Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mariana_fira's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mariana_fira's Content

There have been 184 items by mariana_fira (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#76833 declaratie fnuass

Postat de mariana_fira on 28 March 2006 - 10:13 AM in Arhiva

vreau si eu ultima versiune. mail : mariana_fira@yahoo.com
cu multe multumiri anticipat!



#76681 vector fiscal

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 02:15 PM in Arhiva

de acord cu tine 100%.
asta e! stiu ca sunt restrictii la plati, dar sa ma bata D-zeu daca s-a tinut cont de astea pana acum la o firma pe care o am nu de mult timp.
a platit omul cu cash la greu, nu conta ca e pf sau pj. ba a mai si ridicat bani la fel de serios (numai cu sutele de milioane)..........

si revin cu intrebarea: e corect asa? desi stiu ca nu e.....asta e!

e usor sa justifici 10- 20 milioane pe care le poate avea buticul de jos,te imprumuti si tot faci rost de ei.
da' ce te faci cu niscaiva sute de milioane? pe alea nici de la banca nu poti sa le iei cu imprumut intr-o zi.
cum spunea un prof din facultate candva: contul casa - cel mai des folosit pt. "jonglerii" (in gluma ne spunea!) :P



#76661 vector fiscal

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 01:10 PM in Arhiva

in cele mai multe cazuri nu se poate demonstra nicolle...
ce-i drept omul umbla cu mult cash la el, dar ajunge sa aiba rulaj mai mare in casa decat in banca.
deci soldul casei e mai mult scriptic de cele mai multe ori.



#76624 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 10:56 AM in Arhiva

sa nu incepem cu parlamentarii :smt099
cred ca ei sunt specia care poate enerva toata natiunea.
de acord cu mine cineva?
cel putin pe mine una, astia din parlament se duc acolo pentru a lua bani bunisori, pt. a pleca in excursii, pt. a-si asigura un trai "decent" dupa mandat (faza cu pensiile) etc etc etc...........
sa nu incepem cu parlamentarii ca se enerveaza toata lumea.......
si sa vedem o adunare de contabili nervosi....... :smt027 :smt027 :smt027 ................
asta ar trebui sa-i sperie :lol: :lol: :lol:



#76613 legile nu sunt publice?

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 10:10 AM in Arhiva

nimic nu ma mai mira.......cine are painea si cutitul in mana, bineinteles ca mananca primul si bucata cea mai mare.
pai isi strica "viderile" daca se uita la un tv "nepretentios". :smt119
nu ar trebui sa platim pentru ceea ce inseamna informare



#76611 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 10:00 AM in Arhiva

floris a spus:

si ca sa fiu in ton cu discutia, pe mine cel mai mult ma enerveaza clientii care nu-si platesc la timp contabilul.

am un client care nu si-a achitat facturile de servicii contabile de 6 luni.
daca ar fii dupa mine, i-as arunca actele in fata sau nu as mai depune nici o declaratie pana la plata serviciilor.
:smt065  :smt066  :smt027

subscriu 101%!
da' stai sa vina un control, stii cum iti aduce aminte de tine.........si atunci ii aduci si tu aminte de bani..........
eu una nu i-as mai lua actele.du-te nene sa iti faca contab. cine o vrea! :x



#76609 vector fiscal

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 09:49 AM in Arhiva

Fici a spus:

Multumes Critina. Scuza-ma, nu am inteles intrebarea dar iti raspund ,, OG 94/26.08.2004 privind reglementarea unor masuri financiare (M.O.803/31.08.2004). Nu mai exista restrictie la plafonul de casa, dar fereasca Dumnezeu de un contrlo si sa ai un sold mare in casa, si sa-ti ceara sa si exite in casa. Aici este marea problema ca nu poti sa-i justifici

de exemplu la o firma pe care am luat-o de curand soldul casei : 57.630 ron??????? :shock: :shock: :shock:
si atunci ma intreb uneori si eu, care este doamne logica???? :shock:
nu este plafon bine, dar cat de mult poti sa sari calul fara sa "deranjeze' pe "cineva"?!



#76589 Steaua a picat cu Rapid in sferturi !!!!!!!!!!!!!

Postat de mariana_fira on 27 March 2006 - 08:08 AM in Arhiva

floris a spus:

HAI RAPID! :smt050


hai rapid :smt050
e bine ca mai tine lumea si cu rapid!



#76063 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 24 March 2006 - 11:39 AM in Arhiva

da nu ma plang! ci pur si simplu asa ma enerveaza..............
pe tine ce te enerveaza cel mai mult in activitatea ta profesionala?
nu cred ca la tine toate's roz........sau aproape roz?!



#76058 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 24 March 2006 - 11:24 AM in Arhiva

da tu draga septimiu sa inteleg ca esti selectiv atunci cand iti alegi firmele?
le alegi pe cele care sunt ok? din tote punctele de vedere? desi nu cred ca exista asa ceva.
nu sunt masochista, da' e cineva pe care il cunosc, plateste bine si a insistat enorm...........ce sa fac? ma sacrific de dragul banilor si al meseriei :wink:



#76051 De ce avem voie pe acest site sa facem reclama doar la Saga?

Postat de mariana_fira on 24 March 2006 - 11:12 AM in Arhiva

nu cred ca se face reclama mascata la saga ci pur si simplu ca multa lume il foloseste pt. ca e free. nu cred ca fiecare contabil si-ar permite sa ia un soft si eventual sa plateasca si activitatea de service.

deci daca e free, merge sa-i facem "reclama" da' pe fata, nicidecum mascata :wink:



#76049 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 24 March 2006 - 11:04 AM in Arhiva

ma enerveaza inconstienta unor administratori.ce-i drept sunt putini, dar sunt.
ce conteaza contabilitatea, am bani in buzunar lasa ca nu trebuie sa dau socoteala nimanui.
vin cu actele pe juma' de an nefacute si le vor in termen foarte scurt. ce cred ca suntem super contabili? :smt027
ar fi bine sa fie un program de contabilitate cam asa: pui documentele si le scanezi, le bagi in memoria calculatorului. si apoi el sa faca toata treaba sortare, inregistrare, arhivare date.
n-ar fi super?
pt. mine asa ar arata un program super de conta! da :smt009 pot macar sa visez la asa ceva............ :smt024



#76009 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 24 March 2006 - 09:32 AM in Arhiva

Septimiu a spus:

respectarea programului de lucru:
la registrul comertului cand se termina programul de lucru se opreste curentul electric la calculatoare... poate sa urle si sa tipe si mama cozii ca degeaba....
super tare, nu poti rezolva nici cu ciocolata...  8)

hai sa-ti spun eu una super tare:
o coada imensa la finante, ajung la ora 9.10.stau rugandu-ma sa ajung si eu in fata pana la sfarsitul programului. ma inarmez cu rabdare, multa rabdare...........

se face orele 13.25, mai am in fata 3 oameni........numai 3. s-a intamplat ceva cu calculatoarele si stupoare functionara: imi pare rau, dar nu mai putem lucra pana nu se efectueaza remedierea problemei.

mai stau putin.....zic poate o sa se rezolve...nu s-a rezolvat !
se sparge randul fiecare plecand bombanind si injurand.

revin la ora 15.30 la finante, sa iau niste formulare. cand colo stupoare, mergeau calculatoarele :shock: si nici un omulet !:shock:

functionarii, introduceau de zor date. imi incerc norocul merg frumusel si o intreb daca imi primeste si hartiile mele. " nu vedeti programul. reveniti maine". si poc ! geamul in nas........
plec. revin a doua zi la ora 8.25. coada vreo 20 oameni............apoi sa nu m-apuce toti dracii :smt089
nu ma mai gandesc la esenta problemei ci la faptul ca uneori D-zeu nu ma iubeste!



#75741 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 23 March 2006 - 11:49 AM in Arhiva

de acord draga otilia.
ma enerveaza cum spuneam mai sus, functionarii de la ghisee :
asa rezolv problema: le dau o ciocolata, vin dupa program si ma rog f. frumos de ei si problema rezolvata :!:

sa vedem si alte pareri. cine stie pot fi interesante :roll:



#75720 ce ne enerveaza?

