Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

403 replies to this topic

#121 LINDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 June 2006 - 04:16 PM

torok mihaiela a spus:

la ITM MURES
In lipsa unei hotarrari de guvern s-a comunicat urmatoarele
salariul minim garantat 330 ron
salariul minim negociat ( pentru cei cu peste 21 angajati) 370 ron
Si la Oradea e la fel.Am intrebat si mi s-a spus acelasi lucru.370 ron pentru contractul colectiv de munca.Asa mi-au spus :roll:
linda



#122 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2006 - 07:44 AM

corina 12 a spus:

pana la urma cat este salariul minim?
Parerea mea
Salariul minim de numai 330 lei apare in programele CNPAS la Declaratii nominale BASS fara posibilitatea de modificare a utilizatorului. Deocamdata programele de declaratii nu au fost modificate deoarece asteapta o Hotarare de Guvern . Dar nu este.
Deocamdata suntem la mana Inspectoratelor de Munca care fac legea cum vor muschii lor.




#123 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2006 - 11:25 AM

Cum ramane pana la urma? Este legal sa nu modific salariul minim de 330 ron la o microintreprindere cu 1 salariat si sa le trimit statele prin posta cu confirmare de primire? Asa as evita discutiile in contradictoriu cu inspectoarea.



#124 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 June 2006 - 09:27 PM

Inca odata constat ca in tara asta fiecare face cum il taie capul (la functionarime ma refer).
In Constanta: am avut control de la ITM saptamana trecuta la 2 firme diferite (una micro si un nu). Nu m-a intrebat nimeni de ce sunt salariati care au 330 RON. :?



#125 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2006 - 10:37 PM

o dovada in plus ca nu este obligatoriu pt. toti acest salariu de 370. daca aveau o baza legala clara nu crezi ca te-ar fi sanctionat si obligat sa le faci decizie de marire la toti cei cu 330?



#126 util

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 08:47 AM

Articol preluat din ziarul Capital despre salariul minim pe economie.

Fisiere atasate





#127 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 02:15 PM

In concluzie, cum procedam?
Modificam salariul la 370 ron incepand cu 01.05.2006?
Este legal sau nu sa mai existe salarii de 330 ron pe luna?
Eu am 1 stat de salarii cu 3 salariati ce aveau 330 ron pe luna mai, inregistrat astazi la ITM Bucuresti. Fac sau nu acte aditionale incepand cu luna mai?
Voi cum procedati? Cum e legal nu va mai intreb....



#128 miki_f

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Tulcea

Postat 05 June 2006 - 02:15 PM

si la TULCEA e aceiasi situatie! trebuie sa facem state de plata rectificative! si declaratii... si toate platile...! nu e corect,dar asta e!



#129 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 02:28 PM

mirela 13 a spus:

... Eu am 1 stat de salarii cu 3 salariati ce aveau 330 ron pe luna mai, inregistrat astazi la ITM Bucuresti. ....
HOPAAAA :P

ti-a primit statul de plata pt. luna MAI cu salarii de 330 lei pt. program de 8 ore ???
pai, intreb si eu, atunci cum ramane ?? sau inspectoarea n-a fost atenta ???



#130 florcleo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 02:52 PM

am fost azi la itm buc cu acte aditionale de marire a salariului minim brut pt fiecare salariat si au spus ca nu primesc decat decizie colectiva, eu nu am de unde sa fac rost de modelul de decizie. daca ma poate ajuta cineva cu un formular.



#131 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 June 2006 - 02:59 PM

nu exista decizie colectiva scoasa de ei, cum a fost pentru trecerea de la 310 la 330. mi s-a spus sa pastrez modelul si sa o fac pentru 370.
asa ca asta am sa fac.



#132 arrinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2006 - 03:12 PM

am fost astazi la ITM si mi-au spus ca salariul minim este 370ron incepand cu data de 01.05.2006.



#133 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 05 June 2006 - 07:00 PM

La Oradea azi am depus CIM-uri cu 330 (si nu numai 1-2)..........
deci cate judete atatea obiceiuri...........
nu mai am cuvinte.................
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#134 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 09:44 PM

Deci trebuie sa majoram pana la urma...?!



#135 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 June 2006 - 10:36 PM

la bucuresti asa se pare
a fost o cunostinta azi pe acolo si urlau toti inspectorii
fusese vineri o sedinta pe chestia asta :cry:
si yo care pe 1 m-am dus cu statele pe mai si nu a zis nimeni nimik, acum trebuie sa fac alt drum



#136 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 06 June 2006 - 07:51 AM

Pana la urma care este nivelul salariului minim...in bajbaiala de la ITM nu se stie nimic concret...ma refer la contractele individuale de munca
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#137 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 June 2006 - 07:55 AM

cine cineva cat e salariul minim la ITM Dambovita ? :shock:
merci mult



#138 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 06 June 2006 - 08:19 AM

:shock: pai nu-i acelasi peste tot??? Au innebunit de tot?



#139 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 June 2006 - 08:25 AM

pe auzea pe forum ca in unele judete nu vor 370
poate cine stie... trebuie sa trimit niste state acolo + op-uri + declaratii ... si nu vreau sa faca persoana respectiva 2 drumuri



#140 alinanicola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:Tg. Jiu

Postat 06 June 2006 - 08:38 AM

Act nr. 710 din 03/04/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 7 din 02/05/2006
Intrare in vigoare: 02/05/2006
Act adițional la Contractul colectiv de muncă unic la nivel național pentru anii 2005-2006
- înregistrat la Ministerul Muncii, Sănătății și Familiei
sub nr. 20/01/31.01.2005 -


Prezentul act adițional s-a încheiat la data de 22 februarie 2006, între confederațiile patronale reprezentative la nivel național, instituțiile bugetare și confederațiile sindicale reprezentative la nivel național, semnatare ale Contractului colectiv de muncă unic la nivel național pentru anii 2005-2006.
Înregistrarea prezentului act adițional la Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei s-a operat sub nr. 710 din data de 3.04.2006


În conformitate cu prevederile art. 105 din Contractul colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2005-2006, acesta se completează și se modifică după cum urmează:
I. Art. 10, alin. (9) se modifică, adăugându-se și două noi alineate, 9' și 9'', având următorul conținut:
Art. 10. - (9) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăși 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare. Prin excepție, durata timpului de muncă poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, care includ și orele suplimentare, cu condiția ca media orelor de muncă, calculată pentru o perioadă de referință de 3 luni calendaristice, să nu depășească 48 de ore pe săptămână.
(9') Pentru ramurile și sectoarele de activitate consemnate în Anexa nr. 6, se pot negocia la nivel de ramuri perioade de referință mai mari de 3 luni, dar care să nu depășească 12 luni.
(9'') La solicitarea comună sau a uneia dintre părțile negociatoare ale Contractului colectiv de muncă la nivel de ramură, Comisia Paritară constituită la nivelul Contractului colectiv de muncă unic la nivel național se va întruni în regim de urgență și se va pronunța asupra cererii de extindere a perioadei de referință, prevăzută de art. 111 din Codul Muncii, pentru ramuri sau sectoare ce nu sunt prevăzute în anexa nr. 6 și pentru care s-au prezentat solicitări.
II. Art. 39, alin. (3) se modifică și va avea următorul conținut:
Art. 39. - (3) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de 170 de ore, în medie, este de 370 RON, adică 2,18 RON/pe oră, începând cu data de 01 aprilie 2006.

III. După art. 75 se introduce un nou articol, 75', cu următorul conținut:
Art. 75'. - (1) Salariatul poate fi concediat pentru motive de necorespundere profesională, cu respectarea procedurii de cercetare prealabilă, stabilită prin prezentul contract colectiv de muncă.
(2) Cercetarea salariatului pentru necorespundere profesională se face de către o comisie numită de către angajator. Din comisie va face parte și un reprezentant al sindicatului, desemnat de acesta, al cărui membru este salariatul în cauză.
(3) Comisia va convoca salariatul și îi va comunica acestuia în scris, cu cel puțin 15 zile înainte:
a) data, ora exactă și locul întrunirii comisiei;
B) modalitatea în care se va desfășura examinarea.
(4) Examinarea va avea ca obiect activitățile prevăzute în fișa postului salariatului în cauză.
(5) În cazul introducerii de noi tehnologii, examinarea salariatului se va referi la acestea numai în măsura în care salariatul în cauză a făcut obiectul formării profesionale în respectiva materie.
(6) Necorespunderea profesională poate fi susținută de comisie prin dovezi de îndeplinire necorespunzătoare a sarcinilor profesionale, prin examinare teoretică, practică și alte probe.
(7) În cazul în care salariatul își pierde aptitudinile profesionale din motive medicale, angajatorul îi va asigura, în limitele disponibile, un alt loc de muncă. În situația în care nu dispune de astfel de posibilități, se va apela la autoritatea publică locală pentru ocuparea forței de muncă, în vederea soluționării.
(8) În cazul în care, în urma examinării, salariatul este considerat necorespunzător profesional de către comisie, acesta are dreptul de a contesta hotărârea comisiei în termen de 10 zile de la comunicare.
(9) Dacă salariatul nu a formulat contestația în termenul prevăzut la alineatul (9) sau dacă după formularea contestației și reexaminarea hotărârii comisiei, aceasta este menținută, angajatorul poate emite și comunica decizia de desfacere a contractului individual de muncă al salariatului pentru motive de necorespundere profesională. Decizia de desfacere a contractului individual de muncă astfel emisă va conține rezultatul cercetării prealabile a salariatului în cauză.
IV. Art. 81 se modifică și se completează după cum urmează:
Art. 81. - (1) Părțile înțeleg:
a) prin termenul de formare profesională - orice procedură prin care un salariat dobândește o calificare atestată printr-un certificat sau o diplomă, eliberate conform legii;
B) prin termenul de formare profesională continuă - activitatea ce asigură dezvoltarea competențelor profesionale inițiale ori dobândirea de noi competențe;
c) prin Comitete Sectoriale de Formare Profesională - structuri de dialog ale partenerilor sociali și ale Consiliului Național de Formare Profesională a Adulților (CNFPA), care funcționează în conformitate cu prevederile legii.
(2) Formarea profesională și formarea profesională continuă cuprind și teme din domeniul relațiilor de muncă, convenite între sindicate și patroni.
(3) Părțile convin asupra necesității și obligativității perfecționării profesionale a tuturor categoriilor de salariați, inclusiv a liderilor sindicali scoși din producție, la expirarea mandatului.
(4) Părțile semnatare convin să acorde întregul sprijin solicitat de CNFPA - ca Autoritate Națională a Calificărilor - pentru elaborarea sistemului de standarde ocupaționale, bazat pe competențe, și a calificărilor care vor fi validate și introduse în Registrul național al calificărilor. Sistemul va fi utilizat la evaluarea și certificarea calificării salariaților.
(5) Formarea profesională a lucrătorilor se organizează pentru ocupații, meserii, specialități și profesii - numite la modul general - ocupații, cuprinse în "Clasificarea Ocupațiilor din România" - COR, pe baza "standardelor ocupaționale" și a clasificărilor elaborate de comitetele sectoriale.
(6) Părțile convin să acorde întregul sprijin pentru înființarea Comitetelor Sectoriale pentru Formare Profesională la nivelul ramurilor, așa cum acestea sunt stabilite de legislația în vigoare.
(7) Pe perioada în care participă la programe de formare profesională finanțate de către angajatori, lucrătorii primesc drepturile stabilite prin contractele colective de muncă aplicabile, pentru program normal de lucru.
(8) Planul de formare profesională convenit între părți face parte din CCM aplicabil.
V. După art. 105 se introduce un articol nou, (105'), care va avea următorul conținut:
Art. 105'. - Pentru prevederile Contractului colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2005-2006, care cad sub incidența Legii nr. 371/2005, se aplică dispozițiile Codului Muncii în vigoare.
VI. Anexa nr. 1, privind Regulamentul de organizare și funcționare a Comisiei Paritare la nivel național, se completează cu două noi puncte, având următorul conținut:
7. Pentru analizarea și soluționarea cererilor de completare cu alte ramuri decât cele stabilite prin Anexa nr. 6 - care pot aplica prevederile art. 111 din Codul Muncii, Comisia Paritară se convoacă prin grija purtătorului de cuvânt al părții patronale. Convocarea se adresează purtătorului de cuvânt al părții sindicale, care va convoca respectiva parte.
8. Comisia Paritară, astfel sesizată, este alcătuită din 10 membri, 5 din partea patronală și 5 din partea sindicală. Notificarea reciprocă a componenței Comisiei Paritare se va face în scris, la începutul primei ședințe.
VII. Cotele de contribuție ce urmează a fi suportate de salariații beneficiari de trimiteri la odihnă recuperatorie și tratament balnear se modifică, având la bază noua valoare a salariului minim brut negociat, conform Anexei nr. 2, modificate.
VIII. Anexa nr. 4, privind lista ramurilor pentru care se încheie contracte colective de muncă, se completează la pct. 28, având denumirea "Sănătate și asistență socială", cod CAEN 85.
IX. Lista cu negociatorii celor două părți semnatare ale prezentului act adițional face obiectul Anexei nr. 7.
X. Prezentul act adițional, împreună cu anexele completate și modificate, face parte integrantă din Contractul colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2005-2006, începând cu data înregistrării la Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei.


PĂRȚILE


Organizațiile patronale
Confederația Patronală din Industria României - CONPIROM
Silviu Opriș
Confederația Națională a Patronatului Român - CNPR
Gheorghe Dinu
Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii - CNIPMMR
Dumitru Fundătură
Uniunea Generală a Industriașilor din România - UGIR
Radu Godeanu
Uniunea Generală a Industriașilor din România - UGIR 1903
Eliade Mihăilescu
Consiliul Național al Patronilor din România Co.NPR
Gabriel Ceacalopol
Patronatul Național Român - PNR
Tudorel Nițulescu
Uniunea Națională a Patronatului Român - UNPR
Marian Petre Miluț
Patronatul Român - PR
Florian Costache
Asociația Română a Antreprenorilor de Construcții - ARACO
Irimie Catargiu
Confederația Patronală a Industriei, Serviciilor și Comerțului - CPISC
Gheorghe Udrișteoiu


Instituții bugetare
Ministerul Sănătății
Secretar de Stat Erwin Szekely
Ministerul Educației și Cercetării
Secretar de Stat Dumitru Miron
Ministerul Culturii și Cultelor
Secretar de Stat Ioan Onisei


Organizațiile sindicale
CNSLR FRĂȚIA
Marius Petcu
CNS Cartel ALFA
Bogdan Iuliu Hossu
Blocul Național Sindical (BNS)
Dumitru Costin
Confederația Sindicatelor Democratice din România (CSDR)
Iacob Baciu
Confederația Sindicală MERIDIAN
Ion Albu


ANEXA Nr. 2


COTELE PROCENTUALE DE CONTRIBUȚIE
ce urmează a fi suportate de salariații beneficiari de odihnă
recuperatorie și tratament balnear cu bilete de sindicat

ANEXA Nr. 6


LISTA RAMURILOR ȘI SECTOARELOR
în care, prin convenția părților de la nivelul Contractului colectiv
de muncă unic la nivel național, se pot aplica prevederile art. 111
din Codul Muncii, referitoare la perioade de referință mai mari de 3
luni, dar care să nu depășească 12 luni


1. Agricultură, piscicultură și pescuit
2. Silvicultură, economia vânatului, apelor și protecția mediului
3. Industria alimentară, a băuturilor și tutunului
4. Exploatarea și prelucrarea termenului
5. Construcții
6. Comerț
7. Turism, hoteluri și restaurante
8. Transporturi
9. Materiale de construcții și ciment
10. Din ramura energie electrică, termică, petrol și gaze: sectorul de petrol și gaze
11. Din ramura chimie și petrochimie: sectorul îngrășăminte chimice


ANEXA Nr. 7


COMPONENȚA COMISIEI DE NEGOCIERE


Organizații patronale
CONPIROM
Titular - Silviu Opriș
Supleant - Lorant Kovacs
CNPR
Titular - Gheorghe Dinu
Supleant - Mircea Ramba
CNIPMMR
Titular - Dumitru Fundătură
Supleant - Ana Bontea
UGIR
Titular - Radu Godeanu
Supleant - Nicolae Vrabiescu
UGIR 1903
Titular - Eliade Mihăilescu
UNPR
Titular - Marian Petre Miluț
Supleant - Mihai Grigoriu
ARACO
Titular - Irimie Catargiu
CPISC Titular - Gheorghe Udrișteoiu
Co. NPR
Titular - Gabriel Ceacalopol
PNR
Titular - Tudorel Nițulescu
PR
Titular - Florian Costache
MINISTERUL CULTURII ȘI CULTELOR
Titular - Valentina Rodinceanu


Organizații sindicale
BLOCUL NAȚIONAL SINDICAL
Titular - Ovidiu Jurca
Supleant - Gheorghe Baciu
CNSLR FRĂȚIA
Titular - Valentin Mocanu
Supleant - Sorin Stan
CNS Cartel ALFA
Titular - Bogdan Iuliu Hossu
Supleant - Romulus Niță
CSDR
Titular - Iacob Baciu
Supleant - Sabin Rusu
CN MERIDIAN
Titular - Ion Albu
Purtător de cuvânt al părții patronale Purtător de cuvânt al părții sindicalea fost desemnat domnul Silviu Opriș a fost desemnat domnul Ovidiu Jurca


________

si revenim la eterna polemica, daca nu-i HG de ce cere ITM-ul, cine este obligat si cine nu sa respecte CCMN ... :smt091






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL