Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iren's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


iren's Content

There have been 109 items by iren (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#110993 Vine Mosul !

Postat de iren on 06 December 2006 - 09:03 AM in Arhiva

La multi ani, multa sanatate si putere de munca.
Sper ca anul care vine sa fie mai usor si mai frumos!



#120199 vama 01.01.2007?

Postat de iren on 06 February 2007 - 11:28 AM in Arhiva

Vezi postareaRainablue, la Feb 5 2007, 12:52 PM, a spus:

Mai fratilor ! Babeste,pentru un handicapat...(eu sunt ala)...Daca am un import din China,cand si unde platesc TVA-ul ???

Ai import din china, vine marfa in vama, se face dvi, pe dvi se trece valoarea tva (informativ). NU PLATESTI TVA IN VAMA.

iei marfa, iei dvi-ul si il pui pe decont cu taxare inversa 4426=4427.

Efectul este ca inainte doar ca acum ai un avantaj la cash flow.

pare stupid dar nu este mai stupid ca inainte, ba chiar inainte era mai stupid ca acum.

Inainte plateai tva in vama si il recuperai pe decont (bagai pe 4426). Efect 0 barat. Acum s-au mai desteptat si legiuitorii.



#120157 valuta

Postat de iren on 06 February 2007 - 08:50 AM in Arhiva

tu vorbesti serios?
nu stii sa cumperi valuta in contabilitate?

sunt inregistrari clasice la capitolul "trezorerie" in contabilitate.

581=5121 100 eur * 3.5 (curs licitatie)

5124=581 100 eur *3.4 (curs bnr)

665=581 100 eur * 0.01 (dif de curs)

si invers daca sunt venituri

581=5121 100 eur * 3.4 (curs licitatie)

5124=581 100 eur *3.5 (curs bnr)

581=765 100 eur * 0.01 (dif de curs)



#111250 TVA COMUNITAR

Postat de iren on 07 December 2006 - 01:25 PM in Arhiva

pentru cei interesati!

Fisiere atasate




#108683 tichete masa - deductibilitate cheltuiala

Postat de iren on 21 November 2006 - 04:41 PM in Arhiva

Exista o Ordonanta de urgenta a guvernului nr. 79/2001, cu modificarile facute in 2004 unde se mentioneaza asta, dar se refera la regii autonome, soc si companii nationale sau cu capital majoritar de stat.
Acolo se mentioneaza ca, daca ai datorii restante la bg statului nu poti acorda tichete de masa.

Poate exista si pt SRL -uri normale, dar nu stiu eu



#119950 Taxare inversa

Postat de iren on 05 February 2007 - 12:19 PM in Arhiva

Din cate am inteles eu de la un curs, se pare ca aceasta masura de simplificare se aplica constructiilor montaj executate de grupa CAEN 45.

pe scurt, pe mine ma puna in dificultate notiunea de "bun imobil". pentru ca cele mai putine "constructii montaj" le am la constructii, cladiri. Eu am instalatii, cazane, etc.



#120154 Taxare inversa

Postat de iren on 06 February 2007 - 08:37 AM in Arhiva

Art 160/norme , pct (1) scrie clar "conditia obligatorie pt aplicarea masurilor de simplificare este ca atat fz cat si beneficiarul sa fie inregistrati in scopuri de tva, cf art 153" ceea ce nu inseamna, daca este s-o iei ad literam, ca trebuie sa fii platitor de tva (dar nu se pune problema in cazul constructiilor montaj facute la pers fizice)



#116169 taxa pe viciu

Postat de iren on 15 January 2007 - 01:24 PM in Arhiva

ce fel de viciu???



#107939 sinteza 343 din aug06 preluat

Postat de iren on 16 November 2006 - 11:21 PM in Arhiva

Am fost la un seminar organizat de MFP pe marginea Codului fiscal conform aquisului comunitar, si acolo m-am inspaimantat. Ideea este ca, intr-adevar, nu se vor mai pune stampile si semnaturi pe facturi, ba chiar mai mult, poti sa o faci singur, daca fz nu ti-a trimis-o pana pe 15 ale lunii urmatoare (de data asta o faci legal, vb D-lui Bodu). Dar TOTUL se va face cf contractului. pentru cei ce dau CFP pe facturi, va fi un cosmar.
Multe s-au schimbat la tva. In rest, cate ceva pe ici, pe colo. in schimb, am observat ca va trebui sa tinem si mai multe registre (livrari intacomunitare, achizitii intracomunitare, op asimilate ...etc)
Inca nu am apucat sa citesc proiectul de norme, sa vad ce ne asteapta. Dar nu ne va fi moale, asta-i sigur :angry:



#108642 Seminar fiscalitate

Postat de iren on 21 November 2006 - 02:40 PM in Arhiva

incearca pe site-ul www.okservice.ro

Sunt preturi mari, intr-adevar, dar lectorii sunt numai directori din MFP (cei care au facut legile, nu trepadusi)

Ei organizeaza cursuri la cererea contribuabililor, in orasele in care se indica. Merita sa dati un telefon.



#109423 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 25 November 2006 - 03:05 PM in Arhiva

duminica, inginerie electrica, sala 002

dar cica este inchisoare adevarata, si daca vorbesti singur te da afara.



#109037 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 23 November 2006 - 02:49 PM in Arhiva

Si eu judecat la fel.
Ca nu mi se intampla nimic daca nu iau examenul asta. Doar ca ma fac un pic de rahat la serviciu (unde apropos, nimeni nu a vrut sa dea examenul asta desi toti ar avea posibilitatea).
Ideea este ca STIU ca nu sunt suficient pregatita acum. iar in februarie mai am o sansa.
La fel de bine stiu ca, in fiscalitate, sunt mult mai bine pregatita decat un inspector de la Administratia financiara.
Sunt optimista! Si fara chef de invatat!
Bafta tuturor celor ce dau examenul sambata. Le tin pumnii. Sincer!
Eu sunt programata duminica (se prelungeste agonia cu inca o zi).



#109025 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 23 November 2006 - 02:09 PM in Arhiva

serios acum....

erau 9004 dosare, iar pe liste sunt putin peste 8.600 persoane.

Ce s-a intamplat cu restul? S-or fi retras? adica aproape 400 de persoane?



#109209 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 24 November 2006 - 08:04 AM in Arhiva

duminica

sa fie!



#120195 registrul non-transferurilor de bunuri si registrul bunurilor primite din alt...

Postat de iren on 06 February 2007 - 11:14 AM in Arhiva

registrul non transferurilor il vad ca pe un echivalent al exporturilor temporare (si viceversa, binenteles, al bunurilor primite intr-un regim suspensiv vamal). Si cred ca va trebui sa contina ce continea dve-ul. Un cumul al dve-urilor, asa cum declaratia intrastat contine fostele date ale dvi-urilor .

cat despre transferuri, hm, nu cred ca acestea se fac cu factura ci cu aviz de expeditie. personal, vad aceste non-transferuri ca pe fostele transferuri intre depozite, sucursale ale aceeasi unitati, numai ca acum sunt intre sucursale aflate in tari din ue diferite.


Am raspuns asa, pentru ca deja sunt date modelele de declaratii.



#120155 rcuperare TVA

Postat de iren on 06 February 2007 - 08:44 AM in Arhiva

Vezi postareamihails2005, la Feb 6 2007, 08:29 AM, a spus:

ce presupune exact aceasta procedura?La ce sa ma astet la control?
cu siguranta!
indiferent daca esti mare contribuabil (atunci controlul este ulterior) sau daca nu esti mare contribuabil (controlul este anterior)
daca esti neplatitor de tva si ai facut decont special, atunci recuperarea tva este procedura speciala dar presupunde, de asemenea, control.



#111240 Protocol

Postat de iren on 07 December 2006 - 12:50 PM in Arhiva

multumesc Cris, esti super. Dar eu vreau sa nu cumpere deloc bauturi pentru cadouri de sarbatori pentru ca, de obicei, sefii ingineri au prostul obicei sa exagereze anumite cheltuieli numai ca sa ne vada pe noi, contabilii, cum spumegam.




thanks!



#111206 Protocol

Postat de iren on 07 December 2006 - 10:33 AM in Arhiva

Stiti cumva unde scrie (precis) ca nu se considera a fi protocol tigarile si alcoolul. Stiu ca am citit dar nu mai stiu unde. Vor sefii sa cumpere acum cadouri si le-am spus sa nu fie tigari si alcool iar ei ma intraba DE CE??



#107955 Protocol

Postat de iren on 17 November 2006 - 12:20 AM in Arhiva

Vezi postareaLoreena, la Nov 16 2006, 02:01 PM, a spus:

Buna,

as vrea sa stiu daca se poate deduce TVA-ul unei facturi de Protocol in cazul unei microintreprinderi;

e vreo suma maxima, procent???