Postat de mariana_fira on 23 March 2006 - 11:15 AM in Arhiva

postez acest subiect ca fiecare din noi sa aibe unde sa scrie lucrurile care le intampina zi de zi in viata profesionala, mai mult sau mai putin placute! modul cum fiecare le rezolva.

ce ne enerveaza pe noi contabilii?! avem vreun motiv...........o duzina as zice eu.
pe mine ma enerveaza functionarii de la ghiseele unde depunem declaratii. stam 2-3 ore, au program 9.30-14.00, cand s-a facut ora 14 iti inchid in nas geamul de la ghiseu : "am inchis, vedeti programul, reveniti maine".............asa ma enerveaza.........

ma enerveaza multe lucruri :smt013
pe voi ce va mai enerveaza?
asta asa ca tema pt. weekend :P



#75711 Spor pentru lucru la calculator

Postat de mariana_fira on 23 March 2006 - 10:45 AM in Arhiva

marra_2000 a spus:

parerea mea este la fel cu a voastra ovidiu_adrian79 si monellu

de acord cu voi. 100%



#75710 registru jurnal

Postat de mariana_fira on 23 March 2006 - 10:41 AM in Arhiva

asa fac sie eu. este corect totusi? nu vad de ce n-ar fi .
care este parerea ta? ce v-a spus mai exact cei de la control?



#75336 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 22 March 2006 - 09:17 AM in Arhiva

multumesc stimati colegi si colege!
pur si simplu ati deviat elegant de la subiect. poate ar trebui creat altul.

imi cer scuze ca v-a ofensat nelamurirea mea si promit pe viitor ca o sa-mi tin gura.
dexter as vrea sa dezvolti (daca nu te deranjeaza!) putin subiectul. ce fel de proces ai avut cu garda? care au fost argumentele tale si ale lor?


mult succes in activitatea ce o desfasurati!



#75136 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 04:09 PM in Arhiva

multumesc pentru raspuns marian apetre!



#75134 tva - firma neplatitoare de TVA

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 04:06 PM in Arhiva

:lol:



#75125 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 03:53 PM in Arhiva

AVRAM a spus:

Problema este ca cea care a reprezentat firma in momentul in care a fost Garda nu a stiut sa raspunda si sa argumenteze ...concluzia este ca experta a inregistrat corect la pretul de achizitie......inseamna ca cea care spune ca este varza nu stie sa se uite intr-o contabilitate.......

daca citeai argumentarile mele, vedeai mai bine la ce m-am referit!
nu este cazul ca nici tu si nici colegul tau ggf sa va bateti joc.
nu va permit.
nimeni nu este atotstiutor. si-apoi fiecare intelege in maniera proprie si personala contabilitatea. eu una nu stiam ca se poate face si asa, drept dovada si postarea acestui mesaj.

multumesc oricum pentru constatarile voastre care sunt neinteresante si nelalocul lor.
multumesc colegilor care mi-au oferit raspunsuri corecte si complete (cu exemple), ati fi putut face la fel.....................



#75105 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 03:09 PM in Arhiva

si-a luat-o si-a luat-o! asta e!



#75100 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 03:02 PM in Arhiva

am inteles ca diferenta se vede din 707-607.



#75096 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 02:58 PM in Arhiva

miha m a spus:

E greu de spus ce sfat sa-i dai omului, asa in necunostinta de cauza. Totusi nu cred ca garda i-a amendat doar fiindca aveau TVA de rambursat. Ce anume ti se pare ca este gresit?

l-a luat la bani marunti, si i-a spus ca receptiile nu sunt facute corect, nu este evidentiat adaosul comercial si tva aferent la marfa in stoc nu este inregistrat.



#75091 contabilitate varza!

Postat de mariana_fira on 21 March 2006 - 02:55 PM in Arhiva

neintocmirea la zi a documentelor justificative, inregistrare eronata a vanzarilor de marfa, operatiuni de casa peste normele legale...nu-mi mai vine in minte acum dar ma uit mai bine pe proces verb cand ajung acasa.......da' in mare cam astea sunt.




Cometa SQL