Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diaconu alina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


diaconu alina's Content

There have been 297 items by diaconu alina (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#26515 URGENT - PLATA CONTRIBUTII LUNA IUNIE ???

Postat de diaconu alina on 02 July 2005 - 10:51 AM in Arhiva

am gasit baza legala: ordonanta de urgenta nr 59 din 23 iunie 2005
art 1,2: tot ce e neachitat pana la 30 iunie se va plati in moneda noua. vezi detalii la ordonanta sau daca ai rabdare iti trimit in cursul zilei tot textul!!!



#26506 Foi de parcurs pentru masina in comodat folosita de administ

Postat de diaconu alina on 02 July 2005 - 08:52 AM in Arhiva

aceeasi problema o am si eu si inca nu am facut faoi de parcurs. insa m-am interesat si ar fi bine sa faci foi de parcurs ca sa fii acvoperit.
eu asqa am de gind sa fac. ba mai mult, din cauzsa ca nu pot completa toate rubricile foii de parcurs am sa fac si o declaratie pe rpoprie raspundere pe care o va semna administratorul. asta din cauza ca avem multe puncte de lucru...



#26502 dec. 100 - sume de plata

Postat de diaconu alina on 02 July 2005 - 07:33 AM in Arhiva

eu am platit ultima oara dupa sumele din balanta. stiu ca se rotunjesc, dar asta e. presupun ca ar trebui sa platesc dupa sumele rotunjite, insa e mai simplu pt mine sa apar cu 0 in balanta la aceste contributi, decit sa am niste lei la sold.... :o
da un telefon la finante pt orice eventualitate



#26098 salariat timp partial!!!

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 12:29 PM in Arhiva

am inteles. mersi.
oricum am inteles ca la sf anului se pot face regularizari.....
ideea e ca in prima luna am inreg la salariatul respectiv doar deducerea de baza pentru ca nu am putut afla daca are sau nu pers in intretinere. din luna asta abia va aparea cu pers in intret si vroiam sa stiu daca o trec pe sotie sau nu!?



#26089 salariat timp partial!!!

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 11:44 AM in Arhiva

si inca o chestie: am un salariat care are in intretinere un copil si sotia. daca sotia lui lucreaza (la alt ag. ec.) trebuie sa o pun si pe ea la calcul sau nu?



#26088 salariat timp partial!!!

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 11:42 AM in Arhiva

mersi :D



#26086 stornare factura dupa intocmirea unui proces verbal

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 11:41 AM in Arhiva

trebuie sa stornez o factura inreg in luna mai. luna aceasta am returnat banii clentului, dupa ce am facut un proces verbal de constatare in care am trecut mai multe...dar mai important este ca am scris: am returnat banii lui x, el returnandu-mi mie produsele aferente.
problema mea e urmatoarea: trebuie sa emit o factura pe iunie cu aceeasi suma, dar in chenar? sau e de ajuns sa o inregistrez in programul de conta? iar cu chitanta ce fac? ca de primit am primit banii.....



#26083 salariat timp partial!!!

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 11:36 AM in Arhiva

lamuriti-ma si pe mine....am un angajat cu 2 ore. stiu ca deducerea lui de baza e 0 pt ca se afla la al doilea loc de munca. asta inseamna ca din venitul brut (minim 825000 lei) i-am scazut cas, cass, cfs. am ajuns la venitul de calcul care l-am impozitat cu 16% (impoz pe salarii). si atit!!!!
am facut bine?????? :oops:



#26078 inregistrare garantie licitatie

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 11:26 AM in Arhiva

mersi.
am avut aceeasi situatie dar palta s-a facut prin banca. acolo, fosta contabila a pus pe 627 garantia aferenta.
cind se recupereaza banii depusi fac articolul contabil invers?



#26065 inregistrare garantie licitatie

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 10:39 AM in Arhiva

va rog sa-mi spuneti cum inregistrez plata unor garantii licitatie. documentul aferent e chitanta.



