Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marinna's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Marinna's Content

There have been 202 items by Marinna (Search limited from 10-January 08)



Sort by                Order  

#186807 REZULTATE - examen acces Expert Contabil 2008

Postat de Marinna on 10 November 2008 - 11:56 AM in Arhiva

:good: :good: :thumbup: :frusty: Am luat !!! Felicitari mie !!!



#180688 TVA RAMBURSABIL DE CARE NIMENI N-A AUZIT?!

Postat de Marinna on 18 August 2008 - 03:18 PM in Arhiva

Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic asemanator.
Stie cineva cum sta treaba acum cu TVA-ul pentru masinile second hand?
Vreau sa-mi cumpar o masina din germania second hand (eu sunt platitor de tva in romania).
Platesc tva-ul in germania sau nu?
Cineva de la finante mi-a zis ca tva-ul nu-l platesc doar pentru masinile noi si la care pot fafec dovada transportului.
E adevarat?



#162278 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de Marinna on 12 February 2008 - 11:23 AM in Arhiva

ASTA nu e reclama???
Eu ma tot abtin sa intreb lucruri care fac referire la reclama si alti?????



#162269 spatiu comercial

Postat de Marinna on 12 February 2008 - 11:01 AM in Arhiva

Nu stiu sa existe asa ceva.
Depinde ce activitate desfasori de exemplu daca faci cosmetica si coafura, sau cabinet medical.
In functie de activitate trebuie sa obtii niste autorizari. Intreba la cei care trebuie sa -ti dea aceste autorizari



#162268 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de Marinna on 12 February 2008 - 10:57 AM in Arhiva

Nu trebuie schimbat certificatul. Nu este termen pentru schimbare. O sa fiti obligati cand veti avea schimbari in firma , atunci trebuie sa-l schimbati pentru ca automat in actul constitutiv actualizat va fi la obiectul principal un cod caen iar in vechiul CUI obiectul principal are codul caen vechi.
Sursa sigura: Registrul Comertului
Deci cand aveti modificari atunci ve-ti schimba codul caen.
Nu vorbim de exceptii cum ar fi participarea la licitatii



#162265 deplasare interna

Postat de Marinna on 12 February 2008 - 10:50 AM in Arhiva

e sigura chestia cu diurna externa?
Tot asa se aplica 2,5??? Unde scrie asta, ma refer la diurna externa



#162262 inchiriere spatiu la persoane fizice

Postat de Marinna on 12 February 2008 - 10:44 AM in Arhiva

eu am dat factura si bon fiscal



#162260 Concediul de odihna la contabili

Postat de Marinna on 12 February 2008 - 10:37 AM in Arhiva

Buna,
un sfat foarte important : NU te lua dupa cei care nu au fost in acele locuri !!!
Eu nu iti recomand Turcia . Am fost acolo, peisajele sunt superbe, atat! E foarte mare umezeala in aprtea asiatica, in partea Europei nu ai ce sa faci.
Au mancare foarte proasta, nu sunt curati, si serviciile nu sunt cele pe care le prezinta. Vorbesc strict de Kusadasi.
Si daca te duci undeva la all inclusive , mergi la cativa km de oras, si de plimbi doar in campusul lor.

Eu iti recomand Palma de MAllorca, acum depinde daca puteti merge cu avionul. Insula e foarte frumoasa, va inchiriati o masina si o vizitai pe toata. Puteti merge cu vaporul prin golfuri, mergeti sa vizitati pesterile, mergeti in oras la catedrala, magazine. Intr-o zi puteti da fuga pana la ibiza. Si se fac vreo 7 zile.
Eu vreau sa ajung vara asta in Tenerife.... :good: :good:



#155937 munca in strainatate

Postat de Marinna on 14 December 2007 - 12:56 PM in Arhiva

Daca ,,, cauti gasesti. Chiar eu am mai discutat subiectul asta :lostit (13):



#155506 Cerere monografie activitate hotel

Postat de Marinna on 11 December 2007 - 11:19 AM in MONOGRAFII CONTABILE

N-am primit nimic, poate unul din voi sa-mi trimita si mie????



#155279 INFIINTAREA UNEI ASOCIATII A ECONOMISTILOR

Postat de Marinna on 10 December 2007 - 02:13 PM in Arhiva

si cu ce sa se ocupe asociatia asta?
Din ce bani sa supravietuiasca?
Pe ce baza legala sa fie infiintata? :smile:



#155267 Cerere monografie activitate hotel

Postat de Marinna on 10 December 2007 - 01:55 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Trimite-mi si mie te rog frumos monogafia marinaconstantin@yahoo.com



#150160 ajutor! am incasat 16400 cash..cu chitanta!

Postat de Marinna on 08 November 2007 - 08:22 PM in Arhiva

Stiti cumva daca o persoana fizica autorizata poate plati cash mai mult de 5.000 ron?
Dupa cate am citit eu, zic ca nu are voie. Ca persoana fizica autorizata are personalitate juridica.
Voi ce ma sfatuiti?



#147965 OU 47/2007 - CASA DE MARCAT

Postat de Marinna on 16 October 2007 - 10:53 AM in Arhiva

Din cate am in teles eu ordonanta asta inca nu e lege. Este propusa pentru a fi votata. La noi ca la nimeni - se voteaza ne-am cumparat casa de marcat si o vom folosi, nu se voteaza iesim cu casele de marcat in piata sa le vindem (dar nici asta nu avem voie :smile: )



#147028 detasarea muncitorilor in strainatate

Postat de Marinna on 09 October 2007 - 08:54 AM in Arhiva

Te contrazici. Muncitorii sunt de la firma din Romania, dar nu sunt angajati cu carte de munca. Si sunt platiti de benefiar, deci de cei din Spania. Nu sunt atunci angajatii celui din Spania? cu formularul E 101 pot sta maxim 2 ani dar nu mai stiu daca asta e cu prelungire sau mai pot prelungi de la 2 ani. Dar de 2 ani stiu sigur (sper ca nu s-a schimbat nimic din ianuarie)
Formularul E 101 este numai pentru romanii angajati cu contract de munca in Roamania pt. ca angajatul sa poata plati contributiile salariale in Romania.



#146796 detasarea muncitorilor in strainatate

Postat de Marinna on 05 October 2007 - 07:27 PM in Arhiva

Da asa e , trebuie sa ceri formularul E101 de la casa de pensii bucuresti. Ai pe site-ul lor tot ce iti trebuie ca sa obtii acest formular. Intai citeste conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatorul.
Formularul iti trebuie ca sa platesti contributiile salariale in Romania. Altfel le platesti acolo si sunt cam mari.
Mai e un formular de la sanatate pe care trebuie sa-l obtii, chiar luni trebuie sa ma duc sa vad dspre ce e vorba. Eu m-am apucat de E101.
Cu diurna nu stiu cum e, eu le decontez doar 35 euro pe zi * 10 angajati sunt cam 7700 euro pe luna.
Poate aflu acum ca n-am voie. Am voie?



#146642 norme aplicare noul cod fiscal

Postat de Marinna on 04 October 2007 - 04:48 PM in Arhiva

Normele codului fiscal care sunt atasate mai sus sunt valabile si in ziua de astazi?
Sau are cineva normele codului fiscal la zi? Va rog frumos ?



#146638 CASA DE MARCAT

Postat de Marinna on 04 October 2007 - 04:18 PM in Arhiva

Dupa noua ordonanta am inteles ca mai toate activitatile au nevoie de casa de marcat. Adica si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral , gen agentie de turism, productie si vanzare de mobilier, agentie imobiliara, .....
Ce facem la agentii imobiliare se duce agentul cu casa de marcat pe teren, cam greu...

Am inteles bine?



#146394 Coduri CAEN (activitate in afara sediilor)

Postat de Marinna on 03 October 2007 - 09:25 AM in Arhiva

Buna, tu activitatea o desfasori la sediu. In afara sediului intra activitatile pe care tu le -ai fi realizat la sediul clientilor.
Activitatea ta o desfasori la sediu pe un calculator.



#146302 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Marinna on 02 October 2007 - 05:33 PM in Arhiva

Si mai scrie asa pe site-ul ceccar:

"Rezultatele candidatilor la examenul de acces la stagiu - sesiunea 8-9 septembrie 2007, afisate azi, 1 octombrie 2007, ora 14:00

Pentru candidatii declarati respinsi, contestatiile se depun la sediul filialei de domiciliu, sau pe mail la adresa ceccar@ceccaro.ro, in termen de 24 de ore de la afisarea rezultatelor. Nu se iau in considerare contestatiile depuse dupa acest termen."



#146301 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Marinna on 02 October 2007 - 05:25 PM in Arhiva

rezultate Cluj

Fisiere atasate




#146297 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Marinna on 02 October 2007 - 05:07 PM in Arhiva

rezultate Prahova, galati, bacau

Fisiere atasate




#146296 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Marinna on 02 October 2007 - 04:53 PM in Arhiva

maaaaaaaaaaaaaaaaaaaa , ce s-a intamplat?
Au picat atat de multi !!!
E cineva care a luat si n-a fost la cursurile lor? Adica au platit doar examenul si au luat?

Fisiere atasate




#146294 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Marinna on 02 October 2007 - 04:44 PM in Arhiva

Rezultate Braila

Fisiere atasate




#146293 Rezultate Examen

Postat de Marinna on 02 October 2007 - 04:43 PM in Arhiva

Rezultate constanta

Fisiere atasate





Cometa SQL