Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GAMA's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 26

Salt la continut


GAMA's Content

There have been 637 items by GAMA (Search limited from 28-December 07)



Sort by                Order  

#102385 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 01 October 2006 - 12:10 PM in ONG

Multumesc foarte mult pentru bunavointa Andreea`,voi intra pe site-ul indicat de tine pentru a afla mai multe amanunte. Sa ai o zi buna si frumoasa



#102365 Din nou despre cheltuieli deductibile cu utilitatile

Postat de GAMA on 30 September 2006 - 11:58 PM in Arhiva

Vezi postareaslilianas, la Sep 30 2006, 10:25 AM, a spus:

aceeasi problema am si eu
daca trebuie ca contractele cu furnizorii de utilitati sa fie pe societate, sumele vor fi mai mari decat pentru persoana fizica? se merita oare?multumesc
Nu numai tarifele sunt mai mari,dar stai sa vezi cat iti cere furnizorul de energie electrica,pt.a-ti face separarea. Chiar ca nu se merita.
Eu consider ca este o chestie de interpretare. Eu am fost PFA peste 4 ani si am avut control fiscal pt.toata perioada si mi-au fost acceptate cheltuielile de regie ale incaperii din casa destinata biroului(in limita bunului simt,normal).
La firma,cel mai bine cred ca trebuie sa faci calcule clare cu consumurile de utilitati pt.partea din casa destinata afacerii,iar pt.trecerea pe costuri,faci disp.plata de caserie,pe numele proprietarului,la care atasezi factura(original as spune eu)si se va vedea ca nu ai exagerat cu procentul trecut pe firma. In cazul disp.de plata,nu se mai pune problema TVA,furnizorul tau fiind o PF particulara.
Parerea mea...



#102359 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 30 September 2006 - 10:44 PM in ONG

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 30 2006, 11:32 PM, a spus:

cred ca se inteleg gresit anumite aspecte... raspund cand vreau si daca vreau, ca fiecare utilizator al acestui forum
Pai chiar asa este. Deci :oK,ai perfecta dreptate,cazul este inchis.



#102355 Ajutor!

Postat de GAMA on 30 September 2006 - 10:26 PM in Arhiva

Pentru a nu lungi fara rost acest topic,eu te pot ajuta cu mai multe sfaturi,avand in vedere ca am doua firme cu acest gen de activitate. Daca doresti,iti pot trimite o poveste mai lunga,daca-mi dai adresa de mail,sau pe messenger,sau la telefon,cum vrei. Desi cred ca te va citi si un contabil din Oradea,dar pana atunci,"bate fierul cat e cald" si succes



#102352 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 30 September 2006 - 10:20 PM in ONG

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 30 2006, 10:39 PM, a spus:

limba mea poate fi trasa de foarte putine persoane
Pai atunci de ce ne intalnim pe forum? Nu ca sa ne ajutam intre noi,daca se poate? Sau am inteles eu gresit.
Problema pusa de mine acolo,nu este de doi lei si un raspuns(sau,ma rog,o parere personala),indiferent din parte carui confrate,ar putea ajuta pe mai multi. Nu-ti cere nimeni sa faci pe bunul samaritean.Sau,poate,nu esti in domeniul tau?



#102344 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 30 September 2006 - 09:34 PM in ONG

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 30 2006, 07:48 AM, a spus:

Aici nu se sanctioneaza greselile...doar rea vointa! si sanctiunile sunt doar mustrari scrise :D
Sa stii ca nu ma prea pricep la conta...eu sunt cu logistica si IT-ul la mine in firma :lol: dar poti pune un link sa vad despre ce vorbesti...sau incearca sa-l tragi de limba pe Septimiu..ca ala le stie pe toate :P

Septimiu,pot sa te trag de limba ? Daca te lasi,atunci te rog,hai sa ne intalnim la IMPOZITARE-TVA,unde am postat problema mea,la pag.2,nr.102115. Te astept...???



#102287 Hotarare AGA

Postat de GAMA on 30 September 2006 - 12:12 AM in Arhiva

Vezi postareaMika, la Sep 27 2006, 10:38 AM, a spus:

Pai asa le-am zis si eu ca trebuia sa mentioneze ca suma respectiva o lasa la dispozitia societatii pana la o urmatoare intrunire AGA!.... :angry2:

