Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctanela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 39

Salt la continut


ctanela's Content

There have been 1000 items by ctanela (Search limited from 10-December 07)



Sort by                Order  

#33223 decontari in cadrul grupului

Postat de ctanela on 18 August 2005 - 02:18 PM in Arhiva

Sub ce forma a fost preluata firma?



#33161 termen de depunere a declaratiilor

Postat de ctanela on 18 August 2005 - 11:52 AM in Arhiva

adrianne a spus:

sal

tre facuta inventariere la inceperea activitatii - nu uita de asta pls

:shock:



#33079 PROTOCOL

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 07:16 PM in Arhiva

Cristian Manea said:

Pentru produsele de protocol eu nu fac nici receptie, nici bon de consum.
TVA mi l-au aprobat deductibil integral ( la controlul pt. rambursare) cei de la Finante, chiar daca firma era pe ... pierdere !

Ori le-a scapat, ori nu am inteles eu bine.
Ai inreg. 635 = 4427 si au considerat 635 deductibil ?



#33072 Angajatori ticalosi

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 06:57 PM in Arhiva

Eu una am procedat altfel. Cand m-am saturat de postura de angajat mi-am facut firma si am trecut in categoria angajatorilor. Am scapat de un stres si am dat de altul.
Nu este usor nici de o parte, nici de alta. Trebuie sa vezi care postura ti se potriveste. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#33068 PROTOCOL

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 06:39 PM in Arhiva

Se respecta regimul cheltuielilor de protocol.



#33066 Creditare firma DP

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 06:34 PM in Arhiva

Trebuie sa faci cum iti cere contabila, fiindca ea raspunde.
Noi nu putem da sfaturi pe semnatura altuia.



#33041 compensare datorii

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 05:25 PM in Arhiva

Pe bune?



#33039 CONCEDIUL DE ODIHNA NEEFECTUAT

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 05:22 PM in Arhiva

Nu te complica asa. Faci media pe mai, iunie, iulie.
Nu se face stat separat pentru CO neefectuat.



#33022 Rezerve

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 04:17 PM in Arhiva

alinavoica a spus:

Exista Hotarare AGA, insa eu m-am referit strict la ce s-a inregistrat in contabilitate.

Te-ai exprimat astfel:"fosta contabila a firmei la care lucrez, a repartizat profitul aferent anului 2004".
Contabila a inregistrat o hotarare AGA, asa cum trebuie sa faci si tu.
Asociatii au luat o hotarare in ce priveste destinatia profitului anului 2004. Daca s-au razgandit, sa dea o noua decizie in acest sens.



#33013 declaratii pt firme fara angajati

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 03:56 PM in Arhiva

adrianciocalau a spus:

Gresit! Somatia a fost pentru nedepunerea declaratiilor, si s-a rezolvat prin specificarea in declaratia 010 a faptului ca NU trebuiesc depuse. In concluzie, daca nu ai angajati, nu ai obligatia sa le depui, nici macar "pe zero", cu conditia sa specifici acest lucru in delcaratia 010.

Te rog sa te concentrezi si sa intelegi ca sunt lucruri diferite.
Declaratia 100 cuprinde obligatiile de plata la bugetul consolidat, inclusiv CAS, Fd. somaj, asig. de sanatate. Se depune la admin. financiara de catre toti cei care figureaza in vectorul fiscal ca platitori de contributii salariale. Daca ai incetat sa ai salariati trebuie sa depui decl. 010, pentru modificarea mentiunilor din vectorul fiscal, in sensul ca neavand salariati, nu esti obligat sa platesti si sa declari respectivele contributii. Somatia ti-a venit pentru decl. 100.

Intrebarea ta initiala se referea la declaratiile care se depun la Casa de Pensii, Casa de Sanatate, Agentia de Somaj. In cazul in care nu ai salariati, aceste declaratii nu se depun, fara sa fii obligat sa anunti in prealabil. :roll:



#33001 Rezerve

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 03:02 PM in Arhiva

Nu contabila face repartizarile de impozit. Trebuia sa aiba decizie AGA.



#32998 Platii

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 02:55 PM in Arhiva

Solicitarea de restituire a sumelor virate la bugetul statului se face conform unei prevederi legale. Respectiva lege trebuie sa mentioneze si cum se actualizeaza sumele respective.



#32991 Diurna

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 02:40 PM in Arhiva

nu



#32922 plata comision camera munca

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 11:02 PM in Arhiva

Patrunjica a spus:

Buna,

Ma poate ajuta cineva?Please! Pt ca la ITMB nu stiau cum se procedeaza.
Daca am de platit pt mai-iulie comision camera de munca si neavand nr. de inregistrate a platii pt fiecare cum se poate completa OP?Cum  este corect?Pot sa trec la rubrica reprez. - comision camera munca pt mai-iulie? Se ia in consideratie plata? :(  

Multumesc si o zi excelenta va doresc! Sunt bucuroasa ca exista acest forum.

Comisionul ITM nu are numar de evidenta. Acest numar se da numai pentru obligatiile fata de bugetul consolidat, cele care sunt trecute in decl. 100. Poti trece pe OP comision ITM mai, iunie, iulie.

Problema nu este asta, problema e ca ai intarziat cu plata si probabil si cu depunerea statelor de plata. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#32917 tva aferent cheltuieli deductibile-bon fara factura

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 09:59 PM in Arhiva

Daca imi aratati si o incadrare legala, va dau dreptate.
Contractele de inchiriere se inregistreaza la Admin. Fin. la declararea sediilor secundare. Asta este un alt aspect. :)



#32866 bilant

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 07:03 PM in Arhiva

Da, daca are cifre de afaceri mai mica de 50.000 EURO.



#32851 deducere cheltuieli de amortizare

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 05:54 PM in Arhiva

S-a abrogat prin Lg. 163/2005. S-a aplicat numai pentru achizitiile facute pana la 30.04.2005.



#32847 control de fond

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 05:43 PM in Arhiva

lilianarodica a spus:

Stimata colega,
trebuie sa mai sti ca orice control de fond se anunta in scris contribuabilului cu 15 zile inainte. Totodata au obligatia sa anunte si tematica.
Cu motive bine intemeiate si documentate controlul  poate fi amanat 30de zile, dar nu mai mult. Succes si curaj.

Asa, si :?:

Probabil ca au anuntat-o, ca doar nu posta pe forum chiar in timpul controlului. :roll:



#32844 tva aferent cheltuieli deductibile-bon fara factura

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 05:36 PM in Arhiva

Eu nu le consider deductibile. Ii sfatuiesc sa-si transfere contractele pe societate.



#32840 Impozit profit persoana fizica

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 05:18 PM in Arhiva

Eu am o curiozitate si mai mare. MULTI sunt cei care primesc bani sub diverse forme in si din Romania. Daca ar plati toti impozite pentru cati bani incaseaza, am fi mai "relaxati" fiscal cu adevarat. Teoretic ar exista posibilitati de depistare a evazionistilor. Dar cine sa faca revolutie, daca sunt ai nostri la putere?!
Deocamdata sunt supertaxati cei care lucreaza la lumina. E mai usor asa.



#32835 control de fond

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 05:06 PM in Arhiva

Daca dai explicatii clare si convingatoare nu se intampla nimic. Numai cine nu munceste nu greseste.
La TVA se verifica conformitatea rulajelor din balanta la 4426 si 4427 cu jurnalele de cump si vanzari si cu deconturile depuse.

Dar, ca idee, care este motivul controlului?



#32815 factura externa

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 03:27 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Eu zic sa nu intrati in panica pe tema asta. Eu tot nu cred ca e valabil pentru toata lumea.
Cum am mai spus, nu vad de ce ar stabili Min. de Finante din Romania reguli pentru contabilitatea partenerilor externi.
Hai sa ne informama mai bine, sa nu ne inducem clientii in eroare (sau oroare).
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#32793 control de fond

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 01:55 PM in Arhiva

Control de fond inseamna verificarea firmei dpdv fiscal, de regula, pe o perioada de max.5 ani.
Incerc sa-ti spun ce verifica:
- documentele de inreg. ale firmei, respectarea obiectului de activitate declarat
- modul de achizitionare si inreg. a docum cu regim special
- modul de inregistrare a operatiunilor in contabilitate cu urmarirea calcularii corecte a TVA, impozit pe profit/venit, impozit pe salarii, impozit pe dividende s.a.
- declararea si plata acestor obligatii, calcul de accesorii pentru platile facute cu inatarziere.
-intocmirea si depunerea raportarilor, a fiselor fiscale.
-efectuarea inventarierii patrimoniului.
-existenta si completatea registrelor contabile (jurnal si inventar)
Nu stiu daca mi-am amintit chiar tot.

Succes



#32782 factura externa

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 12:56 PM in MODELE, FISIERE UTILE

dorumocanu a spus:

In primul rand trebuie citit HG 831?1997 :

(4) La propunerea principalilor utilizatori, Ministerul Finantelor aproba introducerea de noi formulare tipizate cu regim special, comune si specifice, precum si modificarea sau eliminarea celor aflate in uz.

Probabil CELESTICA este un mare utilizator (cu relatii) si a impus toate aceste documente valabile pentru el si pentru altii....
Eu asa inteleg  :roll:  :roll:

Asta este si parerea mea. 8)



#32765 tva aferent cheltuieli deductibile-bon fara factura

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 11:33 AM in Arhiva

Exprimarea ta m-a derutat. Daca ai facut asa cum spui nu inseamna ca ai "inregistrat TVA-ul", ci ca nu l-ai dedus. Si, dupa parerea mea, daca nu ai documente emise pe numele firmei, intreaga cheltuiala este nedeductibila.




Cometa SQL