Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ciuly's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ciuly's Content

There have been 51 items by ciuly (Search limited from 19-December 07)



Sort by                Order  

#267929 contabilitate paypal

Postat de ciuly on 13 April 2015 - 08:40 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Eu mai mult nu te pot ajuta, dar iti sugerez sa incerci una, sau ambele din:
- suni la contabila care s-a ocpat de firma pina sa preiei. Sigur tre sa stie ce a facut.
- suni la paypoint si ii intrebi pe aia cum se numeste defapt firma (ca nu se numeste paypoint s.r.l), ce CUI are, si apoi cauti dupa CUI-u lor prin softu de conta si vezi ce apare si unde. Si ar trebui sa iti dai seama de acolo ce miscari s-au operat.



#265749 contabilitate paypal

Postat de ciuly on 19 December 2014 - 09:19 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Ai incasat prin paypal nu prin banca. Dar da, in registru il treci in coloana banca.
Apoi iti listezi, lunar, din contul de paypal, istoricul operatiunilor, care va tine loc de extras de cont. Inregistrarile in jurnal le vei face pe baza acestui istoric. Deci, vei avea comisionul paypal, care e cheltuiala deductibila. Felul documentului este "Extras de cont paypal din data X".
Si da, factura o emiti pt fiecare incasare/utilizator. Dar asta trebuia sa o faci inainte de incasare...



#267913 contabilitate paypal

Postat de ciuly on 12 April 2015 - 09:27 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Ceva nu zici bine.
Tu prin PAYPAL nu faci incasari pt firmele respective, si in mod cert nu prin numerar. Paypal e un serviciu electronic si functioneaza exlusiv online si mai ales, nu are intermediari. E un serviciu de plata direct intre prestator si consumator.
Firmele respective ar putea incasa plata pt serviciile prestate de ele prin paypal, dar din cate stiu eu, nu o fac.

Poate e vorba de PAYPOINT? Daca da, atunci nu puteti face incasari decat pin numerar, nu si prin banca. Eu nu stiu detalii despre cum se transmit mai departe incasarile. Auzisem ca o data la x zile te duci si ii depui la banca, dar in orice caz va trebui sa existe o factua in baza careia faci transferu (plata), si mai exista un comision care ramane la tine care iarasi trebuie sa apara pe factura cumva. Si modul de inregistrare in contabilitate depinde de cum o faci: partida simpla sau dubla.

Daca revii cu mai multe detalii, corecte, poate te putem ajuta.



#260353 proiect plafon plati/incasari numerar 2014

Postat de ciuly on 07 February 2014 - 09:16 AM in Arhiva

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
banca transilvania taxeaza atat plata, cat si incasarea unei facturi (din vremuri imemoriale) si cel putin din 2013 daca nu din 2012 taxeaza chiar si depunerea la banca (la ghiseu) cu 1-2 %. si nu cred ca e singura banca sa faca miscarea asta.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 February 2014 - 04:59 PM, a spus:

oameni buni, cei care votati "Da" va rog frumos sa faceti si o scurta (sau mai lunga) expunere de motive !! eu una chiar sunt f curioasa sa stiu de ce va convine situarea plafonului de plati nr. la 2.000 lei. :blink:
am votat nu ma intereseaza. pt ca sunt PFA (IT) si n-am avut in 7 ani nici o incasare in cash de la entitati juridice si nici plata in cash la entitati juridice mai mare decat 1800 cat era limita la deductibilitate. Fiind IT-ist, am boala asta sa fac totul de la calculator, inclusiv cumparaturile pt echipamente iar platile prin OP sau card. Inclusiv in plan privat. Si or mai fi cativa ca mine.
Plus cativa utilizatori cartita de la anaf :)



#282171 Freelancing pe Upwork

Postat de ciuly on 01 February 2018 - 05:43 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Daca e sa fii corecta, data primului venit este cand ti-au intrat banii in upwork.
Acuma, fiscul nu o sa ajunga sa verifice acel istoric decat daca il pui tu la dispozitie din varii motive. La istoricul paypal.e mai delicat. A detaliat mutual aici http://www.conta.ro/...post__p__270535
Dar din moment ce te-ai apucat in ianuarie a.c. pe upwork, la aia le ia cam 10 zile sa confirme plata in contul tau (de abea dupa ce e in "available" poti considera ca ai incasat banii), eu zic ca ar trebui sa ai inca timp destul sa faci hartiile.



#262127 Scandentar, in excel

Postat de ciuly on 02 May 2014 - 11:01 AM in MODELE, FISIERE UTILE

nu prea e clar cum adaugi coloane si cum e organizat tabelul pe zile. asa ca ataseaza un fisier cu coloanele care le ai si pune cateva valori fictive acolo si coloanele care le vrei si valorile fictive care ar trebui sa iasa din formule (pe acestea le pui cu culoarea rosie de ex sa imi fie clar)
daca platile alea pot sa fie mai multe pt aceeasi factura, sa ai si un astfel de caz.



#277195 D394 pt PFA

Postat de ciuly on 22 January 2017 - 05:20 PM in Declaratii PFA

Dupa lungi cautari pe forum si internet, se pare ca-s primul care ridica problema. Ma gandesc ca nu am cautat unde trebuie (sau ce trebuie).
Topicu dedicate D394 pe 2016 e inchis, iar altul deschis cu specificul situatiei mele n-am gasit asa ca ma incumet sa deschid eu unul.

