Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AndR-Inna's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AndR-Inna's Content

There have been 6 items by AndR-Inna (Search limited from 13-January 08)


Sort by                Order  

#245944 monografie operatiuni diverse

Postat de AndR-Inna on 13 November 2011 - 08:12 PM in MONOGRAFII CONTABILE

multumesc frumos! :biggrin:



#245790 monografie operatiuni diverse

Postat de AndR-Inna on 08 November 2011 - 07:45 PM in MONOGRAFII CONTABILE

va rog frumos :D



#245788 monografie operatiuni diverse

Postat de AndR-Inna on 08 November 2011 - 07:27 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Societatea Comerciala "x" S.A efectueaza in luna Decembrie 2011 urmatoarele operatii:
1. efectueaza abonamente la mai multe publicatii economice in valoare totala de 2400 lei. Plata se face prin virament bancar.
2. In baza unui contract se emite factura aferenta anului "n+1" (2012) in suma de 6000 lei + TVA 24%.
3. In cursul anului, la data de 15.10.2011 s-a incasat la banca o creanta externa de 2000 Euro la cursul de 4,10 lei, iar banii raman in cont.
La sfarsitul anului, cursul de schimb al monedei euro este de 4,50 lei.
4. In cursul anului, la data de 30.09.2011 s-a inregistrat o creanta fata de un client extern de 4000$ la cursul de 3,4 lei.
Creanta nu este incasata in cursul anului, iar la sfarsitul anului , cursul de schimb al dolarului este de 3,75lei.
5. In cursul anului, la 12.10.2011 s-a inregistrat o datorie fata de un furnizor extern de 5000 euro la cursul de 4,20 lei. Datoria nu este platita in cursul anului, iar la sfarsitul anului, cursul euro este de 4,50 lei.

Intocmiti formulele contabile aferente operatiilor enuntate.

Ma poate ajuta cineva? Multumeeesc!!!:*



#214932 456 (Decontari cu asociatii privind capitalul)

Postat de AndR-Inna on 06 December 2009 - 05:16 PM in Arhiva

multumesc mult ca m-ati lamurit!!pe viitor, sper sa-mi iasa mai bn:)) :X:*>:D< :pullhair: ...dar pt mine si cei din clasa mea..e mai greut...pt ca in clasa a9-a..ce-am facut e egal cu 0...din pacate....Multumesc din nou! :frusty:



#214852 456 (Decontari cu asociatii privind capitalul)

Postat de AndR-Inna on 03 December 2009 - 06:55 PM in Arhiva

...probabil k am gresit eu....nu stiu ce sa zic, dar in planul general de conturi din manual...456 este cont bifunctional:|...

Problema suna asa: Dupa 3 ani de la infiintare, o S.C cu un capital de 500 000 000 lei format din 10 000 de actiuni cu o valoare nominala de 50 000 lei/ actiune , AGA decide majorarea capitalului cu 100 000 000 lei. Valoarea actuala a unei actiuni este de 62 000 lei ( ce reprezinta 2000 actiuni).

dupa parerea mea... :pullhair:

Folosim urmatoarele conturi: 456 (-A) ; 1011 (+P) si 104 (+P)


si pt a face majorarea in 1011... luam bani din 456..nu?...adik 456 are de dat o anumita suma..si asta inseamna ca se crediteaza ( el fiind cont de A)...sau am inteles eu gresit?:((



#214849 456 (Decontari cu asociatii privind capitalul)

Postat de AndR-Inna on 03 December 2009 - 05:46 PM in Arhiva

Am si eu o rugaminte...cine ma ajuta cu o "problema" de cls a 10a?... :smile:


Este vorba de contul 456 (decontari privind capitalul..)...el este un cont bifunctional....iar intr-o problema, cand are "de dat" o anumita suma...el este de Activ....dar nu ar trebui ca acea suma pe care "o da" sa se inscrie in Credit?.....ca doar are loc o micsorare a acestui cont..:-S. Ceea ce nu inteleg este ca am gasit o problema rezolvata...unde era trecuta suma in Debit..:-S... :pullhair: ...off..grea e contabilitatea asta..nici nu stiu ce sa mai inteleg :frusty: ...deci..ma lamureste si pe mine cineva?:D:*:* multumesc :smile:




Cometa SQL