Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#249177 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de mgabi on 07 June 2012 - 11:34 AM in Arhiva

Codul fiscal.

Masurile simplificate se aplica doar intre 2 platitori de TVA (era si logic !)



#249184 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de mgabi on 08 June 2012 - 12:06 PM in Arhiva

La livrari este simplu:
CF, Art.142:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția: ....etc.


La prestari de servicii au complicat formularea in stilul caracteristic, dar regula este cam aceeasi in principiu.
Daca intr-o prestare intracomunitara, beneficiarul Nu iti comunica un cod valabil de TVA atunci factura se intocmeste cu tva.

(pentru ca benefeciarul se va considera persoana neimpozabila si atunci locul prestarii este in Romania, unde prestatorul isi are sediul).


CF, Art.33
...
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.
(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă și-a stabilit sediul activității economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.

Norme la art.133:
(9) În cazul serviciilor pentru care se aplică prevederile art.133 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de persoane impozabile stabilite în România, atunci când beneficiarul este o persoană impozabilă stabilită în alt stat membru și serviciul este prestat către sediul activității economice sau un sediu fix aflat în alt stat membru decât România, prestatorul trebuie să facă dovada că beneficiarul este o persoană impozabilă și că este stabilit în Comunitate. Se consideră că această condiție este îndeplinită atunci când beneficiarul comunică prestatorului o adresă a sediului activității economice sau, după caz, a unui sediu fix din Comunitate, precum și un cod valabil de TVA atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, inclusiv în cazul persoanelor juridice neimpozabile care sunt înregistrate în scopuri de TVA. .....



#270035 TVA penalitati de intarziere

Postat de mgabi on 25 August 2015 - 08:10 PM in Arhiva

Penalitatile sunt NEIMPOZABILE (adica nu intra in sfera de aplicare a TVA).

Deci nu sunt nici scutite cu/fara drept de deducere, nici cu tva :smile:

Se factureaza ca orice neimpozabil, cu suma penalizarii la baza si fara suma la tva (poti trece 0 sau "neimpozabil" sau nimc).



#250161 tva la incasare prin card

Postat de mgabi on 08 September 2012 - 11:47 PM in Arhiva

Exact, operezi baza si tva ... nu ai cum altfel.

Sa vezi ce frumos o sa fie cand va intra in vigoare TVA-ul la plata/incasare.
Se considera incasat atunci cand intra banii, deci va trebui sa lucram cu 4428 pe toate vanzarile cu card ???
Cei care lucreaza cu amanuntul si incaseaza pe card, nu emit decat bonuri, care intra la gramada pe un Z si apoi pe un analitic (pentru ca nu am datele clientului) si se vor "descarca" din neexigibil tot la gramada.
De unde voi stii eu cat TVA neexigibil contine incasarea respectiva pe care o operez din extras (in cazul in care vand produse cu toate cotele) ?



#254547 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 22 April 2013 - 09:13 AM in Arhiva

Toate operatiunile care nu sunt cu TVA la incasare se trec in jurnal ca si anul trecut, doar cu factura.
Chiar daca ai trece in jurnal chitanta, n-ai putea sa treci nimic nici la exigibil, nici la neexigibil (pentru ca nu exista sume acolo!)

Doar la cele cu tva la incasare/plata se evidentiaza plata/incasarea in jurnal. Pentru ca la ele se conteaza tva-ul exigibil la chitanta!

Atentie, operatiunile nedeductibile sau scutite nu sunt nici ele cu tva la incasare!
Astfel, vei avea la facturile de reparatii auto (de ex.) jumatate din factura cu tva normal si jumatate cu tva la incasare.



#253163 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 12 March 2013 - 11:50 PM in Arhiva

Doamne ce ameteala este aici...

Hai sa le asezam logic, cu baza si tva cum le sta bine unor sume in contabilitate.

1.ai o factura de achizitie in ian. de -16288.7 baza si -3909.3 tva , adica factura de discount.
N-ai si o factura cu 4428 in sold pe care sa-l stingi din aceasta reducere, asa ca este direct exigibila.
Bun, aici ai 4426 (indiferent daca este sau nu incasata/platita/compensata etc.)
2.ai o factura de livrare (servicii parca) tot catre ac.firma ... nu vad ce legatura are cu factura de discount de la pct-ul anterior! Este o factura de livrare si se inregistreaza pe neexigibil iar cand se plateste/compenseaza se va transforma in exigibil.

Care ar fi de fapt problema? Poate n-am inteles bine care-i nelamurirea.



#251696 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 10 January 2013 - 11:19 PM in Arhiva

La rubricile total factura,baza si tva se trec valorile din factura (initiale).
La rubricile de neexigibil se preiau baza si tva neexigibl ramase (neincasat/neplatit).. adica sumele nestinse.



#258723 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 21 November 2013 - 06:36 PM in Arhiva

Mai intai ceva legislatie :
Norme CF art.138:
....
(2^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în cazul achiziţiilor realizate de/de la persoanele obligate la aplicarea sistemului TVA la încasare, se aplică corespunzător prevederile art.134^2 alin. (10) din Codul fiscal în situaţiile prevăzute la art.138 lit. a) - c) şi e) din Codul fiscal. În situaţia prevăzută la art.134^2 alin. (11) din Codul fiscal, beneficiarii ajustează mai întâi taxa neexigibilă şi doar în situaţia în care nu mai există diferenţe de taxă neexigibilă pentru achiziţiile efectuate de la furnizorul/prestatorul respectiv ajustează taxa deductibilă.

CF : Art.134^2 :
10) ....
a) pentru situaţia prevăzută la art 138 lit. a):
1. în cazul în care operaţiunea este anulată total înainte de livrare/prestare, exigibilitatea taxei intervine la data anulării operațiunii, pentru contravaloarea pentru care a intervenit exigibilitatea taxei. Pentru contravaloarea pentru care nu a intervenit exigibilitatea taxei se operează anularea taxei neexigibile aferente;
2. în cazul în care operaţiunea este anulată parțial înainte de livrare/prestare, se operează reducerea taxei neexigibile aferente contravalorii pentru care nu a intervenit exigibilitatea taxei, iar în situaţia în care cuantumul taxei aferente anulării depăşeşte taxa neexigibilă, pentru diferență exigibilitatea taxei intervine la data anulării operațiunii;
b) pentru situaţia prevăzută la art 138 lit. b) se aplică corespunzător prevederile lit. a); (adica returnarea marfurilor)


Deci s-o luam pe rand cu factura ta de storno:
1. la data fact. de storno tu ai din prima factura in sold :
....... 268.26lei .... din care tva (neex) .... 51.92 lei
2. mai intai reducem 4428 existent in sold la furnizorul resp, apoi restul (daca mai ramane ceva) este direct exigibil.
....... -268.26lei .... din care tva (neex 4428) .... -51.92 lei ........ prima inregistrare din fact.storno pe 4428 in rosu
............................................................................................(adica se operează reducerea taxei neexigibile)
....... -161.86lei .... din care tva (exig. 4426) .... -31.33 lei ........ a 2-a inregistrare din fact.storno pe 4426 in rosu
............................................................................................(adica pentru dif.exigibilitatea taxei intervine la data anulării )


La final vei avea sold furnizor negativ si tva neexigibil 0


Stiu ca nu este tocmai OK, era mai bine sa ne lase sa avem 4428 in rosu si sa-l inchidem la urmatoarea factura ... dar prin min.de finante cred ca este un adevarat labirint si uite asa astia au uitat sa mearga drept :laugh:

Ca regula de baza, daca un furnizor/client are sold negativ , atunci nu va avea neexigibl aferent.
Sper ca nu te gandeai ca ai vre-o cheie de control de cand cu tva-ul asta la incasare "made in Romania" :biggrin: :biggrin:



#251622 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 07 January 2013 - 12:21 PM in Arhiva

In Z imi apare total vanzari cu 9% si total vanzari cu 24% , indiferent de modalitatea de plata.

Nu apar separat pe tipuri de plata (cash, card,tichete etc.)
Contarile le faceam pe 411 (vanzarile pe cote) si inchideam prin 5311,5125 ...etc.

Acum chiar si contarea pe 5125 cam incurca lucrurile, pentru ca imi inchide 411 si este putin peste mana sa scoti exigibilul din 5121=5125. Altfel spus ar trebui sa "leg" 5121=5125 de un Z (daca pot deduce din extras asta!) sau de o factura.



