Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#69280 taxe mediu

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 February 2006 - 01:47 PM in Arhiva

Multumesc mult dumipaul! Am primit programul- e fff bun!



#69171 taxe mediu

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 February 2006 - 09:07 AM in Arhiva

dumipaul te rog, mi-l trimiti si mie, ca tot nu merge!
ovidiu_adrian79@yahoo.com
Multumesc



#68947 licenta - auditul intern al intrep.

Postat de ovidiu_adrian79 on 21 February 2006 - 02:38 PM in Arhiva

Legea 672/2002-privind auditul public intern;
O.M.F.P. 38/2003- Normele de aplicare ale legii 672;
siteul ministerului de finante sectiunea "audit public intern"
multa bafta la intocmirea lucrarii! Ai nevoie! :wink:



#68925 leasing

Postat de ovidiu_adrian79 on 21 February 2006 - 01:19 PM in Arhiva

Bineinteles!
Trebuie doar indeplinite conditiile pentru achizitionarea in leasing. Dar in general se poate.



#68920 decont benzina taximetre

Postat de ovidiu_adrian79 on 21 February 2006 - 12:53 PM in Arhiva

as dori si eu acest program daca se poate!
ovidiu_adrian79@yahoo.com
Multumesc!



#68887 Proceduri scrise + fisa post

Postat de ovidiu_adrian79 on 21 February 2006 - 11:16 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Dupa cum am mai spus, aceste proceduri nu prea exista faptic, ci dopar la nivel teroretic (desi se pune f. mare accent pe ele)! Desigur ca ele trebuiesc intocmite de catre conducatorul compartimentului/biroului/servicului/directiei si aprobate de catre conducatorul institutiei.
Daca nu ai asa ceva nu este nici o problema! lasa-l sa faca FIAP!



#68668 Proceduri scrise + fisa post

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2006 - 04:02 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Nu este un "habauc" de auditor!!! Doar isi face treaba!
Referitor la proceduri, stai linistit, ca nu le are nimini, sau aproape nimeni!
Ce sunt aceste proceduri? Ele descriu fiecare activitate si modul acesteia de desfasurare in cadrul compartimentului financiar contabil (cazul tau, desi aceste proceduriar trebui sa existe pentru fiecare activitate in parte)
Spre edificare, as putea spune ca sunt in genul- circuitul documentelor specific CFP-ului, dar mult mai complex.
De teste sa nu iti fie teama, sa fii cat mai sincer, pt. ca oricum mai tarziu isi va da seama daca spui sau nu adevarul.
Daca mai ai intrebari referitoare la probleme de audit, nu ezita sa intrebi!



#68655 conta institutii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2006 - 03:33 PM in Arhiva

La intrebarea 3: contul 4282.
La intrebarea 4: produse in curs de executie.
La intrebarea 7: contul 4281.
La intrebarea 12: contul 5121- banca in lei.
La celelalte intrebari inca nu stiu raspunsurile, oricum trebuie stuiata transpunerea conturilor din Normele emise de catre Ministerul de Finante!



#68651 HOW MUCH?

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2006 - 03:23 PM in Arhiva

si eu am votat



#68015 fisa postului - CERERI

Postat de ovidiu_adrian79 on 17 February 2006 - 09:46 AM in Arhiva

va rog sa imi trimiteti si mie fisa postului pentru vanzator si /sau gestionar! :oops:
ovidiu_adrian79@yahoo.com
Multumesc mult! :oops:



#67166 E LEGAL?

Postat de ovidiu_adrian79 on 14 February 2006 - 04:00 PM in Arhiva

Legea Contabilitatii republicata prevede faptul ca, conducatorii compartimentelor de contabilitate trebuie sa fie persoane cu STUSII SUPERIOARE ECONOMICE![/b]



#66810 casa de schimb valutar

Postat de ovidiu_adrian79 on 13 February 2006 - 03:41 PM in Arhiva

Are dreptate ITM-ul! Fara un titlu executoriu nu ai voie sa ii faci nici o retinere din salariu (in afara de contributiile pt. stat)!
Ca sa recuperezi banii trebuie mai intai sa il dai in judecata si abia dupa aia vei putea sa faci retinerile.



