Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vama 01.01.2007? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vama 01.01.2007?

79 replies to this topic

#1 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 December 2006 - 04:11 PM

Hello! Am rugamintea, daca este cineva lamurit ce se intampla cu importurile din tari comunitare incepand cu 01.01.2007 sa-mi dea si mie cateva raspunsuri. Stiu clar ca nu se mai plateste tva in vama, dar se mai merge totusi la comisionarul vamal, ce alte documente se intocmesc de catre importatori, care e ideea?
Multumesc frumos. :thumbup:



#2 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 December 2006 - 10:02 AM

Din dilema asta doar un super-consultant fiscal ne mai poate scoate ! !! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 21 December 2006 - 10:02 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#3 Margot

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 10:17 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Dec 21 2006, 11:02 AM, a spus:

Din dilema asta doar un super-consultant fiscal ne mai poate scoate ! !! :thumbup:

In primul rind cred ca trebuie cerificatul de inregistrare fiscala preschimabat in cel cu RO



#4 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 December 2006 - 10:21 AM

Iata un link util :

http://www.intrastat.ro/

Eu nu m-am lamurit ce se va intampla cu perfectionarea activa ...



#5 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 December 2006 - 11:07 AM

Incercam si site-ul oficial: http://www.customs.r...=1&categId=7542 :thumbup:


Vezi postareaLUCK33RO, la Dec 21 2006, 10:02 AM, a spus:

Din dilema asta doar un super-consultant fiscal ne mai poate scoate ! !! :lostit (13):

OUPSS!!! Am uitat ca astia-s pasari rare ... :lostit (13):
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 December 2006 - 11:35 AM

[/quote]
OUPSS!!! Am uitat ca astia-s pasari rare ... :thumbup:
[/quote]


Ha ha .... doar 24 :biggrin:



#7 lur

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 December 2006 - 03:39 PM

buna
am noul model de decont tva (care banuiesc ca e facut pt consultanti....hihi)
daca stie cineva sa ma ajute sa inteleg partea cu importurile, cu taxarea inversa.
noul model de decont (proiect ) se gaseste pe site-ul anaf la sectiunea legislatie, transparenta decizoonala
ma intereseaza sa inteleg exact ce se trece la fiecare rubrica
multumesc

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 January 2007 - 01:37 PM




#8 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 December 2006 - 09:12 PM

Pune si tu linkul ala ca eu nu am gasit pe anaf formularul respectiv!
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...Xyrrq:1139eljn3
intre timp l-am gasit :P

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 21 December 2006 - 09:20 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#9 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 December 2006 - 01:52 PM

Eu am primit de la IN Statistica un formular in vederea completarii unei situatii lunare INTRASTAT. IN EA SCRIE CA : comerciantii nu mai au obligatia de a intocmi declartii vamale . Pentru ca dragul de stat sa aiba informatii INS-ul ne obliga pe cei care importam mai mult de 300.000 ron sau exportam mai mult de 900.000 ron sa depunem lunar on line la ins , pana in 15 a lunii urmatoare situatia numita intrastat. Ea poate fi completata de un om din firma sau prin contract de un agent ( declarant) vamal care o depune pentru tine.
Cum arata situatia nu stiu pentru ca nu am reusit sa accesez portalul lor. Aceasta situatie trebuie sa contina printre altele denumirea produselor cu un cod marfa ( din Nomenclatorul combinat !!!!), tara de origine sau de destinatie sau expeditie,cantitate in kg si in u.m. suplimentara,mod de transport,termeni livrare,valoare facturata,valoare statistica,etc.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 January 2007 - 01:38 PM




#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 December 2006 - 02:31 PM

http://www.conta.ro/...showtopic=19514



#11 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 December 2006 - 09:41 AM

Insista, siteul respectiv functioneaza f. bine si are explicatii complete:
www.intrastat.ro
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#12 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 January 2007 - 03:50 PM

MO nr. 1044 din data de 30.12.2006 a fost publicata HG nr. 1861 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004
Cred ca in normele astea o sa gasiti cam tot ce trebuie...problema e ca au 330 pagini : )
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#13 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2007 - 11:30 AM

Apropos la Vama Otopeni ne-a ajuns niste marfa din Spania si aia de acolo au zis ca nu pot sa ne-o dea ca inca nu stiu care e legislatia...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#14 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 05 January 2007 - 01:13 PM

Ieri am primit din Austria, prin TNT, un colet cu o documentatie tehnica in valoare de vreo 500 euro!... Mi-au lasat-o la sediu, fara DVI, fara nici o formalitate (inainte era chestia cu TVA-ul si faceau ei formalitatile). Doar invoice-ul. Sunt complet dezorientata. Nu stiu care sunt de la 01 ianuarie procedurile vamale...