Pe scurt: sunt PFA, sistem real, neplatitor de TVA, dar inregistrat in scopuri de TVA in urma cu multi ani pt a putea sa ma inregistrez in ROI.
De atunci, am depus anual, pe linga altele, declaratia 394, pe anul precendent. Nu depun D300 sau alte chestii legate de TVA (in afara de 390 VIES, dar ala e pe EU, nu pe intern)

Au fost foarte multe modificari anul trecut referitor la declaratia 394, asa ca n-am mai urmarit problema sperand ca pina in ianuarie 2017 cand imi vine "randul" sa o depun, se linistesc apele si o dibuiesc cumva. M-am inselat.

Ce am dibuit pina acuma, e ca pt ianuarie -inuie 2016, se depune un PDF, pt iulie 2016 - dec 2016, se depune alt PDF (care si ala se pare ca se completeaza in 2 moduri diferite pt 2 perioade diferite)

Iar ghidul de completare are 55 de pagini :ohmy2:

Ma poate lamuri cineva care PDF depun, ce perioade declar, daca depun acelasi PDF pt tot anul, completez diferit pe perioade sau la fel? Eventual daca pot aparea ceva probleme care eu nu le vad acuma?

Multumesc.



#277199 D394 pt PFA

Postat de ciuly on 22 January 2017 - 07:45 PM in Declaratii PFA

(mi-a busit formu comentariul dinc eva motiv)

Merci de informatii.
N-a zis nimeni nimic probabil pt ca l-am depus online. Am fost la ghiseu, m-am interesat, mi s-a zis ca trebe, si m-am conformat.


Am sapat in arhivele mele si am gasit declaratia 91 pt inregistrare in scop tva. Zice acolo de ceva articol 150 alin 2.
Cautand in codul fiscal din 2011, gasesc
ART. 150 Persoana obligată la plata taxei pentru operaţiunile taxabile din România
unde se mentioneaza de
ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
(1)
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

care incepe sa semene cu ce caut (adica ce e bifat si pe declaratia 91)

Articolele alea is acolo pina in 2014.
in 2015 pare ca se schimba treaba si cel putin pe textul legii pare sa se mapeze 153 la 316 si 154^1 la 317.

Inca o data, merci ;)



#272423 e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business

Postat de ciuly on 04 February 2016 - 12:03 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

un pic gresit.

Daca e persoana fizica SI plateste cu cash (pe teritoriul romaniei), DOAR atunci ii dai bon fiscal. Altfel ii faci factura. Deci nu are sens sa te complici cu casa de marcat daca nu ai magazin (fizic) sau nu vrei tu neaparat sa incasezi cash. E o cheltuiala si o bataie de cap in plus.
In rest si eu cam tot asa zic.

Intrebarea e interesanta. Eu ma gandesc (nu stiu) ca daca ai serverul in alta tara, clientul in alta tara si toata tranzactia se face in alta tara, va trebui sa declari venitul... in alta tara. Asa ca exceptand cazul in care ai ditamai site-ul ca sa iti renteze sa te complici cu fiscalitatea in alta tara, eu zic sa faci cumva sa te asiguri ca ai tranzactia la noi in tara (serverul sa fie la noi, sau un omulet din firma sa trebuiasca sa acceptae manual comenzile (chiar daca face bulk accept), etc)



#273343 e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business

Postat de ciuly on 17 March 2016 - 12:09 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Problema majora, la capitolul asta, cred ca e la PFA-uri, care au incasat o crestere de "impozitare", destul de semnificativa. Problema consta in faptul ca daca PFA-ul se trece la microintreprindere (sau SRL sau etc), pina in acel moment, banii produsi azi, sunt ai omului azi. Din momentul trecerii la micro, banii produsi azi, sunt ai omului anul urmator dupa ce declara dividendele si plateste impozitul si ce o mai fi atunci pe ele.
O alta posibila problema: nu stiu daca micro are voie cu contabilitate in partida simpla. Ca de nu, se trece frumos la partida dubla + contabil.
Nemaivorbind ca s-ar putea, din pct de vedere al controalelor, sa fi mai expus ca si micro decat un PFA.
Si ce sanse sunt ca din toamna iarna sa se schimbe iarasi regulile jocului?
La noi chiar nu poti sa iti faci un plan fiscal pe mai mult de 4-6 luni de zile ca ai sanse reale sa ti-l dea astia peste cap.



#272729 e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business

Postat de ciuly on 19 February 2016 - 08:39 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

@bruce45: stii sesiunile alea online pe care le tine ANAFu cand si cand? Fii pe faza la urmatoarea si plaseaza-le intrebarea.