#66178 unde lucrati?

Postat de ovidiu_adrian79 on 10 February 2006 - 03:34 PM in Arhiva

la stat :smt024



#66124 NORMA PT PENSIONAR

Postat de ovidiu_adrian79 on 10 February 2006 - 12:49 PM in Arhiva

conform codului muncii, art. 81, lit.d3 un pensionar pentru limita de varsta se angajeaza pe perioada determinata, fara alte restrictii (cu o norma de 8 ore/zi).



#66017 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de ovidiu_adrian79 on 10 February 2006 - 07:54 AM in Arhiva

26, M



#64629 Concediu-institutie bugetara

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 February 2006 - 01:22 PM in Arhiva

din cate stiu eu nu!



#64628 Inputatie telefon

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 February 2006 - 01:15 PM in Arhiva

Conform Codului Muncii nu poti face ABSOLUT NICI O RETINERE din salariu fara acordul in scris al salariatului!
in caz de prejudicii aduse institutiei, iar acesta refuza sa returneze banii, singura cale e sa obtii titlu executoriu impotriva sa, iar in caz ca nu se iau masuri impotriva sa, raspunderea pentru prejudiciul produs de salariat va reveni conducerii institutiei!



#64579 revenire din cic la institutie publica

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 February 2006 - 08:49 PM in Arhiva

in momentul cand expira concediul pentru cresterea copilului si se face revenirea la serviciu, pentru stabilirea salariului de incadrare se vor avea in vedere urmatoarele:
- mai intai va trebui sa dai un test (examen) iar daca vei promova acest examen ti se ma actualiza salariul la zi (in functie de functia si treapta profesionala pe care o ai):
- daca nu promovezi examenul vei avea salariul pe care l-ai avut inainte de plecarea in concediu. :D
:P



#64516 PLAFON TVA

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 February 2006 - 10:24 AM in Arhiva

multumesc mult pentru raspuns!



#64320 PLAFON TVA

Postat de ovidiu_adrian79 on 03 February 2006 - 01:40 PM in Arhiva

Stie cineva cat e plafonul minim de tva? Pana acum nu am platit, dar nu vreau sa ma trezesc cu vreo amenda de la fisc ca nu m-am inregistrat ca platitor de tva! :oops:



#63359 plata salarii

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 January 2006 - 02:11 PM in Arhiva

SI DISPOZITIA DE PLATA CUM O INREGISTRATI IN CONTABILITATE?
SAU IN CE CAZURI SE INTOCMESTE DISPOZITIA DE PLATA?
salariile prin casierie se acorda pe baza statului de plata sau a statelor pentru avans chenzinal si nicidecum pe baza de dispozitie de plata! =;



#63353 Caut acte normative...SOS!!!

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 January 2006 - 01:56 PM in Arhiva

Actul normativ care vizeaza aceste sporuri este H.G. 281/1993- privind salarizarea personalului din unitatile bugetare. DAR, pentru ACORDAREA acestui SPOR, trebuie facuta o EXPERTIZA a locurilor de munca de catre cei de la DSP iar aceasta expertiza trebuia avizata de catre ITM.



#63058 ACT ADITIONAL

Postat de ovidiu_adrian79 on 30 January 2006 - 03:36 PM in Arhiva

Pentru a modifica salariul nu trebuie intocmit un act aditional la contractul de munca! Este suficient ca administratorul (imputernicitul legal) sa emita o decizie- vizata de ITM- care sa prevada majorarea salariului.
EXEMPLU
decizia nr. /
Popescu Ion,
administrator al S.C. .....
avand in vedere prevederile (ACTUL NORMATIV) sau alta baza legal (in urma evaluarii)
DECID:
INCEPAND CU DATA DE SE MAJOREAZA SALARIILE URMATOARELOR PERSOANE:
1. .....
2.....
3. ....



#63031 program anual de achizitii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 30 January 2006 - 02:46 PM in Arhiva

program de achizitii publice (model de pe site-ul Ministerului Culturii)!
Eu zic ca e destul de complex"

Fisiere atasate





Cometa SQL