Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#110136 LEGEA SALARIZARII UNICE A BUGETARILOR

Postat de ovidiu_adrian79 on 28 November 2006 - 10:06 PM in Arhiva

Din cate stiu, abia s-a constituit comisia care sa intocmeasca acest proiect al legii salarizarii bugetarilor din Romania. Deci pana sa apara, macar proiectul, mai avem de asteptat.



#250373 exercitarea CPF

Postat de ovidiu_adrian79 on 28 September 2012 - 09:31 AM in Arhiva

sotia nu poate exercita cfp-ul.



#64579 revenire din cic la institutie publica

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 February 2006 - 08:49 PM in Arhiva

in momentul cand expira concediul pentru cresterea copilului si se face revenirea la serviciu, pentru stabilirea salariului de incadrare se vor avea in vedere urmatoarele:
- mai intai va trebui sa dai un test (examen) iar daca vei promova acest examen ti se ma actualiza salariul la zi (in functie de functia si treapta profesionala pe care o ai):
- daca nu promovezi examenul vei avea salariul pe care l-ai avut inainte de plecarea in concediu. :D
:P



#208377 ordin nr 1753 din 22.11.2004

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 July 2009 - 07:36 AM in Arhiva

aici:

Fisiere atasate




#175990 prima de concediu

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 June 2008 - 03:00 PM in Arhiva

Vezi postareasoro, la Jun 23 2008, 08:51 PM, a spus:

salut! am si eu o nelamurire .... prima de concediu se impoziteaza? :thumbup:

Da, se impoziteaza. Face parte din categoria veniturilor de natura salariala, conform codului fiscal.



#95816 Sporuri permanente in salariul de baza?

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 July 2006 - 01:50 PM in Arhiva

de obicei acest spor nu intra in salariul de baza. iar in cartea de munca se trec toate sporurile!!!



#97370 achizitii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 15 August 2006 - 02:22 PM in Arhiva

conform legislatiei in vigoare, institutiile publice nu pot face achizitii publice de la persoane fizice (neautorizate)!!! de asta si exista atatea acte normative cu privire la achizitiile publice! daca nu ar fi restrictiile prevazute de lege, atuci fiecare ar cumpare ce vrea si de la cine vrea, fara sa mai face cerere de oferta, licitatie, si celelate proceduri prevazute de legislatia in vigoare...
mai gandeste-te, sa nu-ti para rau!!!

Vezi postareaROBCIUC LUIZA, la Aug 11 2006, 08:43 PM, a spus:

Este cazul unei institutii publice care doreste sa achizitioneze o cladire de la o persoana fizica.Cam care ar fi modalitatea de dobandire ,daca exista vreo procedura legala data in temeiul noii legi a achizitiilor.Oricum din cate am studiat,achizitia unei cladiri existente nu intra sub incidenta legii achizitiilor,intrucat nu are in vedere executia de lucrari,contractarea de produse sau servicii.
Exista vreo limita legala in ceea ce priveste valoarea maxima pe metru patrat care poate fi achitata de institutiile publice in cazul achizitiei de cladiri existente?
Astept cat mai multe variante de raspuns.



#269737 salariu functionar public

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 August 2015 - 02:36 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Modalitatea de calcul a salariilor la institutiile publice se face, in continuare,potrivit ordonantei din 2008 cu privire la salarizarea functionarilor publici. Asadar, in cazul tau, calculul salariului este urmatorul:
salariu: 1246

a) spor vechime 15%: 1246 x 15% = 186,9 (187)

b) spor 25% (cfp): 1246 x 25% = 311,5 (312)

Total salariu: 1246 + 187 + 312 = 1745



#66810 casa de schimb valutar

Postat de ovidiu_adrian79 on 13 February 2006 - 03:41 PM in Arhiva

Are dreptate ITM-ul! Fara un titlu executoriu nu ai voie sa ii faci nici o retinere din salariu (in afara de contributiile pt. stat)!
Ca sa recuperezi banii trebuie mai intai sa il dai in judecata si abia dupa aia vei putea sa faci retinerile.



#271419 salarii functionari publici

Postat de ovidiu_adrian79 on 08 December 2015 - 08:34 AM in SALARII

Treapta III!



#89221 Helpppppppp

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 June 2006 - 11:57 AM in Arhiva

incearca cafr.ro s-ar putea sa fie acolo.



