Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ggf's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


ggf's Content

There have been 388 items by ggf (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#73445 Impozite si taxe locale

Postat de ggf on 14 March 2006 - 06:30 PM in Arhiva

Eu inregistrez impozitul aferent intregului an astfel :
471(analitic ) = 446
si trimestrial 635 = 471 cu suma datorata la trimestru ( si platita dealtfel )
Poti inregistra cota de cheltuiala si lunar .



#73198 en gross en detail

Postat de ggf on 13 March 2006 - 07:04 PM in Arhiva

Cand transferi marfa din magazia depozit in magazinul de desfacere , nu scazi odata gestiunea depozitului ???
Adica
371magazin = %
371 depozit
4428 magazin
378 magazin
nu inseamna ca ti-ai descarcat gestiunea depozitului si ai incarcat-o pe cea a magazinului cu costul marfii + adaosul si TVA ?!
Uof ! :?



#73039 COMPENSARE IMPOZIT PROFIT CU TVA

Postat de ggf on 12 March 2006 - 08:33 PM in Arhiva

Eu Depun in fiecare luna cerere de compensare a TVA cu obligatiile catre buget . NICIODATA nu mi s-au calculat majorari pentru aceste debite , chiar daca controlul pentru rambursare vine o data la 3 - 4 luni . Aceste debite se considera achitate la data depunerii cererii de compensare !



#72604 productie

Postat de ggf on 09 March 2006 - 08:40 PM in Arhiva

Eu am o situatie asemanatoare la o firma care cumpara piei brute , le conserva si le vinde . Conservarea presupune niste operatiuni ( sarare , razuire , uscare ) , insa produsul , la fel ca in cazul prezentat de tine , nu sufera o transformare semnificativa . Inregistrez cumpararea pieilor in 371 . In fiecare luna , fac un raport de resortare , in care scriu cantitatea intrata in conservare si cantitatea rezultata dupa efectuarea acelor operatiuni . Bon de consum pentru materialele folosite , iar scaderea gestiunii pe baza fisei de magazie In fisa , magazionerul trece si cantitatea de marfa pierduta in urma resortarii , aceasta cantitate fiind stabilita prin recantarire .



#72601 leasing

Postat de ggf on 09 March 2006 - 08:07 PM in Arhiva

C.F. Art. 25. - (1) In cazul leasingului financiar utilizatorul este tratat din punct de vedere fiscal ca proprietar, in timp ce in cazul leasingului operational, locatorul are aceasta calitate.
Amortizarea bunului care face obiectul unui contract de leasing se face de catre utilizator, in cazul leasingului financiar, si de catre locator, in cazul leasingului operational, cheltuielile fiind deductibile, potrivit art. 24.



#72597 Avem nevoie de contabili?

Postat de ggf on 09 March 2006 - 07:48 PM in Arhiva

Treaba asta cu " raul necesar , activitate nonproductiva " , bla bla bla mie imi pare a fi o lozinca ramasa in mintea unora care nu se pot rupe de niste obiceiuri . Adevarul este ca , noi contabilii putem impulsiona sau pune pe butuci productia . Cum ? Calculand incorect niste taxe si cheltuind banii necesari productiei pe acestea , ignorand legislatia si punand productia in ilegalitate .... si multe altele . Din fericire , la firma mea , pana si liderul de sindicat a reusit sa inteleaga ca noi " neproductivii " le dam lor posibilitatea sa produca :wink:
Mentalitatile se schimba incet , dar se schimba . Sa avem rabdare :)



#72594 reevaluare credite in valuta

Postat de ggf on 09 March 2006 - 07:37 PM in Arhiva

Din cate stiu , cand banca acorda un credit in valuta din surse proprii , calculeaza c. val in lei a creditului si la acea valoare isi calculeaza beneficiile . Firesc , rambursarea creditului se face in lei , iar extrasul de evidenta este emis in lei .
Daca sursa de finantare e externa ( BERD de ex . ) , banii sunt pusi la dispozitie intr-un cont de devize , beneficiile se raporteaza la valoarea in valuta , se ramburseaza in valuta , se emite extrasul in valuta .
Acum o intreb pe crista39 .... ai cont in devize au ba ? ca sa ne lamurim ... :)



#72385 reevaluare credite in valuta

Postat de ggf on 08 March 2006 - 09:52 PM in Arhiva

Sigur il rambursezi in RON ?
Diferenta poate fi atat de mare , daca creditul e in suma mare si daca n-a fost reevaluat la 31.12.2005 . Iar eu cred ca n-a fost reevaluat ....