#272761 e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business

Postat de ciuly on 20 February 2016 - 01:59 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

incomplete datele. Presupun ca 2000 de euro e costul *mediu* cu avionul, cazare, masa, costuri/taxe de infiintare.
cifra de afaceri mai serioasa insemnand cat? Ca poate pt tine suma X e serioasa, pt altii e banala.
Economie de 5000 de euro raportat la ce? Ca vorba aia, daca un freelancer face acuma 60.000 euro anual, face economie X, daca e 30.000 euro anual, sigur nu e tot X.
De Olanda nu stiu ce sa zic, ultimele calcule facut de mine (in iarna asta) aratau Olanda ca fiind destul de scumpa la fiscalitate tocmai pt venituri de peste 2000 eur/luna.
Iar apoi trebuie sa inveti bine fiscalitatea si contabilitatea statului respectiv ca sa intelegi daca decizia de a-ti muta domiciliul fiscal dincolo e defapt rentabil sau nu. Pt ca grosul cheltuielilor deducibile le realizezi la noi in tara, din banii facuti "dincolo", deci practic, din pct de vedere al anaf, tu cheltui in Romania, iti intra bani in Romania, si chiar daca domiciliul fiscal e dincolo, s-ar putea sa te ia la puricat si zau ca nu te vad bine cu microfirma asta cu singur asociat ... tu. Sa nu uitam ca in coidul fiscal terminologia este de "venituri realizate in..." ceea ce e destul de important avand in vedere ca tu defapt realizezi veniturile in romania si le fiscalizezi doar in alta tara. Sa nu intelegi gresit, munca prestata de freelanceru roman se face in romania, si se livreaza prin intermediul internetului in tara X, se face plata prin intermediul internetului in tara Y si apintr-un final ajunge la tine in contul romanesc. E exact acelasi lucru cu artizanul care face o patura in romania, o trimtie prin posta in Germania, care plateste ramburs si ii vine banu inapoi in tara, fizic, in plic. Din pct de vedere fiscal e exact acelasi lucru.

Admit ca nu cunosc legislatia comunitara, dar in contextul fiscal romanesc, ceea ce spui tu ridica semne de intrebare, pe linga lacunele de informatii punctuale expise de mine.

Daca nu e cu suparare, prezinta te rog un caz "concret", detaliat, pe care sa il putem analiza, sa il putem discuta si sa intelegm si noi mai bine cum sta treaba. Pt ca daca lamurim toate aspectele, intelegem riscurile , plusurile si minusurile acestei solutii, s-ar putea sa fim unii dornici sa facem treaba. Dar asta o sa functioneze (pt mine cel putin) exclusiv in cazul in care solutia nu se bazeaza pe una sau mai multe portite legislative din cadrul comunitar sau cel romanesc.

merci.



#272767 e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business

Postat de ciuly on 20 February 2016 - 10:33 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

din punct de vedere fiscal, tu prestezi un servici, stand in romania. Deci venitul pt prestarea serviciului se realizeaza in romania.
Daca faci un soft, e la fel: stai in romania si faci softul, pe care apoi il livrezi.
Asta va considera anafu daca te intreaba de sanatate.
"Singura" sansa sa scapi este (de ex) sa faci lunar o minivacanta de 2-3 zile in tara x si la control sa spui ca uite domle, eu am fost 2 zile in irlanda si am muncit pe branci de am facut 8000 de coco si apoi am venit in tara sa ma relaxez vreo 4 saptamani
Dar nici atunci sa nu dormi linistit, pt ca daca anafu chiar vrea sa te agate, se gandeste un pic si zice: a, tu lucrezi cica pe platforma X de freelancing, nu? Uite, au sediul in irlanda (sau luxemburg), ia sa ii intrebam ce activitate de 2 zile lunar prestezi tu acolo.

Ma intelegi cum e cu portitele astea? E o problema de cand, si apoi de cat de tare vrea sa te prinda. Si evident de cate greseli ai facut tu. Dar in general, nu e o problema de "daca", ci de "cand". Asa exclusiv corect cum lucrez eu, si tot am prins un control. Sa fi facut unul din partenerii externi ceva tampenii, nu stiu, dar cert e ca au ajuns la mine. N-au gasit nimic, dar m-au controlat pt 2 ani de activitate.Iar cu noile reguli ale anaf care le permite controloale prin sondaj la oricine .... mie personal nu-mi vine sa ma joc cu sansele sau nesansele unui control.

Vezi postareamutual, la 20 February 2016 - 08:53 PM, a spus:

Dupa parerea acestora, media taxelor / impozitelor de plata in totalul incasarilor efective (cu sau fara TVA, dupa caz) nu ar depasi 20-22% pentru ca deductibilitatea costurilor achizitiilor este foarte extinsa

ceva nu ai exprimat corect acolo. ponderea taxelor in incasari nu are nici o legatura cu cheltuielile. Ar avea daca pondearea de 20-22% ar fi in (incasari - chelt deductibile mai putin taxele sociale (daca is deductibile)), dar in incasari ... Practic cu procentul ala spui ca taxarea este de 20% (din brut), ceea ce e absolut fals. Doar daca ei in considerare taxarea veniturilor, te uiti pe lista asta https://en.wikipedia...rates_of_Europe si vezi ca nici irlanda, nici olanda nu stau deloc "bine" la acest capitol.

Trebuie tinut cont ca in toate tarile, cele doua entitati: firma respectiv pfa, au o taxare diferentiata, si o contabilitate relativ diferentiata. Sigur, in general e "mai bine", dar asta pt ca de ex in Anglia, iti faci firma iar cand vine vorba de cheltuielile deductibile, contabilul iti spune, si citez "we can get away with this..., ", "they don't bother with these sums", etc. Adica pe romaneste, statul englez nu isi bate capul cu cheltuieli mci puse ca si deductibile. Poti sa pui periute de dinti, macare la restaurant, samd, cata vreme e intr-o pondere "normala", chipurile esti lasat in pace. Problema e ca da, daca te tii in acele limite, nu vei ridica nici o suspiciune si nu vei fi controlat, dar in momentul in care vei fi luat la control, din cauza altora cu care colaborezi si care emit facturi fictive samd, atunci vei fi puricat, si atunci se schimba rolul. Mentalitatea lor este de a merge pe risc. Asta de la cateva rude care-si duc veacul prin Angiia.
Si in general merge, sansele sa fi controlat sunt mici, iar cand vine controlul, siguri acoperi gaura cu ce ai "castigat" inainte, si/sau ce "castigi" dupa.

Nemaivorbind ca pe partea de microfirma, tu trebuie sa scoti dividente, pe care se plateste impozit (sau nu, dar atunci in gener ai impozitul mai mare, deci tot aoclo). Si fratele meu si-a facut firma in Anglia, si a cheltuit banii firmei si ajuns de sarbatori acasa cu lauda ca ce bine ii merge si cum il scapa contabilul de cheltuielile personale, l-am intrebat: dar impozitul pe dividende l-ai platit? iar el: "ce dividende, pai nu-s banii mei, ca eu i-am muncit?"
Uite ca unii nu pricep ca la PFA, sunt banii tai, la firma, sunt banii firmei. Iar dividendele le scoti la anul. Un detaliu minor, care noua ni se pare la mintea cocosului dar la altii...

iar referfitor la cardul bancar pe care faci cumparaturi, emis in tara X. Hai sa zicem ca faci 8000 euro pe luna brut. La ce folos daca nu poti sa cheltui 6000 din ei in tara, ca doar asa era vorba ca locuiesti in RO? Pt ca fi sigur, nimeni (din patura de mijloc) nu are cheltuilei de 6000 de euro lunar, care sa si le treaca pe cheltuilei Si deci ce faci, strangi niste bani si apoi vrei sa iti iei masina, casa sau alt obiect scump. in RO Si cum justifici venitul? Sigur, nu o sa fi tu in cazul celor nu stiu cate mii de persoane luate deja in vizor de anaf pt ca au cheltuieli foarte mari in tara si nici un venit (sau prea mic) declarat la noi, dar cu 6000E/luna nici nu esti departe de un astfel de control fiscal.
Adica, din lac in put.

Eu nu degeaba am zis, sa discutam un model concret. Ca asa, sa discutam auzite, si sa ne dam cu presupusu ... putem, dar e pierdere de timp.



#267501 Dezvoltare aplicatii Microsoft - PFA

Postat de ciuly on 20 March 2015 - 09:11 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Si daca prima aplicatie nu va avea cumparatori, renunti?
Nu, deci fa-ti PFA, declari venit brut estimat 300 de lei, cheltuieli deductibile 200, rezulta 100 lei net, platesti 5 lei si ceva impozit trimestiral si 1 leu si ceva sanatate (sau platesti o data 16+5.5 ca sa nu iti bati capul cu maruntis). Vei avea un cost initial de "deschidere" PFA de 200 si ceva de lei parca (ONRC, stampila, banca, registre), dar e o investitie care merita, ca doar vrei sa faci bani nu sa te joci, chiar daca primele 2-3 aplicatii nu iti vor aduce decat cativa dolari. Pina la urma iti dai drumul.
Daca ai noroc si incepe sa iti vina bani multi, dupa 3 luni mergi la anaf si depui o rectificare la estimare, ca sa nu iti vina anu viitor in toamna la regularizare o suma enorma de plata.



#264161 Transfer de bani PFA - Persoana Fizica

Postat de ciuly on 08 September 2014 - 10:01 AM in Contabilitate PFA

Nu trebuie nici o justificare. Banii PFA sunt banii tai, direct, fara nici un document. La fel nici cand "creditezi PFA-ul". Motivul principal pt care ai cont pe PFA si nu PF este ca sa iti poti deduce cheltuielile cu comisioane, deschidere cont, samd. Un alt motiv ar putea fi extrasul de cont. Nu stiu daca la PF ti-l da lunar, gratuit. S-ar putea.
Revenind, cei de la banca au de completat/transmis hartogarii, de aia iti cer "documente justificative" (ceva cu spalarea de bani). Eu folosesc BT24. Acolo trec "transfer cont personal". si atat. De x ani de zile nu m-a intrebat banca de sanatate. La transfer valuta, la fel.
Iar in contabilitate evident n-ai ce trece. Cand si daca te ia anaf-u la puricat, ei cauta din documentele tale (respectiv registre) corespondentul in documentele justificative, respectiv in cazul asta extrasele de cont. Ce operatiuni extra ai tu acolo in extrase, nu te intreaba. Din experienta personala ;) Eventual daca ai ceva operatiuni care pot ridica semne de intrebare, la mine n-a fost cazul (de ex incasari de la firme care nu apar in registre, sau plati catre firme care nu apar in registre sau declaratii).

