Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#214843 concurs fara anunt

Postat de ovidiu_adrian79 on 03 December 2009 - 02:38 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

doar instanta poate hotari modul de raspundere al persoanelor "vinovate". De obicei, cel care a dispus angajarea trebuie sa returneze banii pe care i-a luat salariatul in cauza drept salariu.



#214694 Casare obiecte de inventar

Postat de ovidiu_adrian79 on 30 November 2009 - 09:11 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Iti trebuie aprobare si pentru casarea stampilei si a buteliilor de la ordonatorul principal de credite. Baza legala: H.G.909/1997- pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.15/1994, republicatã, privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale ºi necorporale.



#211690 incadrare contabil sef

Postat de ovidiu_adrian79 on 08 October 2009 - 02:40 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Ce vechime ai in total si in ce domeniu?



#208643 anchete administrative

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 August 2009 - 12:15 PM in Arhiva

ancheta o face comisia de disciplina stabilita prin dispozitie a directorului.



#208377 ordin nr 1753 din 22.11.2004

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 July 2009 - 07:36 AM in Arhiva

aici:

Fisiere atasate




#207883 Tabel - softuri de contabilitate - exista ?

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 July 2009 - 02:57 PM in Arhiva

daca ai "gugali" putin dupa - top programe contabilitate - cred ca ai gasi ceea ce te intereseaza pe tine.



#206448 sporul de vechime se suspenda in perioada concediului de odihna?

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 July 2009 - 02:20 PM in Arhiva

pe perioada concediului de odihna se acorda toate sporurile permanente de care beneficiaza respectivul salariat. Inclusiv sporul de vechime.



#206033 zile concediu de odihna

Postat de ovidiu_adrian79 on 02 July 2009 - 12:26 PM in Arhiva

si concediul de odihna cand se plateste, la data terminarii concediului de sarcina si lauzie, entru ca e clar ca nu se poate benefia de amadoua in aceeasi perioada?



#206016 zile concediu de odihna

Postat de ovidiu_adrian79 on 02 July 2009 - 11:10 AM in Arhiva

Exact. Fiind incadrata cu jumatate de norma si neavand baza acolo, decizia inspectoratului a fost pana la data respectiva.



#206011 zile concediu de odihna

Postat de ovidiu_adrian79 on 02 July 2009 - 10:45 AM in Arhiva

Am si o situatie mai deosebita si oarecum asemanatoare cu cea de mai sus. Asadar, un cadru didactic, cu o norma de predare intreaga la un angajator si cu o jumate de norma de predare la un alt angajator si-a luat concediu medical pentru sarcina si lauzie (cele 126 de zile) in aceeasi perioada cu concediul de odihna. Conform legii, in aceasta perioada de concediu de sarcina si lauzie, esti platit de ambii angajatori, cu prezentarea documentelor justificative necesare, iar fondurile se suporta integral din bugetul FNUASS. Problema mai delicata este la angajatorul cu jumatate de norma, intrucat, relatiile de munca au fost pana pe data de 12.06.2009, iar concediul medical incepe cu data de 01.07.2009 si refuza sa faca plata acestuia.
Stimati colegi, ce parere aveti in aceasta situatie, in conditiile in care la baza concediului medical sta media veniturilor totale pe ultimele 6 luni? cine ar trebui sa faca plata pentru veniturile realizate la angajatorul cu jumatate de norma?



#202618 ultimul plan de conturi pentru institutii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 26 May 2009 - 03:09 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

l-as ajuta eu, insa nu pot face atasamentul (imi da o eroare) :sad: :lnr (51): :angry: . Poate totusi ii este de folos si asta: omfp 1917/2005- pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice, Planul de conturi pentru institutiile publice si instructiunile de aplicare a acestuia.



#199936 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 April 2009 - 09:01 AM in Arhiva

Aici:

Fisiere atasate




#199930 ce vechime trebuia sa aiba..

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 April 2009 - 08:18 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Problema pe care tu o abordezi este putin complicata. Potrivit statutului functionarului public, vechimea de 5 ani este aferenta postului de referent principal (indiferent de nivelul studiilor). Vechimea necesara angajarii se determina in functie de felul postului existent in statul de functii la data scoaterii acestuia la concurs.
Referitor la viza de control financiar preventiv, as preciza, ca potrivit Ordinului Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003, anexa 8, cap.2, lit 3:
"Pot fi numite, in vederea exercitárii controlului financiar preventiv propriu, persoanele care sunt angajate ale entitatii publice sau, dupá caz, au capacitatea legala de a incheia un contract pentru indeplinirea acestei atributii si care indeplinesc cumulativ urmátoarele conditii:
a) au numai cetátenie romana si domiciliul in Romània;
b) cunosc limba romana, scris çi vorbit;
c) au capacitate deplina de exercitiu;
d) au o stare de sánátate corespunzátoare, atestata pe baza de examen medical de specialitate;
e) au studii superioare economice sau juridice. Prin exceptie, cànd nu exista persoane cu pregátire superioará care sa indeplineascá prezentele conditii, pot fi numite pentru exercitarea controlului financiar preventiv propriu si persoane cu studii medii de specialitate economicá;
f) au o vechime efectivá in domeniul finantelor publice de minimum 3 ani, in cazul institutiilor publice, si de minimum 3 ani in domeniul financiar−contabil, in cazul celorlalte entittéi publice;
g) nu au fost condamnate pentru sávàrsirea unei infracéiuni care le−ar face incompatibile cu exercitarea acestei activitáti;
h) prezintá minimum doua scrisori de recomandare.
Persoanele care exercita controlul financiar preventiv propriu sunt, de regula, numite din cadrul compartimentului financiar−contabil, putànd insá face parte si din alte compartimente de specialitate; persoanele respective trebuie sa fie altele decàt cele care efectueazá operatiunea supusá vizei."
Functionarul public poate sa exercite controlul financiar preventiv.



#195799 sporurile si salariul de merit

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 March 2009 - 04:06 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Inca nu a aparut nimic....asteptam...deocamdata



#195370 Legea Bugetului de stat pe 2009

Postat de ovidiu_adrian79 on 27 February 2009 - 02:28 PM in Arhiva

Vezi postareacristina5859, la Feb 27 2009, 02:03 PM, a spus:

L-a postat colega(ul) HANDA76 .....il gasesti aici http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...40&start=40
Colega noastra se referea la bugetul de stat, nu la bugetul asigurarilor sociale de stat...



#194940 COMISIA DE RECEPTIE

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 February 2009 - 09:28 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Comisiile de receptie se constituie in baza Legii 22/1969- privind angajarea gestionarilor, constituirea de garantii ºi rãspunderea în legaturã cu gestionarea bunurilor agentilor economici, autoritatilor sau institutiilor publice, dar si in baza HCM 2230/1969- privind gestionarea bunurilor materiale ale agentilor economici, autoritatilor sau institutiilor publice

Fisiere atasate




#194552 rege

Postat de ovidiu_adrian79 on 18 February 2009 - 11:46 AM in Arhiva

3



#194425 ordonanta 75/2005

Postat de ovidiu_adrian79 on 17 February 2009 - 01:42 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

oug 75/2005-in forma actualizata.

Fisiere atasate




#194093 registru de casa - institutie publica .

Postat de ovidiu_adrian79 on 13 February 2009 - 04:19 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Atata timp cat persoana respectiva nu are atributii clare de desfarurare a activitatii de casierie (fisa post, dispozitie director-iar dispozitie sa nu fie pt specimen de semnatura in relatiile cu trezoreria) nu poti sa ii faci nimic.
Daca, insa are acele atributii, si nu vrea sa intocmeasca registrul de casa, alte atributii specifice, cel in cauza poate fi sanctionat disciplinar, putandu-se ajunge pana la concedierea acestuia pe motive disciplinare.
P.S.: Ca si casier (chiar daca ocupa alta functie, dar are atributii in acest sens) trebuie sa aiba constituita garantie in numerar.



#194081 registru de casa - institutie publica .

Postat de ovidiu_adrian79 on 13 February 2009 - 03:05 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

are prevazut asa ceva (intocmirea registrului de casa) in fisa postului? pentru ca daca nu are atributii de casierie, nu poti sa-i faci nimic.



#193762 legile nu sunt publice?

Postat de ovidiu_adrian79 on 11 February 2009 - 08:42 AM in Arhiva

NU mai merge cu introducerea codului respectiv. Iar au schimbat site-ul si acum doar iti arata numarul monitorului si titlul actelor normative publicate. :frusty:



#193617 Legea 145/1997

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 01:28 PM in Arhiva

Din nefericire nu am raspunsul la intrebarile tale....dar pentru aprofundare iti atasez legea 95/2006-sper sa iti fie de folos

Fisiere atasate




#193608 Legea 145/1997

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 12:31 PM in Arhiva

Legea 145/1997 este abrogata de OUG 150/2002,care este abrogata la randul ei de Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.



#193593 imputare prejudiciu adus societatii

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 11:20 AM in Arhiva

NU. S-a mai discutat pe forum. Foloseste cautarea



#193295 promovare pe post de conducere

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 February 2009 - 09:18 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

E vorba de Statutul functionarilor publici- acolo sunt descrise conditiile de ocupare a posturilor dar si in H.G 611/2008-pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici. De obicei, una din conditii e ca masterul sa fie ori in administratia publica locala, ori in specialitatea postului scos la concurs. Si da ordonatorul principal de credite stabileste bibliografia si conditiile (pe langa cele obigatorii prevazute de normativele in vigoare) ocuparii unui post.




Cometa SQL