#251604 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 05 January 2013 - 02:01 AM in Arhiva

La vanzarile cu amanuntul, unde am Z-ul ca si doc.de inregistrat si am si cu 9% si cu 24, si cu numerar, si cu card...
Iar uneori mai apare si cate o factura la bon.

De unde dumnezeu sa stiu cat este 4428.9%, cat este 4428.24%, cat 4427.9% si cat 4427.24% ?????
Adica de unde sa stiu cat s-a incasat pe card cu 9% ? Trebuie sa inregistrez pe cote, altfel nu pot face decontul pe cote.

Cum veti inregistra? Eu cred ca voi considera toate vanzarile pe bon fiscal ca fiind cu tva normal (doar 4427).



#253125 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 11 March 2013 - 11:42 PM in Arhiva

Se trece direct pe 4426 DOAR daca nu ai sume in 4428 de stins (daca nu ai si alta factura cu marfa sau serviciul aferente)

Daca ai avut doar aceste 2 facturi, cea din dec. si din ian., atunci este 4426.



#259335 TVA la incasare - optional de la 01.01.2014 !

Postat de mgabi on 21 December 2013 - 11:44 AM in Noutati legislatie

Modificarea pt. tva la incasare a devenit oficiala.

Mai oameni buni chiar este publicata in MO 809 in forma asta ... s-a scos si obligativitatea si limita de 90 de zile!
Am citit de 3 ori si parca nu-mi vine sa cred.

Iata ca este buna la ceva si UE cu infringement-urile ei :laugh:
Acum asteptam si formularul nou.

PS: Otilia , muta tu te rog postul la locul lui, l-am scris din graba aiurea, la D94. Scuze de zapaceala.



#251273 TVA la incasare !

Postat de mgabi on 05 December 2012 - 10:24 PM in Arhiva

V-ati gandit cum calculam tva-ul exigibil la o plata partiala in cazul unei facturi complexe?
De ex: factura in care o parte este cu tva fara drept de deducere si o parte cu tva normal(neexigibil) ... plus o suma fara tva (penalizari de ex.) ?

Astia vad ca in norme,ghid,cursuri, simpozioane ... si alte intalni cu capele luminate nu discuta decat de "factura de 1000 lei baza cu 240 lei tva"
De parca in tara asta toate facturile sunt integral cu 24% (n-au auzit de regimuri de deducere, de cote distincte, de scutiri etc.) La ei facturile sunt uniforme: ori 24% ori 0% ori 9%. N-au vazut niciodata un dosar de cheltuieli ale unei firme medii.



#251383 TVA la incasare !

Postat de mgabi on 12 December 2012 - 10:49 PM in Arhiva

Dragilor, eu nu am pus problema facturii !
Contarea facturii este clara, stiu exact ce inregistrez pe 4426 sau 4428, nu este mare filozofie.
Toata lumea da exemple de contari pentru factura, cand de fapt problemele apar la calculul si contarea chitantei (sau op sau ce-o fi)

Pe mine ma intereseaza calculul exigibilului la o plata partiala ca cea de mai sus.
Cu alte cuvinte, la acel exemplu pe care l-am dat, cat inregistrez pe exigibil 4426=4428 din acei 500lei platiti.
Pentru ca eu de exemplu voi considera ca am platit mai intai partea cu neexigibil ca sa deduc ... si apoi restul (sic!)

O sa am sigur discutii cu viitoarele controale referitor la aceste calcule.

PS. Imi fac probleme vis-a-vis de formularea din norme pentru ca m-am lovit de multe aberatii in interpretarile inspectorilor, in situati care mie mi se pareau mult mai clare si mai simple.
Un control acum 4 luni a cerut sa apara in jurnalul de cumparari valoarea tva-ului la VANZARILE cu taxare inversa.N-a fost chip sa se inteleaga cineva cu ei. OK, am pus sume in jurnal.
Dupa 2 luni, alta echipa a facut scandal cand a vazut tva in jurnal la vanzarile cu taxare inversa. Le-a fost aratat ca cerusera in mod expres ceilalti , s-au linistit ... dar tot a trebuit sa se listeze iar toate!



#251290 TVA la incasare !

Postat de mgabi on 07 December 2012 - 11:54 AM in Arhiva

Cateva exemple de "amestecaturi":

1.Factura de reparatie/revizii auto (50% deductibil) de 1000+tva.
50% tva nedeductibil (4426 si inchis imediat in 6xx) + 50% tva deductibil neexigibil (4428)
Platesc 700 de lei dupa 15 zile ... cat pun in 4428=4426 ???

