Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
c_andra's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


c_andra's Content

There have been 53 items by c_andra (Search limited from 14-December 07)



Sort by                Order  

#60504 grad de indatorare

Postat de c_andra on 17 January 2006 - 01:22 PM in Arhiva

"(2) În cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este peste unu inclusiv, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar sunt deductibile până la nivelul sumei veniturilor din dobânzi, plus 10% din celelalte venituri ale contribuabilului. Cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar rămase nedeductibile se reportează în perioada următoare, în aceleași condiții, până la deductibilitatea integrală a acestora."

Eu am citit intr-o carte unde compara codul fiscal 2004-2005, ca acest alineat s-a abrogat, si ca ptr anul 2005, gradul de indatorare este 3. SI eu calcullez tinand cont de cifra 3. Nu este corect?


"1. Daca gradul de indatorare este mai mic decat 3 atunci toata cheltuiala cu dobanzile si cu diferentele de curs valutar sund deductibile. Daca gradul de indatorare este peste 3 atunci cheltuielile sunt deducibile pana la nivelul gradului de indatorare egal cu trei. Restul cheltuielilor se reporteaza in perioadele urmatoare pana la deductibilitatea integrala a acestora. "

Acest alineat nu mai apare in acea carte, si am crezut ca nu pot sa-mi deduc nimic.

Cum imi calculez deducerea cheltuielilor respective (numai pana la nivelul veniturilor din dob si dif de curs?), tinand cont ca nu mai apare alineatul cu cei 10% din celelalte venituri, mai putin cele cu dob si dif de curs.



#60477 grad de indatorare

Postat de c_andra on 17 January 2006 - 11:43 AM in Arhiva

Buna!
Problema mea e legata de deductibilitea cheltuielilor cu dobanzile si diferenta de curs.
1. Legea spune ca daca gradul de indatorare este mai mic de 3, atunci toata cheltuiala cu dobanzile si dif de curs valutar este deductibila.
Daca acest grad de indatorare este mai mare sau egal cu 3 totul este nedeductibil. Asta inseamna ca nu-mi pot deduce nici o suma din cheltuiala mea cu dobanzile si dif de curs?

2. Din lege am inteles ca imprumutul bancar intra in calculul capitalului imprumutat, dar cheltuiala cu dobanda aferenta creditului este deductibila 100%. Am inteles bine?

Multumesc



#57605 impozit profit

Postat de c_andra on 29 December 2005 - 05:16 PM in Arhiva

In 2004 am avut pierdere, iar in 2005 am inreg profit din primul trimestru. Nu se tine cont de aceasta pierdere trimestrial, la calculul impozitului pe profit?
Codul fiscal spune ca "Recuperarea pierderilor se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit". Eu inteleg ca la fiecare trimestru a lui 2005, cand am de platit impozit, tin cont de pierderea din 2004.




Cometa SQL