Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaela_cva's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


mihaela_cva's Content

There have been 1000 items by mihaela_cva (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#237828 persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu p...

Postat de mihaela_cva on 16 February 2011 - 10:08 PM in Legislatie specifica I.I.

in ce sens colaborarea? eu cred ca e o scapare a legii si ca poate...parerea mea



#237973 persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu p...

Postat de mihaela_cva on 18 February 2011 - 02:11 PM in Legislatie specifica I.I.

ro
altfel intrati pe nerezidenti



#237832 persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu p...

Postat de mihaela_cva on 16 February 2011 - 11:24 PM in Legislatie specifica I.I.

glumesti, nu?! normal ca pt desfasurarea activ econ., ca doar nu te intreb daca bei ceaiul cu pers fizice...
ma gandeam ca poate dai mai multe detalii, gen achizitie bunuri pers fizice, achizitie servicii pers fizice sa pfa, munca pt tine, curatenie etc
nu lucrez II, dar incerc sa te ajut din ce stiu in general



#237882 persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu p...

Postat de mihaela_cva on 17 February 2011 - 03:08 PM in Legislatie specifica I.I.

da poti



#237893 persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu p...

Postat de mihaela_cva on 17 February 2011 - 04:19 PM in Legislatie specifica I.I.

faci borderou de achizitie persoana fizica. e treaba p.f. sa justifice marfa, nu a ta care cumperi de la p.f.
faci nir cu adaos si vinzi



#222001 alegere statut ne/platitor TVA pt PFA

Postat de mihaela_cva on 11 March 2010 - 08:32 PM in Contabilitate PFA

Esti neplatitoare de tva, deci in pretul bunului incluzi tva. Exemplu:

Cumperi vopsea cutie 100 grame, factura:
Cant Pret unitar Valoare TVA
2buc 5 lei 10lei 1,9 lei
Total 11,9 lei

Faci nota de receptie vopsea:
Cant Pret unitar Valoare TVA
200grame 0.0595 11,9 0

Ai client si prestezi serviciul:
Faci bon consum:
Cant Pret unitar Valoare
20grame 0.0595 1,19

Faci deviz (sau cum s-o numi la voi):
consum materiale 1.19 lei
manopera 40 lei
alte cheltuieli 5 lei (chirie, telefon, publicitate etc, cote procentuale)
Total 46.19lei

Vinzi cu 50 lei vopsitul:
- inregistrezi in Reg de incasari si plati, incasare 50 lei
Platesti vopseaua cumparata:
- inregistrezi in Reg de incasari si plati, plata 11.9 lei

Nu stiu daca la PFA cu norma de venit mai trebuie sa tii atatea acte, colegii pot sa te ajute sau cauta pe forum.



#223008 gestiune separata pf si pj

Postat de mihaela_cva on 22 March 2010 - 01:10 PM in Arhiva

trebuie sa va separati spatiul, nu doar activitatea contabila.



#207379 diferente de curs valutar

Postat de mihaela_cva on 17 July 2009 - 09:12 AM in Arhiva

nu, doar la 31.12.2009 se poate face



#238988 verificare bilant finante

Postat de mihaela_cva on 02 March 2011 - 09:20 PM in Arhiva

nu au atributii de genul asta.
Ei verifica sa fie formularul valid, sa ai toate docum, sa mearga discheta, iar pt pers care semneaza la intocmit dovada (CIM, carnet membrue expert, autoriz funct)



#239358 mesaj pe pag. de mail yahoo

Postat de mihaela_cva on 14 March 2011 - 09:46 AM in Arhiva

si mie imi apare, dar am decis sa nu-l bag in seama, cred ca e de la yahoo



#239552 aminteste-ti ...

Postat de mihaela_cva on 18 March 2011 - 10:51 PM in Diverse subiecte

COMPARATII 1989-2010

E nostim sa adormi o natiune si sa-i pui imnul "Desteapta-te Romane"?

Trecut versus prezent

Capitolul 1. Asemanari

1.1. Avem aceleasi hidrocentrale construite pana in 1989, cu precizarea ca pe unele, cat de curand le vom face cadou.
1.2. Avem aceleasi termocentrale construite pana in 1989 si aceleasi retele de transport electric
1.3. Avem aceiasi centrala atomica
1.3. Avem aceleasi sosele si autostrazi in proportie de 99%
1.4. Avem aceleasi spitale construite pana in 1989
1.5. Avem aceleasi camine, complexe, studentesti si aceleasi facultati de stat.
1.6. Stam si acum la cozi. Sinistru e ca acum stam la ?coada? la banca, la ?coada? sa platim impozitul sau gazul, la ?coada? sa prindem mai stiu eu ce promotie sau la ?coada? sa depunem cererea de somaj?

1.7. La fel ca pana-n 1989, ?vedem? hotul dar inchidem ochii
1.8. La fel ca pana-n 1989, ne uitam la TV si nu avem ce sa vedem
1.9. La fel ca pana-n 1989 ne mintim spunandu-ne ca:?presedintele singur, nu are ce sa faca?
1.10. La fel ca pana-n 1989 ne plangem ca-i greu dar noi o ducem bine
1.11. La fel ca pana-n 1989 ne amenintam copiii sa invete bine, spunandu-le ca ?fara carte nu au parte?
1.12. La fel ca pana-n 1989 cei fara carte sau cu studii cumparate, sunt numiti politic in functii de conducere
1.13. La fel ca pana-n 1989 locurile la facultatiile de stat sunt foarte putine

1.14. La fel ca pana-n 1989 incercam sa ne platim datoriile
1.15. Avem acelasi metrou ca si in 1989
1.16. Avem aceleasi linii de tranvai si troilebuz
1.17. Avem aceleasi parcuri dar distruse, aceleasi zone de agrement dar ruinate, aceleasi baze de tratament dar instrainate sau lasate in paragina, aceleasi lacuri termale si bai populare dar acum cu taxe mult mai mari.
1.18. Avem aceleasi mine dar inchise, aceleasi sonde petroliere dar cesionate pe 2 lei, aceleasi gradinite si camine!
1.19. Avem aceleasi statiuni turistice dar fie lasate de izbeliste, fie date cadou?
1.20. Avem aceleasi bogatii naturale, inepuizabile ( aur,neferoase,marmura,minereuri feroase,uraniu, gaz,hidrogen sulfurat?)
1.21. Avem aceleasi fantani dar secate, aceleasi izvoare de apa minerala?
1.22. Avem aceleasi centre de cercetare dar fara cercetatori
1.23. Si acum ca si pana-n 1989, ne multumim sa spunem bancuri despre politicieni
1.24. Si acum ca si pana-n 1989, ne lasam condusi precum o vita la abator.

Capitolul 2. Deosebiri

2.1. Hidrocentralele ce le avem sunt amortizate contabil. Costul de productie este acum de 10 ori mai mic iar cel pe care-l platim de 10 ori mai mare??!
2.2. Termocentralele pe care le avem sunt si ele in aceasi situatie ca a hidrocentralelor in schimb aici ne confruntam cu alt aspect si anume cu cel al aprovizionarii cu carbune de import?daca ar fi fost posibil, cu siguranta politicienii nostri, ar fi importat si apa pentru varianta hidro. Amortizarea termocentralor, duce la costuri foarte mici de productie, in schimb comisioanele de la import au ?grija? sa regleze pretul. Aceleasi comisioane vin a corecta pretul si in varianta hidro, comisioane de milioane de euro primite pentru ?revizii tehnice uzuale la preturi de milioane?!
2.3. Incredibil, importam apa grea de la o firma din paradisul fiscal care o cumpara(importa) din..ROMANIA!Transportul e foarte rapid, el facandu-se pe hartie! Teoria ca energia electrica este aproape gratuita nu e valabila si pentru Romania. La fel exportam curen care apoi se importa si se incaseaza TVA.
2.4. Soselele si autostrazile sunt aceleasi dar cu un trafic de 10 ori mai mare
2.5. In spitale acum trebuie sa vi cu siringa ta si cu medicamentele tale.
2.6. Statul la coada e privit ca ceva normal. Am stat 2 ore la BCR Serban Voda, le-am facut sesizare si un pic de ?circ?, i-am intrebat daca-si dau seama ca ceea ce fac e furt, furt de timp si normal ar fi sa ma pontez si sa fiu platit de banca?Angajatii radeau iar ?pinguinii? de la coada ma priveau ca pe un ciudat.
2.7. Daca ceri restul la taxi, spun ca nu au schimbat, daca vrei restul de la Mega Image trebuie sa te lupti sa-l culegi de pe sticla? daca lasi ciubuc prea putin, ti se bate obrazul?
2.8. Pana-n 1989 eram mintiti 2 ore/zi, la televizor! Acum suntem mintiti 24 de ore /zi?
2.9. Pana-n 1989, presedintele era laudat de patriarhul Romaniei, acum presedintele pupa mana patriarhului. Homosexualitatea e prezenta la cele mai inalte nivele?a pupa mana cuiva, este o optiune sexuala!
2.9.1.Pana-n 1989 era un singur partid si un singur invatamant politic la servici dupa program, odata pe luna! Imediat dupa 1989 erau 100 de partide fiecare cu invatamantul sau politic tot dupa program dar la televizor. Acum sunt mai putine partide care prin doctrine scremute se caznesc sa gaseasca deosebiri intre ele prin care sa mascheze singurul lor scop : ajugerea la putere prin votul cetateanului!
2.10 In ziua de azi, poti face o facultate si numai cu bani. Examenele de semestru sunt teste grila, iar subiectele sunt postate pe net cu 2 saptamani inainte!!!
2.11. Exploatarea resurselor naturale se face de catre privati, care dau statului Roman, intre 3-12% din valoare ! Protectia sociala are un alt sens ? a-l aduce pe om la nivelul de inteligenta si sau cunoastere/percepere al ierbivorelor e factor de echilibru si liniste sociala. Eliminarea fizica a pensionarilor si celor asistati sogial e plus valoare, si trebuie facuta intr-un cadru legal!
2.12. Astazi se fac consolidari la tronsoane de cai de tranvai unde nu e cazul doar pentru a incasa ?comisionul?. Toata clasa politica asteapta cutremurul ca pe D-zeu
2.13. Pana-n 1989 fiecare cetatean mergea in concediu, o data la mare si o data la munte. Azi doar 5% mai isi permit!
2.14. Pana-n 1989, banii obtinuti din exploatarea resurselor naturale, erau directionati catre protectia sociala, astazi sunt directionati catre protectia MAFIEI!
2.15. Apa plata e la fel de scumpa ca berea?
2.16. Cumparam Cola la acelasi pret cu laptele, daca nu mai scump. In loc sa ne hranim copiii ii otavim cu mana noastra!
2.17. Parizerul e facut din celuloza alimentara si prafuri extrem de toxice. Toate preparatele contin aditivi toxici ce permit absortia apei. Am ajuns sa cumparam apa la pret de sunca presata. Am ajuns sa ne cumparam propia moarte in rate!
2.18. Banii ce n-i se fura zi de zi, se intorc inapoi sub forma de imprumut. Cine are interes sa se opreasca jaful atata timp cat acesta genereaza dobanzi acelorasi hoti.
Daca am incerca sa-i falimentam pe acesti criminali ?economici?, ce fac profit otravindu-ne,cu acordul tacit al statului si de ce nu si al nostru, nu ne-ar ramane decat sa bem apa si sa mancam cartofi si paine?dar si atunci nu sunt sigur ca nu ne-ar otravi apa! Exista o vorba veche?SCAPA CINE POATE? eu unul va spun sincer ca SCAPA CINE SE TREZESTE! ?Invadatorii? nu ne invadeaza pentru ca inca suntem prea multi!