2.Asociatii si alte organizatii/cluburi/fundatii care au si activitati economice sau firme care inchiriaza spatii, pe langa activitatea de baza.
Factura de utilitati se duce 40% pe economice (2 tel.cu drept de deducere) si 60% pe fara scop patrimonial (3 tel fara drep de deducere).
De ex. telefon:
Factura 1000lei+tva + 100lei penalizari (fara tva)
- 400lei+tva pe deductibile (si 4428)
- 600lei+tva pe nedeductibile (4426, apoi 626)
- 100 lei fara tva (fara 442x)
platesc 500 lei luna urmatoare, cat este exigibilul?

.....

Ca sa nu mai vorbim de depasirile de protocol / sau bauturile cumparate pe protocol(nedeductibile bineinteles) pe aceeasi factura cu restul.
si multe alte situatii (n-am dat nici un exemplu si cu cote diferite, dar pot sa apara)



#251188 TVA la incasare !

Postat de mgabi on 28 November 2012 - 12:50 PM in Arhiva

Nu este corect, in opinia mea.
Si asta pentru ca tva-ul la incasare nu este optional ci obligatoriu.

Iar daca furnizorul are tva de recuperat si ii convine sa colecteze in aprilie, clientul poate ca are de plata si ii convine sa deduca.
Problema este ca teoretic clientul nu avea voie sa deduca daca s-ar fi procedat conform legii.



#269885 TVA la incasare

Postat de mgabi on 18 August 2015 - 10:14 AM in Impozitare - TVA

Fiind cu card, teoretic partea platita cu card ar fi cu tva la incasare.

Practic, eu personal consider ca incasarea cu cardul este o plata "pe loc" (chiar daca banii intra dupa 3 zile) si o tratez la fel ca si platile cash (adica fara tva la incasare).
Nu se va supara anaf-ul ca voi colecta tva-ul cu 3 zile mai devreme :laugh:

PS Daca a fost deja achitata (indiferent de modalitate) la momentul emiterii, NU este cu tva la incasare.
TVA la incasare presupune un tva neexigibil (adica AMANATA exigibilitatea), iar daca nu ai nici o suma de tva amanata la colectare/deducere, nu ai ce pune pe neexigibil si deci nu ai tva la incasare de contat.



#270841 TVA la incasare

Postat de mgabi on 22 October 2015 - 09:59 AM in Impozitare - TVA

Pai de ce nu-i suni, sa te lamuresti? Intreaba-i daca au regim special.
Daca au regim special, ar fi trebuit sa treaca pe factura asta.

PS: De amorul artei, daca a lucrat cineva cu aceste cazuri: Oare cum ar arata un bon fiscal la asemenea agentii (ca daca treci treci cota 0 nu este prea corect, este cota 24% doar ca baza de calcul pt. agentie este alta!)



#259909 TVA la incasare

Postat de mgabi on 21 January 2014 - 09:02 PM in Impozitare - TVA

In CF la art.134 scrie ca :
.........
Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii taxabile și/sau scutite de TVA, precum și a operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform art.132 si 133, realizate în cursul anului calendaristic;

Se refera strict la livrari/prestari.

In normele de aplicare ... surpriza, nu mai exista nici o livrare! Dispar ca prin minune!
Apar in schimb bazele de impozitare din decont (care numai livrari/prestari nu sunt!)

Norme CF la art.134 .. :
pct.16^2.
(4) La determinarea cifrei de afaceri care servește drept referință pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei prevăzut la art.134^2 alin. (3) lit. a) și alin. (4) din Codul fiscal se au în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din decontul de taxă prevăzut la art.156^2 din Codul fiscal corespunzătoare operațiunilor taxabile și/sau scutite cu drept de deducere, operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform prevederilor art.132 si 133 din Codul fiscal, precum și rândurile de regularizări aferente.

Pai mai oameni buni, baza de impozitare este constituita din livrari, din incasari facturi (la cei cu tva la incasare) , din avansuri (facturate sau incasate) si alte situatii din viata reala.
Pe cine sa iei de bun: Codul fiscal sau normele? Ca se cam contrazic.
La acest articol normele schimba total sensul legii!



#259917 TVA la incasare

Postat de mgabi on 21 January 2014 - 09:42 PM in Impozitare - TVA

Habar n-am pe care sa iau de buna.
Trebuie intrebat un jurist, daca normele contrazic legea, care se aplica ?

Eu personal as merge pe lege, pentru ca acolo mai spune ceva: "cifra de afaceri".
Ei bine, cifra de afaceri n-are nici in clin nici in maneca cu decontul de tva (mai ales la tva la incasare).
Insa nu am siguranta ca este corect.


PS: Stiu ca este nevoie de un raspuns ACUM, zilele acestea, dar chiar nu pot sa aleg. Slava domnului ca n-am cazuri de genul acesta pe la clienti!



#269951 TVA la incasare

Postat de mgabi on 19 August 2015 - 08:11 PM in Impozitare - TVA

Pe factura nu se trece valoarea tva-ului ramas la incasare, se trece doar regimul de tva daca se aplica "la incasare".

Dar, cum ti-a spus si Otilia, nu te opreste nimeni sa treci separat sumele de tva pe timpuri de exigibilitate. Pe factura poti trece orice informatii suplimentare, chiar si prognoza meteo pentru urmatoarele 24 de ore :laugh: .

PS: Cand spui "se trece" te referi la completarea facturii, nu la contarile rezultate, eu asa am inteles.
Pentru contari este alta discutie, se conteaza :
-teoretic separat (se dubleaza inregistrarile)
-practic toate sumele pe tva la incasare (adica mai simplu dpdv al inregistrarilor), pentru ca oricum incasarea numerar genereaza exigibil in aceeasi zi.



#259967 TVA la incasare

Postat de mgabi on 23 January 2014 - 10:05 AM in Impozitare - TVA

Vezi postareasimona_iassy, la 22 January 2014 - 03:14 PM, a spus:

Intrebare:
Exista prevederi speciale in cazul in care o firma platitoare de TVA inregistrata cu tva la incasare vinde la o firma ce nu e platitoare de tva? Intreb pt ca mi s-a spus ca in acest caz ar trebui colectat tva-ul fara a tine cont daca e sau nu incasata factura. Nu gasesc in codul fiscal dar e posibil sa-mi scape mie asa ca va intreb si pe voi.

Sigur ca nu-i asa ... cine si unde anume "ti s-a spus"? Sper ca nu cineva de la fisc!
Cred ca cine ti-a spus aberatia asta a confundat cu taxarea inversa. Asta ar fi singura circumstanta atenuanta.



#270789 TVA la incasare

Postat de mgabi on 20 October 2015 - 12:24 PM in Impozitare - TVA

Ca o regula de baza, nu poti deduce un tva care nu exista pe factura.
(Asta nu inseamna ca daca este trecut tva-ul, atunci il si deduci :laugh: )

Nu prea inteleg specificatia din factura (tva scutit cu drept de deducere mai inteleg, exista in CF dar altfel...!) ... dar se refera la agentie dreptul de deducere, nu la client !!!

Nu cumva are regim special? In acest caz, nu are voie sa treaca tva-ul pe factura si bineinteles ca nici clientul nu deduce.



#260333 TVA la incasare

Postat de mgabi on 06 February 2014 - 04:37 PM in Impozitare - TVA

Personal, consider ca se aplica tva "normal" de la 01.01.2014.

Norme specifice referitor la data publicarii in registru exista pentru:
- inscriere/stergere din oficiu
- indreptare de erori
- publicare intarziata a INTRARII in sistem.

Pentru iesirea din sistem nu exista nici macar un cuvant ref. la publicarea(data) in registru.

Cand au conceput normele nu s-au gandit ca o sa mai si iasa unii din sistem :biggrin:



#272701 TVA la incasare

Postat de mgabi on 17 February 2016 - 11:01 PM in Impozitare - TVA

Sincer n-am inteles mare lucru din amestecatura descrisa de tine.

Daca ai diferente intre 4428 din jurnal si cel din balanta , inseamna ca ceva s-a intamplat sau au fost inregistrari gresite candva sau au aparut modificari din diverse motive...etc
TVA-ul neexigibil din jurnal (aferent facturilor neincasate/platite) trebuie sa fie egal cu cel din soldul 4428 din balanta.




Cometa SQL