#75998 investitii

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 March 2006 - 08:57 AM in Arhiva

te referi la plata facturii pentru investitii sau a unei facturi, in general?
pt. investitii: in primul rand trebuie sa ai prevazuta suma in buget la ch. de investitii, trebuie aprobarea finantarii de la terezorerie, receptia produselor sau a lucrarilor efectuate, ordonantarea acestora (O.M.F.P. 1792/2002). si inca ceva INVESTITIA TREBUIE PREVAZUTA IN PLANUL ANUAL DE ACHIZITII PUBLICE
iar in general .... banuiesc ca asta se stie



#89017 cartea de munca si concediul medical

Postat de ovidiu_adrian79 on 19 June 2006 - 02:51 PM in Arhiva

se inchide



#199930 ce vechime trebuia sa aiba..

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 April 2009 - 08:18 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Problema pe care tu o abordezi este putin complicata. Potrivit statutului functionarului public, vechimea de 5 ani este aferenta postului de referent principal (indiferent de nivelul studiilor). Vechimea necesara angajarii se determina in functie de felul postului existent in statul de functii la data scoaterii acestuia la concurs.
Referitor la viza de control financiar preventiv, as preciza, ca potrivit Ordinului Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003, anexa 8, cap.2, lit 3:
"Pot fi numite, in vederea exercitárii controlului financiar preventiv propriu, persoanele care sunt angajate ale entitatii publice sau, dupá caz, au capacitatea legala de a incheia un contract pentru indeplinirea acestei atributii si care indeplinesc cumulativ urmátoarele conditii:
a) au numai cetátenie romana si domiciliul in Romània;
b) cunosc limba romana, scris çi vorbit;
c) au capacitate deplina de exercitiu;
d) au o stare de sánátate corespunzátoare, atestata pe baza de examen medical de specialitate;
e) au studii superioare economice sau juridice. Prin exceptie, cànd nu exista persoane cu pregátire superioará care sa indeplineascá prezentele conditii, pot fi numite pentru exercitarea controlului financiar preventiv propriu si persoane cu studii medii de specialitate economicá;
f) au o vechime efectivá in domeniul finantelor publice de minimum 3 ani, in cazul institutiilor publice, si de minimum 3 ani in domeniul financiar−contabil, in cazul celorlalte entittéi publice;
g) nu au fost condamnate pentru sávàrsirea unei infracéiuni care le−ar face incompatibile cu exercitarea acestei activitáti;
h) prezintá minimum doua scrisori de recomandare.
Persoanele care exercita controlul financiar preventiv propriu sunt, de regula, numite din cadrul compartimentului financiar−contabil, putànd insá face parte si din alte compartimente de specialitate; persoanele respective trebuie sa fie altele decàt cele care efectueazá operatiunea supusá vizei."
Functionarul public poate sa exercite controlul financiar preventiv.



#206448 sporul de vechime se suspenda in perioada concediului de odihna?

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 July 2009 - 02:20 PM in Arhiva

pe perioada concediului de odihna se acorda toate sporurile permanente de care beneficiaza respectivul salariat. Inclusiv sporul de vechime.



#216943 drepturi salariale la reintoarcerea din CIC pt bugetari?

Postat de ovidiu_adrian79 on 18 January 2010 - 09:29 AM in Arhiva

In situatia expusa de tine, problema se pune in felul urmator:
Baza legala: OUG 115/2004-privind salarizarea si alte drepturi ale personalului contractual din unitatile sanitare publice din sectorul sanitar, actualizata.
Pentru ca tu la data plecarii in cic erai incadrata cu studii medii, iar intre timp ai absolbit studii universitare, trebuie urmate pe rand etapele: reincadrare pe postul cu studii medii, dupa care faci cerere prin care soliciti transformarea postului tau in post cu studii superioare si organizarea examenului in acest sens.
Asadar, potrivit art 19 al normativului sus-mentionat, la revenirea din concediu pentru cresterea copilului, pentru stabilirea salariului de baza trebuie sustinuta o testare. In cazul nepromovarii acestei testari vei avea salariul minim din grila curenta (nu cea din 2006).
Potrivit art 18 al aceluiasi normativ, in urma absolvirii studiilor superioare în domeniul în care persoana îºi desfãºoarã activitatea, se transforma postul în altul de nivel superior,prin organizarea de concurs, ºi în funcþie de nota obþinutã la concurs sã se poatã stabili salariul de încadrare , prin majorarea salariului cu maximum 20%.



#193593 imputare prejudiciu adus societatii

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 11:20 AM in Arhiva

NU. S-a mai discutat pe forum. Foloseste cautarea



#151138 Plata salarii card

Postat de ovidiu_adrian79 on 19 November 2007 - 10:38 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareamariusika, la Nov 19 2007, 04:56 PM, a spus:

Dupa cum stiti, conform HG 1104/2007, incepand cu data de 1 ianuarie 2008, "orasenii"(bujetarii din mediul urban:)) trec la plata salariilor prin intermediul cardurilor. As vrea sa-mi spuneti ce banca ati ales.
Cei de la BRD au venit cu o oferta de conventie pentru institutiile bugetare, in care zic ei ca nu percep deloc comisioane la retrageri de la ATM sau la platile utilitatilor.
Lumea in general se orienteaza de obicei dupa "vorba lumii" si considera ca daca o banca e pomenita des e si buna(in principal BCR si Raiffesen), si nu studiaza deloc oferta. Din pacate, BCR practica cele mai multe si mai "nesimtite" comisioane(ca deh, doar asa iese profitul gras).
Am trimis hartii si la Banca Transilvania, San Paolo, OTP Bank si astept sa vad si oferta lor.

Am ales BRD-ul.Unde lucrez eu a fost implementat sistemul de plata al salariilor inca de acum 2 ani. Pot spune ca, referitor strict la serviciile de ATM sunt multumit de ei. Intr-adevar nu retin niciun fel de comision. Plus ca iti trimit extras de cont la fiecare sfarsit de luna. :smile: :thumbup: :thumbup:



#75668 Audit financiar-contabil

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 March 2006 - 08:54 AM in Arhiva

ai aici un model de audit pe teme resurselor umane
urmeaza linkul:
http://www.mfinante.ro/audit/index.jsp



#66124 NORMA PT PENSIONAR

Postat de ovidiu_adrian79 on 10 February 2006 - 12:49 PM in Arhiva

conform codului muncii, art. 81, lit.d3 un pensionar pentru limita de varsta se angajeaza pe perioada determinata, fara alte restrictii (cu o norma de 8 ore/zi).



#98099 FELICITARI STEAUA

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 August 2006 - 07:01 AM in Arhiva

:041: :041: :041: :041: :041: :041: :041: :041: :041: :041:



#150641 platesc dif de 2 ore reducere de norma invatatori ?

Postat de ovidiu_adrian79 on 13 November 2007 - 11:24 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

[\quote]
Bineinteles ca NU le platesti daca NU se efectueaza. In ce baza sa platesti ceva care nu s-a prestat ? Nu ai foaie de prezenta?
[/quote]

Eu zic sa le platesti. Atata timp cat, legal (statul personalului didactic, si ordinul ministrului invatamantului cu privire la metodologia de calcul a salariilor personalului didactic), le este redusa norma, nu vad care ar fi problema pentru plata orelor respective.
Si aici nu e vorba doar de invatatori, ci de tot personalul didactic care indeplineste conditiile de reducere a normei.



#193145 ajutor de deces - membru de familie al unui cadru didactic

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 February 2009 - 08:51 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi in legea bugetului asigurarilor sociale pe anul 2008 ca scrie acolo cat e cuantumul ajutorului de deces.



#151248 legea 522/2003 - controlul financiar preventiv

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 November 2007 - 11:50 PM in Arhiva

De fapt tu voiai Ordinul 522/2003 referitor la normele de exercitare a contrlolului financiar preventiv.
Acum ai si Ordonanta de Guvern si Normele de aplicare :smile:

Fisiere atasate




#193295 promovare pe post de conducere

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 February 2009 - 09:18 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

E vorba de Statutul functionarilor publici- acolo sunt descrise conditiile de ocupare a posturilor dar si in H.G 611/2008-pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici. De obicei, una din conditii e ca masterul sa fie ori in administratia publica locala, ori in specialitatea postului scos la concurs. Si da ordonatorul principal de credite stabileste bibliografia si conditiile (pe langa cele obigatorii prevazute de normativele in vigoare) ocuparii unui post.




Cometa SQL