Capitolul 3. Specific Romanesc

3.1. Numai in Romania platesti comision de consultare cont, facuta la bancomat.
3.2. Numai in Romania patesti comision cand retragi numerar de pe card
3.3. Numai in Romania termenele de prescriptie a amenzilor nu sunt respectate
3.4. Numai in Romania au fost date si inca se mai dau legi pentru o zi!
3.5. Branza e mai scumpa decat carnea
3.6. Nucile noastre mai scumpe decat nuca de cocos.
3.7. Laptele simplu mai scump decat laptele batut.
3.8. Portocalele mai ieftine decat merele.
3.9. Cartile sunt mai ieftine decat revistele.
3.10.Muzica buna e mai ieftina decat muzica proasta.
3.11.Maslinele umplute cu gogosar sunt mai ieftine decat maslinele umplute cu sambure.
3.12.Vinul este mai ieftin decat strugurii.
3.13.Pixul cu mina este mai ieftin decat mina de pix fara pix.
3.14.Ciupercile sunt mai scumpe ca si carnea de pui
3.16.Venitul minim si pensile sunt impozitate ( supuse taxarii)
3.17.Hotararile luate de popor prin referendum sunt apoi ignorate
3.18.Statul are o relatie sexuala cu cetateanul, regulandu-l in toate pozitiile posibile. Pozitia 89, in grup, e practicata de 20 de ani!



#246888 Registru pentru vanzari - Registru pentru cumparari II

Postat de mihaela_cva on 04 January 2012 - 07:09 PM in Legislatie specifica I.I.

ajuta-te singura si citeste in forum. Vei gasi toate raspunsurile.



#237376 concediere in timpul sarcinii

Postat de mihaela_cva on 12 February 2011 - 01:33 AM in CONFLICTE DE MUNCA

La Inspectia muncii faci o plangere si sperie societatea, poate da roade. Dar ei nu pot anula decizia (nu au competenta), doar instanta anuleaza.



#237160 concediere in timpul sarcinii

Postat de mihaela_cva on 09 February 2011 - 06:34 PM in CONFLICTE DE MUNCA

ar trebui, daca se respecta legea, sa castigi (obligatoriu!).
In acest caz se considera reincadrare si vechime in munca, necesara la stabilirea concediului de ingrijire copil si a concediului medical de sarcina si lahuzie. Salariile pe aceasta perioada se vor calcula in baza salariului avut in momentul concedierii (28 feb) cu sporuri si adaosuri obligatorii.
In cazul in care nu castigi (deh, eu nu mai cred in justitia romana de mult) atunci pierzi aceste drepturi dar te sfatuiesc sa faci un contract cu casa sanatate si pensii si sa platesti la ei. Fie ca faci PFA, fie ca faci contract ca pers fizica. E pacat totusi de 2 ani de CIC.



#236170 inregistrare factura metro

Postat de mihaela_cva on 29 January 2011 - 01:01 PM in Arhiva

urat raspuns, andreipa2003, si ca grafica (vizual) deranjeaza, nu respecti nici regulile forumului privind citarea si mai e si gresit! :thumbup:



#207443 farmacie veterinara pe PFA!

Postat de mihaela_cva on 18 July 2009 - 09:03 AM in Arhiva

eu stiam ca pfa nu are voie sa faca angajari...



#207526 farmacie veterinara pe PFA!

Postat de mihaela_cva on 19 July 2009 - 11:55 PM in Arhiva

mai bine fa-ti intreprindere individuala, ai voie sa angajezi



#207593 farmacie veterinara pe PFA!

Postat de mihaela_cva on 20 July 2009 - 04:37 PM in Arhiva

cred ca v-ar fi de mare folos in perioada asta sa dati o cautare pe forum si sa cititi capitolul referitor la PFA si legile care vi se aplica.
Nu numai ca veti gasi raspunsurile, dar trebuie sa stiti si ca se raspunde suplimentar la cazuri concrete, nu la generalitati, mai ales ca in aceasta perioada contabilii lucreaza mult, sunt termene la declaratii pe 25 iulie, bilanturi etc.



#207640 farmacie veterinara pe PFA!

Postat de mihaela_cva on 21 July 2009 - 10:10 AM in Arhiva

nu cred ca dvs PFA ca profesie liberala aveti voie sa comercializati produse (farmacie)
Art 1 din OUG44/2008 (2) Prezenta ordonanță de urgență nu se aplică profesiilor liberale, precum și acelor activități economice a căror desfășurare este organizată și reglementată prin legi speciale.
(3) Prezenta ordonanță de urgență nu se aplică acelor activități economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restricții de desfășurare sau alte interdicții.



#207651 farmacie veterinara pe PFA!

Postat de mihaela_cva on 21 July 2009 - 10:57 AM in Arhiva

aveti grija cu "smekerii" de la finante



#224797 Deductibilitate TVA aferenta cheltuieli protocol

Postat de mihaela_cva on 25 April 2010 - 12:49 AM in Arhiva

635



#219446 Deductibilitate TVA aferenta cheltuieli protocol

Postat de mihaela_cva on 17 February 2010 - 08:17 PM in Arhiva

se face autofactura
Includem în categoria facturărilor către sine prin autofacturare și utilizarea bunurilor din activitatea economică a persoanei impozabile, conform art. 129, alin. (5), lit. a) din Codul fiscal, sau depășirea plafoanelor legale conform pct. 6, alin. (11), art. 128, alin. (8), lit. f) pentru protocol, sponsorizare/mecenat sau alte bunuri acordate în mod gratuit.

Înregistrarea în contabilitate:

6xx = 4427

și necesită autofacturare.

Autofacturarea se face numai în scopuri de TVA. Autofactura va cuprinde la rubrica «Cumpărător» informațiile de la rubrica «Furnizor», iar în cazul bunurilor/serviciilor acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol, sponsorizare, mecenat, în loc de denumirea și descrierea bunurilor livrate sau serviciilor prestate se poate menționa, după caz: depășire plafon protocol, sponsorizare sau mecenat.

sursa: consultingreview.ro



#231883 decl. 100 - anul 2010

Postat de mihaela_cva on 06 October 2010 - 10:16 PM in Arhiva

s-a diminuat tva-ul din alt motiv:
ART. 160 Măsuri de simplificare

(5) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atât furnizorii/prestatorii, cât și beneficiarii. În situația în care furnizorul/prestatorul nu a menționat "taxare inversă" în facturile emise pentru bunurile/serviciile care se încadrează la alin. (2), beneficiarul este obligat să aplice taxare inversă, să nu facă plata taxei către furnizor/prestator, să înscrie din proprie inițiativă mențiunea "taxare inversă" în factură și să îndeplinească obligațiile prevăzute la alin. (3).



#219657 decl. 100 - anul 2010

Postat de mihaela_cva on 19 February 2010 - 03:35 PM in Arhiva

pentru fostele micro nu mai trebuia depus 010, s-a facut automat de ANAF in urma unui ordin publicat de ei pe site, destul de tarziu de altfel (29,30,31 ianuarie). Numai daca schimbati si altceva va trebuie 010.

Pentr adina : da.



#227525 OG 58/2010 Modificari la Cod Fiscal cu 01 iulie 2010

Postat de mihaela_cva on 29 June 2010 - 03:04 PM in Arhiva

la venit brut sau la venit net?
si beneficiez de pensie sau somaj sau dublu de sanatate?!

Eu cred ca nu mai fac nici expertize si ma voi uita pe geam toata ziua...asteptand sa pice boc..




Cometa SQL