Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
(anisoara bobi)'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


(anisoara bobi)'s Content

There have been 70 items by (anisoara bobi) (Search limited from 19-December 07)



Sort by                Order  

#114862 contabilitatea firmelor de asigurari

Postat de (anisoara bobi) on 09 January 2007 - 02:17 PM in Arhiva

Vezi postareaMIHAELA 9, la Nov 25 2006, 03:31 AM, a spus:

Vezi postareaburca lizioara, la Nov 24 2006, 01:16 PM, a spus:

Vezi postareacristinutza, la Nov 16 2006, 08:59 PM, a spus:

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!


TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O FIRMA DE BROKERAJ SI V-A LUCRA CU ASIGURARI SI AR VREA SA-I TIN EU EVIDENTA CONTABILA SI AS VREA SA STIU CUM SE PROCEDEAZA,CUM SE LUCREAZA? :lostit (13):
Am o monogarfie pt. firmele de asigurari, dar e scanat dintr-o revista de specialitate si n-o pot posta aici.
Lasati un email.

Si administratorul firmei la care lucrez vrea sa inceapa activitatea de asigurari-brokeraj si as avea si eu nevoie! multumesc mult



#157755 Fonduri inceput firma

Postat de (anisoara bobi) on 10 January 2008 - 10:37 PM in Arhiva

Vezi postareaancalorelei, la Jan 11 2008, 12:25 AM, a spus:

Dupa infiintarea unei societati comerciale, cum se inregistreaza fondurile monetare care vor fi folosite pentru cheltuielile firmei (plati diversi furnizori inainte ca firma sa aiba vreun venit)?
Initial aportul de capitalul e stabilit la o suma anume, dar apoi voi dispune de sume de bani primite pentru functionarea firmei (echivalentul unui buget pentru cateva luni). Cum se inregistreaza aceste intrari de numerar - pe baza caror documente?


intrarile de numerar in casierie - pe baza de chitanta reprezentand aport 5311=455 analitic asociat daca cumva ai mai multi asociati



#157759 salariul minim in 2008 va fi de 500 de lei

Postat de (anisoara bobi) on 10 January 2008 - 10:46 PM in Arhiva

Vezi postareaDinuC, la Jan 10 2008, 10:07 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Jan 8 2008, 01:54 PM, a spus:

Vezi postareaverrona, la Jan 8 2008, 12:59 AM, a spus:

sa inteleg ca nu mai avem deloc treaba cu inspectorii nostri de pana acum???? adicatelea abia ne-am invatat cu ei...ca fiecare are hachitele lui...ar fi nasol rau de tot...eu totusi incerc la inspectorul meu

iar pt modificarile de salariu este necesara si intocmirea registrului salariatilor?? ca, parca in registrul asta nu apare si modificarea salariului...stie careva???
Caz: am un director cor 121011 la o firma
el are studii superioare; dar nu vad nicaieri obligatia ca pentru acest post sa aiba studii superioare (ca si caen 121004), nici in fisa postului, nici in CIM, nici nicaieri;
nu cred ca sunt obligata sa ii maresc salariul cu indicele de studii 2; are in prezent 500 Ron si cred ca e ok, nu e obligatoriu in cazul asta. Va rog o alta parere daca aveti. Sau mai bine dati-mi dreptate :lostit (13):


parerea mea
e putin interpretabil.... eu inteleg ca se acorda 2 puncte la persoanele de specialitate pt care studiile de pregatire coincid cu functia pt care este incadrat
mai explicita...director incadrat dar are facultatea de litere...de exemplu nu se acorda 2 puncte
eu asa vad ...poate gresesc

c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care condiția de pregatire este:
2. scoala de maistri = 1,3;
3. studii superioare de scurtă durată =1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care condiția de pregatire este cea de studii superioare = 2;

asa am crezut si eu, am considerat ca pt a fi vanzator nu necesita calificare inca cand am ajunc cu contractul la itm mi-a pus in vedere sa modific salariul de la 440 la 528; si cred ca ar tb sa respectam coeficientii de ierarhizare



#157760 fisa postului - ACTIVITATI HOTELIERE, TURISM

Postat de (anisoara bobi) on 10 January 2008 - 10:51 PM in FISA POSTULUI

iti trimit maine pt receptioner, ospatari si bucatari. k?



#157764 calcul impozit prof. cu sau fara 711?

Postat de (anisoara bobi) on 10 January 2008 - 11:07 PM in PRODUCTIE

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Feb 1 2007, 11:06 AM, a spus:

Nu sunt intru totul de acord cu dl Munteanu. Parerea mea este acest 711 trebuie luat in calculul profitului impozabil din simplul fapt ca este venit impozabil. Dar se ia in calcul numai soldul acestuia, adica diferenta intre productia realizata (creditul lui 711) si productia vanduta (debitul lui 711). Daca presupunem prin absurd ca intr-o luna facem cheltuieli de 1000 lei si relizam o productie de 1200 lei, dar nu vindem nimic in luna respectiva asta nu inseamna ca ai pierdere 1000 lei, ci ai profit 200 lei. E adevarat ca acest profit nu este real in luna respectiva, dar va fi real in momentul in care vei vinde marfa. Parerea mea este ca trebuie la calculul profitului impozabil luat in calcul si 711, pentru ca daca vine un control si obsearva (oricum ei nu prea se pricep la chestia asta cu variatia stocurilor si descarcarea gestiunii) nu stiu ce explicatie o sa ii dai.
Astept si alte pareri.


asa este cum zici tu, dar controlul tine cont de 711; tocmai am avut unul si a cam puricat 711;



#157792 fisa postului - ACTIVITATI HOTELIERE, TURISM

Postat de (anisoara bobi) on 11 January 2008 - 09:29 AM in FISA POSTULUI

- modelul nr. 3 -

FIŞĂ de POST
aferentă contractului de muncă nr. ......... din data de .....................

Denumire post: Recepţioner Hotel (cod ref. RH)
Locul desfăşurării muncii: Recepţia hotelului ?...?
Departament: Servicii
Subordonare: Directorului de departament
Supervizare: Supervizează activitatea personalului care se ocupă de curăţenie şi de pază

? Relaţii funcţionale: cu angajaţii departamentelor financiar-contabil, marketing, administrativ, servicii.
? Scopul postului: titularul postului are rolul de a asigura serviciile de informare, rezervare şi cazare pentru clienţii hotelului

Activităţi principale:

? preluarea şi înregistrarea rezervărilor de la clienţi;
? primirea şi cazarea clienţilor;
? întocmirea actelor necesare cazării clienţilor (contracte de turism, urmărirea şi încasarea plăţilor);
? promovarea serviciilor oferite clienţilor;
? soluţionarea eficientă a tuturor solicitărilor înregistrate;
? medierea conflictelor şi rezolvarea reclamaţiilor clienţilor.

Sarcini şi îndatoriri specifice:

? stabilirea unor relaţii optime cu clienţii, pentru rezolvarea în timp util şi în bune condiţii a tuturor problemelor ocazionale.

Responsabilităţi ale postului:
? răspunde pentru calitatea serviciilor de informare, rezervare şi cazare oferite clienţilor hotelului
? răspunde pentru rezolvarea eficientă a problemelor apărute pe parcursul desfăşurării activităţii

Autoritatea postului:

? este autorizat să preia rezervările, să ofere cazare clienţilor, să rezolve formalităţile administrative ale acestora..

Specificaţiile postului:
? studii de calificare în domeniu;
? experienţă de minim 1an pe un post similar;
? cunoaşterea pieţei de produse hoteliere şi a particularităţilor ei;
? foarte bune cunoştinţe de operare pe calculator (Windows, Word, Excel);
? cunoaşterea temeinică a două limbi de circulaţie internaţională;
? aspect fizic plăcut, prezenţă agreabilă, amabilitate, solicitudine;
? abilităţi foarte bune de comunicare şi negociere;
? capacitate de a lua decizii rapide, eficiente şi responsabile;
? foarte bune abilităţi de planificare şi organizare.

Deplasări
? Frecvenţa: -
? Condiţii asigurate: -

Relaţiile cu alte departamente:
? descrise în Regulamentul de organizare şi funcţionare şi Regulamentul de ordine interioară;

Condiţii de muncă:
- obişnuite, într-un mediu adecvat specificului hotelier;
- program normal de lucru, în schimburi.

Salarizare: Salariul brut lunar este de ..................... lei noi, la care se adaugă sporurile negociate.

Facilităţi: computer.
Sancţiunile aplicate pentru nerespectarea sarcinilor de serviciu conform rigorilor prevăzute în fişa de post sunt descrise pe larg în Regulamentul intern (ROI).


S.C. ????????? Am luat la cunoştinţă,
Director General
???????????. ???..????????????

Data:...................................


- modelul nr. 1 -
FIŞĂ de POST
aferentă contractului de muncă nr. ......... din data de .....................

Denumire post: Director Hotel (cod ref. DH)
Locul desfăşurării muncii: sediul hotelului
Departament: Direcţie
Subordonare: Directorului general al grupului hotelier
Supervizare: Supervizează activitatea tuturor angajaţilor prin intermediul directorilor de departamente

? Relaţii funcţionale: cu angajaţii departamentelor financiar-contabil, marketing, juridic, administrativ din centrala grupului hotelier.
? Scopul postului: titularul postului are rolul de a asigura funcţionarea optimă a hotelului.

Activităţi principale:

? planificarea, organizarea, coordonarea, conducerea şi controlul activităţilor hoteliere;
? elaborarea strategiilor de dezvoltare a serviciilor specifice;
? dezvoltarea şi promovarea imaginii hotelului prin planificarea şi coordonarea activităţilor de marketing şi publicitate;
? asigurarea unei bune promovări şi vânzări de servicii hoteliere;
? dezvoltarea relaţiilor cu agenţiile de turism;
? supervizarea utilizării corespunzătoare a metodelor de fidelizare a clientelei;
? mobilizarea personalului din subordine în vederea menţinerii standardelor înalte ale serviciilor hoteliere oferite;
? urmărirea soluţionării eficiente a solicitărilor clienţilor.

Sarcini şi îndatoriri specifice:
? stabilirea unor relaţii optime cu furnizorii, pentru rezolvarea în timp util şi în bune condiţii a tuturor problemelor ocazionale.
? prospectarea pieţei de profil în vederea optimizării continue a serviciilor oferite, având ca scop final realizarea obiectivelor asumate.

Responsabilităţi ale postului:
? răspunde pentru calitatea activităţii personalului aflat în subordine şi pentru fluxul operaţional la nivelul hotelului.

Autoritatea postului:
? conduce şi coordonează întreaga activitate a hotelului.
? întocmeşte statistici şi rapoarte specifice pentru managementul superior al grupului hotelier.

Specificaţiile postului:
? studii superioare economice, obligatoriu de specializare în domeniu;
? experienţă relevantă de minim 3 ani în funcţia de director hotel;
? experienţă în coordonarea unei echipe numeroase;
? cunoaşterea pieţei de produse hoteliere şi a particularităţilor ei;
? cunoştinţe avansate de limba engleză, franceză şi/sau germană;
? abilităţi foarte bune de comunicare şi negociere;
? capacitatea de a lua decizii rapide, eficiente şi responsabile;
? foarte bune abilităţi de planificare şi organizare.

Deplasări
? Frecvenţa: rar.
? Condiţii asigurate: diurnă, cazare, transport.

Relaţiile cu alte departamente:
? descrise în Regulamentul de organizare şi funcţionare şi Regulamentul de ordine interioară.

Condiţii de muncă:
- foarte bune, activităţi preponderent manageriale;
- program normal de lucru, uneori prelungit.

Salarizare: Salariul brut lunar este de ..................... lei noi, la care se adaugă sporurile negociate.

Facilităţi: telefon mobil, maşină de serviciu, computer personal.
Sancţiunile aplicate pentru nerespectarea sarcinilor de serviciu conform rigorilor prevăzute în fişa de post sunt descrise pe larg în Regulamentul intern (ROI).


S.C. ????????? Am luat la cunoştinţă,
Director General
???????????. ???..????????????

Data:...................................


FIŞĂ de POST
aferentă contractului de muncă nr. ......... din data de .....................

Denumire post: Ospătar (cod ref. O)
Locul desfăşurării muncii: sediul restaurantului ? ...?
Departament: Servicii
Subordonare: Şefului de sală
Supervizare: Supervizează activitatea picolilor şi a personalului responsabil de curăţenie

? Relaţii funcţionale: cu bucătarul, barmanul, ceilalţi ospătari.
? Scopul postului: titularul postului are rolul de a asigura servirea impecabilă a clienţilor cu produsele/mâncărurile/băuturile comandate de către aceştia.

Activităţi principale:
? preluarea comenzilor de mâncare şi băutură într-o manieră eficientă şi profesionistă;
? acordarea atenţiei cuvenite şi asigurarea unor servicii ireproşabile clienţilor;
? cunoaşterea meniului astfel încât să poată oferi în orice situaţie informaţii competente cu privire la felurile de mâncare, tacâmuri şi băuturi.

Sarcini şi îndatoriri specifice:
? servirea exemplară a clienţilor;
? îndeplinirea altor sarcini curente atribuite de către superiorul direct, în concordanţă cu necesităţile imediate ale unităţii.

Responsabilităţi ale postului:
? asumarea responsabilităţii pentru corectitudinea întocmirii şi încasării facturilor;
? răspunderea pentru calitatea serviciilor oferite.

Autoritatea postului:
? Este autorizat să asigure servirea impecabilă a clienţilor cu produsele/mâncărurile/băuturile comandate de către aceştia.

Specificaţiile postului:
? diplomă de calificare în domeniu;
? experienţă de minim 1 an ca ospătar;
? cunoştinţe medii de limba engleză;
? aspect fizic plăcut, prezenţă agreabilă, amabilitate, solicitudine;
? atitudine pozitivă şi conciliantă în relaţiile cu clienţii şi colegii;
? disponibilitate pentru compromisul constructiv.

Deplasări:
? Frecvenţa: -
? Condiţii asigurate: -

Relaţiile cu alte departamente:
? descrise în Regulamentul de organizare şi funcţionare şi Regulamentul de ordine interioară.

Condiţii de muncă:
- în sediul unităţii;
- program normal de lucru, în schimburi.

Salarizare: Salariul brut lunar este de ..................... lei noi, la care se adaugă sporurile negociate.

Facilităţi: tichete de masă
Sancţiunile aplicate pentru nerespectarea sarcinilor de serviciu conform rigorilor prevăzute în fişa de post sunt descrise pe larg în Regulamentul intern (ROI).


S.C. ????????? Am luat la cunoştinţă,
Director General
???????????. ???..????????????

Data:...................................


FISA POSTULUI

aferenta contractului de munca nr????.din data de??????

Denumire post: -Bucatar
Locul desfasurarii muncii: -Punct de lucru , str. Baldovinesti nr. 38-58
Departament: -Productie

Subordonare:-Sefului de sectie

Supervizare:

? Relatii functionale: cu angajatii compartimentelor functionale;
? Scopul postului:titularul postului are rolul de a realiza produsele de ________________________________

Activitati principale:

? Verificarea calitatii si prospetimii materilor prime si ingredientelor folosite la prepararea produselor;
? Prepararea produselor in conformitate cu retetele stabilite si cu normele igienico-sanitare;
? Respectarea instructiunilor de lucru privind realizarea produselor de calitate si igienice;
? Asigurarea depozitarii corespunzatoare a produselor , semifabricatelor si ingredientelor conform specificatiilor tehnice;
? Informarea seful de sectie si mecanicul de serviciul pentru orice defectiune in functionarea utilajelor;
? Indeplinirea altor sarcini atribuite de catre superiorul ierarhic , in concordanta cu obiectivele curente ale unitatii.

Sarcini si indatoriri specifice:

? Adaptarea produselor realizate la cerintele si necesitatile consumatorilor .

Responsabilitati ale postului:

? Asigurarea respectarii retetelor de fabricarie, a procesului tehnologic si a normelor igienico- sanitare ;
? Mentinerea in permanenta a starii de igiena a utilajelor, echipamentelor tehnologice , ustensilelor , echipamentului de protectie sanitara .

Autoritatea postului:
? Este autorizat sa realizeze produse conform comenzilor lansate in productie.


Specificatiile postului:

? Diploma de calificare in domeniu;
? Experienta de minim un an ca bucatar
? Carnet de sanatate cu analize medicale la zi;
? Atitudine pozitiva si concilianta in relatiile cu colegii;
? Bune abilitati de comunicare;
? Seriozitate , creativitate , competenta.

Relatii cu alte departamente:

? Descrise in Regulamentul de organizare si functionare si Regulamentul de ordine interioara (ROI).

Conditii de munca:

? Obisnuite;
? Program normal de lucru , in schimburi.

Salarizare: Salariul brut lunar este de ????..RON , la care se adauga sporurile negociate.

Facilitati: tichete de masa.

Sanctiunile aplicate pentru nerespectarea sarcinilor de serviciu conform rigorilor prevazute in fisa postului sunt descrise in ROI.





SC LEMI STAR COM SRL Am luat la cunostinta,
ADMINISTRATOR
GLIGORE AUREL LEONARD ???????????.



#157824 imp. profit, declarare si plata

Postat de (anisoara bobi) on 11 January 2008 - 11:58 AM in Arhiva

Vezi postareamiha m, la Jan 11 2008, 10:07 AM, a spus:

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 10 2008, 04:28 PM, a spus:

de ex., eu am avut imp. la trim 3, vreo 65.000 ron, firma a facut un proiect mare si asta-i impozitul. in schimb, la trim IV are doar vreo 3000 roni de plata. ce fac ?? trec in decl. 100 imp. pe profit 65.000 si ii platesc ?? tre' sa fiu nebuna sa-i fac asa ceva !!!
Eu stiam ca nu se declara deloc la decembrie in situatia in care finalizez pana la 15 feb 2007. Anul trecut m-am stresat din cauza asta - am zis ca o sa zica ca nu declar tot ce este trecut in vectorul fiscal. Dar pana la urma a fost corect. N-am declarat nimic la decembrie in declaratia 100 si am depus 101 pana la 15 feb. Am gasit asta pe site-ul CECCAR:
" Conform anexei nr. 2 la OMFP nr. 281/2004, așa cum a fost modificată de OMFP nr. 91/2005, privind Instrucțiunile de completare a formularului 100 "Declarație privind obligațiile de plată la bugetul general consolidat", lit. B3, punctul 1:
"De asemenea, contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, care au definitivat până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior și care plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat până la data de 15 februarie a anului următor, nu completează formularul pentru impozitul pe profit pentru luna decembrie sau trimestrul IV, după caz." "

in luna dec 2007 am participat la curs ceccar cu lectori din mf si la impozitul pe profit d-na de la fisc sublinia declararea impozitului pe profit la nivelul trim III. am ridicat intrebarea cu declararea in 100 cu suma O in cazul in care se finalizeaza exerc la 15.02, caci asa am facut pt 2006, si mi-a raspuns ca asa a fost pt 2006 insa pt 2007 ramane asa cum scrie si in codul fiscal la niv trim III. nu prea mi-a placut raspunsul dansei dar mai asteptam



#158225 examen aptitudini CAFR mai 2008

Postat de (anisoara bobi) on 14 January 2008 - 10:00 PM in Arhiva

cele anuntate pe site



#160320 Cerere monografie activitate hotel

Postat de (anisoara bobi) on 29 January 2008 - 11:01 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareaLegolas, la Dec 10 2007, 01:46 PM, a spus:

Pot sa te ajut cu o monografie la hotel , dar este ceva mai complex(raport de gestiune, realizari hotel, realizari restaurant incasate de hotel, postari in avans, nota in cont, mic dejun constituit consumat, tichete valorice, mic dejun in tarif, mic dejun separat). Pune o adresa de mail si te ajut cu un material. :lostit (13):

as dori si eu monografia hotel, adresa anybobi@yahoo.com; avem si noi activitate hoteliera dar nu asa complexa ca a ta; multumesc



#160324 chelt.diferente curs valutar

Postat de (anisoara bobi) on 29 January 2008 - 11:11 AM in Arhiva

Vezi postareaDoina P, la Jan 8 2008, 01:52 PM, a spus:

In cazul schimbului din cont curent Eur in cel de lei, nu ai dif de curs de inregistrat. Suma pe care o primesti in contul de lei,va fi egala cu echivalentul in lei care pleaca din contul de EUR.
Dif de curs le vei calcula al 31.12.2007,in cont 665 sau 765.


eu totusi aplic diferente de curs la licitatii. :cool:



#161030 Lucrare audit-stagiu expert ctb.

Postat de (anisoara bobi) on 01 February 2008 - 04:18 PM in Arhiva

TE POT AJUTA EU CU LUCRAREA PE CARE AM PREDAT-O CAND AM FOST STAGIAT; A DRESA DE E-MAIL DACA IMI DAI.... :tongue:

...v-am trimis la toti



#161204 fisa postului - CERERI

Postat de (anisoara bobi) on 04 February 2008 - 08:52 AM in Arhiva

Vezi postareaAna Z, la Jan 29 2008, 02:42 PM, a spus:

as vrea daca se poate sa ma ajutati cu FP pentru Director Administrativ

Multumesc din suflet>:D<

as vrea daca se poate sa ma ajutati cu FP pentru Director Administrativ

Multumesc din suflet>:D<

DENUMIREA POSTULUI: DIRECTOR ADMINISTRATIV
RELAȚII IERARHICE:
 este subordonat: Consiliului de Administrație (CA)
 are în subordine: - Director Economic
- Director Vânzări și Marketing
- Director Resurse Umane
- Director Tehnic
- Director Tehnologia Informației
RELAȚII FUNCȚIONALE: Aprobă procedurile de importanță generală pentru organizarea și derularea proceselor principale la nivel de firmă.
În acest sens, are relații cu: Directorii
RELAȚII DE REPREZENTARE: reprezintă firma față de organele de control de specialitate, în relația cu furnizorii, clienții, persoanele/organizațiile din țară și din străinătate cu care intră în contact în interes de serviciu.








ACTIVITĂȚI PRINCIPALE:
1. STABILEȘTE OBIECTIVELE GENERALE DE DEZVOLTARE ALE FIRMEI, ÎN CONCORDANȚĂ CU STRATEGIA ELABORATĂ DE CONSILIUL DE ADMINISTRAȚIE
2. APROBĂ BUGETUL ȘI RECTIFICĂRILE ACESTUIA
3. IDENTIFICĂ OPORTUNITĂȚI DE AFACERI
4. REPREZINTĂ FIRMA ÎN RELAȚIILE PROTOCOLARE CU FURNIZORII, CLIENȚII ȘI ALTE ORGANISME/ORGANIZAȚII CU IMPACT REAL/POTENȚIAL ASUPRA REZULTATELOR FIRMEI
5. ASIGURĂ MANAGEMENTUL FIRMEI
6. ASIGURĂ REȚEAUA DE RELAȚII NECESARĂ DEZVOLTĂRII ACTIVITĂȚII FIRMEI

ATRIBUȚII PRINCIPALE (și sarcini aferente):
1. Stabilește obiectivele de dezvoltare ale firmei, în concordanță cu strategia elaborată de Consiliul de Administrație
 Stabilește anual, împreună cu Directorii departamentelor din subordine, obiectivele generale de dezvoltare pe 12, 24 și 36 de luni
 Comunică obiectivele și urmărește ca acestea să fie comunicate întregului personal
 Monitorizează trimestrial/semestrial/anual gradul de realizare a obiectivelor
 Stabilește obiective personale și pentru top-management în strictă concordanță cu obiectivele firmei
2. Aprobă bugetul și rectificările acestuia
 Participă la elaborarea bugetului, analizează propunerile înaintate, operează corecțiile necesare și aprobă bugetul final
 Aprobă sistemul de raportare folosit pentru urmărirea realizării bugetului
3. Identifică oportunități de afaceri
 Monitorizează piața și identifică tendințele de dezvoltare
 Analizează oportunitățile/constrângerile de ordin legislativ, financiar, tehnologic și social
 Identifică modalități de dezvoltare a serviciilor oferite de firmă în concordanță cu tendințele pieței
 Identifică și atrage resursele necesare pentru implementarea noilor idei de afaceri
4. Reprezintă firma în relațiile protocolare cu furnizorii, clienții și alte organisme/organizații cu impact real/potențial asupra rezultatelor firmei
 Asigură o bună imagine a firmei pe piață
 Participă la întâlniri de afaceri cu furnizori, clienți, organisme financiare și instituții guvernamentale din țară și din străinătate
 Dezvoltă relații pozitive cu persoane-cheie în vederea întăririi poziției firmei
5. Asigură managementul firmei
 Comunică managementului valorile și obiectivele strategice ale firmei
 Stabilește obiectivele managerilor din subordine, termenele-limită și modalitățile de măsurare a gradului de realizare a obiectivelor
 Aprobă procedurile de interes general ale firmei (aprovizionare, vânzare, distribuție, financiare, service, resurse umane)
 Participă la elaborarea și implementarea sistemelor de raportare și a sistemului de calitate
 Dezvoltă mijloace de motivare a personalului din subordine
 Asigură un climat de comunicare și încurajare a inițiativei care să contribuie la atingerea obiectivelor stabilite
 Identifică nevoile de recrutare și participă la selecția, integrarea și dezvoltarea managementului firmei
 Participă la programele de elaborare și actualizare a fișelor de post ale managerilor din subordine
 Evaluează periodic activitatea managerilor din subordine
 Negociază și conciliază situațiile conflictuale apărute în relațiile interpersonale
 Aprobă planificarea concediilor de odihnă pentru angajații din subordine
 Asigură respectarea normelor interne de funcționare de către personalul din subordine
 Stabilește măsuri de eficientizare a activității personalului din subordine
6. Asigură rețeaua de relații necesară dezvoltării activității firmei
 Evaluează potențialul furnizorilor și al clienților
 Stabilește posibile căi de colaborare și decide asupra parteneriatelor strategice
 Elaborează planuri de afaceri și le implementează
 Dezvoltă relații pozitive cu personalul firmei în vederea motivării și a creșterii gradului de implicare în activitatea firmei


RESPONSABILITĂȚILE POSTULUI:
Legat de activitățile specifice, răspunde de:
 Calitatea relației cu furnizorii și clienții
 Folosirea eficientă a resurselor firmei
 Respectarea obligațiilor firmei față de furnizori, clienți, organele financiare și organismele guvernamentale
 Asigurarea drepturilor bănești ale personalului angajat al firmei conform clauzelor contractuale și legislației muncii
 Îndeplinirea la termen și în conformitate cu dispozițiile legale a obligațiilor față de bănci, furnizori și clienți
 Calitatea climatului organizațional
 Calitatea managementului firmei
 Corectitudinea datelor raportate
Legat de funcțiile manageriale, răspunde de:
 Coordonarea eficientă a personalului din subordine
 Utilarea corespunzătoare a subordonaților cu echipamentele și consumabilele necesare
 Calitatea pregătirii profesionale a angajaților din subordine
Legat de disciplina muncii, răspunde de:
 Îmbunătățirea permanentă a pregătirii sale profesionale și de specialitate
 Respectarea prevederilor normativelor interne și a procedurilor de lucru
 Se implică în vederea soluționării situațiilor de criză care afectează firma

AUTORITATEA POSTULUI:
 Decide asupra noilor direcții de dezvoltare
 Stabilește planurile de vânzări și profit
 Aprobă bugetele și corecțiile necesare
 Semnează documentele de angajare, colaborare și încetare a relațiilor de muncă
 Semnează deciziile de modificare a funcției/salariului pentru angajații firmei
 Semnează organigrama și nomenclatorul de funcții al firmei
 Semnează contracte cu furnizorii, clienții și partenerii strategici
 Aprobă procedurile de interes general ale firmei
 Semnează referate de investiții, statele de plată și rapoartele financiare ale firmei
 Solicită rapoarte de activitate și ia măsurile necesare în vederea creșterii eficienței activității firmei
 Utilizează echipamente/consumabile/materiale, mașina și calculatorul puse la dispoziție de firmă
 Stabilește prioritatea executării sarcinilor pentru personalul din subordine
 Aprobă recompense/penalizări, prelungirea/încetarea activității după perioada de probă a angajaților
 Aprobă/respinge cereri ale personalului din subordine

Aprobat,
Director General DRU

Data Data


SPECIFICAȚIILE POSTULUI

NIVEL DE STUDII: studii superioare
CURSURI DE PREGĂTIRE: management, finanțe, vânzări, legislație
EXPERIENȚĂ:
ÎN SPECIALITATE: minim 5 ani
PE POST: minim 3 ani
CUNOȘTINȚE NECESARE:
 Cunoștințe privind procesul de vânzare
 Cunoștințe privind tehnici de negociere
 Cunoștințe de management
 Microsoft Office
 Cunoașterea în profunzime a pieței locale
 Cunoașterea generală a mediului de afaceri românesc
 Cunoștințe minime de contabilitate primară
 Cunoașterea legislației în domeniu
APTITUDINI ȘI DEPRINDERI NECESARE:
 Aptitudine generală de învățare
 Aptitudini de comunicare
 Aptitudini de calcul
 Aptitudinea de a lucra cu documente
 Planificare și organizare a operațiilor și activităților
 Abilități de negociere
 Acordare și transmitere de informații
CERINȚE PENTRU EXERCITARE:
 Inteligență de nivel superior
 Spirit organizatoric
 Echilibru emoțional
 Capacitate de a evalua și a lua decizii
 Capacitate de a lucra cu oamenii
 Rezistență mare la stres
 Ușurință, claritate și coerență în exprimare
 Punctualitate
CARACTERISTICI DE PERSONALITATE: gândire strategică, spontaneitate, spirit practic, informarea, ajutorarea și dezvoltarea altora, sociabilitate, tact, amabilitate, conducerea și controlul oamenilor, ambiție, încredere în sine, activism, energie, fluență verbală



#161210 fisa postului - CONTROLOR DE CALITATE, DIRECTOR DE PRODUCTIE

Postat de (anisoara bobi) on 04 February 2008 - 10:05 AM in FISA POSTULUI

Vezi postareavtudose, la Jan 19 2008, 01:25 AM, a spus:

SUNT IN CAUTAREA A 2 FISE DE POST:
1. DIRECTOR DE PRODUCTIE
2. CONTROLOR DE CALITATE

ARE CINEVA?

MULTUMESC ANTICIPAT

Denumirea postului: Controlor de calitate
Relații ierarhice: se subordonează șefului de departament
Relații funcționale: cu personalul de conducere și execuție din secțiile/departamentele: tehnic,
producție, resurse umane, aprovizionare, proiectare - pentru identificarea și
remedierea deficiențelor privind calitatea proceselor și produselor
Scopul postului: monitorizarea conformității produselor cu cerințele de calitate, asigurându-se că acestea îndeplinesc standardele de calitate și siguranță.
Atribuțiile principale și sarcinile specifice:
? Efectuarea controlului calității proiectării
- verificarea documentației specifice acestei etape (schițe de produse, fișe de mostrare, fișe tehnice de produs, fișe tehnologice de produs)
? Realizarea controlului calității procesului tehnologic:
- verificarea nivelul tehnic al utilajelor, modului de organizare, gradului de calificare și competență profesională a personalului implicat;
- supravegherea atentă a proceselor de fabricație în vederea depistării defectelor și ținerii sub control a procentului de produse cu neconformități.
? Controlul calității produselor (analiza calității materiilor prime, materiilor auxiliare, semifabricatelor și produselor finite în laborator)
- efectuează determinările de laborator interfazice și finale
- interpretează rezultatelor obținute
- analizarea valorilor obținute
- întocmirea fișei de constatare a defectelor
? Întocmirea rapoartelor privind calitatea procesului și produsului
- evidențiază tipurile de defecte, cauzele acestora, remedierile și personalul responsabil
? Cooperează pentru îmbunătățirea calității:
- propunerea măsurilor de remediere
- alocarea de sarcini personalului responsabil;
- urmărirea modului de remediere a deficiențelor.
? Realizează controlul statistic al calității:
- înregistrarea rezultatelor controlului de calitate;
- centralizarea valorilor determinate
- aplicarea diferitelor tehnici pentru identificarea fazelor și locurilor de muncă la care se realizează neconformități și defecte( calcularea abaterilor cu frecvență mare - urmărirea defectelor pe tipuri de produs și prezentarea acestora sub formă grafică)

Atribuții privind respectarea normelor de sănătate și securitate în muncă, de prevenire și stingere a incendiilor:
- însușirea și aplicarea corectă a legislației, normelor generale și specifice de sănătate și securitate în muncă și a diferitelor proceduri în conformitate cu specificul locului de muncă;
- participarea la instruirea periodică privind sănătatea și securitatea în muncă, prevenirea și stingerea incendiilor;
- desfășurarea activității la locul de muncă respectând normele de sănătate și securitate în muncă, normele P.S.I, regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă;
- utilizarea utilajelor de lucru cu respectarea instrucțiunilor de folosire și a normelor specifice de securitate a muncii;
- utilizarea, întreținerea, păstrarea și depozitarea echipamentului de protecție în conformitate cu procedurile specifice locului de muncă;
- cunoașterea factorilor de risc și a bolilor profesionale specifice locului de muncă;
- identificarea pericolelor care apar la locul de muncă și raportarea acestor pericole persoanei competente să ia măsuri, conform procedurilor specifice locului de muncă;
- acordarea primului ajutor rapid și corect în conformitate cu tipul accidentului produs;
- respectă procedurile de urgență și de evacuare: semnalează eventualele accidente prin contactarea cu promptitudine a persoanelor din serviciile abilitate, conform procedurilor specifice; contactează serviciile de urgență corespunzătoare în cazul unui accident
semnalat; cunoaște și aplică procedurile de urgență și evacuare, atunci când este nevoie; utilizează echipamentul de intervenție conform normelor de securitate și sănătate în muncă și a normelor P.S.I.; respectă întocmai planul de evacuare a fabricii în caz de urgență.
Responsabilitățile postului:
Legat de activitățile specifice, răspunde de:
- verificarea nivelurilor caracteristicilor de calitate și a corespondenței acestora cu standardele stabilite;
- identificarea deficiențelor de calitate și a măsurilor de remediere a acestora;
- corectitudinea datelor raportate.
Legat de disciplina muncii, răspunde de :
- îmbunătățirea permanentă a pregătirii sale profesionale și de specialitate;
- păstrarea confidențialității informațiilor și a documentelor legate de firmă;
- păstrarea în bune condiții a echipamentelor alocate și utilizarea resurselor existente exclusiv în interesul firmei;
- respectă prevederile normativelor interne și procedurile de lucru privitoare la postul său;
- respectă normele de sănătate, securitate și igienă în muncă, normele de prevenire și stingere a incendiilor și acțiune în caz de urgență, normele de protecție a mediului înconjurător;
- utilizarea, păstrarea și întreținerea echipamentelor de protecție și a echipamentelor de
intervenție în caz de urgență.

Autoritatea postului:
- întocmește rapoarte de calitate, propune măsuri de remediere și alocă sarcini personalului;
- utilizează materiale și instrumente specifice puse la dispoziție de firmă: (aparate de laborator- ex. : dinamometru, torsiometru, balanță electronică, etc)

Condițiile de muncă:
Munca se desfășoară în ateliere de croitorie/ în fabrici de confecții.
Munca se desfășoară în ture.
Manevrele se execută manual și / sau automatizat, individual/ în echipă.
Mediul de lucru este poluat fonic.

Specificațiile postului:
? Nivel de studii: medii sau superioare de specialitate
? Cursuri de pregătire: standarde de calitate ISO
? Experiență
- în specialitate: 1 an
- pe post: minim 1 an pe post asemănător
? Cunoștințe necesare:
a) specifice domeniului de lucru:
- Cunoașterea tehnicilor și metodelor de măsurare și control specifice pentru determinarea caracteristicilor produselor textile și proceselor tehnologice: determinarea torsiunii firelor, densității de lungime, rezistenței la tracțiune, masei, greutății, grosimii materialelor textile, rezistenței la frecare, calcularea abaterilor cu frecvență mare, etc.
- Cunoașterea standardelor naționale/internaționale privind calitatea, adoptate de modelul de management al calității în organizație.
b) în domeniul sănătății și securității în muncă:
- legislația generală și specifică privind: sănătatea și securitatea în muncă, prevenirea și stingerea incendiilor, regulile de sănătate și igienă specifice locului de muncă;
- simbolurile de avertizare a pericolelor la locul de muncă;
- echipamentul de protecție specific;
- echipamentul de stingere a incendiilor;
- planul de evacuare al atelierului, fabricii;
- procedurile de urgență, de prim ajutor și de evacuare.

? Aptitudini și deprinderi necesare :
- îndemânare, precizie și rigurozitate în efectuarea operațiilor specifice;
- capacitate de analiză și sinteză;
- atenție deosebită în analizarea detaliilor;
- comunicare interactivă la locul de muncă;
- planificare și organizare a operațiilor și activităților;
- capacitate de a evalua și de a lua decizii;
- redactarea documentelor specifice

? Cerințe pentru exercitare:
- inteligență de nivel superior;
- capacitate de a lucra cu oamenii;
- rezistență la stres

Prezentul document se constituie în anexa la contractul individual de muncă și a fost întocmit în 3 (trei) exemplare originale, unul pentru salariat, unul pentru dosarul său de personal și unul pentru Inspectoratul Teritorial de Muncă al Mun./Jud. ..............................

Aprobat,
Director General Titular de post DRU Director Departament
Data Data Data Data



#162156 DECLARATIA 3OO TRIM I 2008

Postat de (anisoara bobi) on 11 February 2008 - 12:09 PM in Arhiva

Vezi postareaela d, la Feb 11 2008, 11:26 AM, a spus:

In primul trim al anului trecut am avut TVA de recuperat.In urmatoarele trimestre a fost de plata numai ca in finalul anului tot mai ramasese TVA de recuperatin suma de 347 lei.Dupa primul trimestru al anului 2008, cand voi face declaratia 300 ,tin cont de acesta "codita" sau o iau de la zero?


suma tva din decont tb sa fie egala cu cel din balanta 4423 sau 4424
deci tii cont in continuare



#163180 verificare si avizare bilant 12.2007

Postat de (anisoara bobi) on 18 February 2008 - 11:57 PM in Arhiva

pt a putea semna un bilant tb sa respecti norma profesionala 22 care iti va spune cum se procedeaza iar pt tarif ai regulamentul pt disciplina onarariilor



#163182 comert cu amanuntul/ridicata

Postat de (anisoara bobi) on 19 February 2008 - 12:08 AM in Arhiva

Vezi postareamirela 0702, la Feb 18 2008, 11:21 PM, a spus:

Nu are nimeni o sugestie? Imi cer scuze pentru insistente, dar as vrea sa rezolv problema asta inainte de a primi vreo amenda..... :tongue:


am lucrat la un magazin cu amanuntul piese auto si tineam evidenta cantitativ valoric am avut control de fond si m-au intrebat de ce nu am contul 378
Le-am explicat ca tin evidenta cantitativ valoric si ca am clar contul 607 pt fiecare produs vandut; in ceea ce priveste chitanta se elibera pt facturile emise care nu erau incasate in aceeasi zi sau integral; exact cum ai si tu si cinci ani cat am lucrat acolo nu am avut probleme si doar am avut controlul de fond plus ca a intrat in faliment si m-a mai luat la puricat si lichidatorul cu contabila lui



#171854 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de (anisoara bobi) on 09 May 2008 - 10:32 AM in Arhiva

In cazul unui contract de laesing pe PFA ce cheltuieli sunt deductibile? eu am considerat ca fiind deductibile: dobanda, comisionul de leasing, rca, asig casco, amortizarea lunara. Am gandit bine? :thumbup:



#171874 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de (anisoara bobi) on 09 May 2008 - 12:01 PM in Arhiva

multumesc frumos :wink:



#171875 Alta problema

Postat de (anisoara bobi) on 09 May 2008 - 12:04 PM in Arhiva

Ca bine zici! am citit de trei ori crezand ca nu am priceput eu....



#173156 Cerere monografie activitate hotel

Postat de (anisoara bobi) on 23 May 2008 - 08:53 AM in MONOGRAFII CONTABILE

sunt si eu interesata de o asemenea monigrafie, anisoaratunaru@yahoo.com; multumesc frumos



#174956 taxa hoteliera - TVA

Postat de (anisoara bobi) on 13 June 2008 - 07:34 AM in Arhiva

Vezi postareaflo8200, la Jun 12 2008, 01:20 PM, a spus:

Vad ca a fost modificat art. 137 prin care se expludea din baza TVA taxa hoteliera.
Acum trebuie sa aplicam si TVA la aceasta taxa cand facturam serviciile de cazare?


te referi la codul fiscal? sunt direct interesata si eu!



#174957 taxa hoteliera - TVA

Postat de (anisoara bobi) on 13 June 2008 - 07:41 AM in Arhiva

in codul fiscal la taxa hoteliera nu se face nici o trimitere la tva insa conform art 137 "(2) Baza de impozitare cuprinde următoarele:

a) impozitele și taxele, dacă prin lege nu se prevede altfel, cu excepția taxei pe valoarea adăugată;" eu pana acum nu am remarcat tva la taxa hoteliera!



#176943 Declaratie finante pentru liste angajati cas obligatoriu

Postat de (anisoara bobi) on 01 July 2008 - 12:32 PM in Arhiva

Daca intrati pe site-ul finantelor la persoane juridice veti gasi toate programele cu declaratii; nici eu nu am auzit de o asemenea raportare



#177121 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de (anisoara bobi) on 03 July 2008 - 08:02 AM in INFORMATII DIVERSE

eu zic ca da; mentionarea se refera la liber profesionist ceea ce inseamna ca expertul nu e angajat nicaieri; eu sunt expert angajat si tin contabilitati ca persoana fizica autorizata.



#177387 Apa minerala pe care o dau cand temperatura este peste 37'', in ce co...

Postat de (anisoara bobi) on 07 July 2008 - 11:53 AM in MONOGRAFII CONTABILE

eu folosesc contul 6587 Alte chelt cu salariatii pentru cehltuieli cu protectia muncii(antidot, apa) si cu chelt legate de abonamentele pe mijloacele de transport.




Cometa SQL