#26049 factura platita cu cardul

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 10:00 AM in Arhiva

stai ca nu am inteles prima inregistrare. cum adica 401 plus ce am eu(628, 4426) la 462? de aici rezulta ca de fapt nu am furnizor....pe cind eu am unuldaca ai rabdare te rog explica-mi ce ai vrut sa spui?! :lol:



#26048 factura platita cu cardul

Postat de diaconu alina on 30 June 2005 - 09:57 AM in Arhiva

si fac o dispozitie de plata catre cel care a platit, nu? ca sa am justificare.... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif mersi



#25855 facturare cazare angajati

Postat de diaconu alina on 29 June 2005 - 11:43 AM in Arhiva

scuze de cuv lipsa. sunt intr-o priza de citeva zile...ca nu am timp sa mai verific ce scriu



#25854 facturare cazare angajati

Postat de diaconu alina on 29 June 2005 - 11:42 AM in Arhiva

ok. mersi.
daca poti sa ma juti si la urmatoarea problema: am o factura care a fost platita cu cardul. ideea e ca tichetul aferent cardului nu e scris administratorul cii se pare ca s-a platit cu cardul unei persoane care nu are nici o legatura cu firma. adica nu e angajata lanoi. eu ce fac?
1: nu stiu cum sa inregistrez, iar
2 mi-e frica sa nu deduc tva si la vreun control .....sa se ia de chestia asta
meltumesc :lol:



#25847 facturare cazare angajati

Postat de diaconu alina on 29 June 2005 - 11:18 AM in Arhiva

e vorba de cazare in aceeasi localitate. sunt niste muncitori care sunt din alta localitate...deci nu au locuinta de nici un fel. singura solutie a fost sa le gasim cazare la un camin.de asta firma le plateste cazarea. :D



#25835 facturare cazare angajati

Postat de diaconu alina on 29 June 2005 - 10:28 AM in Arhiva

va rog sa-mi spuneti si mie ce fac in cazul am o factura emisa pe care scrie prestari servicii cazare. am un tabel cu angajatii in spatele facturii.
eu m-am gindit la inregistrarea:

% = 401
628
4426

ideea e ca aceasta factura va intra in compensare mai tirziu. dar nu cred ca are vreo importanta asta, nu?
multumesc :D



#25833 factura platita cu cardul

Postat de diaconu alina on 29 June 2005 - 10:20 AM in Arhiva

scuze nu e vorba de nici un atm, ci pur si simplu s-a platit cu cardul
:lol:



#25832 factura platita cu cardul

Postat de diaconu alina on 29 June 2005 - 10:19 AM in Arhiva

poate voi stiti. am o factura care a fost platita cu cardul. insa faza e ca pe bonul de la retragere bani din atm este trecuta alta persoana decit admministratorul(persoana e din afara firmei). cu alte cuvinte a platit altcineva pentru firma.
eu ce fac?



#23906 reglare furnizor

Postat de diaconu alina on 14 June 2005 - 07:48 PM in Arhiva

spuneti-mi si mie ce inregistrare fac in urmatorul caz: am o factura de 1.000.000 sa zicem. chitanta aferenta facturii e de 1.001.000 lei. diferenta de 1000 de lei cum o reglez? pt ca la sf de luna acel furnizor imi apare cu sold -1000, adica i-am platit mai mult decit scrie in factura. eu am zis ca pot face o nota contabila de genul:6588 = 401. voi ce ziceti? :lol:



#21486 TVA

Postat de diaconu alina on 25 May 2005 - 06:02 PM in Arhiva

multumesc :D



#21328 TVA

Postat de diaconu alina on 24 May 2005 - 07:19 PM in Arhiva

daca este declarat trimestrial eu trebuie sa-l platesc la trimestru sau lunar?



#21321 contract de vanzare-cumparare persoana fizica

Postat de diaconu alina on 24 May 2005 - 06:51 PM in Arhiva

poate sa-mi spuna si mie cineva ce inregistrare contabila fac atunci cind societatea a achizitionat un chiosc metalic de la o persoana fizica?
eu am doar un contract intre parti. mi-ar mai trebui ceva? un proces verbal sau ceva de genul asta?




Cometa SQL