merci

O sa-ti spun la ce sa te astepti din partea unui control in cazul asta.
Se accepta protocol ceea ce se poate dovedi ca a fost cumparat pentru a sustine activitatea firmei (probabil cafea si zahar si fursecuri, dar si astea in anumite limite).
Daca se constata ca majoritatea chelt tale sunt chelt cu protocolul, atunci acestea se scot pentru ca se considera a fi cheltuieli personale, adica avansuri din dividendele asociatului, iar aceste avansuri, dupa cum stim din L 31, sunt ilegale (te leaga daca se constata ca ai dat avansuri din dividende, inainte de distribuirea acestora).
Ce sa mai vb de tva.
Mai bine nu bagi protocol decat in niste limite rezonabile, fara tva. La microintreprinderi, chelt influenteaza doar cuantumul dividendelor.
Sfatul meu este sa bagi protocol in limite rezonabile, fara tva.
Adica toata valoarea s-o treci pe cheltuiala. (din experienta iti spun ca nu se leaga de tine pentru ca nu ai dedus tva la chelt cu protocolul). Este mai prudent asa.



#111248 Protocol

Postat de iren on 07 December 2006 - 01:22 PM in Arhiva

pup!



#118613 PLATITOR DE TVA

Postat de iren on 28 January 2007 - 09:05 PM in Arhiva

Cosmia are dreptate.
In momentul in care devii platitor de tva, ai dreptul sa deduci tva la stocurile de marfa (4426=371). si de declara in primul decont de tva.



#110099 penalitati pentru plata imp pe venit micro

Postat de iren on 28 November 2006 - 04:39 PM in Arhiva

din experienta stiu ca acum, dupa aparitia OPfv-urilor, plata si incasarea obligatiilor la buget se face zi pe zi. Azi duc OP-ul la banca, azi il trimite, azi apare la trezorerie.

Cred ca Banca ta a facut o gafa. Ti-a stampilat op-ul si a uitat sa il proceseze. Intereseaza-te la banca si uita-te in extrasul tau cand s-a facut plata.

Este posibil sa fi gresit banca, pentru ca nu gasesc alta explicatie.



#108552 penalitati contractuale

Postat de iren on 21 November 2006 - 05:29 AM in Arhiva

Daca as fi in componenta unui organ de control (ceea ce, din fericire, nu se va intampla niciodata) as impune facturarea acestor penalitati contractuale NUMAI daca asa se prevede in contract. Nicaieri nu se specifica obligativitatea facturarii unor penalitati (in contracte, de obicei se prevede calcularea lor....este chestie de semantica).
Pe de alta parte, ca si parte pagubita, nici nu as inainta la tribunal o plangere impotriva acelui client. pentru ca sunt cheltuieli de judecata foarte mari, si posibilitatea sa castigi in justitie este foarte indepartata. Acei clienti despre care vorbesc sunt mari mastodonti ai industriei noastre, asa ca nu merge sa-i sperii cu un oarecare "recuperator de creante".

Intr-adevar, inainte de 2004, cand aceste penalitati se calculau, se puneau in afara bilantului si, la incasare se faceau venit, se merita sa ii dai in judecata. Acum este mai dificil.
Si, in continuare cred ca, daca facturez acum o livrare efectuata intr-un an anterior, atunci veniturile sunt aferente acelui an (anul livrarii). iar facturarea penalitatilor este asimilata acestui tip de facturare, intrucat nicaieri nu am gasit (personal nu am gasit) o prevedere, modalitate de facturare a penalitatilor (mai, mai sa cred ca ele nu se factureaza)



#108494 penalitati contractuale

Postat de iren on 20 November 2006 - 04:11 PM in Arhiva

problema cea mai mare este ca, in urma facturarii acestor penalitati, societatea intra din pierdere in profit.Iar facturile neincasate sunt din 2003, 2004, 2005 si 2006. Adica s-ar presupune sa calculez aceste penalitati, sa le facturez azi si sa rectific toate declaratiile 101 din urma.... Din cauza asta sefu' nu vrea sa le factureze.

oricum, nu cred ca este vreo iesire din groapa, dar vroiam sa stiu si alte pareri.

merci



#108437 penalitati contractuale

Postat de iren on 20 November 2006 - 12:14 PM in Arhiva

help!

Am o problema majora: am de incasat debite foarte mari de la clienti. Cf contractului, in cazul in care clientul nu plateste debitul, fz calculeaza penalitati in cuantum de x%.
Problema mea este urmatoarea; daca eu calculez penalitati si le facturez, obligatoriu trebuie sa fac venit, care, din nefericire pentru mine, este impozabil.
Numai ca eu am certitudinea ca nici macar debitul nu pot sa-l incasez, darmite penalitatile.
Sefu' al mare nu vrea sa factureze penalitatile. Vrea sa il dea in judecata (somatie de plata si , ulterior, tribunal) fara sa aibe aceste penalitati facturate.
Intrebarea este : Este posibil sa recuperez niste sume de la un client daca aceastea nu sunt facturate???




Cometa SQL