Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

absolventa de facultate
162 replies to this topic

#161 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2015 - 11:31 AM

linia finante-banci se pliaza cel mai bine pe contabilitatea bancara, nu si pe cea a societatilor comerciale.
depinde ce-ti doresti ca si cariera .... daca te simti atrasa de activitatea bancara, atunci linia enuntata ca prima optiune este buna.

facultatea cu profil contabil ar trebui sa-ti ofere cunostinte care sa se poata aplica in mai multe domenii de activitate, nu doar cel bancar, largindu-ti optiunile de lucru si, prin urmare, de angajare.

sa fiu in locul tau, nu m-as "pierde" cu studiul in mai multe meserii, ci m-as hotara pe una singura - cea care-mi place cel mai mult - si as incerca sa ma perfectionez in ea cat de mult posibil.

si inca ceva : eu nu reusesc sa inteleg de ce mai toata studentimea romana (sau macar majoritatea ei) inca alearga dupa master(e), cand la angajare se pune accentul in primul rand pe cunostinte, pe experienta practica.
eu cred ca a trecut de mult vremea in care un angajator putea fi impresionat de aparatia unui master intr-un CV si asta pt ca de multe ori au constatat ca aceste studii postuniversitare nu i-au adus candidatului cunostintele necesare pt jobul resp.
de asemenea, mai cred ca un master merita facut numai si numai daca aduce beneficii consistente, iar mie nu mi se pare un beneficiu consistent sa aloci circa 2 ani pt un master in domeniul economic doar pt a echivala examenul de admitere stagiu la CECCAR (pt. expert contabil) sau CAFR (pt auditor financiar) cand pregatirea pt aceste examene dureza mult mai putin si nu e atat de costisitoare ca un master.

parerea mea ... :smile: este ca ar trebui sa te gandesti f bine ce meserie vrei sa urmezi, ca baza a obtinerii veniturilor tale de subzintenta, apoi sa-ti trasezi f clar drumul pregatirii profesionale in fct. de nivelul la care vrei sa ajungi - asta ca sa nu te pierzi pe drum in tot felul de studii care nu te ajuta atat de mult pe cat ai nevoie in cariera.
ideal ar fi sa gasesti chiar scurtatura care te aduce cel mai repede la tinta ...



#162 MacKatalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 August 2016 - 12:16 PM

Buna ziua,
am absolvit recent facultatea am obtinut licenta in economie si as vrea sa ma ocup de contabilitate numai nu stiu de unde sa incep :( ca sa fiu contabila la firme mai mici e nevoie sa fiu autorizat de ceccar sau nu este necesar? sau ce imi trebuie sa fac contabilitate legal?
va multumesc anticipat




#163 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2016 - 02:06 PM

pt. a tine contabilitatea nu este obligatoriu sa fii membru CECCAR, este necesar si suficient sa ai studii economice superioare + contract de munca in fct. de contabil.
pt a semna si bilantul trebuie sa fii angajata pe post de director economic sau contabil-sef.

vezi Legea contabilitatii 82/1991 actualizata 2016, art. 10, alin. 1-4.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL