Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
doiny's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


doiny's Content

There have been 614 items by doiny (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#24323 CAPITOL MANAGEMENT FINANCIAR - astept pareri

Postat de doiny on 17 June 2005 - 04:23 PM in Arhiva

AM 2 CARTI DE MANAGEMENT FINANCIAR PE CARE LE-AM CUMPARAT DE LA EDITURA ECONOMICA , FOARTE INTERESANTE SI DE DEZBATUT



#24315 CAPITOL MANAGEMENT FINANCIAR - astept pareri

Postat de doiny on 17 June 2005 - 03:53 PM in Arhiva

sant foarte interesata , excelent cine incepe , totusi ???



#24313 declaratie CAS

Postat de doiny on 17 June 2005 - 03:49 PM in Arhiva

spuneti-mi si mie ,se depune o declaratie la cas si o declaratie pentru fd risc si accident ?



#24308 calculul impozitului pe profit

Postat de doiny on 17 June 2005 - 03:34 PM in Arhiva

pentru calculul impozitului exista reducere pentru veniturile din export ?



#24169 Care sambata va convine pentru o intalnire?

Postat de doiny on 17 June 2005 - 08:04 AM in Arhiva

9 iulie 2005



#23957 leul greu - cum va descurcati ?

Postat de doiny on 15 June 2005 - 11:08 AM in Arhiva

merci , sper sa fie simplu "



#23951 leul greu - cum va descurcati ?

Postat de doiny on 15 June 2005 - 10:37 AM in Arhiva

Eu ,daca primesc 12.000.000 ii dau clientului chitanta de 1200 lei ??/



#23943 leul greu - cum va descurcati ?

Postat de doiny on 15 June 2005 - 10:05 AM in Arhiva

In lege se specifica ca societatile vor intocmi situatiile financiare se vor intocmi si in lei noi si in lei vechi pana la 31.12.2005
Balanta cum o intocmim ????/



#23863 ias 8

Postat de doiny on 14 June 2005 - 01:45 PM in Arhiva

iti multumesc mult de tot



#23839 ias 8

Postat de doiny on 14 June 2005 - 11:59 AM in Arhiva

As dori si eu un model de cash flow se poate ?



#23780 Cursuri de pregatire profesionala pentru auditorii stagiari

Postat de doiny on 14 June 2005 - 08:14 AM in Arhiva

Ma intereseaza si pe mine o lucrare audit "auditul creantelor si datoriilor fiscale " cine ma poate ajuta contra cost ?



#23683 impopzit pe profit

Postat de doiny on 13 June 2005 - 08:20 AM in Arhiva

Daca s-a vandut un mijloc fix , la impozitare se calculeaza soldul 121 si se ia in considerare ,adica se scad veniturile din vanzarea mijloacelor fixe ?



#23682 despre banca

Postat de doiny on 13 June 2005 - 07:55 AM in Arhiva

lorenzo a spus:

Cod Fiscal Art. 24 alin.(6.):


multumesc mult !!!!





(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determina conform urmatoarelor reguli:
a) in cazul constructiilor, se aplica metoda de amortizare liniara;
B) in cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al masinilor, uneltelor si instalatiilor, precum si pentru computere si echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara, degresiva sau accelerata;
c) in cazul oricarui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara sau degresiva.

si alin.(9.)

(9) In cazul metodei de amortizare accelerata, amortizarea se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) pentru primul an de utilizare, amortizarea nu poate depasi 50% din valoarea de intrare a mijlocului fix;
B) pentru urmatorii ani de utilizare, amortizarea se calculeaza prin raportarea valorii ramase de amortizare a mijlocului fix la durata normala de utilizare ramasa a acestuia.

Nu scrie nicaieri ca trebuie aprobare.
De altfel, nici in Legea 414/2002 privind impozitul/profit (abrogata de CF), la art.11, nu se instituia obligativitatea aprobarii.

Singura limitare este aceea ca amort.acc.se poate folosi numai pt.echipamente tehnologice si computere + echip.periferice, adica pt.bunurile amortizabile inreg.in ct.2131 si (partial) 2132.



#23613 despre banca

Postat de doiny on 11 June 2005 - 11:58 AM in Arhiva

Stie cineva care este legea in baza careia nu mai trebuie aprobare de la circa financiara pentru amortizare accelerata??/




Cometa SQL