Tot pana anul trecut, calculam si eu dupa DVI cantitatile alea de ambalaje introduse in tara, aferente importurilor, acuma????? ...



#15 corinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 05 January 2007 - 01:14 PM

Facem import dintr-o tara membra a UE de produse purtatoare de accize. Pana acum plateam accizele si TVA-ul in vama. O data cu disparitia declaratiei vamale, unde platim TVA-ul si accizele si cand?
In declaratia 100 declaram accizele cu 0 (zero). Le mai declar sau trebuie sa modific vectorul fiscal?
Care va fi procedeul de aducere a produselor acum cand facem parte din UE?

STIE CINEVA?
corina



#16 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2007 - 01:32 PM

Vezi postareaCristina Vanghele, la Jan 5 2007, 01:13 PM, a spus:

Tot pana anul trecut, calculam si eu dupa DVI cantitatile alea de ambalaje introduse in tara, aferente importurilor, acuma????? ...


dupa packing list sau nota de transport sau de pe invoice (unele companii inscriu si pe invoice aceste date)



#17 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 05 January 2007 - 06:50 PM

SFAT PE CAT SE POATE DE BUN!!!

Fiecare firma care are intr-un fel sau altul contact cu vama, trebuie sa aiba si un reprezentant in/din vama. Un VAMES care se ocupa de dumneavostra, ca si firma. Ar trebui sa luati legatura cu birourile sau punctele vamale din a carui raza teritoriala va aflati, si sa va lamureasca in totalitate.

Eu sunt din Oradea, si tot timpul iau egatura cu un vames din punctul vamal Oradea, sau daca nu stiu ceva cer audienta la Seful de vama.

De exemplu in decembrie inainte sa intram in concediu, am fost la seful de vama pentru prelungiri DVOT uri care nu se inchideau la sfarsitul anului si 4expirau la 31 dec 2006 (Admitere temporara si Perfectionare Activa - LOHN), si care trebuiai prelungite. Normal ca am primit prelungiri pana in martie ca nici ei nu stiau inca nimic. Pana in martie, sunt promisiuni ca toate problemele vor fi elucidate.

Oricum tot ce tine de DVOT uri de pana anul trecut trebuie sa curga pana la finalizare conform vechilor legi de pana in nov-dec 2006
Deci, contactati cel mai apropiat punct vamal pentru mai multe lamuriri, ca numai ei va pot ajuta.



#18 cammyh

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2007 - 07:07 PM

Vamesii din Oradea sunt mai destupati la minte.Noua ne-au ramas niste exporturi de anul trecut(nu am gasit transportatori in ultima saptamana din decembrie) si au plecat abia azi cu greutate pt. ca cei din vama nu sunt lamuriti.Asteptam si marfa urgenta care zace in depozite in Bucuresti. :lostit (13): :pullhair: :lnr (1):



#19 Nitu Cami

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Rm.Valcea

Postat 05 January 2007 - 08:50 PM

Vezi postareaggf, la Dec 21 2006, 10:21 AM, a spus:

Iata un link util :

http://www.intrastat.ro/

Eu nu m-am lamurit ce se va intampla cu perfectionarea activa ...




#20 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 05 January 2007 - 09:22 PM

Vezi postareacammyh, la Jan 5 2007, 07:07 PM, a spus:

Vamesii din Oradea sunt mai destupati la minte.Noua ne-au ramas niste exporturi de anul trecut(nu am gasit transportatori in ultima saptamana din decembrie) si au plecat abia azi cu greutate pt. ca cei din vama nu sunt lamuriti.Asteptam si marfa urgenta care zace in depozite in Bucuresti. :lostit (13): :pullhair: :lnr (1):



Si cu ce documnete a plecat marfa?

Vezi postareamanu21, la Dec 20 2006, 04:11 PM, a spus:

Hello! Am rugamintea, daca este cineva lamurit ce se intampla cu importurile din tari comunitare incepand cu 01.01.2007 sa-mi dea si mie cateva raspunsuri. Stiu clar ca nu se mai plateste tva in vama, dar se mai merge totusi la comisionarul vamal, ce alte documente se intocmesc de catre importatori, care e ideea?
Multumesc frumos. :thumbup:



nu mai exista comisionari vamali. Cel putin in oradea, toti si-au bagat lichidarea.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL