Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 01-January 08)



Sort by                Order  

#270219 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 09 September 2015 - 11:31 AM in Cum poti deveni contabil

linia finante-banci se pliaza cel mai bine pe contabilitatea bancara, nu si pe cea a societatilor comerciale.
depinde ce-ti doresti ca si cariera .... daca te simti atrasa de activitatea bancara, atunci linia enuntata ca prima optiune este buna.

facultatea cu profil contabil ar trebui sa-ti ofere cunostinte care sa se poata aplica in mai multe domenii de activitate, nu doar cel bancar, largindu-ti optiunile de lucru si, prin urmare, de angajare.

sa fiu in locul tau, nu m-as "pierde" cu studiul in mai multe meserii, ci m-as hotara pe una singura - cea care-mi place cel mai mult - si as incerca sa ma perfectionez in ea cat de mult posibil.

si inca ceva : eu nu reusesc sa inteleg de ce mai toata studentimea romana (sau macar majoritatea ei) inca alearga dupa master(e), cand la angajare se pune accentul in primul rand pe cunostinte, pe experienta practica.
eu cred ca a trecut de mult vremea in care un angajator putea fi impresionat de aparatia unui master intr-un CV si asta pt ca de multe ori au constatat ca aceste studii postuniversitare nu i-au adus candidatului cunostintele necesare pt jobul resp.
de asemenea, mai cred ca un master merita facut numai si numai daca aduce beneficii consistente, iar mie nu mi se pare un beneficiu consistent sa aloci circa 2 ani pt un master in domeniul economic doar pt a echivala examenul de admitere stagiu la CECCAR (pt. expert contabil) sau CAFR (pt auditor financiar) cand pregatirea pt aceste examene dureza mult mai putin si nu e atat de costisitoare ca un master.

parerea mea ... :smile: este ca ar trebui sa te gandesti f bine ce meserie vrei sa urmezi, ca baza a obtinerii veniturilor tale de subzintenta, apoi sa-ti trasezi f clar drumul pregatirii profesionale in fct. de nivelul la care vrei sa ajungi - asta ca sa nu te pierzi pe drum in tot felul de studii care nu te ajuta atat de mult pe cat ai nevoie in cariera.
ideal ar fi sa gasesti chiar scurtatura care te aduce cel mai repede la tinta ...



#275261 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 10 August 2016 - 02:06 PM in Cum poti deveni contabil

pt. a tine contabilitatea nu este obligatoriu sa fii membru CECCAR, este necesar si suficient sa ai studii economice superioare + contract de munca in fct. de contabil.
pt a semna si bilantul trebuie sa fii angajata pe post de director economic sau contabil-sef.

vezi Legea contabilitatii 82/1991 actualizata 2016, art. 10, alin. 1-4.



#246538 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 12 December 2011 - 10:20 PM in Cum poti deveni contabil

mai, oameni buni !

aveti in forum o sectiune speciala destinata examenelor, inclusiv cele sustinute la CECCAR, de ce nu scrieti/cititi acolo ??? :huh: ce rost are sa ne "imprastiem" cu acest subiect in alte locuri cand avem unul anume creat pt asta ??

hmmm ...



#238199 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 21 February 2011 - 03:16 PM in Cum poti deveni contabil

mady,

fol. fct de cautare fiindca
- toate intrebarile tale au deja raspunsurile pe forum (drept de semnatura, examene..)
- este obligatorie inainte de a posta

citeste regulamentul, te rog !



#243745 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 13 August 2011 - 10:15 PM in Cum poti deveni contabil

cu drag si toata bunavointa :smile:



#250000 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 21 August 2012 - 05:54 PM in Cum poti deveni contabil

:smile: incepi cu un CV pe care il plasezi fie pe site-uri cu job-uri pt contabili ( nivel - incepatori ), fie chiar aici - la "anunturi" !



#270145 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 02 September 2015 - 03:03 PM in Cum poti deveni contabil

DA, poti tine contabilitatea pana la nivel de bilant.
ai drept de semnatura pana la balanta inclusiv, daca esti angajata pe functia de contabil.
angajarea pe post iti da vechime 'oficiala' in meserie si asta te poate ajuta in cariera cata vreme iti doresti sa profesezi in acest domeniu o per. mai lunga.

succes ! :smile:



#253197 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 13 March 2013 - 10:10 PM in Cum poti deveni contabil

:laugh: , @kmkz m-ai facut sa rad cu pofta, ce inspirat ai fost !

acum serios vorbind, e de jale sa termini o facultate scriind ca un agramat !!
e uimitor ca se poate intampla asa ceva si, de asemenea, e trist ... :sad:



#266691 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 09 February 2015 - 10:27 AM in Cum poti deveni contabil

pana la facultate (care, oricum, iti ofera un morman de teorie si f putina practica) poti face niste cursuri de perfectionare - avand in vedere ca ai absolvit un liceu economic si spui ca te pricepi la conta primara - asta ca un update...

in rest, lucru efectiv in meserie e cel care iti va aduce cele mai multe cunostinte / experienta, deci angajeaza-te pe post de contabil sau asistent contabil, chiar si part-time daca nu gasesti altfel.

succes ! :smile:



#251725 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 14 January 2013 - 12:33 PM in Arhiva

Vezi postareavics, la 14 January 2013 - 12:02 PM, a spus:

Nope, in fapt e o imixiune a statului in zona privata, nu ajuta realmente cu nimica, ba dimpotriva incurca in special prin modul de realizare (da' ma rog, asta-i boala romaneasca, cam suntem vaccinati :D)
toate taxele si impozitele platite de catre firme sunt "o imixiune a statului in zona privata", nu doar tva-ul ! peste tot in lume e asa (statul taxeaza mediul privat) ... :huh: e normal sa fie astfel si nu asta e pbl. ci modul si nivelul de impozitare.

Vezi postareavics, la 14 January 2013 - 12:02 PM, a spus:

Cel mult putea fi data o regula (lege, ordonanta, ordin etc) care sa permita unei firme sa solicite amnarea platii, pentru motive clar precizate si daca o doreste desigur. Insa numai in contul facturilor emise si neincasate catre stat, in nici un caz catre o alta firma.
tva la incasare chiar asta face : amana plata tva ! si cum ponderea firmelor private care au relatii contractuale cu statul este mica in total firme cu capital privat, eu cred ca masura propusa de tine n-ar avea nici un impact semnificativ in bugetul tarii si-n mediul de afaceri romanesc, deci n-ar merita implementata, mai ales ca acolo are loc un transfer intre "buzunarele" statului si nu din "buzunarul" privat in cel al statului, ori masura de care vb. aici vizeaza cu precadere banii sositi strict din afara sistemului bugetar.

:blink:



#251211 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 29 November 2012 - 05:46 PM in Arhiva

Vezi postareadannad001, la 29 November 2012 - 03:27 PM, a spus:

Otilia, indiferent ce zici, sa stii ca ai dreptate :smile:
OUCH !!! :tongue:



#251244 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 04 December 2012 - 10:41 AM in Arhiva

Lexiroxi :smile: , eu cred ca, daca suntem onesti macar cu noi insine, vom admite ca atunci cand am votat pentru introducerea acestei masuri trebuia sa ne fi dat seama de toate implicatiile practice ale implementarii ei.
odata cu evolutia recenta a lucrurilor, a devenit din ce in ce mai clar ca putini dintre noi s-au preocupat de aceasta latura a masurii, ca au avut macar o idee in acest sens ... acum sincer si fara ocolisuri ... :sad:

oricat de dura apreciezi ca este parerea pe care am exprimat-o, ea ramane perfect adevarata - din pacate - fiindca daca suntem oameni seriosi / responsabili va trebui sa recunoastem cu demnitate ca a vota acum impotriva masurii in sine, dupa ce in urma cu 2 ani "rupeam" forumul ca o vrem, e chiar de cacao ... :unsure: :blush:

oameni buni, v-o repet : nu critic faptul ca lumea e nemultumita de ce-a iesit per total cu aceasta masura, desi atata panica chiar NU mi se pare justificata, ci spun clar ca votand la petitiile acelea ne indreptam "negarea" spre o tinta gresita (adica masura in sine) in loc sa cerem modificarea modului ei de aplicare.
facand astfel (ba vrem masura, ba n-o mai vrem deloc dupa ce-o avem), nu vom reusi decat sa ne facem de rusine ca profesionisti si nu vom mai putea, vreodata, avea pretentia sa fim luati in serios de catre guvernanti cand vom mai cere/ opta/ propune vreo alta masura.

in concluzie, ce v-am spus pana acum si v-o spun in continuare sperand ca macar de data asta sa fiu inteleasa corect si fara sensibilitati cand chiar nu-i cazul, este asta :
zau, dragilor :smile:, haideti sa fim oameni seriosi, sa abordam pbl. cu maturitate / profesionalism cerand repararea masurii acolo unde ea este defecta si nu eliminarea ei cu totul !

... dar asta e doar parerea mea si desigur ca fiecare va face cum crede ca-i mai bine ! :smile:



#251208 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 29 November 2012 - 02:56 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 29 November 2012 - 02:13 PM, a spus:

ca de obicei, ideea a fost extraordinara, dar punerea ei in practica (pe care nu au stiut-o cei care au votat-o) lasa mult de dorit.
exact !! pbl. reala e punerea ei in practica, nu masura in sine !! deci, de ce sa votam impotriva masurii care, de altfel, e f buna ?

altfel spus, cand vrei pantofi cu toc, dar constati ca perechea resp. te strange, NU renunti cu totul la pantofii cu toc, nici nu te sinucizi si nici nu-ti tai picioarele, ci pur si simplu ii duci la cizmar sa ti-i largeasca sau ii schimbi cu altii tot cu toc, dar care nu te mai strang ! :biggrin:

Vezi postareaLexiroxi, la 29 November 2012 - 02:13 PM, a spus:

O-HO-HO ce dura esti :laugh: :rolleyes:
cand spui lucrurilor pe nume, e posibil ca vb sa-ti fie percepute sub o oarecare forma de duritate, imi pare rau daca asa stau lucrurile, insa nu cred ca e cazul sa reformulez doar ca sa "indulcesc" aceasta pastila ce pare-a fi amara ...

Vezi postareaLexiroxi, la 29 November 2012 - 02:13 PM, a spus:

in privinta programelor, contabilii trebuie sa stie sa rezolve toate situatiile din practica si apoi sa aiba cerinte, programele nu „gandesc” si mai ales „nu raspund” pentru aplicarea corecta a sistemului „TVA la incasare”.
ai perfecta dreptate, dar eu ma refeream la faptul ca un program de conta bun = facut de profesionisti, ne poate usura munca f. mult gandindu-ne fie doar la aspectul pur matematic - chiar daca operatiunile de deducere si colectare ca atare sunt verificate, oricum, de catre contabilul utilizator.

nu stiu daca m-am facut inteleasa ... :rolleyes:



#251664 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 09 January 2013 - 06:23 PM in Arhiva

Vezi postareavics, la 09 January 2013 - 03:15 PM, a spus:

de ce sa aibe treaba veniturile statului cu incasarile tale ?

f. simplu !! fiindca din incasari iti poti plati darile la stat - alta sursa principala de venit nu au firmele !
asta-i si motivul pe care il invocau (pe buna dreptate) cei de buna credinta care nu-si puteau plati TVA-ul : nu aveau de unde-l da, efectiv, daca nu-si incasau facturile !

... :huh:



#251201 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 29 November 2012 - 11:59 AM in Arhiva

sincera sa fiu, mi s-ar parea ciudat sa votam acum impotriva unei masuri pe care ne-am dorit-o mult :blink: , dovada stau voturile de acum 2 ani ... doar daca acceptam ca atunci n-am stiut ce vrem ... ceea ce nu prea ne-ar face cinste dpv profesional fiindca ar spune despre noi ca peste 250 de contabili din circa 290 care au votat n-au avut nici un dram de minte cand au optat pt. TVA la incasare :smile: ! altfel spus, peste 80 % dintre contabili n-au fost in stare sa analizeze si sa inteleaga toate implicatiile metodologice si fiscale ale unei asemenea masuri, adica s-au cam dus cu "oistea-n gard " ! :blush2:

dupa parerea mea, oameni buni, decat sa votam impotriva masurii, mai bine am gasi (si propune) cai de aplicare mai comode, astfel incat sa le treaca panica acelora care s-au speriat ca-i mult prea complicata evidenta contabila aferenta acestui sistem !

eu cred ca dracu' nu-i chiar atat de negru cum pare si ca softurile de conta ne vor ajuta mult in aceasta pbl. :smile:



#251768 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 16 January 2013 - 01:17 PM in Arhiva

:laugh: :laugh: , mai ales ei !



#251204 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 29 November 2012 - 02:07 PM in Arhiva

draga Dan, cu acelasi respect, lipsa mea de obiectivitate e doar in acceptiunea ta si chiar inteleg ca te simti "faultat" in interesul tau direct de a fi votate acele petitii de catre cat mai multi, insa eu consider ca am fost chiar f. obiectiva cand am sesizat un fapt real / concret ce vizeaza calitatea imaginii de ansamblu a acestei comunitati CONTABILE online, iar ca moderator (om ce pastoreste comunitatea asta) cred ca era de datoria mea sa atrag atentia asupra acelor aspecte.

cat despre " Lasa oamenii sa decida cum vor." ... sa vreau sa-i impiedic si n-as putea s-o fac pt. ca - psihic/mental - tot fiecare stie cel mai bine ce interese are, indiferent de ceea ce spune unul sau altul (altfel ar insemna ca ei sunt doar o masa de manevra, ori asta nu pot accepta), iar fizic - nimeni nu e in tastatura altuia !

dragule, :smile: chiar daca nu te astepti la comentarii, n-ai ce face ... :tongue: ai deschis un topic public, trebuie sa-ti asumi si "riscul" de a primi comentarii !

numai bine ! :smile2:



#255469 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 04 June 2013 - 11:52 AM in Arhiva

" Măsura aplicării noului sistem de TVA a fost luată la solicitarea mediului de afaceri şi a fost menită să lase lichiditate firmelor mici. Pe de altă parte, statul a urmărit să împiedice rambursările fictive de TVA. "

AGERPRES

in concluzie, "mediul de afaceri" n-a stiut ce vrea ... cand reclama ca nu poate plati tva-ul datorat pt ca nu l-a incasat efectiv de la clienti ! :sad:



#251303 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de Otilia Alupei on 08 December 2012 - 05:33 PM in Arhiva

ca sa NU nimeriti la celalalt site care are caracter comercial (cum mi s-a intamplat ieri) si unde nu gasiti nici un articol despre TVA la incasare :sad: , va dau direct link-ul articolului respectiv din site-ul care il contine (cel la care se refera @negry) : http://economiaonlin...mici/#more-2314

:smile:



#272119 voluntariat pt. ONG

Postat de Otilia Alupei on 25 January 2016 - 02:09 PM in ONG

Anunturile de colaborare/ angajare NU se posteaza pe forum !!
Va rog sa-l puneti sectiunea "Director contabil", aveti buton in bara de sub sigla Conta.ro.

Mesajele de acest gen de pe forum se sterg fara preaviz, dar, fiind vb de voluntariat, vi-l las aici timp de 1 saptamana, apoi sterg topicul, dar va ramane anuntul celalalt pe timp nelimitat (daca il postati, bineinteles).



#240904 voluntariat

Postat de Otilia Alupei on 03 May 2011 - 05:23 PM in LEGISLATIE RESURSE UMANE

:thumbup:

Fisiere atasate




#287852 Vizualizare recipise declaratii

Postat de Otilia Alupei on 23 July 2019 - 12:24 PM in Declaratia unica

Cata vreme ai recipisa, e ok. In locul tau, as merge mai departe cu prudenta si as incerca sa o retrimit, asa cum ai facut deja, pt a mi se afisa acel mesaj - ca decl. valida a mai fost depusa. As da acestui mesaj un Print Screen pe care l-as salva in calculator si cu asta basta.

Daca vrei sa verifici personal la ANAF, e alegerea ta si nu-i ceva deplasat. Zic sa faci cum simti tu ca esti mai linistita ... :smile: Confortul tau emotional este cel mai important si decat sa stai cu o grija undeva in suflet, mai bine te asiguri in plus.



#287858 Vizualizare recipise declaratii

Postat de Otilia Alupei on 23 July 2019 - 01:22 PM in Declaratia unica

Cu drag si alta data ! :smile:



#200479 vizualizare mesaje

Postat de Otilia Alupei on 30 April 2009 - 10:28 AM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

modul de afisare "standard" (adica cel normal/uzual folosit in afisarea mesajelor aici) se schimba automat in "schita" (adica arborescent) atunci cand intram pe forum dintr-un motor de cautare (de ex google), insa acest mod greoi de citire se poate "repara" asa cum f. bine a zis S_mihaela :sad: , cu butonul "optiuni" din dreapta sus si selectat "standard", e f. simplu, dragilor :smile:



#205745 vizualizare mesaje

Postat de Otilia Alupei on 29 June 2009 - 06:46 PM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

Membru junior

vioreld
Grup: Members
Mesaje: 120
102,748
Inregistrat: 13-June 05


Otilia, nu pot sa vizualizez postarile din topicul ,,legislatie - legislatie bonuri fiscale inreg., deductibilitati''. Pe calculatorul de la serviciu puteam sa vizualizez toate postarile, insa de pe calculatorul de acasa nu pot vizualiza decat prima postare. Ma poti ajuta in vreun fel ?
--------------------
vioreld

am facut publica problema ta, din pacate nu ma pricep la softul pe care fct. forumul.
voi atrage atentia unui admin asupra situatiei tale

imi pare rau ca nu pot mai mult :sad:




Cometa SQL