Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctanela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ctanela's Content

There have been 1000 items by ctanela (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#86528 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ctanela on 03 June 2006 - 09:27 PM in Arhiva

Inca odata constat ca in tara asta fiecare face cum il taie capul (la functionarime ma refer).
In Constanta: am avut control de la ITM saptamana trecuta la 2 firme diferite (una micro si un nu). Nu m-a intrebat nimeni de ce sunt salariati care au 330 RON. :?



#68176 SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de ctanela on 17 February 2006 - 07:00 PM in Arhiva

Bine spus. Numai ca nu ajuta. Nu suntem uniti. Ne adaptam la toate prostiile. :evil:



#46819 IMPOZIT DIVIDENDE

Postat de ctanela on 25 October 2005 - 07:21 PM in Arhiva

Citeaza

penalizari 0,5% ptr fiecare zi, dobanzi 0,06

De la 01.07.2005 dobanda este 0.05% / zi, iar de la 01.08.2005 penalitatea este 0.6% / luna. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#48415 IMPOZIT DIVIDENDE

Postat de ctanela on 02 November 2005 - 05:45 PM in Arhiva

Ca le modifica-reunifica de la 01.01.06 pot sa inteleg. Se va mai simplifica calculul "pedepsei". Ce nu pot sa pricep este ce rost au avut modificarile din ultimele luni. Ce probleme din economia nationala s-au rezolvat? :oops:



#58550 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de ctanela on 06 January 2006 - 11:28 PM in Arhiva

Declaratia privind cifra de afaceri nu are legatura cu impozitul, ci cu perioada fiscala dpdv TVA:

CODUL FISCAL
TITLUL VI: Taxa pe valoarea adaugata

CAPITOLUL X: Regimul deducerilor

Art. 146: Perioada fiscala

(1)Perioada fiscala pentru taxa pe valoarea adaugata este luna calendaristica.
(2)Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depasit în cursul anului precedent o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucratoare a anului precedent, perioada fiscala este trimestrul calendaristic.
(3)Persoanele impozabile care se încadreaza în prevederile alin. (2) au obligatia de a depune la organele fiscale teritoriale, pâna la data de 25 februarie, o declaratie în care sa mentioneze cifra de afaceri din anul precedent.
(4)Persoanele impozabile care iau fiinta în cursul anului trebuie sa declare, cu ocazia înregistrarii fiscale, cifra de afaceri pe care preconizeaza sa o realizeze în cursul anului, iar daca aceasta nu depaseste 100.000 euro inclusiv, au obligatia de a depune deconturi trimestriale în anul înfiintarii. Daca cifra de afaceri obtinuta în anul înfiintarii este mai mare de 100.000 euro, în anul urmator perioada fiscala va fi luna calendaristica, conform alin. (1), iar daca cifra de afaceri obtinuta nu depaseste 100.000 euro inclusiv, perioada fiscala va fi trimestrul, urmând ca persoana impozabila sa se conformeze prevederilor alin. (3).

Se declara utilizand tot formularul 010./ rd. 4.1.7. :wink:



#70277 Avem nevoie de contabili?

Postat de ctanela on 27 February 2006 - 05:52 PM in Arhiva

Stiti ce mi-a spus zilele trecute o doamna medic, de parerea careia chiar tin cont, fiindca are creier, nu gluma: "urasc contabilitatea, fiindca mananca bani". Cu alte cuvinte, ai bani in buzunar, dar dupa ce pleci de la contabil, afli ca nu mai sunt ai tai. Cum sa ne iubeasca?
:oops:



#70213 Avem nevoie de contabili?

Postat de ctanela on 27 February 2006 - 02:01 PM in Arhiva

Nimic nou sub soare...
La contabil mergem mai tarziu, dupa ce bulibasim bine actele si luam vreo doua, trei amenzi. :evil:



#96175 COD FISCAL 2007

Postat de ctanela on 03 August 2006 - 03:45 PM in Arhiva

"Art. IV
(1)La data aderarii României la Uniunea Europeana, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta lege, se abroga."

Asta e cea mai tare. :angry2:



#96217 COD FISCAL 2007

Postat de ctanela on 04 August 2006 - 08:52 AM in Arhiva

Asta este o alta vrajeala.
Legea a fost promulgata la Cam.deputatilor EXACT asa cum a aparut. Eu am citit cu ochii mei inca de acum cateva saptamani. Chiar ne cred prosti.
http://www.cdep.ro/p...eg_pl580_06.pdf



#71114 registre vizate la finante

Postat de ctanela on 02 March 2006 - 09:39 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Registrul Jurnal nu este document cu regim special. Asa ca inregistrarea lui nu se face in minunatele fise, ci in registrul de intrari-iesiri al firmei. :roll:



#27204 registrul pentru formulare cu regim special

Postat de ctanela on 06 July 2005 - 11:03 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

andradadiana a spus:

:) Cred ca nu m-am exprimat suficient de corect.
Eu doresc sa aflu informatii in legatura cu Registrul in care sunt notate toate Fisele de magazie a formularelor cu regim special. La societatea de care pomeneam exista atat Fisele de magazie a formularelor cu regim special cat si acest Registru. La control "Garda Financiara" solicita si acest Registru.


Cred ca o sa le dam idei celor de la fisc.
Nu se tine regitru pentru fisele de magazie, dar exista fisa de magazie cu regim special a fiselor de magazie cu regim special :shock:



#32685 factura externa

Postat de ctanela on 15 August 2005 - 07:01 PM in MODELE, FISIERE UTILE

De ce nu?! Le-a dat aprobare sa-si editeze facturile in format superpersonalizat.
Zic si eu...



#32683 factura externa

Postat de ctanela on 15 August 2005 - 06:57 PM in MODELE, FISIERE UTILE

CITEZ:
"Se ĂźntocmeÂște cu ajutorul programului informatic SAP Ăźn trei exemplare"
si
"- Ăźn continuarea cĂąmpului REMITTANCE ADDRESS/DENUMIREA ÂȘI ADRESA BÃNCII FURNIZORULUI, se completeazĂŁ denumirea Âși adresa bĂŁncii, contul IBAN ale S.C. Celestica (RomĂąnia) S.R.L.; "
:?:
:?:
Si mai apar si indicatii pretioase cu privire la obligatiile de inregistrare si arhivare la cumparator. Pai asta e partenerul extern. Ce treaba are Ionut Popescu cu ala? :cry:

Chiar nu am rabdare sa citesc si ami ales sa pricep, asa ca va bat la cap pe voi.



#32677 factura externa

Postat de ctanela on 15 August 2005 - 06:44 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Ma bag si eu ca musca in lapte, ca nu am citit chiar tot. Nu cumva este vorba de o firma CELESTICA? Exista asa o firma in Bucuresti. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#32718 factura externa

Postat de ctanela on 15 August 2005 - 10:24 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Ala e art. 3 care nu are legatura cu primele doua. Sau are? Si atunci ce legatura mai are cu invoice-ul?
La art. urmatoare e vorba de lichidatori si de firmele in lichidare. Nici astea nu au legatura cu cele de mai sus.

Asta e un exemplu tipic de dezbatere a unei "opere" a guvernantilor nostri. Citesc de ceva ani MO si mereu am senzatia ca sunt din ce in ce mai grea de cap. :cry:



#32723 factura externa

Postat de ctanela on 15 August 2005 - 10:46 PM in MODELE, FISIERE UTILE

O fi reclama si nu ne-am prins :D



#32782 factura externa

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 12:56 PM in MODELE, FISIERE UTILE

dorumocanu a spus:

In primul rand trebuie citit HG 831?1997 :

(4) La propunerea principalilor utilizatori, Ministerul Finantelor aproba introducerea de noi formulare tipizate cu regim special, comune si specifice, precum si modificarea sau eliminarea celor aflate in uz.

Probabil CELESTICA este un mare utilizator (cu relatii) si a impus toate aceste documente valabile pentru el si pentru altii....
Eu asa inteleg  :roll:  :roll:

Asta este si parerea mea. 8)



#32727 factura externa

Postat de ctanela on 15 August 2005 - 11:34 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Somn usor. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#32815 factura externa

Postat de ctanela on 16 August 2005 - 03:27 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Eu zic sa nu intrati in panica pe tema asta. Eu tot nu cred ca e valabil pentru toata lumea.
Cum am mai spus, nu vad de ce ar stabili Min. de Finante din Romania reguli pentru contabilitatea partenerilor externi.
Hai sa ne informama mai bine, sa nu ne inducem clientii in eroare (sau oroare).
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#53281 Factura furnizor pe care scrie SDD la rubrica TVA

Postat de ctanela on 28 November 2005 - 07:56 PM in Arhiva

Art. 126: Sfera de aplicare

(1)În sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata se cuprind operatiunile care ündeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a)constituie o livrare de bunuri sau o prestare de servicii efectuate cu plata;
b)locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi Ăźn RomĂąnia;
c)livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, astfel cum este definita la art. 127 alin. (1);
d)livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitatile economice prevazute la art. 127 alin. (2).
(2)În sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata se cuprinde si importul de bunuri.
(3)Operatiunile care se cuprind Ăźn sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata sunt denumite Ăźn continuare operatiuni impozabile.
(4)Operatiunile impozabile pot fi:
a)operatiuni taxabile, pentru care se aplica cotele prevazute la art. 140;
b)operatiuni scutite cu drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata, dar este permisa deducerea taxei pe valoarea adaugata datorate sau platite pentru bunurile sau serviciile achizitionate. În prezentul titlu, aceste operatiuni sunt prevazute la art. 143 si art. 144;
c)operatiuni scutite fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata si nu este permisa deducerea taxei pe valoarea adaugata datorate sau platite pentru bunurile sau serviciile achizitionate. În prezentul titlu, aceste operatiuni sunt prevazute la art. 141;
d)operatiuni de import scutite de taxa pe valoarea adaugata, prevazute la art. 142, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata Ăźn vama.

Cu alte cuvinte, este vorba de un DREPT al furnizorului tau. :wink:



#40218 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 22 September 2005 - 11:41 PM in Arhiva

Nu vreau Plugusor, NU INCA. La noi vine cu inventare, modificari de declaratii tampite de inceput de an si alte "noutati". =;



#38843 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 16 September 2005 - 04:24 PM in Arhiva

Ia uitati-va la ceva:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Volanta.jpg



#39272 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 19 September 2005 - 11:13 PM in Arhiva

De unde stii ca e motorul?!



#39276 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 19 September 2005 - 11:32 PM in Arhiva

Sincere condoleante. :oops:
Cred ca-ti iei una noua. Maine. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#40680 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 25 September 2005 - 09:27 PM in Arhiva

[-X




Cometa SQL