Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Andreea`'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Andreea`'s Content

There have been 1000 items by Andreea` (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#2614 soft de gestiune pt un magazin !!!

Postat de Andreea` on 12 October 2004 - 04:37 PM in Arhiva

ma intereseaza doar partea de gestiune a magazinului,,intrare si iesire cu posibilitatea utilizarii cititorului de bara ..ceva ff simplu ca fetele sunt fff aiurite



#2662 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 10:14 AM in Arhiva

cand vinzi produsul..il treci cu valoarea 0 si [color=orange]incarci pretul de vanzare a unui alt produs


nu sa treci pretul unui alt produs din stoc...!!!!!



#2664 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 10:24 AM in Arhiva

produsul respectiv il dai la vanzare cu aceasi valoare de intrare ..adica 0 ..
si incarci valoarea de vanazare a altui produs de pe factura cu valoarea de vanzare a produsului promotional



#2665 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 10:25 AM in Arhiva

dar daca nu-ti permite programul atunci aplica metoda 1 leu a Gabrielei



#2669 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 10:49 AM in Arhiva

eu iti inteleg dilema..insa daca tu cumperi un produs la oferta cu 0 lei-o mostra sa zicem..tu nu poti sa-l comercializezi mai departe..decat sa-l cedezi tot cu 0 lei..
eu am avut problema asta la un magazin..am importat niste accesorii si as fi vrut sa le vindem dar n-am putut din cauza ca erau venite cu valoare 0 pe factura.
asa am aplicat aceasi metoda ca furnizorul tau..am scos produsele la oferta..in notiunea cumparatorului accesoriul era gratuit, dar de fapt pachetul promotional includea in pret si adaosul pt el.
La scaderea din gestiune se scadea accesoriul ca val 0 si produsul cu noua valoarea promotionala.
Precizez ca era un magazin cu amanuntul in Mamaia pe perioada verii si am avut fix 7 controale(nu numai garda financiara ci si protectia muncii,protectia consumatorului,politia economica etc) si n-am avut nici o problema!



#2710 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 02:51 PM in Arhiva

gabitzica..vezi discutiile despre consignatie



#2713 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 03:00 PM in Arhiva

Prodan..e simplu..
daca promotia o face furnizorul, metro le cumpara pe factura la fel ca si tine si pur si simplu vinde pachetul mai departe
iar daca promotia o face metro, ulterior el cumparand produsele la bucata, face o fisa de fabricatie cu 5 poduse plus costul impachetarii lor si scoate un pachet promotional de 4+1 la noul pret de vanzare care oricum ii acopera cheltuiala cu marfa..metro are adaos mediu de 40% si isi negociaza dur preturile de intrare si termenele de plata..



#2715 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 03:13 PM in Arhiva

iar daca e marfa nevandabila fac o soldare si declara produsele la primarie...
de fel tot ce e 4+1 gratis ala gratuit vine din partea furnizorului, iar daca pachetul se face promotional doar pt un magazin atunci sigur valoarea noului pret de vanzare acopera valoarea de intrare a celor 5 produse



#2719 programe pentru cas,somaj si altel

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 03:39 PM in Arhiva

http://download.anofm.ro/



#2721 programe pentru cas,somaj si altel

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 03:44 PM in Arhiva

Iar pt cas www.cnpas.org.



#2733 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 13 October 2004 - 05:30 PM in Arhiva

un astfel de aviz il primesc de la un client care imi aduce marfa la personalizat..eu ii facturez lui doar serviciul si de obicei timpul de executie e mai mare de cele 3 zile magice...pe perioada prestarii serviciului marfa e in custodia mea..



#2756 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 14 October 2004 - 09:33 AM in Arhiva

gabitzica a scris:

[size=9]este vorba de o editura de carte, iar in cazul editurilor facturea se face dupa vanzarea cartilor, care poate sa dureze si ani de zile

art 155 litera 3 din codul fiscal:
"pentru bunurile livrate cu aviz de insotire a marfii, factura fiscala trebuie emisa in termen de cel mult 5 zile lucratoare de la data livrarii, fara a depasii finele lunii in care a avut loc livrarea".

ai contracte cu librariile respective?
daca dai marfa pe aim cum scapi de cele 5 zile obligatorii la facturare?

doar in cazul contractului de consignatie poti sa dai marfa cu plata la vanzare..
eu cel putin doar cazul asta il stiu..daca mai sunt si altele va rog sa ma puneti la curent si pe mine!



#2757 CASA DE MARCAT FISCALA

Postat de Andreea` on 14 October 2004 - 09:36 AM in Arhiva

in mod normal trebuie sa-ti ia originalul..copia iti ramane tie la dosar



#2763 CASA DE MARCAT FISCALA

Postat de Andreea` on 14 October 2004 - 09:43 AM in Arhiva

daca au batut in minus:
-se face proces verbal in 2 exemplare cu exemplificarea erorii, mentiunea completarii sumei pana la cea corecta si cu semnatura sefei de magazin si a fetei care a facut boacana
-se bate pe casa diferenta pana la suma corecta

daca au batut in plus:
-se face proces verbal etc etc
-trebuie mentionat ca nu mai bati urmatorul produs sau bati doar diferenta pana la reglarea sumei
-sa ai atasat procesul de borderoul de vanzari zilnice


astea sunt spusele celor de la Garda cand am avut control la magazin



#2765 CASA DE MARCAT FISCALA

Postat de Andreea` on 14 October 2004 - 09:45 AM in Arhiva

raportul lunar eu il depun doar la sectorul 2 si 3

mi s-a spus ca in mod explicit trebuie depus originalul si copia pastrata la dosar.
daca vine Garda sa controleze se mai poate scoate un al 2-lea raport de pe casa respectiva(casa scoate doar 2 rapoarte si 1 este special pt ei)



#2791 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 14 October 2004 - 11:47 AM in Arhiva

nu ai pt ce!



#2843 reg de casa la pct de lucru

Postat de Andreea` on 15 October 2004 - 08:40 AM in Arhiva

eu am avut un punct de lucru in mamaia si unul in bucuresti plus sediul firmei care era tot in bucuresti..folosesc registre de casa pt fiecare punct de lucru.
la cel din Cta am avut garda de 3 ori in vara si n-am avut probleme..
mi-au cerut f clar: reg de casa,monetare,avize pe toata marfa de la firma pt punctul de lucru sau direct de la furnizor plus inscrierea in toate actele a firmei cu mentiunea punctului de lucru respectiv.
dc e vb de un punct de lucru in buc la care te poti deplasa sa culegi banii de 5 ori pe zi e alta treaba.eu nici macar cu cel din bucuresti nu procedez asa..fiecare cu registrul lui de casa..asa se evidentiaza f bine toate operatiunile fiecarui punct in parte.



#2917 codul iban pt.TVA

Postat de Andreea` on 16 October 2004 - 05:16 PM in Arhiva

inca nu se stie..de la trezorerie primesti aceeasi lista ca de pe site-ul ministerului de finante..



#2918 monetare la firma comert en-gross

Postat de Andreea` on 16 October 2004 - 05:25 PM in Arhiva

MONETAR
(cod 14-50-61)

Formular cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare.
Formularul este tiparit in carnete cu cate 100 de file.

1. Serveste ca:
- document justificativ pentru evidentierea la sfarsitul zilei a numerarului existent in casierie, corespunzator marfurilor comercializate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate;
- document justificativ pe baza caruia se preda contribuabilului numerarul incasat prin casa de catre casier, respectiv de catre vanzator.

Monetarul se utilizeaza numai in cazul vanzarii marfurilor cu amanuntul.

Potrivit reglementarilor in vigoare, in conditiile utilizarii aparatelor de marcat electronice fiscale, suma inscrisa in monetar trebuie sa coincida cu suma din registrul de casa emis de aceste aparate, inclusiv cu suma inregistrata de mana in registrul de casa, in cazul defectarii aparatelor de marcat electronice fiscale.

Valoarea inscrisa in monetar trebuie sa corespunda cu valoarea inscrisa in raportul de gestiune.

2. Se intocmeste in doua exemplare de catre casier sau de catre persoana imputernicita, la sfarsitul zilei, prin inventarierea numerarului pe categorii de bancnote si de monede.

3. Circula:
- exemplarul 1, pentru inregistrarea in Registrul-jurnal de incasari si plati;
- exemplarul 2 ramane in carnet.



#3270 fz si clienti

Postat de Andreea` on 24 October 2004 - 02:10 PM in Arhiva

imi pueti da si mie baza legala va rog?

multumesc !



#3271 Avizul de insotire al marfii

Postat de Andreea` on 24 October 2004 - 02:12 PM in Arhiva

Ramona..mie mi-au cerut bon de primire in consignatie(echivalentul nir-ului la receptie normal ade marfa)..obligatoriu!!! nu nir..nir-ul e doar la marfa pe factura sau aviz nu la marfa in custodie..



#3320 monetare

Postat de Andreea` on 26 October 2004 - 12:00 PM in Arhiva

exact..insa cat de corect este?



#3516 raport zilnic casa de marcat

Postat de Andreea` on 30 October 2004 - 03:19 PM in Arhiva

Angelica ai grija dc tu faci asa cum ai sugerat..s-ar putea sa te friga garda cu o mica amenda..
Adriana..dc nu ai uilizat in ziua respectica casa de marcat nu mai scoti "Z"-tul..casa oricum iti scoate un raport nefiscal in cazul asta(dc incerci sa-l scoti!!!)

eu am avut multe controale la magazin si n-am avut niciodata probleme in privinta asta.

Succes!



#3517 taxa de publicitate 3%

Postat de Andreea` on 30 October 2004 - 03:28 PM in Arhiva

" Orice persoana, care BENEFICIAZA de servicii de reclama si publicitate......"..care beneficiaza nu care ofera serviciul..poti sa adaugi caluza la contract ca taxa de publicitate cade in seama beneficiarului pt orice eventualitate..

Sa fii atenta la diferenta dintre serviciul de reclama si publicitate si productia de materiale publicitare(gen pixuri imprimate cu sigla clientului)!!



#3518 registrul de evidenta fiscala

Postat de Andreea` on 30 October 2004 - 03:36 PM in Arhiva

Mirela, in Codul Fiscal nu este nicaieri precizat ca trebuie inregistrat la administratie.
Scrie clar..trebuie sa contina 100 file( asta poate sa fie si un caiet de matematica,nu?) si este la latitudinea fiecarui contribuabil completarea lui.
eu am un caiet de matematica de 100 file numerotate si stampilate cu stampila firmei si il completez in cel mai simplu mod..exact cum calculez impozitul pe profit cu mentiunea chelt si veniturilor deductibile si nedeductibile..ideea e sa vada ei modul de calcul al impozitului si sa poata sa verifice cu ce e in balanta.

Succes!




Cometa SQL