Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
456 (Decontari cu asociatii privind capitalul) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


456 (Decontari cu asociatii privind capitalul)


5 replies to this topic

#1 AndR-Inna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 December 2009 - 05:46 PM

Am si eu o rugaminte...cine ma ajuta cu o "problema" de cls a 10a?... :smile:


Este vorba de contul 456 (decontari privind capitalul..)...el este un cont bifunctional....iar intr-o problema, cand are "de dat" o anumita suma...el este de Activ....dar nu ar trebui ca acea suma pe care "o da" sa se inscrie in Credit?.....ca doar are loc o micsorare a acestui cont..:-S. Ceea ce nu inteleg este ca am gasit o problema rezolvata...unde era trecuta suma in Debit..:-S... :pullhair: ...off..grea e contabilitatea asta..nici nu stiu ce sa mai inteleg :frusty: ...deci..ma lamureste si pe mine cineva?:D:*:* multumesc :smile:



#2 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 03 December 2009 - 06:24 PM

draga AndR-Inna,
contul 456 nu este bifunctional, este un cont de activ, poate avea numai sold debitor sau 0. iar atunci cand un cont de activ se debiteaza --> soldul lui creste; cand il creditezi --> soldul scade.
ce intelegi tu prin

Vezi postareaAndR-Inna, la Dec 3 2009, 05:46 PM, a spus:

...cand are "de dat" o anumita suma...el este de Activ....dar nu ar trebui ca acea suma pe care "o da" sa se inscrie in Credit?.....ca doar are loc o micsorare a acestui cont..
n-am inteles, ...cine, ce are "de dat",... cui?
da-ne mai multe detalii sau expune concret problema pe care o ai, ca sa te putem ajuta.
succes! :pullhair:




#3 AndR-Inna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 December 2009 - 06:55 PM

...probabil k am gresit eu....nu stiu ce sa zic, dar in planul general de conturi din manual...456 este cont bifunctional:|...

Problema suna asa: Dupa 3 ani de la infiintare, o S.C cu un capital de 500 000 000 lei format din 10 000 de actiuni cu o valoare nominala de 50 000 lei/ actiune , AGA decide majorarea capitalului cu 100 000 000 lei. Valoarea actuala a unei actiuni este de 62 000 lei ( ce reprezinta 2000 actiuni).

dupa parerea mea... :pullhair:

Folosim urmatoarele conturi: 456 (-A) ; 1011 (+P) si 104 (+P)


si pt a face majorarea in 1011... luam bani din 456..nu?...adik 456 are de dat o anumita suma..si asta inseamna ca se crediteaza ( el fiind cont de A)...sau am inteles eu gresit?:((



#4 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 04 December 2009 - 10:55 AM

AndR-Inna,
ai grija ca faci o greseala grava, incalcand una din regulile fun-da-men-ta-le ale contabilitatii.

Vezi postareaAndR-Inna, la Dec 3 2009, 06:55 PM, a spus:

Folosim urmatoarele conturi: 456 (-A) ; 1011 (+P) si 104 (+P)
ceea ce ai scris tu reflecta o diminuare de activ si concomitent crestere de pasiv, ceea ce conduce la denaturarea egalitatii dintre activ si pasiv. in cadrul patrimoniului, activul si pasiv trebuie sa fie egale, intotdeauna!
in cazul tau inregistrarile sunt urmatoarele:

1. - emisiunea de actiuni (2.000 actiuni x 50.000 val.nominala/actiune = 100.000.000):

456 = 1011 100.000.000

2. - valoarea primelor de emisiune (val.de emisiune 62.000 lei/actiune - val.nominala
50.000lei/actiune) x 2.000 actiuni emise = 24.000.000)

456 = 1041 24.000.000

sper ca ai inteles acum :pullhair:



#5 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2009 - 12:46 PM

[quote name='AndR-Inna' date='Dec 3 2009, 07:46 PM' post='214849']
Am si eu o rugaminte...cine ma ajuta cu o "problema" de cls a 10a?... :pullhair:

AndR- Inna, daca esti eleva, incearca sa citesti in manual exact ce vrea sa spuna acest cont, cum ia fiinta el si cu cine este compatibil. De regula acest cont functioneaza la infiintarea unei societati si ori de cate ori intervin modificari in capitalul social . Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta decontarilor cu actionarii si asociatii privind capitalul.

Contul 456 "Decontari cu actionarii/asociatii privind capitalul" este un cont de activ.

In debitul contului 456 "Decontari cu actionarii/asociatii privind capitalul" se inregistreaza:
- capitalul subscris de actionari sau asociati, in natura si/sau numerar, capitalul social majorat prin subscrierea sau emisiunea de noi actiuni (101);
- valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii, aportului la capital si/sau din conversia obligatiunilor in actiuni (104);
- sumele achitate asociatilor sau bunurile retrase cu ocazia reducerii capitalului, in conditiile legii (512, 531, 205, 208, 211, 212, 213, 214, 231, 381);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente aportului in valuta la sfarsitul exercitiului (765).

In creditul contului 456 "Decontari cu actionarii/asociatii privind capitalul" se inregistreaza:
- aportul in natura la capitalul social (205 la 267, 301 la 381);
- sumele depuse ca aport in numerar, titluri de plasament si/sau imobilizari necorporale la constituirea capitalului social (512, 531, 503 la 508);
- imprumuturi din emisiunea de obligatiuni convertite in actiuni (161);
- capitalul social retras de actionari sau asociati (101);
- diferentele nefavorabile de curs valutar rezultate cu ocazia varsarii capitalului subscris sau la incheierea exercitiului (665).


De regula soldul contul trebuie sa fie zero. Tot capitalul subscris trebuie varsat
456-1011 (capital subscris si nevarsat)
1011 -1012 ( capital subscris varsat)

In situatia cand avem sold, reprezinta aportul la capital subscris si nevarsat.

Cei 2000 reprezinta numarul de actiuni cu care se majoreaza capitalul social ( adica 100 000 000lei : 50000 lei/ actiune) numarul de actiuni care se emit si acum diferenta dintre valoare nominala a actiunilor (50000) si valoare actiuni vandute (62 000 lei) este de 12000 lei

12 000 val nominala / actiune x 2000 actiuni = 24000000 lei ( valoarea primelor de emisiune )

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 01:14 AM




#6 AndR-Inna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 December 2009 - 05:16 PM

multumesc mult ca m-ati lamurit!!pe viitor, sper sa-mi iasa mai bn:)) :X:*>:D< :pullhair: ...dar pt mine si cei din clasa mea..e mai greut...pt ca in clasa a9-a..ce-am facut e egal cu 0...din pacate....Multumesc din nou! :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL