Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cruceruniki's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cruceruniki's Content

There have been 120 items by cruceruniki (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#803 premiu acordat clientilor

Postat de cruceruniki on 09 August 2004 - 11:09 AM in Arhiva

Bun gasit tuturor. Cum se inregistreaza in contabilitate un premiu oferit clientilor in urma participarii la o tombola?
Si ce impozit se retine, la ce se aplica?
Valoarea fara tva este peste 7.600.000 lei.
Multumesc.



#25234 Participi la intalnirea din 9 iulie ?

Postat de cruceruniki on 24 June 2005 - 07:23 PM in Arhiva

As dori sa vin si eu. Desi nu am postat mesaje, v-am urmarit adesea si va felicit pentru initiativa aceasta. Nu am retinut daca exista vreo regula privind persoanele acceptate la aceasta intalnire, am sa va mai urmaresc pana pe 9 iulie.
Toate cele bune!



#26248 Participi la intalnirea din 9 iulie ?

Postat de cruceruniki on 30 June 2005 - 07:44 PM in Arhiva

Eu sunt de acord cu suma si sunt pentru indiferent daca vom sta la terasa sau la pizzerie.



#27706 Concluziile intalnirii din 9 iulie.

Postat de cruceruniki on 10 July 2005 - 07:54 PM in Arhiva

Si eu m-am simtit foarte bine sambata si astept noi intalniri. Felicitari inca odata pentru organizare!



#33647 Asociatii de proprietari

Postat de cruceruniki on 21 August 2005 - 02:48 PM in Arhiva

Bun gasit tuturor.
Stie cineva cum si de unde se obtine atestatul pentru a putea tine evidenta contabila la asociatii de proprietari?
Multumesc anticipat celor care isi fac timp sa dea un raspuns.



#34778 Asociatii de proprietari

Postat de cruceruniki on 27 August 2005 - 07:32 PM in Arhiva

Multumesc pentru raspunsuri, insa m-ati bagat in ceata. Deci atestat trebuie sa aiba doar administratorul iar contabilul poate tine evidenta fara nici un atestat special? Pentru ca eu de la un administrator am aflat ca nu poate tine oricine evidenta contabila decat daca are acel atestat si m-am gandit ca aici aflu informatia.
:?



#34920 Asociatii de proprietari

Postat de cruceruniki on 28 August 2005 - 09:57 PM in Arhiva

Multumesc inca o data pentru lamuriri.
Toate cele bune!



#41958 decont benzina taximetre

Postat de cruceruniki on 29 September 2005 - 05:49 PM in Arhiva

As avea si eu nevoie de program. Se poate sa il trimiti la cruceruniki@yahoo.com?
Mulumesc micutza!



#49729 la cate firme?

Postat de cruceruniki on 08 November 2005 - 06:56 AM in Arhiva

Salutari tuturor.
Am votat si eu.



#49730 la cate firme?

Postat de cruceruniki on 08 November 2005 - 06:57 AM in Arhiva

Ce reprezinta procentul de contabilitate?



#49731 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de cruceruniki on 08 November 2005 - 07:01 AM in Arhiva

Bun gasit tututor.
Am votat si eu, 29 F.



#109108 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 07:14 PM in Arhiva

Vezi postarearobertantal, la Nov 23 2006, 12:51 PM, a spus:

si ora? e tot 8, 9 ?


Examenul incepe la 10 si dureaza 3 ore.



#109117 De unde sunteti?

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 08:04 PM in Arhiva

Din Bucuresti.



#109119 Cum ati aflat de existenta "Conta.ro"?

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 08:09 PM in Arhiva

V-am gasit pe net.
Si membrii fondatori sunt niste oameni extraordinari.
Am avut ocazia sa ii cunosc personal la acea prima intrunire pe cativa dintre ei.
Mult succes in continuare si felicitari pentru tot ceea ce faceti!



#109121 HOW MUCH?

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 08:14 PM in Arhiva

am votat si eu.



#109123 Sunt curios! Barbat sau femeie?

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 08:18 PM in Arhiva

Inca un vot pentru doamne.
Grea meserie :thumbup:



#109127 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 08:28 PM in Arhiva

Care din urmatoarele cheltuieli sunt efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile?
a) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii;
b) cheltuielile inregistraþe in contabilitaþe, care nu au 1a baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz;
c) cheltuielile cu achizitionarea ambalajelor, pe durata de viata stabilita de catre contribuabil.



Redeventa este orice suma ce trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea ori dreptul de folosinta al oricaruia dintre urmatoarele:
a) remuneratia in bani sau in natura platita pentru achizitiile de software destinate exclusiv operarii respectivului software, fara alte modificari decat cele determinate de instalarea, implementarea, stocarea sau utilizarea acestuia;
b) remuneratia in bani sau in natura platita pentru achizitia in intregime a drepturilor de autor asupra unui program pentru calculator;
c) drept de autor asupra unei lucrari literare, artistice sau stiintifice, inclusiv asupra filmelor, benzilor pentru emisiunile de radio sau de televiziune, precum si efectuarea de inregistrari audio, video.



Scutirea de impozit pe dividende, pentru anul 2007, se aplica daca:
a) dividendele sunt platite de catre o persoana juridica romana catre o alta persoana juridica romana daca aceasta detine minimum 15% pe o perioada de 2 ani impliniti pana la data platii acestora;
b) dividendele sunt platite de catre o persoana juridica romana catre o alta persoana juridica romana daca aceasta detine minimum 20% pe o perioada de 5 ani impliniti pana la data platii acestora.


Se zvoneste ca subiectele vor fi foarte grele.
Ma intrebam oare de ce ne-ar trebui 3 ore pentru 40 intrebari daca ar fi simple... dar poate sunt gen studii de caz.
O colega spunea ca trebuie sa stim cum se calculeaza un impozit pe cladire sau pe teren in 2007.
Pai noi trebuie sa stim toti coeficientii pentru fiecare rang si zona?
urata treaba cu examenul asta



#109146 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 09:02 PM in Arhiva

Posibil. Mai exact in genul astora, daca este sa ne luam dupa ultimul comunicat al MF.

Care din urmatoarele cheltuieli sunt efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile?
a) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii;
b) cheltuielile inregistraþe in contabilitaþe, care nu au 1a baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz;
c) cheltuielile cu achizitionarea ambalajelor, pe durata de viata stabilita de catre contribuabil.
d)cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, inclusiv cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii;
e) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de achizitie pentru aceste bunuri sau servicii;
f) cheltuielile inregistrate in contabilitate, care au la baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz;



Eh, ce ziceti acum? E mai bine?

Eu totusi consider ca pentru 40 intrebari gen definitii este mult 3 ore. Si de aceea ma gandesc ca vor fi gen studii de caz. Voi ce parere aveti?
La experti aveam 3 ore dar mult mai multe intrebari si deci timpul se justifica oarecum.



#109153 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 09:15 PM in Arhiva

Nu au spus de calculator dar pentru orice eventualitate ar trebui sa il avem la noi.
In caz ca vom avea de calculat un impozit pe cladire sau pe teren cum spuneam mai sus ca am auzit.
Spor la invatat!
Asta in caz ca mai asimilati ceva.
Stresant examenul asta, in special pentru ca suntem cobaii. Deh, daca am vrut sa fim "testati".



#109156 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 09:18 PM in Arhiva

Vezi postareaina_cont, la Nov 23 2006, 07:03 PM, a spus:

Asta cu 1000 sau 100...sau 200....de persoane care promoveaza este o prostie....si daca iau 4000 de persoane punctajul ce fac domniile lor?maresc minimul de grile la 38?!hai sa fim seriosi.....


Nu au cum sa mai dea inapoi - deja au spus minim 32 intrebari din 40. Intrebarea este: care va fi gradul de dificultate al intrebarilor astfel incat din 9000 sa promoveze doar 1000 ?( asa cum am auzit si eu ).



#109158 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 09:28 PM in Arhiva

Vezi postareaina_cont, la Nov 23 2006, 07:20 PM, a spus:

e foarte adevarat...dar nici nu au cum sa stie gradul de pregatire al celor 8000 ramasi.....nu ca am fi foarte bine pregatiti,dar zic si eu,ma incurajez singura :thumbup:


Daca tu ai parcurs toata bibliografia, felicitari. Pentru mine codul vamal este o nebuloasa, cu toate regimurile suspensive si vamale economice, tariful vamal si clasificarea tarifara. Asta pentru ca ei au spus ca 90% va fi din cod fiscal, procedura fiscala si vamal.
Ce sa mai zic de TVA - cu toate noutatile aduse (decont special, taxare inversa, autofacturare, etc)



#109163 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 09:46 PM in Arhiva

Vezi postareaina_cont, la Nov 23 2006, 07:33 PM, a spus:

Eu incerc sa va incurajez.......ca asa am si eu o gramada de nebuloase..........deja mi se par predominante :thumbup: ....bag de seama ca deja ai intrat in panica....stai linistit ca nu ai ce pierde,eventual 3 ore si 300 ron,nimic altceva

Nu pot spune ca am intrat in panica, insa nu mi se pare normal ca cei din finante sa limiteze doar ca sa mai aiba si ei ceva bani la buget, deja au pus un standard ridicat 32-din 40.
Si spun asta pentru ca cineva din finante spunea ca li s-a recomandat sa amane pentru februarie pentru ca va fi greu.
E adevarat ca eu consider ca am mai multe informatii in acest domeniu decat multi din finante. Dar nu sunt convinsa ca am mai multe informatii decat acei 1000 heheh.
Si probabil ca acesti 1000 au avut directiile stabilite pe ce sa se axeze in studiul lor.

Ziceai ca nu am ce pierde decat 300 ron si 3 ore, pai nu era asa de rau daca pierdeam doar atat dar este vorba de tracasare, nopti nedormite ca sa citesc, stres intr-un cuvant... si asta dauneaza mai mult decat 300 ron care , asa cum a zis cineva pe aici as fi putut sa ii cheltui in bar :)



#109166 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 09:54 PM in Arhiva

Asa cum a spus Cris Raicu vom afla si noi cat de greu va fi sambata si in functie de asta, mergem duminica sau in februarie. :ok:



#109168 Seminar fiscalitate

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 10:01 PM in Arhiva

Vezi postareaMIHAELA 9, la Nov 21 2006, 04:21 PM, a spus:

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 21 2006, 02:47 PM, a spus:

Wow...600 euro + tva este cursul. Tinand cont ca mi-l platesc singura....cred ca zic "pas".
Poate vor organiza conta.ro + classfin.ro ceva in 2007, cum au facut in ian 2006. Atunci erau accesibile preturile, din pacate nu am reusit sa ajung.
Om trai si om vedea.

Daca mai poti astepta un pic o sa ti le dau eu.


Vrei sa le postezi aici Mihaela? Cu siguranta va fi apreciat gestul tau si nu vei fi agasata de atatea cereri pe mail.
Multumiri anticipate!



#109171 mai vreau niste "zambareti"

Postat de cruceruniki on 23 November 2006 - 10:22 PM in Arhiva

Asa se vor intelege consultantul fiscal cu expertul contabil :lostit (13): si asta pana cand unul dintre ei se va supara si va incepe duelul.
:thumbup:




Cometa SQL