Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Zzuper's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Zzuper's Content

There have been 117 items by Zzuper (Search limited from 31-December 07)



Sort by                Order  

#209243 Fisa de operatiuni diverse si Jurnal operatiuni diverse

Postat de Zzuper on 15 August 2009 - 08:52 PM in Contabilitate PFA

Si cam care ar fi acel program? D-voastra pe care-l folositi pt RJIP si Fisele de Operatiuni Diverse spre exemplu?



#209242 Completare RJIP

Postat de Zzuper on 15 August 2009 - 08:27 PM in Contabilitate PFA

Multumesc pentru efortul depus.

Am sa incerc sa raspund punctat:

1. Ca urmare a defectarii piesei, am returnat clientului contravaloarea ei. La randul meu, am dus piesa la furnizor, care m-a intrebat: "Storno pe piesa sau alta la schimb?" Am ales storno.
2. Exact prima varianta: la urmatoarea comanda, aceasta va avea o valoare diminuata egala cu pretul pe care l-am platit eu pe piesa respectiva.
3. Singurul document pe care l-am intocmit a fost factura storno pe numele clientului (inmanata acestuia). Repet: clientul a cumparat mai multe produse (pe aceeasi factura) odata cu aceasta piesa. Factura storno am facut-o numai pe piesa cu pricina.



1. Da, la aceeasi valoare a piesei, factura storno a fost semnata si stampilata.
2. Da, suma returnata la valoarea de cumparare a piesei.
3. Piesa NU se mai afla in magazia mea, ci am returnat-o la randul meu furnizorului, care a introdus-o in magazia sa tot pe baza unei facturi storno (catre mine).

Date fiind informatiile furnizate de mine mai sus si mai ales cea din ultimul punct (3), ce anume trec in RJIP (avand in vedere ca nu exista nici o chitanta)?



#209221 Inchidere / radiere PFA

Postat de Zzuper on 14 August 2009 - 09:09 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Pai din ce inteleg eu vei avea nevoie de PFA. Eu zic sa mai intrebi cum s-au gandit ei la acel contract. ;)



#209204 Completare RJIP

Postat de Zzuper on 14 August 2009 - 02:15 PM in Contabilitate PFA

Caz concret: o piesa auto (achitata impreuna cu alte piese) care s-a defectat, clientul a returnat piesa, eu i-am returnat contravaloarea ei. La randul meu, am returnat-o furnizorului, dar fara a primi cash pe ea, ci a ramas ca un fel de discount pentru viitoare comenzi. Pentru aceasta operatiune mi-a fost eliberata o factura storno numai pt piesa respectiva.



#209176 Completare RJIP

Postat de Zzuper on 14 August 2009 - 08:58 AM in Contabilitate PFA

Apropo de stornare, una pe o singura pozitie dintr-o factura cu 8 produse, ca sa fiu mai exact: in RJIP ce se trece? Pt ca nu se elibereaza chitanta.

Nu stie nimeni raspunsul? Tind sa cred ca nu se trece nimic in RJIP, dar nu sunt sigur.



#209084 Intreprindere individuala

Postat de Zzuper on 12 August 2009 - 09:59 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare I.I.

Poate cineva sa confirme treaba cu angajatul in 60 de zile. Chiar vroiam sa fac trecerea de la PFA la I.I. si chestia asta m-ar face sa renunt, mai ales ca nu pot sa fiu angajat la I.I. proprie.



#208266 Completare RJIP

Postat de Zzuper on 29 July 2009 - 04:59 PM in Contabilitate PFA

"Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei." Eu inteleg ca poti plati o factura de sub 5.000 ron cu numerar, chiar si in transe. Singura conditie este ca factura respectiva sa nu fie mai mare de 5.000 ron. ;)



#207975 achizitie notebook pe pfa

Postat de Zzuper on 24 July 2009 - 04:04 PM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns. ;)



#207932 achizitie notebook pe pfa

Postat de Zzuper on 24 July 2009 - 08:58 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns. Nu am trecut nimic pe 2008, pentru ca am infiintat PFA in Ianuarie 2009.

Nu mai pot edita mesajul anterior.

In RJIP cum trec cifra rezultata in urma impartirii la 36? In sensul, de ce anume "o leg" (de factura sau de chitanta laptopului)?



#207852 achizitie notebook pe pfa

Postat de Zzuper on 23 July 2009 - 10:18 AM in Arhiva

Imi poate raspunde si mie nelamuririlor prezentate mai sus? Cum fac, ce suma trec, cum rezolv cu amortizarea laptopului? :lostit (13):



#207734 achizitie notebook pe pfa

Postat de Zzuper on 22 July 2009 - 07:45 AM in Arhiva

Eu am cumparat azi un laptop de 2300 ron (TVA inclus) direct pe PFA (neplatitor de TVA). Imi poate spune si mie cineva ce acte trebuie sa completez pentru a putea deduce cheltuiala asta? In RJIP se trece? Un print cu exemplu ar fi perfect.



#207074 credit auto PFA?

Postat de Zzuper on 14 July 2009 - 01:30 PM in Arhiva

De asemenea, atat la calculul profitului impozabil cat si la determinarea venitului net din activitati independente, OUG nr. 34/2009 prevede ca nu sunt deductibile "in perioada 1 mai 2009-31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, aflate in proprietatea sau in folosinta contribuabilului, cu exceptia situatiei in care vehiculele se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru inchirierea catre alte persoane, inclusiv pentru desfasurarea activitatii de instruire in cadrul scolilor de soferi."