Am discutat si cu un avocat si mi-a zis ca din cunostintele lui nu scrie nicaieri negru pe alb acest lucru. In opinia sa pot inregistra o alta decizie la registru, pt ca judecatorul nu le controleaza dpdv financiar si fiscal, ci doar legal (dc s-a intrunit nr legal, de membrii, etc), dar la un eventual control, suport consecintele...
Ca urmare pot sa intocmesc o noua Hotarare AGA, in care sa schim destinatia banilor din majorare K social in repartizare dividende?
Eu as zice ca poti. Am avut un caz similar,m-am interesat si la Administratie(unde,bineinteles,nu au stiut ce sa-mi spuna,dar nici nu au avut argumente contra).De aceea am facut schimbarea.Singura diferenta este aceea ca la 31 dec.2005 eu am lasat profitul nerepartizat in conta si inregistrarile contabile le-am facut in 2006,deci mi-a fost mai usor cu stornarea in acelasi an. Referitor la impozitul pe dividdende,care trebuie declarat,nu trebuie sa-ti faci probleme,in 2006 trebuia declarat impozitul pt.dividendele din 2004,achitate in 2005(impozitul fiind scadent la 25 al lunii urmatoare achitarii dividendelor,sau in cazul neachitarii,la sfarsitul anului 2005). Pt.dividendele anului 2005,se depune declaratia 205 pana la 30 iunie 2007,pt.ca este o obligatie a anului 2006.Numai atentie la virarea impozitului,sa nu depasesti 31 dec.2006,ca intri la accesorii.



#102286 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 29 September 2006 - 11:52 PM in ONG

Multumesc Luck,ca dialoghezi cu mine pe tema gradinitei mult visate,acum ca m-ai incitat,voi incerca si pe alte cai,mai putin ortodoxe.
Si daca tot esti asa de dragut,intra putin la Impozitare-TVA,am postat acolo pe un topic mai vechi,o intrebare calda si tare as avea nevoie de sfaturi. Sau nu aveam voie sa zic aici despre asta? Iertare daca am gresit,sunt cam noua pe forum(desi,in viata de zi cu zi sunt mai "veche"). Sa nu ma sanctionati.



#102113 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 28 September 2006 - 10:50 PM in ONG

Pai tocmai asta am dorit si noi,dar uite ca am intampinat greutati si nu am putut trece mai departe nici peste,nici pe sub bariera. Este drept ca asta s-a intamplat cu vreo jumatate de an in urma,intre timp noi am lasat-o cam balta,poate au aparut noutati si le cunoaste cineva? Conditii s-ao comitem avem.
Va multumesc



#101545 infiintare gradinitia particulara

Postat de GAMA on 23 September 2006 - 02:05 AM in ONG

Fiica mea a vrut sa infiinteze o astfel de institutie si la Reg.Comertului i s-a spus ca nu o poate face,deoarece acestea sunt organizatii non profit si se pare ca are nevoie de sprijinul unei fundatii,sau ceva de acest gen. Oricum,procedura era destul de incurcata,pt.ca dupa cateva investigatii,a abandonat ideea. Asta era acum un an.Poate intre timp s-a schimbat ceva,deci imi cer scuze daca interventia mea este inoportuna



#99483 facturi de primit

Postat de GAMA on 03 September 2006 - 07:49 PM in Arhiva

Vezi postarealorenzo, la Aug 4 2006, 09:30 PM, a spus:

floreal are dreptate.
si schimba firma de conta...

Fiti seriosi,fratilor,pentru ce sa schimbe firma? Este normal ceea ce solicita cei de la firma de conta. Cum sa inregistrezi o cheltuiala fara nici un document legal? Doar Codul fiscal este foarte concis in privinta deductibilitatii cheltuielilor inregistrate fara documente legale.
Ma intreb cum este platita aceasta prestatie,ce inregistrare s-a facut cu ocazia platii si de ce nu s-a facturat,de vreme ce prestatia este executata? Poate furnizorul nu a vrut sa colecteze TVA sau sa realizeze profit in sem.I ??? Si atunci,firma de conta nu are perfecta dreptate?



#99480 401 debitor

Postat de GAMA on 03 September 2006 - 07:37 PM in Arhiva

Vezi postareanicole33, la Aug 16 2006, 05:40 PM, a spus:

cum poti sa mai recuperezi suma platita, in conditiile in care aceasta reprezinta contravaloarea unei facturi de marfa pe care nu ai inregistrat-o in contabilitate? poate doar sa ceri un duplicat, sa o reconstitui conform legii si sa-i faci nir - si asta pentru o marfa pe care ai vandut-o demult. nu cred ca este o solutie viabila.

Nu se poate sa nu "prinzi" o astfel de situatie,cel mai tarziu la inventarierea patrimoniului,cand se inventariaza stocul de marfa si se confrunta cu evidenta contabila. Pai daca s-a vandut o marfa care nu a avut intrare,soldul contului 371 din conta este departe de valoarea stocului real de marfa. Deci,nu numai contul 401 este in deficit,ci si 371,378,607.Depinde de modul de descarcare a gestiunii la vanzare.
Oricum,eu as cere o inventariere,dupa care se pot lua decizii,chiar si aceea de a-l face pe administrator debitorul firmei pentru diferentele din conta.




Cometa SQL