#72384 comision ITM

Postat de ggf on 08 March 2006 - 09:46 PM in Arhiva

riquiqui a spus:

Septimiu a spus:

ca urmare a ordinului 99 si 100 care zice ca se va declara com ITM rotunjit matematic la leu, veti platii rotunjit ?
Eu de cand depun la ITM (de un an), mi-a cerut sa-i duc dovada platii integrale, adica la virgula, ca altfel voi fi acuzata de evaziune fiscala (asta pt. un angajat!). Si in februarie cand am fost, i-am explicat ca programul meu de conta nu imi pune virgula ci imi rotunjeste si mi-a spus ca nu e nimic, sa-i duc eu dovada platii integrale, adica cu virgula! :smt067 Ce sa mai zici?

Tare-s curioasa , dupa ce vor aparea celebrele declaratii privind comisionul ITM , te vor mai lasa sa scrii sumele cu virgula ?
Mira-m-as ! :?



#72375 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de ggf on 08 March 2006 - 09:25 PM in Arhiva

marian.apetre a spus:

"Vârsta nu e ceea ce ai, nici măcar ceea ce văd ceilalți ci pur și simplu, doar ceea ce simți."
Gabriel García Márquez.

Pai eu inca ma mai joc cu papusile :lol:

38F



#72372 controale, controlori si controlati

Postat de ggf on 08 March 2006 - 09:10 PM in Arhiva

Am avut un audit la inceputul lunii februarie , audit comandat de actionarul american al firmei unde lucrez . Tema auditului , fluxul de numerar. Adica , au verificat fiecare decontare prin casierie sau conturile de la banci - de unde au venit banii , cum s-au cheltuit si de ce s-au cheltuit , termene de plata , justificarea platilor .... de-astea .
Echipa , oameni tineri , pana in 30 ani , placuti si extrem de bine pregatite . Stiu exect ce sa verifice , raspund la obiect oricarei intrebari .
Oameni care vin sa-si faca treaba , nu sa-si umple buzunarele .
De admirat .



#72175 impozit achitat in romania sau in anglia?

Postat de ggf on 07 March 2006 - 09:11 PM in Arhiva

[/quote]rezultatul acestei afaceri fiind apoi impartit in anumite procente.
Multumesc anticipat[/quote]


Pai , rezultatul unei afaceri , inseamna pierdere sau profit . Ori , profitul se repartizeaza sub forma de dividende , fiecare coparticipant luandu-si partea cuvenita conform participatiunii detinute .



#72168 penalitati

Postat de ggf on 07 March 2006 - 08:39 PM in Arhiva

Intr-adevar , se pretinde ca majorarile si penalitatile curg de la data depunerii declaratiei initiale pana la date depunerii rectificativei . Insa cum , in urma unei cereri care merge " sus" , aceste situatii se pot rezolva prin stornarea acestor penalitati calculate , inseamna ca fiscul pur si simplu fura bani de la contribuabili , neavand nici o baza legala pentru sus amintita " pretentie " .
Am avut un caz si in urma cererii mi s-au stornat penalitatile .
Si oricat am cautat baza legala pentru calcului acestor penalitati , n-am gasit !
Sa mai caut ? :D



#71923 societate fara venituri

Postat de ggf on 06 March 2006 - 10:10 PM in Arhiva

andreea a spus:

cheltuielile devin eligibile in momentul in care societatea incepe sa produca venituri. pana atunci nici macar cheltuielile de constituire nu se pot amortiza, daramite altceva.

De acord , insa e vorba de o microintreprindere , nu se pune problema deductibilitatii lor . Nu vad de ce nu le-ar inregistra normal , pe categorii de cheltuieli .



#71917 Cadou in natura sau bani pentru angajate

Postat de ggf on 06 March 2006 - 09:48 PM in Arhiva

:!: Art. 21.CF
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile și protezele, precum și cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor activități sau unități aflate în administrarea contribuabililor: grădinițe, creșe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale și ale accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamiliști, precum și pentru școlile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite pot fi deduse și cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori ai salariaților, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul, pentru salariații proprii și pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariații care au suferit pierderi în gospodărie și contribuția la fondurile de intervenție ale asociației profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din școli și centre de plasament;



#71707 Numar mediu salariati/bilant 2005

Postat de ggf on 05 March 2006 - 10:53 PM in Arhiva

haha .... "aceste cuvinte ne doare " :lol:
Sa mai spuna cineva ca contabilii n-au simtul umorului :!:



#71705 Cum as putea sa inreg. plata sanatate asociat unic?

Postat de ggf on 05 March 2006 - 10:37 PM in Arhiva

Plata asta , din cate stiu , se putea suporta pe cheltuieli , daca rezultatul exercitiului e profit si se repartizeaza pe dividende .
Inregistrarea era 471 = 4312
4312 = 5121 ( 5311 ) plata
iar la finele anului 6452 = 471
Am facut asta demult , nu-s sigura mai e in legalitate inregistrarea .
Alte pareri ?



#71660 geografia Romaniei secret de stat?

Postat de ggf on 05 March 2006 - 06:58 PM in Arhiva

Acolo scrie " plan " , nu " text " .
Hai sa nu exageram :)



#71640 (re)evaluati leasingul financiar intern??

Postat de ggf on 05 March 2006 - 04:31 PM in Arhiva

Eu nu am reevaluat . Factura pentru rata lunara cuprinde si diferenta de curs fata de cursul la data contractului . Sunt convinsa ca si factura pentru valoarea reziduala va contine diferenta de curs :wink:



#71592 A aparut in sfarsit si OMF 1752 directive europene

Postat de ggf on 05 March 2006 - 11:30 AM in Arhiva

Ia te uita , totusi merge siteul ! :?
Scuze pentru mesajul repetat .
Multumesc Septimiu



#71589 A aparut in sfarsit si OMF 1752 directive europene

Postat de ggf on 05 March 2006 - 11:22 AM in Arhiva

Nicxi eu n-am putut descarca ordinul . Va rog , la ggf_34ro@yahoo.co.uk daca se poate .
Multumesc



#71588 declaratia 205

Postat de ggf on 05 March 2006 - 11:17 AM in Arhiva

" CEI CU CONVENTII CIVILE ISI DEPUN EI O DECLARATIE 205 PT. BENEFICIARUL DE VENIT "
Pai beneficiarul de venit cine-i ? Nu lucratorul cu care ai incheiat conventia ? E clar ca angajatorul depune pentru el 205 !



#71585 rambursare / compensare TVA de recuperat

Postat de ggf on 05 March 2006 - 11:13 AM in Arhiva

Si am uitat : obligatiile bugetare scadente , se considera achitate la data depunerii cererii de compensare . Chiar daca controlul si compensarea efectiva se fac dupa 2 luni , nu se vor calcula majorari . Trebuie doar sa fii sigura ca TVA pe care il ceri la rambursare este cert si-ti acopera acele obligatii :wink:



#71584 rambursare / compensare TVA de recuperat

Postat de ggf on 05 March 2006 - 11:07 AM in Arhiva

Odata cu decontul bifat cu optiunea " DA " . mai depui o cerere pentru compensare , care trebuie sa cuprinda suma totala de compensat , defalcata pe obligatii bugetare ( ceva de genul : " solicitam compensarea cu TVA a urmatoarelor impozite si taxe datorate " si le enumeri ) si rambursarea diferentei de TVA necompensata in suma de .....
Si mai depui o declaratie pe proprie rasnundere in care trebuie sa scrii de unde provine TVA de recuperat .
In urma acestori cereri , ti se va face control fiscal , se va stabili exact TVA , iar din suma de rambursat vor compensa toate datoriile tale catre buget , inclusiv penalitati sau eventuale amenzi .



#71580 A aparut in sfarsit si OMF 1752 directive europene

Postat de ggf on 05 March 2006 - 10:41 AM in Arhiva

Nici eu nu pot descarca ordinul . Va rog , daca se poate , trimiteti la gfarcas@tyco-valves.com

multumesc




Cometa SQL