Caz concret:

Eu vand piese auto,

1. pe care le si livrez personal pe raza orasului Craiova. Asta s-ar putea incadra la "curierat".

2. fac si activitate de agent de vanzari, pentru ca imi caut clienti zi de zi. Asta s-ar putea incadra la "vehicule utilizate de agenti de vanzari".

Din punctul meu de vedere m-as incadra la exceptiile de mai sus, avand in vedere ca unul dintre obiectele de activitate este 4799 - Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor.



#207001 credit auto PFA?

Postat de Zzuper on 13 July 2009 - 09:17 PM in Arhiva

Si ce pot face in cazul in care am inregistrat in RJIP si combustibil si reparatii dupa 1 Mai 2009? Le tai? Le las asa apoi le scad din total?



#206991 credit auto PFA?

Postat de Zzuper on 13 July 2009 - 08:17 PM in Arhiva

Eu stiam ca doar pentru persoane juridice se aplica treaba cu combustibilul nedeductibil. E valabil si pt PFA si I.I. ?!



#200926 Excrocheria si nesimtirea "cnas"

Postat de Zzuper on 06 May 2009 - 06:39 PM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la May 6 2009, 05:13 PM, a spus:

Penalitatile nu pot fi mai mari decat debitul in relatiile comerciale, verifica daca se apolica si pentru debite fiscale.


Si eu stiam la fel. Si din cate stiu eu e regula general valabila.

In alta ordine de idei, nu imi mai apare butonul de REPLY pe forum.



#200234 PFA si Administratia Financiara

Postat de Zzuper on 27 April 2009 - 08:11 PM in Arhiva

Multumesc pt raspuns, il cautam doar pentru a fi sigur care e cel corect, eu fiind incadrat la "profit".



#200154 PFA si Administratia Financiara

Postat de Zzuper on 27 April 2009 - 09:13 AM in Arhiva

As avea si eu o nelamurire in cazul normei de venit: daca eu "fac" mai mult decat impozitul de platit la norma de venit, nu vine statul si-mi cere impozit pe diferenta?

Ex.: Impozitul pe norma de venit e 2000 de lei, din afacerile pe care le fac eu rezulta un impozit mai mare, de 3000 de lei. Platesc numai cei 2000 sau si pe diferenta de 1000 ron?



#200031 PFA si Administratia Financiara

Postat de Zzuper on 25 April 2009 - 09:40 AM in Arhiva

Da, pentru a te inregistra si a cumpara de la ei "Registrul Unic de Control", mai pe scurt RUC. De la un birou de copiat acte mai trebuie sa iei "Registru Inventar" si "Registru Jurnal de Incasari si Plati" (RJIP). Cel mai probabil le vei gasi la birourile din jurul Administratiei. Citisem pe forum ba ca trebuie, ba ca nu trebuie șnuruite și parafate de Administrație. Eu nu le-am mai dus să le șnuruiască.



#199991 PFA in domeniul artistic (muzical)

Postat de Zzuper on 24 April 2009 - 03:53 PM in Arhiva

Da, se poate. Cel mai probabil pe cod CAEN 9001 - Activitati de interpretare artistica (spectacole).



#199989 modificari in PFA

Postat de Zzuper on 24 April 2009 - 03:50 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Sase intrebari, raspuns la una singura, la care ma pricep: Nu se poate alt nume. La restul, sa raspunda expertii mai bine. ;)



#197694 Ce fel de facturi am nevoie ca PFA

Postat de Zzuper on 25 March 2009 - 11:50 PM in Arhiva

Pai ori 2, ori 3 intrebari? :)

1. Facturi care nu au rubrica TVA, logic.
2. Nu prea am inteles ce intrebi exact, dar incerc sa-ti raspund la: daca poti face facturi fara rubrica TVA catre SRL sau alt PFA platitor de TVA. Da, poti face, numai ca clientul nu va recupera TVA din acea factura eliberata de tine.
3. Nici aici nu am inteles prea bine la ce te referi. Daca te referi la "TVA" sau "fara TVA" cu siguranta se stipuleaza, dar nu stiu acum sa te indrum catre articolul exact. ;)



#195816 Contabilitate PFA

Postat de Zzuper on 04 March 2009 - 06:42 PM in Contabilitate PFA

Maria-Carmen, imi poti raspunde te rog si la nelamurirea mea?



#195689 Contabilitate PFA

Postat de Zzuper on 03 March 2009 - 06:46 PM in Contabilitate PFA

Acum am alta dilema: pe extrasul de cont operatiunile au mari diferente intre "Data tranzactiei" si "Data procesarii", uneori chiar de 5-6 zile. Dilema mea e pe care o trec in RJIP ?



#195421 Contabilitate PFA

Postat de Zzuper on 28 February 2009 - 04:54 PM in Contabilitate PFA

Roger! Multam pentru raspunsuri. ;)



#195374 Contabilitate PFA

Postat de Zzuper on 27 February 2009 - 02:52 PM in Contabilitate PFA

Revin cu intrebarea mea initiala, pentru a fi sigur ca am inteles cum trebuie: retragerea banilor (prin bancomat) din contul de PFA se trece sau nu in RJIP ?

Mentionez ca am apucat sa trec alte operatiuni de incasari si plati, efectuate intre timp. Deci daca ar trebui trecute si retragerile de numerar in RJIP, as putea sa tai cu pixul ce am scris pana acum?




Cometa SQL