani (2007+2008) si nu face nimic gratuit pentru membrii ei????? :frusty: :laugh: :laugh:
Da ce-o face cu atata banet?



#222711 In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

Postat de beatrice1971 on 18 March 2010 - 04:33 PM in Arhiva

Eu acum ma uit si scrie RADIERE :frusty:
Asta e inca un exemplu privitor la veridicitatea datelor de pe site-urile MFinante...asta apropo de protestul ANAF ...

Ei, cum ar fi fost sa apara in dreptul firmei unde lucrez aceasta info. iar eu sa fiu in plin proces de obtinere a unui credit.
Reactia ar fi urmatoarea... va rog sa aduceti dovezi ca firma nu este radiata si sa rezolvati la MFinante sa va faca corectia pe site.
Pana atunci, aprobarea creditului este in stand by.

O spun din experienta proprie!




Cometa SQL