Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
constructinternational's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


constructinternational's Content

There have been 14 items by constructinternational (Search limited from 13-January 08)


Sort by                Order  

#243943 DECIZIE CONCEDIERE INDIVIDUALA ART. 65

Postat de constructinternational on 22 August 2011 - 04:46 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna ziua,

pleaca din societate 2 salariati cu art 65 Cod Muncii, restrangere activitate. Potrivit Codului Muncii am voie sa angajez pe acelasi post dupa 45 zile? Dar eu am cazul de concediere individuala si nu colectiva?!

Astept pareri si opinii.



#228220 operatiune cu sau fara TVA?

Postat de constructinternational on 11 July 2010 - 10:45 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 9 2010, 05:26 PM, a spus:

cu tva si fara 390-daca mai aveai nevoie de alta parere

revin la raspunsul meu de mai sus si fac o rectificare. se declara in 390 dar valoarea fara TVA. De facturat facturezi cu TVA pentru ca marfa nu paraseste Romania.



#226746 operatiuni triunghiulare

Postat de constructinternational on 09 June 2010 - 03:23 PM in Arhiva

Dupa cum spui tu esti firma y din Romania.
sunt 2 operatii distincte:
1. y cumpara de la x din germania. deci y este proprietarul marfii si tot y achita transportul.
2. y vinde lui z in Bulgaria si doreste sa-i refactureze acestuia transportul.
Raspunsuri la intrebarile tale:
1. poti factura fara tva catre z din Bulgaria atata timp cat marfa ajunge la el (adica ai CMR sau altceva, cu stampila bulgarului), are cod valid de TVA, ai contract sau comanda cu el. pentru transport trebuie sa ai specificat cine suporta transportul.
2. nu se poate incadra la op triunghiulare deoarece tu, y, devii proprietarul marfii



#226745 operatiune cu sau fara TVA?

Postat de constructinternational on 09 June 2010 - 03:09 PM in Arhiva

parerea mea este ca facturezi cu TVA si declari in 390 suma cu tot cu TVA



#226605 trecere la plata tva firma en gros

Postat de constructinternational on 05 June 2010 - 07:22 AM in Arhiva

am o firma care trece la plata TVA. evidenta se tine la pret de achizitie. total inventar este 119 lei. care sunt inregistrarile pentru trecere la TVA?



#223754 plata zile libere legale

Postat de constructinternational on 01 April 2010 - 11:03 PM in Arhiva

sunt cadou de la stat. esti platit si stai acasa ca si o zi normala in care te-ai duce la lucru.



#194357 inregistrare cheltuieli din 2007 in 2008

Postat de constructinternational on 16 February 2009 - 11:00 PM in Arhiva

lexiroxi cred ca are dreptate. sunt cheltuieli aferente anului 2007 si mergi pe regularizare ct 1174. nu poti influenta rezultatul anului 2008 cu chelt af 2007. bafta!



#191593 depunerea declaratiilor in timpul lichidarii

Postat de constructinternational on 19 January 2009 - 02:09 PM in Arhiva

din cate stiu eu se depune pana in momentul in care ORC care iti face lichidarea transmite DGFP lichidarea societatii. ai avut in anul 2008 activitate si e normal sa faci bilantul.



#171768 TVA autoturism second-hand germania

Postat de constructinternational on 08 May 2008 - 03:53 PM in Arhiva

tema de gandit: daca pe factura fz din comunitate scrie ca el aplica regimul TI (si are cod valid de TVA) , cumparatorul nu aplica TI. DE CITIT F ATENT ART. 152/2 ALINEATUL 10 SI 11.



#159419 EROARE PERIOADA IN DECONT TVA

Postat de constructinternational on 22 January 2008 - 08:32 PM in Arhiva

Vezi postarealilianaphl, la Jan 20 2008, 02:02 PM, a spus:

Am o firma noua fara niciun venit, si cand am depus decontul TVA la trim.3 nu am observat ca e bifata perioada lunar.
In concluzie am vazut abia acum la trim 4 eroarea. cum o pot corecta?
parerea mea este ca nu trebuia ca cei de la finante (programul lor) sa permita inregistrarea declaratiei de TVA lunar atata timp cat tu ai depus decl 010 cu optiunea de Tva trim?



#159417 stornare avans -calcul

Postat de constructinternational on 22 January 2008 - 08:27 PM in Arhiva

Vezi postareafloriflorina, la Jan 20 2008, 09:48 PM, a spus:

Vezi postareaplacari faine, la Jan 14 2008, 03:51 PM, a spus:

salutare!
am nevoie de ajutor:
in cardul unui contract cu valoarea in euro am incasat un avans la cursul din ziua respectiva. a venit ziua in care am emis situatia de lucrari cu proforma (in euro) aferenta. Pe acea proforma in euro a stornat si avansul incasat. la plata, clientul a scazut din valoarea situatiei de lucrari in euro val. avansului in euro si a platit diferenta la cursul din ziua respectiva.
eu cred ca trebuia scazuta valoarea vansului la curs istoric din val situatiei la cursul actual. ce parere aveti?


Nu inteleg exact despre ce e vorba? As putea sa vin cu sugestii, doar daca esti mai explicit, eventual da-mi exemplul cu sume.
suma nu este stabilita ferma prin contract? contractul trebuie sa cuprinda toate detaliine necesare facturii de avans si finale. cursul pe care eu il fol este cel din data incheierii contractului, indiferent data la care emit factura de avans sau incasez avansul.



#159412 rambursare tva

Postat de constructinternational on 22 January 2008 - 08:05 PM in Arhiva

Vezi postareamikymiu, la Jan 22 2008, 05:45 PM, a spus:

:thumbup: Va rog sa ma ajutati.Am solicitat rambursare de tva, s-a facut control si s-a depasit termenul de solutionare a cererii.Cu procedez sa cer calcul accesorii?
Pentru compensarea datariilor la buget cu TVA de rambursat se depune cerere?
:lostit (13):
cred ca trebuiau finantele sa ti dea o adresa prin care sa te instiinteze de ce s a depasit termenul. ca sa faci tu comp tva de ramb cu alte datorii nu se poate. se face doar in urma cererii de rambursare, prin actul de control de la finante, dupa ce ti verifica suma ce reprezinta TVA de ramb.



#159410 taxare inversa - aplicabilitate

Postat de constructinternational on 22 January 2008 - 08:01 PM in Arhiva

Vezi postareaLIVIPET, la Jan 22 2008, 04:24 PM, a spus:

In cazul in care am avut codul caen 2873 "fabricarea articolelor di fire metalice", este gresit daca am facturat unui client o factura cu taxare inversa?
spune mai mult despre activitatea firmei.



#159297 regim special tva pt bunuri second hand

Postat de constructinternational on 22 January 2008 - 10:26 AM in Arhiva

salut,
am un caz foarte interesant de lamurit. o soc are ca domeniu de activ comert cu piese de vagoane second hand. adica piesele de vagoane sunt initial recuperate de pe alte vagoane si sunt vandute altor firme. acelasi lucri se intampla si cu vagoanele second hand. pe factura de vanzare se face mentiunea "piesele provin din recuperari si sunt reutilizabile dupa reparatie". intrebarea este daca soc se incadreaza la regimul special tva pt bunuri second hand?




Cometa SQL