Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ochiad's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ochiad's Content

There have been 128 items by ochiad (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#154355 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 07 December 2007 - 11:39 PM in Arhiva

unde anume ar tb sa apara?
sa inteleg ca cei care sunt pe forum au examen duminica?
multa bafta



#154540 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 04:58 PM in Arhiva

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 04:56 PM, a spus:

Vezi postareadimalexia, la Dec 8 2007, 04:53 PM, a spus:

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?
eu zic 5 ani
cred ca mai mult
mult mai mult
stiu ca statele erau cel mai mult vreo 50 ani
astea cred ca 10



#154320 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 07 December 2007 - 09:00 PM in Arhiva

multa bafta celor de maine si va astept cu vesti bune
intrebarile de pe contabilii.ro sunt din Martie si iunie dar dintre cele usoare, nu va agitati
de la camera consultantilor nu ne mai astept la nimic nou, sper sa se tina de cuvant si sa dea din cele din Iunie
Fruntea sus ca suntem cei mai buni ......................................

bafta multa



#153492 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 04:26 PM in Arhiva

PLASATI PE SITE NOUA ( PENTRU DECEMBRIE) LISTA IN FORMAT EXCCEL PENTRU A FI USOR DE URMARIT SI COMPLETAT
ASA CUM A FACUT PEDRO LA PRIMA MOBILIZARE (DESTUL DE GREOAIE AS SPUNE)



#153473 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 03:33 PM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 10:47 PM, a spus:

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 09:51 PM, a spus:

persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii din strainatate pt. activitatea desfasurata in strainatate se impun:

am gasit ca raspuns : in strainatate daca sunt suportate in intregime de platitorul din strainatate
????
iti dai o parere si la aste mihavesa ?

la salarii n-am gasit nimic nici in cod nici in norme


BA GASESTI IN CODUL FISCAL
Raspunsul este bun si are ca baza legala art 55 alin 4 litera m
Art. 55: Definirea veniturilor din salarii
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani si/sau în natura obtinute de
o persoana fizica ce desfasoara o activitate în baza unui contract individual de munca sau a
unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea
veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate
temporara de munca.
(2) In vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:

a) indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii de demnitate publica,
stabilite potrivit legii;
b) indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese în cadrul
persoanelor juridice fara scop lucrativ;
c) drepturile de solda lunara, indemnizatiile, primele, premiile, sporurile si alte drepturi
ale personalului militar, acordate potrivit legii;
cl) indemnizatia lunara bruta, precum si suma din profitul net, cuvenite administratorilor la companii/societati nationale, societati comerciale la care statul sau o autoritate a administratiei publice locale este actionar majoritar, precum si la regiile autonome;
e) sumele primite de membrii fondatori ai societatilor comerciale constituite prin
subscriptie publica;
f) sumele primite de reprezentantii în adunarea generala a actionarilor, în consiliul de
administratie, în comitetul de directie si în comisia de cenzori;
g) sumele primite de reprezentantii în organisme tripartite, potrivit legii;
h) indemnizatia lunara a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declaratia de
asigurari sociale;
i) sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe
profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia primita pe perioada
delegarii si detasarii în alta localitate, în tara si în strainatate, în interesul serviciului,
pentru salariatii din institutiile publice;
j) indemnizatia administratorilor, precum si suma din profitul net cuvenite
administratorilor societatilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de
adunarea generala a actionarilor;
k) orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor.
(3) Avantajele, cu exceptia celor prevazute la alin.(4), primite în legatura cu o activitate
dependenta includ, însa nu sunt limitate la:
a) utilizarea oricarui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii, în
scop personal, cu exceptia deplasarii pe distanta dus-întors de la domiciliu la locul de
munca;
b) cazare, hrana, îmbracaminte, personal pentru munci casnice, precum si alte bunuri
sau servicii oferite gratuit sau la un pret mai mic decât pretul pietei;
c) împrumuturi nerambursabile;
d) anularea unei creante a angajatorului asupra angajatului;
e) abonamentele si costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, în scop
personal;
f) permise de calatorie pe orice mijloace de transport, folosite în scopul personal;
g) primele de asigurare platite de catre suportator pentru salariatii proprii sau alt
beneficiar de venituri din salarii, la momentul platii primei respective, altele decât cele
obligatorii.
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în
întelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodariile proprii
ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele
pentru nastere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariatilor,
cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al
salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru
salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii
proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut în contractul de munca.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în masura în care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei.
Nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale si finantate din buget;
a1) tichetele de creșă acordate potrivit legii;
(la data 01-ian-2007 Titlul III, Capitol III, art. 55, alin. (4), litera A completat de art. I, punctul 32. din Legea 343/2006 )
b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, în
conformitate cu legislatia în vigoare;
c) contravaloarea folosintei locuintei de serviciu sau a locuintei din incinta unitatii,
potrivit repartitiei de serviciu, numirii conform legii sau specificitatii activitatii prin cadrul
normativ specific domeniului de activitate, compensarea chiriei pentru personalul din
sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si
compensarea diferentei de chirie, suportata de persoana fizica, conform legilor speciale;
d) cazarea si contravaloarea chiriei pentru locuintele puse la dispozitia oficialitatilor
publice, a angajatilor consulari si diplomatici care lucreaza în afara tarii, în conformitate
cu legislatia în vigoare;
e) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protectie si de
lucru, a alimentatiei de protectie, a medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, a
altor drepturi de protectie a muncii, precum si a uniformelor obligatorii si a drepturilor de
echipament, ce se acorda potrivit legislatiei în vigoare;
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul între localitatea în care
angajatii îsi au domiciliul si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, la nivelul
unui abonament lunar, pentru situatiile în care nu se asigura locuinta sau nu se suporta
contravaloarea chiriei, conform legii;
g) sumele primite de angajati pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare a
indemnizatiei primite pe perioada delegarii si detasarii în alta localitate, în tara si în
strainatate, în interesul serviciului. Sunt exceptate de la aceste prevederi sumele
acordate de persoanele juridice fara scop patrimonial si de alte entitati neplatitoare de
impozit pe profit peste limita de 2,5 ori indemnizatia acordata salariatilor din institutiile publice;
h) sumele primite, potrivit dispozitiilor legale, pentru acoperirea cheltuielilor de mutare în interesul serviciului;
i) indemnizatiile de instalare ce se acorda o singura data, la încadrarea într-o unitate situata într-o alta localitate decât cea de domiciliu, în primul an de activitate dupa absolvirea studiilor, în limita unui salariu de baza la angajare, precum si indemnizatiile de instalare si mutare acordate, potrivit legilor speciale, personalului din institutiile publice si celor care îsi stabilesc domiciliul în localitati din zone defavorizate, stabilite potrivit legii, m care îsi au locul de munca;
j) sumele reprezentând platile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale caror contracte individuale de munca au fost desfacute ca urmare a concedierilor colective, precum si sumele reprezentând platile compensatorii, calculate pe baza salariului mediu net pe economie, primite de personalul civil din sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala la încetarea raporturilor de munca sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere si de restructurare, acordate potrivit legii;
k) sumele reprezentând platile compensatorii, calculate pe baza soldelor lunare nete, acordate personalului militar trecut în rezerva sau al carui contract înceteaza ca urmare a nevoilor de reducere si de restructurare, precum si ajutoarele stabilite în raport cu solda lunara neta, acordate acestuia la trecerea în rezerva sau direct în retragere cu drept de pensie sau celor care nu îndeplinesc conditiile de pensie, precum si ajutoare sau plati compensatorii primite de politisti aflati în situatii similare, al caror cuantum se determina în raport cu salariul de baza lunar net, acordate potrivit legislatiei în materie;
*) A fost declarată neconstituțională data intrării în vigoare a modificării aduse art. 55,
alin. (4), lit. k) prin Legea 163/2005.
(la data 26-nov-2005 Titlul III, Capitol III, art. 55, alin. (4), litera K atacat de (exceptie admisa)
din Decizia 568/2005 )
fe*} veniturile din solorii rcalizatc do cătrc pcrsoanclc fizicc cu handicap grav gi acccntuat, Kicadratc cu contract individual do muncă;
{la data 04 iun 2005 Titlul III, Capitol III, art. 55, alin. (4), litera K completed dc art. I, punctul Or din Lcqca 163/2005-t
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav say accentuat, la funcția de bază;
(la data 01-ian-2007 Titlul III, Capitol III, art. 55, alin. (4), litera K^l modificat de art. I, punctul 33. din Legea 343/2006 )
I) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice;
rn) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activitati dependente desfasurate într-un stat strain, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv. Fac exceptie veniturile salariale platite de catre sau în numele unui angajator care este rezident în Romania sau are sediul permanent în Romania, care sunt impozabile indiferent de perioada de desfasurare a activitatii în strainatate;