Chitanta de depunere este o chitanta de ... depunere. Nu are nici o legatura cu scopul in care vor fi fost cheltuiti banii depusi. Iei luna urmatoare debitarii, extrasul de cont de la banca (e gratuit, mi se pare ca dupa 7 ale lunii se genereaza. Suni si intrebi) iar in saga treci extras cont nr X din data Y. (nu folosesc saga, dar presupun ca permite asa ceva)
Toate operatiunile din contul bancar au ca si document justificativ extrasul de cont. Evident, daca cumperi de la un comerciant ceva si platesti cu cardul si primesti chitanta, nu treci si chitanta si extrasul de cont. Treci doar chitanta (pt ca aia e legata de factura), iar in registru se trece in coloana cu iesiri din banca.

numa bine.



#262013 Inregistrat ROI - Declaratia 150

Postat de ciuly on 23 April 2014 - 01:32 PM in Declaratii PFA

Vezi postarealevi, la 23 April 2014 - 11:38 AM, a spus:

In cazul in care cumparati bunuri de afara trebuie depus D301.
din afara inseamna "din EU" sau "din afara EU" sau ambele?



#262007 Inregistrat ROI - Declaratia 150

Postat de ciuly on 23 April 2014 - 08:07 AM in Declaratii PFA

Vezi postareaalexx_88, la 16 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

[...] pe formularul 150, la codul de identificare al contribuabilului se trece de fapt CIF-ul primit atunci cand m-am inregistrat in ROI?

da

Vezi postareaalexx_88, la 16 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

[...]
inteleg ca nu voi putea folosi depune online celelalte declaratii aferente PFA-ului?
nu

din moment ce te-ai inregistrat deja cu CUI-ul, vei putea depunde DEJA restul declaratiilor care se bazeza pe CUI. Iar daca ai de depus declaratii care se bazeaza pe CNP (600, 200), cred ca DEJA poti si acestea, in caz contrar vei mai depunde un 150 pt CNP (mai intai incearca, sau poate lamureste cineva, eu nu-mi mai aduc aminte daca am depus special pt CNP sau nu, intrucat CNP-ul apare in D150)
Ca o paranteza, cat priveste depunerea 200 online, desi sistemul te lasa functionarii anaf te asteapta cu el sa il depui la ghiseu impreuna cu 220 ca cica asa zice legea.



#261305 decont cheltuieli

Postat de ciuly on 17 March 2014 - 08:45 AM in Contabilitate PFA

nu. vei plati TVA, daca iti trece prin vama.
ca sa il poti trece pe cheltuieli (cu amortizare daca e cazul in functie de valoare), trebuie sa il achizitionezi pe PFA. Daca firma de dincolo de la care vrei sa il iei nu iti ofera optiunea asta (e cazul majoritatii, precum newegg, contrar ca si amazon care are optiunea), atunci cumperi pe perosana fizica (tu sau persoana care ti-l cumpara si/sau aduce din state), iar apoi il treci pe PFA prin borderou de achizitii, si anexezi eventual si factura din state la dispozitia de plata sau la fisa mijlocului fix, dupa caz.
evident, laptopul trebuie sa fie o utilitate pt pfa, altfel nu e cheltuiala deductibila.

numa bine



#283189 Plati pe 2018 (imp+contrib trim 1)

Postat de ciuly on 22 March 2018 - 01:43 PM in Contabilitate PFA

Merci.

O sa fie interesant.



#283185 Plati pe 2018 (imp+contrib trim 1)

Postat de ciuly on 22 March 2018 - 12:51 PM in Contabilitate PFA

Pina acuma, in fiecare pina in 25 Martie plateam impozitul si contributiile pe trim 1.
Acuma cu toata harababura asta cu declaratia unica si devansarea termenului de depunere, ori mi-a scapat ori nu au fost destul de clari, cu platile cum e?
Eu de ex mi-am depus 200/220/600 in ianuarie, ca deobicei. Online. In mod "normal" primeam prin 25 martie in SPV 260u pt imp si cass, si abea prin aprilie pt cas (asa a fost de ex anu trecut).
Dar cu toate schimbarile astea si site-ul anaf mort timp de o saptamana, am asa o presimtire sumbra.

Long story short: a aparut pe undeva in spatiul public ceva concret si clar legat de platile astea pe trim 1?



#272481 Clarificare TVA pentru neplatitor de tva care vinde in UE

Postat de ciuly on 08 February 2016 - 10:33 AM in Impozitare - TVA

Vezi postareamutual, la 25 January 2016 - 11:01 PM, a spus:

Daca obtii aprobarea anaf pentru platitor de TVA, sa inregistrezi SRL-ul si in Reg. Operatorilor Intracomunitari, vei factura cu acelasi cod TVA.
am o presimtire, poate gresita: De mentionat ca desi neplatitor de TVA, SRLu trebuie deja sa fie inregistrat in scopuri de TVA pt opreatiunile intracomunitare si trebuie deja sa factureze cu acel cod in scopuri de TVA, catre clientii UE si o face fara sa aplice TVA, indiferent de cum e clientul din UE (platitor sau nu) Si in plus se depune 390 VIES. Si toate astea cu prima factura emisa pt UE, ca e de anul trecut sau de acum 3 ani sau cand a fost.



#262559 Dilema PFA

Postat de ciuly on 23 May 2014 - 01:29 PM in Contabilitate PFA

vei plati:
- 16% impozit din brut
- 5.5% CASS din brut, cheltuiala deducitibla
- 31.3% din valoarea declarata in D600, care nu poate fi mai mica decat 800 ron/luna (sau cat o mai fi salariul minim, ca la cum schimba astia lucrurile...Si nici mai mare decat 5 ori nu mai stiu care venit (cred ca ala mediu)), deasemeni cheltuiala deductibila

optional, asigurare de concedii medicale, care nu mai stiu cat e procentul (ceva infim, oricum)

Evident, nu esti obligat sa le deduci, daca nu vrei, dar nu cred ca e cazul.
Daca mai vrei alte cheltuieli deductibile in cazul tau, poti pune telefonul si abonamentul de telefon, calculatorul (sau calculatoarele) cu echipamentele aferente, abonamentul la internet (evident, pui aceste abonamente pe PFA dupa infiintare). Mai poti face un contract de inchiriere/comodat, in functie de unde o sa ai sediu, si poti deduce limitat diverse cheltuieli legate de activitate (curent, gaz, intretinere). In general se aplica un procent raportat la spatiul folosit din locatia inchiriata/comodata. (eu de ex am in medie 100 lei pe luna doar curentul la echipamentele PFA)
Si avand clienti din romania, probabil ca o sa ai si ceva cheltuieli de protocol si de transport.
La astea se mai adauga diverse cheltuieli specifice ocazionate de activitatile desfasurate.
Toate le poti discuta cu un contabil mai in detaliu. Daca nu te chinui sa maximizezi cheltuielile deductibile, ci le tii la un nivel rezonabil, si doar ceea ce este clar deductibil, atunci nu vei avea probleme. Altfel risti sa ajungi la mana interpretarii unuia sau altuia si poate nu ai noroc pe cine prinzi.

Referitor la TVA, dupa cum sugereaza si domnu Neagu, eu recomand sa pornesti ne-platitor de tva. Poate iti va merge intr-adevar bine anul asta (care deja e la jumate, deci anu asta sigur nu treci plafonu) si vei face cat ti-ai propus. Dar daca nu va fi asa:
- impozitul si asigurarile le platesti anticipat, fie ca produci, fie ca nu
- toata treaba cu TVA-ul, la cate schimbari au facut si inca fac astia, pt un PFA e un chin. Neplatitor de tva te descurci sa iti tii contabilitatea, dar cu tva-u, poate mai bine iti iei un contabil. (alta cheltuiala deductibila :-) )

numa bine.



#262069 Folosire servicii prestate de freelanceri

Postat de ciuly on 26 April 2014 - 02:56 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Nu sunt eu expert in materie, sunt freelancer, deci de partea cealalta a baricadei, dar a trebuit sa ma lupt si eu cu sistemul prost informat, asa ca poate reusesc sa va lamuresc pe unele aspecte.
Personal, impozitul ala pt nerezidenti tare ma mir sa se aplice. Ai aici informatii, cred suficiente: http://www.mfinante....E%20NEREZIDENTI
Evident, mai de folos ar fi daca ati reproduce raspunsul acela in scris, in special detaliile referitoare la ce lege,/norma/punct/etc se aplica pt cazul sustinut in raspuns.

Tineti cont ca factura aia o primiti de la o companie, odesk in caz particular, nu de la prestator. Vi se factureaza niste servicii prestate de terti si un comision. Sunt destul de convins ca ODesk nu plateste impozit pe aceste venituri (poate pe cel din comisioane) si nu stiu zau cum ati putea sa rezolvati porblema dublei impuneri din moment ce factura vine de la ODesk si nu de la prestator, iar prestatorul in majoritatea cazurilor sigur va plati impozit.
O idee este ca, in baza contractului cu odesk, prestatorul sa va emita si el o factura, astfel fiind clar ca odesk este intermediar al platii, iar plata este pt servicile facturate de prestator.

O alta situatie poate fi la elance (cel putin) unde ei genereaza o factura din partea (in numele) prestatorului. Elance le permite acestora sa isi introduca datele pt facturare, dar nu ii obliga sa-si treaca forma de organizare sau datele juridice, deci puteti discuta cu prestatorul sa vedeti daca presteaza/factureaza ca pers fizica sau juridica, platitor de tva sau nu, daca plateste sau nu impozit in statul lui, toate astea ca sa evitati dubla impunere.

Odata lamurite aspectele de impozitare si eliminate cazurile de dubla impunere, raman cazurile unde platiti impozit.
Ce trebuie sa va "bucure" este faptul ca platiti doar 16% impozit si atat, comparativ cu cheltuielile care le-ati avea cu un angajat. Nu mai stiu la cat se ridica astea, dar bate undeva la 40-50% daca nu mai mult. Deci 16% e destul de "ieftin". Si eventual puteti filtra sa angajati doar freelanceri din tarile unde puteti evita dubla impunere.

Revenind, existenta acelui "contract" e oarecum prost privita (de dvs). ODesk va ofera niste servicii, in baza unei intelegeri, care are oarecum valoare de contract (nu de sine, dar face parte din contract, axplic acum). Contractul in sine il veti avea la fiecare "job", iar pe acela il puteti lista. Acolo sunt termenii contractului, doar ca-s pe engleza. Daca le trebe la anaf tradus, va puteti ocupa de acest aspect, dar va trebui sa listati si traduceti inclusiv agreement-urile care fac parte integranta din oricare contract odesk. (De care ziceam la inceputul paragrafului)

De asemenea, tineti cont ca atat odesk cat si alte platform iau comision, atat de la prestator cat si de la cumparator (srl-ul d-voasta). Comisionul platit de cumparator va intra direct pe cheltuieli si evident nu se va calcula impozit pe el (daca va fi cazul de asa ceva). Si nici nu se va plati impozit pe comisionul platit de prestator, care poate sau nu sa apara in factura dumneavoastra. Daca nu ma insel, apare in contract, deci daca e nevoie, se pot face calculele necesare in acest sens.

Cat priveste documentele justificative, le aveti mai pe toate pe site-uri, cele legate de munca: ce s-a prestat, cand -sa prestat, de catre cine, la ce pret. Aveti diverse report-uri, timelog-uri, timesheet-uri, etc. Acelea sunt documente justificative pt munca depusa.

Cat priveste deductibilitatea ... asta s-a tot discutat.

Eu personal am ales sa privesc lucrurile in mod simplist cand vine vorba de relatia cu statul. Ceea ce e in realitate aia o declar. Deoarece in acelasi birou de asistenta contribuabili gasesti doua sau mai mutle persoane care sa aibe opinii diferite asupra aceluiasi subiect, nu are sens sa te risti cu portite si interpretari.
Daca prinzi pe unul care priveste lucrurile altfel, eventual ajungi la tribunal si mare lucru nu castigi. Gandeste-te ca in astfel de cazuri, in functie de cand vine controlul si ce iti imputa, risti sa te oblige la plata retroactiva a impozitului si iti trage si o amenda, iar judecatorul, tu mic fiind, e foarte posibil sa nu suspende executarea platii, iar asta o sa iti bage o gaura in bugetul firmei de risti sa o bagi in faliment, si/sau sa iti execute silit anaf bunurile firmei si ale adminstratorului daca nu se acopera gaura.
Si asta pt ce, pt putinele cazuri de freelanceri pt care nu esti acoperit de dubla impunere, si inca pt o suma de 16% din factura fara comisioane, care, la ce tari ai enumerat, oricum o sa fie o valoare mica comparativa cu piata locala? Dar nu vreau eu sa judec, e doar parerea mea.



#129945 Mai multe intrebari

Postat de ciuly on 27 April 2007 - 06:40 PM in Arhiva

merci de raspuns. se pare ca intr-adevar trebuie sa caut un contabil/consilier/whatever cu care sa discut face-to-face sa vad exact ce si cum fac.



#128909 Mai multe intrebari

Postat de ciuly on 17 April 2007 - 11:52 AM in Arhiva

Buna ziua,

M-am apucat de imediat 2 luni sa trec si eu in legalitate si am ales forma PFA, SRL fiind prea mult pentru mine (cel putin pt inceput). La sfarsitul saptamanii trecute am depus la finante declaratia de inregistrare pentru persoanele fizice care desfasoarea blablabla (e lunga) (pe scurt, formularul 070, in caz ca e ceva general si nu specific clujului), si mi-au spus sa ma intorc dupa nu mai stiu ce (codul fiscal parca?), in doua saptamani.
Problema mea este ca clientul asteapta (si eu la fel :D) de 2 saptamani sa imi trimita plata la ce am lucrat pina acuma, iar eu nu m-as apuca de partea a doua a problemei pina nu imi imtra banii, ca sa nu i-au teapa (mentionez ca sunt freelancer, si produc soft). Deci suntem cam blocati de o vreme din cauza hartogariei din .ro.
Ce am pina acuma:
- autorizatia, de la primarie
- certificat de inregistrare (ridicat de la ONRC; dar in coltu din stanga sus scrie ministerul justitiei, mare, si in partea din dreapta sus, ceva mai mic, ceva cu ONRC. ma rog); asta contine un Cod Unic De Inregistrare (8 cifre), sediul, si activitatea pricipala. mai are si un numar de ordine in registrul comertului (F 2 cifre/ 3 cifre/ data)
Din pacate nu imi mai aduc aminte ce urmeaza sa primesc peste 2 saptamani de la finante dar banuiesc ca voi stiti.
Mentionez ca am optat pentru impozitare in mod real, sau cum s-o fi numind, si am inteles ca trebuie sa imi tin eu contabilitatea. Mi s-a spus de la finante (dintr-un birou, o oarecare tanti; deci nu de la ghisee) ca trebuie sa citesc si sa pun in aplicare:
- ordinul 1040/2004 ceva cu evidente contabile (cica numele e destul de lung dar sa caut pe google. o sa caut :) )
- de la mfinante.ro->anaf->legislatie->codul fiscal->titlul III cap II articolele 48 si 155
- 1) mai trebuie sa citesc ceva ca sa pot tine contabilitatea cum trebuie?

Din cate imi aduc eu aminte, nu am bifat niciunde ca vreau sa fiu platitor de TVA. Sper ca asta inseamna ca nu vreau sa fiu si ca nu imi trebuie ceva declaratie speciala. Daca totusi trebuie, ce anume si unde? (pe o singura declaratie, cred ca aia cu impozitarea, era ceva bifa cu tva, dar n-am bifat-o)

- 2) cu actele ce le am acuma (mentionate mai sus), pot sa imi fac stampila si sa incasez plata de la client? (adica sa emit chitanta, si eventual factura, daca trebuie)
- 3) cont in banca pot sa imi deschid? ca sa aibe omu unde sa vireze bani, nu de alta
- 4) dupa ce imi trimite banii (transfer bancar, sau western union, sau alte modalitati de tranfer de bani din strainatate), in general, cum o sa procedez la scrierea chitantei/facturii? trebuie sa mentionez undeva ceva numar de extras de cont, sau mai stiu eu ce? adica, cum fac legatura dintre banii care au intrat in cont, i-am scos prin WU/etc si serviciul sau produsul soft facut.

- 5) dupa ce imi intra banii (in general, nu doar astia care ii astept acuma) banii ai cui sunt? ai PFA sau ai mei? ca la firme de ex, banii sunt ai firmei si nu te poti atinge de ei, decat prin dividente, si aia numa dupa 1 an de activitate parca (asa am inteles de la maica-mea). Deci practic, vorba lu maica-mea: pot sa cumpar paine din banii intrati pe PFA sau nu?
daca nu, cum scot bani din pfa? ca doar tre sa traiesc si eu din ceva. stiu ca pot sa fac unele plati sa imi intre la negru :D dar sa zicem ca vreau sa fac totu legal, ca doar de aia mi-am facut pfa-u.

- 6) trebuie sa mai depun ceva declaratii? la somaj, pensii, cas, mediu si mai stiu eu ce? daca da, care si unde?

- 7) as vrea cumva sa vorbesc cu un om competent in problemele astea: adica cineva care stie tot legat de PFA (legi, contabilitate, si ce o mai fi pe acolo) cat si pe partea de informatica, in sensul in care stie o licenta soft cumparata de mine unde intra la cheltuieli, daca intra, un PC/laptop/alt device cumparat, la intrari: cum si ce se face cu veniturile din reclame, affiliati, etc. deci cineva care sa cunoasca si partea asta :)
Problema este ca nu stiu ce imi trebuie. ce este suficient: contabil, avocat, jurist, etc? sau poate am nevoie de 2 oameni si nu de 1 (ma gandesc eu: un contabil si un jurist)? habar n-am. de aia intreb: de ce anume am nevoie care ma poate lamuri de la A la Z cum functionez pe partea de juridic/fiscal ca sa nu am probleme si/sau amenzi. eventual o firma de consultanta specializata in asa ceva. oare exista?

- 8.) eventual exista ceva firma la care pot sa pasez toate chestiile astea, sa se ocupe de toate aspectele legate de contabilitate/legislatie/etc ca eu sa pot sta linistit cu programarea mea? :D ca sincer nu imi surade ideea sa tin contabilitatea, chiar daca in cazul meu asta inseamna 1-2 facturi/chitante emise lunar, cel putin la inceput; si doar 1-2-3 produse; nimic tva, deci practic, destul de simpla. si mai mult, nu imi surade ideea sa ma abonez la nu stiu ce reviste de specialitate, sa urmaresc legile cum se schimba, ca sa imi dau seama (pe baza a ce, nu stiu, ca facultate de profil n-am facut) daca nu cumva s-a trezit guvernu ca ar fi bine ca pfa sa plateasca nu stiu ce, sau sa depuna nu stiu ce sau alte rahaturi de genu. decat sa-mi pierd 2-3 ore pe zi cu asta, mai bine platesc la o firma 2-3 milioane pe luna si gata.

- 9) in buletin am adresa de la socrii (anu asta mi-am schimbat buletinul si eu ca sa pot sa imi fac pfa-ul); sediul l-am pus tot acolo, dar eu stau in chirie. ma gandesc eu ca controalele o sa se faca la sediu, deci, ce pot face eu in acest sens? Controlul se anunta din timp? (deci o sa am vreme sa imi mut actele, un dosar, si echipamentul, probabil un laptop ina vine controlul si totul sa para in regula?). Ce se intamapla daca apare un control neanuntat? Care sunt sansele sa fiu controlat anul asta si de catre cine? (eventual si aproximativ cand :D )
nu mi-a pus sediul la locatia unde stau in chirie, pentru ca ea se schimba, plus ca pina la anu vreau cumva sa imi iau un apartament si abia atunci sa schimb sediul, altfel riscand sa il schimb de 2-3 ori (credit din banca pe venituri din pfa: vedeti vreo problema aici? (asta e unul din motivele principale pentru care am ales ipozitarea in sistem real ;) ))

-------

Asta-i varza din capul meu :) Daca stiti cumva unde sa ma duc, la cine sa apelez ca sa aflu raspunsurile la intebariel de mai sus si eventual altele care mi-or mai veni in minte pe aprcurs, eu as fi multumit.

nota: eu sunt in cluj-napoca in caz ca conteaza. deasemenea nu stiu nimic legat de conta & co.

Multumesc, si sper ca nu v-am incurcat si pe voi. Daca aveti nevoie de mai multe informatii ca sa ma puteti ajuta, intrebati ;)




Cometa SQL