#154558 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 05:20 PM in Arhiva

da 50 ani art 34 alin 3



#154567 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 05:26 PM in Arhiva

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:22 PM, a spus:

sit fin se pastreaza 10 ani. atentie!!! numai statele de salarii se mai pastreaza 50 de ani
dar am citit in legea contabilitatii actualizata (republicata) la art 34 alin 3
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
ce dumnezeu nu mai inteleg nimic, nu am legea buna?



#154752 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 09:05 PM in Arhiva

ce inseamna rambursare drepturi de import sau export (eu am auzit de suspendare de la plata drepturilor de import) dar nu prea inteleg, va amintiti cum suna?
va rugam concentrati-va! :smile:



#154747 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 08:47 PM in Arhiva

Vezi postarealariss, la Dec 8 2007, 08:34 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 09:47 PM, a spus:

dintre celilalti 50 membrii care sunt acum pe forum nu se mai infinge nimeni?
cei cu acea exigibilitate a accizelor...?

C.F. Art. 165. - Acciza este exigibila in momentul eliberarii pentru consum sau cand se constata pierderi sau lipsuri de produse accizabile.

da dar art 166 alin 1 litera d spune ca nu este eliberare pentru consum folosirea ca materie prima :smile:



#154734 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 08:11 PM in Arhiva

referitor la procentajul necesar in caz de fuziune/divizare
daca soc care intra in fuziune sunt de mai multe feluri (SA si SRL) se aplica art 115 in care gasesc ca procentaj majoritatea voturilor, majoritate de cel putin doua treimi din drepturile de vot detinute de actionarii prezenti sau reprezentati.

era ceva de genul asta printre variante?



#154723 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 08 December 2007 - 07:47 PM in Arhiva

dintre celilalti 50 membrii care sunt acum pe forum nu se mai infinge nimeni?
cei cu acea exigibilitate a accizelor...?



#153306 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 05 December 2007 - 12:15 AM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 10:17 PM, a spus:

Vezi postarearamy001, la Dec 4 2007, 10:13 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 10:06 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:58 PM, a spus:

Oamenii care vom rezolva intrebarile cand apar daca se vor publica

1. iulie012006(iulie012006@yahoo.com)
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic -mari_nic59@yahoo.com
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana
11. mariamarin
12. malabs
13. csilly
14. dimalexia
15. Vio_2007
16. contasoft
17. cata_q
18. anamanole
19. oti71
20.domnica_l ( domnica_l@yahoo.com)


spor tuturor


Vezi postareaAndra71, la Dec 5 2007, 12:05 AM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:58 PM, a spus:

Oamenii care vom rezolva intrebarile cand apar daca se vor publica

1. iulie012006(iulie012006@yahoo.com)
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic -mari_nic59@yahoo.com
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana
11. mariamarin
12. malabs
13. csilly
14. dimalexia
15. Vio_2007
16. contasoft
17. cata_q
18. anamanole
19. oti71
20.domnica_l ( domnica_l@yahoo.com)


spor tuturor

21.particip : Andra71/ e-mail : florux22@yahoo.com


22.ramy001-ramy_simion@yahoo.com-particip si eu!
23. mihavesa de la mihavesa@yahoo.com
24 ochiad m-am mai inscris dar nu ma vad pe lista



#153186 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 04 December 2007 - 06:00 PM in Arhiva

puteti posta ?
348 -356,
366 374
375 383
384 392
393 401
402 410
411 419

429 437
438 446
447 455
456 464
465 473
474 482
483 491
492 500



#152483 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 02 December 2007 - 12:16 AM in Arhiva

cine ma indruma unde sa citesc pentru a raspunde corect la aceasta intrebare

O persoană impozabilă stabilită în România ia ființă la data de 1 iulie a anului 2007. La înființare declară că va realiza o cifră de afaceri anuală inferioară echivalentului în lei a plafonului de 35.000 Euro și solicită aplicarea regimului special de scutire pentru întreprinderile mici. La data de 25 septembrie 2007 cifra de afaceri obținută de această persoană atinge echivalentul în lei a 17.500 Euro. Ce obligații din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată îi revin persoanei impozabile respective?
a) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de taxă pe valoarea adăugată în termen de 10 zile de la data de 1 a lunii octombrie 2007;b) nu are nici o obligație, deoarece nu a depășit plafonul de 35.000 Euro;
c) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de taxă pe valoarea adăugată până la finele lunii septembrie a anului 2007;
d) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de taxă pe valoarea adăugată, în termen de 10 zile, calculate incepând cu 26 septembrie 2007;
e) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de taxă pe valoarea adăugată pâna pe 25 a lunii ianuarie 2008;
f) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de taxă pe valoarea adăugată până la finele lunii octombrie a anului 2007



#152508 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 02 December 2007 - 01:42 PM in Arhiva

nu am vazut pe nimeni din grupa mea (grupa 3) sa puna intrebari !!!
nici sefa de grupa nu a plasat ieri nimic pe site
ne poti spune cum stam, mai dami de rezolvat intrebari la care nu ai raspunsurile documentate
hai sa terminam mai repede cu centralizarea intrebarilor



#152415 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 05:17 PM in Arhiva

Cei care aveti intrebarile de la iunie nu cumva sunt 499 si nu 500? oare care este pierduta (si avem si de doua ori aceeasi intrebare)



#152404 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 04:26 PM in Arhiva

Vezi postareazsuzsmo, la Dec 1 2007, 04:05 PM, a spus:

sefii de grupa sa intre in posesia adreselor de email ale colegilor si sa trimita un mesaj cu intrebarile care ii sunt alocate fiecaruia (poate nu au vazut prima repartizare)
eu le-am trimis pe ale mele si astept un email de confirmare si sa hotaram pasii urmatori
intre timp propun sa mai atasam intrebari doar pe acest topic, ce spune-ti? sa nu mai bantuim de ici colo
vad ca suntem destui activi dar intrebari nu prea gasesc.!
Spor la treaba

salut!

suntem in acelasi grup.... daca poti sa-mi trimiti adresa de e-mai al sefului nostru de grup.... am gasit pe site 2 adrese de e-mail, unde am si trimis e-mail-ul meu... dar nu am primir un replay..?!
... am trimis un e-mail si pe adresa gruplucrudecembrie@yahoo.com.... dar nimic...

eu am trimis la andra_m05@yahoo.com , adresa am gasit-o aici pe site
tu ai intrebarile 267-275 nu?



#152263 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 04:14 PM in Arhiva

[cine poate raspunde la intrebarea
313. Un antrepozitar autorizat pentru productia de alcool etilic si bauturi alcoolice spirtoase produce o cantitate de 20.000 de hl alcool etilic, din care: 15.000 de hl ii utilizeaza in sistem integrat pentru productia de bauturi alcoolice spirtoase, 1.000 de hl livreaza catre spitale si farmacii, 2.000 de hl catre depozite farmaceutice, iar diferenta de 2.000 de hl sunt utilizati in productia proprie de otet alimentar cu codul NC 2209. Pentru ce cantitate de alcool etilic datoreaza accize antrepozitul fiscal de productie de alcool etilic:
A. 0 HL
B 2000 de hl

cu exemplificare din lege.
hai sa incepem dezbaterile



#152511 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 02 December 2007 - 02:09 PM in Arhiva

o noua provocare

Un antrepozit fiscal de productie de produse energetice din Austria livreaza 10 tone de benzina unui antrepozit fiscal din Romania. Produsul circula intre cele doua antrepozite fiscale in regim suspensiv de:
a. Accize și TVA;
b. taxe vamale;
c. taxe vamale și accize;
d. taxe vamale, accize și TVA;
e. TVA și taxe vamale;
f. TVA.


iulie 072006 ai primit ceva spre centralizat?



#152512 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 02 December 2007 - 02:15 PM in Arhiva

iulie072006 ce ai primit pana acum
nici nu nu ai timp sa raspunzi?



#152772 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 03 December 2007 - 04:37 PM in Arhiva

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 02:49 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 02:06 PM, a spus:

Olguta, nu are nimeni intrebarile la iunie cu variante, doar ca o parte din ele au fost in martie si din cauza asta la unele mai apar si variantele.
Si la intrebarea cu primaria raspunsul e a "art. 126. (3) Sunt, de asemenea, operațiuni impozabile și următoarele operațiuni efectuate cu plată, pentru care locul este considerat a fi în România, potrivit art. 1321:
a) o achiziție intracomunitară de bunuri, altele decât mijloace de transport noi sau produse accizabile, efectuată de o persoană impozabilă ce acționează ca atare sau de o persoană juridică neimpozabilă, care nu beneficiază de derogarea prevăzută la alin. (4), care urmează unei livrări intracomunitare efectuate în afara României de către o persoană impozabilă ce acționează ca atare și care nu este considerată întreprindere mică în statul său membru, și căreia nu i se aplică prevederile art. 132 alin. (1) lit. b) cu privire la livrările de bunuri care fac obiectul unei instalări sau unui montaj sau ale art. 132 alin. 2) cu privire la vânzările la distanță;
am vazut ca ochiad are variante, scuze marinic, poate m-am inselat dar daca ochiad nu raspunde la apeluri.....

le-am cules de pe forum si din cele de martie (care se repeta)
le-am postat deja mai sus dar mai lucrez si la celelalte

Vezi postareadana22, la Dec 3 2007, 02:44 PM, a spus:

Buna,

Am parcurs putin topicul si am observat ca se cerea la un moment dat codul fiscal actualizat cu 106. Parerea mea este ca fiind in vigoare incepand cu 01.01.2008 nu se vor lua in calcul schimbarile aduse de 106.
Alte pareri?
la telefon cand i-am intrebat au zis ceva de legislatia aplicabila 2007-2008
nu am inteles prea bine atunci dar acum fac legatura si cred ca sunt necesare aceste modificari



#152766 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 03 December 2007 - 04:27 PM in Arhiva

Vezi postareaRonaldo, la Dec 3 2007, 04:24 PM, a spus:

Eu am avut intreb 31-40 la iuniesi le-am rezolvat, dar in fisier nu pare a exista explicatia la intreb 38 ! Rog pe Petro 71 sa faca cele necesare pt. a corecta, pt. ca eu am trimis si acea explicatie.
o poti posta pe forum sa o atasam?
multumim



#152763 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 03 December 2007 - 04:23 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Dec 3 2007, 03:00 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 3 2007, 01:35 PM, a spus:

grupa unu cum ati raspuns la intrebarea 27
. O primărie din România, neînregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 1531 din Codul fiscal, achiziționează mobilier de birou de la o persoană impozabilă stabilită și înregistrată în scopuri de TVA în Polonia, în valoare de 15000 Euro. Mobilierul este transportat de furnizor din Polonia în România. Primăria datorează TVA în România pentru achiziția efectuată ?
a) da, pentru că depășește plafonul de achiziții intracomunitare de 10000 Euro ;
b) nu, pentru ca achizițiile de bunuri nu sunt operațiuni cuprinse în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată;
c) nu pentru că achiziția intracomunitară este efectuată în vederea desfășurării de activități administrative;
d) nu, pentru că instituțiile publice nu sunt persoane impozabile din punct de vedere al TVA;
e) nu, pentru că se datorează TVA în statul furnizorului;
f) nu, pentru că instituțiile publice sunt scutite de plata TVA.

Art. 126 - 4) Prin derogare de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri care indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt efectuate de o persoana impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila sau de o persoana juridica neimpozabila;
b) valoarea totala a acestor achizitii intracomunitare nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al carui echivalent in lei este stabilit prin norme.
(5) Plafonul pentru achizitii intracomunitare prevazut la alin. (4) lit. b) este constituit din valoarea totala, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, datorata sau achitata in statul membru din care se expediaza sau se transporta bunurile, a achizitiilor intracomunitare de bunuri, altele decat mijloace de transport noi sau bunuri supuse accizelor.
a sau e?

lyv ce ai gasit?
conform art 153.1 pt achizitiile intracomunitare cu valori mai mari de 10.000 euro, primaria este obligata sa se inregistreze in scop de tva si operatiunile devin impozabile in romania ....
Deci, raspuns corect a).

am intrebat pentru ca am mai intalnit (si nu doar la o sg persoana) ca varianta corecta e, iar eu raspunsesem cu a



#152759 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 03 December 2007 - 04:17 PM in Arhiva

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 02:39 PM, a spus:

Vezi postareapetro71, la Dec 3 2007, 02:19 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 03:38 PM, a spus:

daca ai variantele de raspuns la intrebarile din iunie, de ce nu le postezi, cand atata lume te roaga?


olguta nu stiu ce insinuezi....toata lumea de pe site are grilele la iunie cu o singura varianta de raspuns...de aici le-am luat si eu duminica....cine ma roaga?????????/nu cred ca nu am raspuns
scuze, pedro, de ochiad vorbeam

ce am avut pana acum le-am postat pe pagina 3
lucrez la ele pentru a gasi si la celelalte variantele de raspuns
am vazut ca pedro a raspuns f frumos la primele 100 (am regasit si de la mine multe raspunsuri si incerc sa termin astazi cu iunie cu variante



#152023 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 28 November 2007 - 11:29 PM in Arhiva

Vezi postareapetro71, la Nov 27 2007, 10:21 AM, a spus:

Multumesc celor care au subscris la idee...este foarte buna si ideea cu cate 2 persoane care sa rezolve in paralel...
Deci incepem inscriierile?
Propunerea mea:

Incepem inscrierile pana vineri...in functie de nr celor inscrisi sambata-duminica vom face repartizarea intrebarilor in ordinea inscrierilor si in functie de nr celor inscrisi...vom vedea cate intrebari ne revin spre rezolvare la fiecare...
In legatura cu posibilitatea sa nu mai apara subiectele: este posibil dar TREBUIE SA FIM OPTIMISTI.

Astept propunerile si ideile voastre .BAFTA LA INVATAT!

LISTA:

1.PETRO 71

dar pentru intrebarile din iunie si martie nu facem dezbateri?
majoritatea au inteles ca repartizarea intrebarilor se face doar pentru cele din Decembrie, pe care speram sa le aflam...?!

Vezi postareanaiman_a, la Nov 28 2007, 11:13 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Nov 28 2007, 06:32 PM, a spus:

1. PETRO 71
2. MARINIC
3. LYV
4. RONALDO
5. mihaela.ela
6. ylg
7. contasoft
8. bibilica
9. mariusoana
10. ade31
11.lorena-2007
12. mirela 13
13.Oana_P
14.Unchiul 56
15.alexa_balaj
16 IANT
17. Roberts
18. florens
19. malabs
20. domnica_l
21 Andra M
22. florin_bv
23.danitza
24.mihaela_b
25.szferi
26.ramy001
27. iulie012006, ma inscriu si eu.
28. naiman_a , ma inscriu si eu sa ajut la rezolvarea lor , desi sunt consultant
29. ochiad




Cometa SQL