Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zile concediu de odihna

65 replies to this topic

#1 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 23 June 2008 - 10:47 AM

As avea si eu o intrebare.Daca am lucrat ian, febr, martie la o firma (x) iar din aprilie la alta firma (y), cele 5 zile de concediu la care as fi avut dreptul sa le iau pt perioada lucrata la prima firma (x) le pierd acum? Mai precis pana la finalul anului cate zile de concediu am dreptul sa imi iau la noua firma (y)?

Multumesc



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 June 2008 - 11:37 AM

in mod normal, firma X unde ai lucrat in ian., feb., mar., ar fi trebuit sa-ti plateasca la lichidare zilele de concediu cuvenite si neefectuate. unele firme, se inteleg, si tin cont si de zilele de concediu de la firma de unde vine salariatul, daca nu i s-au platit. desi, repet, normal ar fi fost sa ti le plateasca. iar pentru ce lucrezi acum, ai dreptul la zile de concediu proportionale cu timpu lucrat. adica 9 luni daca vei lucra pana la sfarsitul anului la firma Y. 21:12x9=16 zile de concediu(se rotunjeste in favoarea salariatului).
art.141 lit.4 Codul Muncii:compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.




#3 ANDA9

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 June 2008 - 02:30 PM

Buna ziua!
As avea o rugaminte mare!!!!!!! Imi poate spune cineva in baza caror reglementari se calculeaza concediul de odihna?...Mai concret exista vreun temei legal care sa mentioneze calculul concediului de odihna pe zile calendaristice si nu pe luni?( adica regula de trei simpla).
Sunt angajata din 18 febr 2008 si colega de la conta nu imi ia in calcul luna febr. , pt ca face calculul pe luni calendaristice; daca facem calculul pe zile imi iese cu 1 zi in plus.
Cum e corect?
Sper ca m-am facut inteleasa!
Merci!



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2008 - 02:35 PM

codul muncii spune: durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic. din moment ce spune ca se acorda proportional cu perioada lucrata, eu zic ca ar trebui sa-ti ia in considerare si zilele din februarie. cel putin eu asa fac.



#5 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2008 - 03:34 PM

Si eu fac la fel ca MIKY2010. Asa e corect. Cand calculez iau in considerare orice zi lucrata.
Daca lucrezi la o firma din 15 ian pana pe 15 iulie, inseamna ca ai lucrat 6 luni, nu 5 sau 5 si jumatate.
Incearca sa pui problema asa, colegei de la conta. Bafta!

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 25 June 2008 - 03:36 PM




#6 ANDA9

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 June 2008 - 03:40 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 25 2008, 03:35 PM, a spus:

codul muncii spune: durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic. din moment ce spune ca se acorda proportional cu perioada lucrata, eu zic ca ar trebui sa-ti ia in considerare si zilele din februarie. cel putin eu asa fac.



Va multumesc din suflet dar problema se pune in felul urm: pana acum i-am spus in mod colegial ceea ce mi-ati spus si voi dar mi s-a spus ca se calculeaza cu regula de 3 simplu, dar in calcul se iau numarul de luni , nu numarul de zile calendaristice, asa ca eu as fi vrut sa imi aratati in baza carei legi se face calculul zilelor de concediu sau ce norme reglementeaza modul de calcul.
Nu vreau sa par carcotasa dar ptr mine o zi conteaza....
merci



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2008 - 08:17 AM

in afara de codul muncii, contractul colectiv,eu nu stiu altceva. dar zic ca este suficient. spune clar: proportional cu activitatea prestata. deci si cele 10 zile din februarie fac parte din acea activitate prestata. codul muncii nu zice nici proportional cu lunile lucrate, si nici proportional cu zilele lucrate. spune proportional cu perioada lucrata: iar perioada e de la prima la ultima zi. eu asa vad lucrurile. si oricum, nu stiu de ce se cramponeaza de o zi de concediu, ca doar nu o da de la ea.



#8 tamara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 09 August 2008 - 08:44 PM

AM SI EU O INTREBARE:
PROGRAMUL MEU DE SALARII IMI CALCULEAZA 0.5% PROCENTUL ANGAJATOR PENTRU SOMAJ ATUNCI CAND UN SALARIAT ESTE IN C.O.
ESTE CORECT?
IAR ATUNCI CAND DORESC SA FAC DECLARATIA PENTRU SOMAJ IMI CALCULEAZA PROCENTUL LA 1%
DORESC SA MENTIONEZ CA ESTE VORBA DE LUNA IULIE 2008
S-AU MODIFICAT CUMVA DECLARATIILE DE LA SOMAJ ?
EU AM VARIANTA 2008 PE CARE AM DESCARCAT-O DE LA AG. NAT. DE OCUPARE SI FORMARE A FORTEI DE MUNCA
VA ROG SA-MI RASPUNDETI CAT PUTETI DE REPEDE



#9 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2009 - 11:39 PM

salariul realizat pe ultimele 3 luni a fost de 700 lei/luna.
in luna martie, isi ia concediu 4 zile.
media zilnica veniturilor este de 35 lei (700*3=2100 / 60zile)
4zile concediu x 35 lei = 140 lei. adica atat imi rezulta ca este indemnizatia pentru cele 4 zile de co.
salariul cuvenit pentru cele 18 zile lucrate (144ore) este de 573 lei.
de unde imi rezulta ca avem 573 + indemnizatie co 140 = 713 lei.... mai mare decat salariul pe care l-ar fi luat in mod normal,adica 700 lei.

Este corect ???
intreb pt ca nu am mai avut cazuri in care salariatul sa ia mai muti bani in luna in care a avut CO chiar daca salariul lui a fost neschimbat de 5 luni incoace.

p.s. salariul este de tip lunar.

Aceasta postare a fost editata de Bandit: 07 April 2009 - 11:40 PM




#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 08 April 2009 - 12:13 PM

Da...e ok, legea interzice doar ca salariatul sa ia mai putini bani decat in mod normal, altfel e in regula. Diferenta in plus sau in minus, atunci cand avem un salariu fix in cele 3 luni rezulta din numarul de zile lucratoare care se au in vedere la calculul mediei zilnice...daca cele trei luni ar fi avut, sa zicem, 23 de zile lucrtoare, ar fi existat o medie zilnica mai mica....si evident, riscul ca venitul sa fie mai mic decat 700 lei.



#11 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 09 April 2009 - 11:29 AM

nici in acest caz salariul nu poate sa fie mai mic de 700 lei. (indemnizatia nu poate fi mai mica decat salar de incadrare+sporuri permanente)

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 April 2009 - 07:25 AM




#12 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 April 2009 - 12:10 PM

Daca citeai cu atentie puteai sa vezi ca exact cu asta am inceput raspunsul meu: "legea interzice doar ca salariatul sa ia mai putini bani decat in mod normal" - poate nu e o exprimare foarte clara ptr tine, dar din ea reiese ca legea interzice sa-i platesti omului o suma mai mica decat ar fi luat in mod normal, dar nu interzice sa-i platesti mai mult decat ar fi castigat in mod normal - adica, in speta, 700 lei, si apoi i-am explicat de ce in situatia lui, are un salariu mai mare de 700.

Vezi postareamihai_u, la Apr 9 2009, 12:29 PM, a spus:

nici in acest caz salariul nu poate sa fie mai mic de 700 lei. (indemnizatia nu poate fi mai mica decat salar de incadrare+sporuri permanente)

Nu stiu la care caz te referi, dar poate ca ar fi trebuit sa inchei fraza astfel: "....caz in care, salariatul va beneficia de 700 lei, deoarece asa cum spuneam la inceput, si acum ma repet, legea interzice ca un salariat sa primeasca in perioada de condediu de odihna un salariu mai mic decat cel pe care l-ar fi primit in mod normal"...si se intelegea mai bine ce am vrut sa spun.



#13 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 09 April 2009 - 12:25 PM

Imi cer scuze dar nu inteleg de ce te chinui sa-l calculezi asa si nu ii faci doar diferenta si ii acorzi fix 700 ron
ps din cate stiu nu se prevede nicaieri ca trebui sa faci calculul cu 3 luni in urma



#14 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 02:20 PM

Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizația de concediu de odihnă se plătește de către angajator cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Codul Muncii
Dragos



#15 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 09 April 2009 - 02:28 PM

mea culpa ! :sad:



#16 daniboy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 April 2009 - 04:18 PM

Vezi postareaBandit, la Apr 7 2009, 11:39 PM, a spus:

salariul realizat pe ultimele 3 luni a fost de 700 lei/luna.
in luna martie, isi ia concediu 4 zile.
media zilnica veniturilor este de 35 lei (700*3=2100 / 60zile)


Media zilnica cred ca s-ar obtine corect daca imparti 2100 la nr. de zile lucratoare din cele 3 luni (si nu la 60).



#17 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2009 - 09:43 PM

pai asta-i si iedea... pe decembrie sunt 20 zile lucratoare, pe ianuarie tot 20 ZL, iar pe februarie tot 20 ZL... adica 60 ZL in total.



#18 alexandra20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 May 2009 - 07:51 PM

am si eu o nelamurire,eu m-am angajat anul trecut pe data de 22.09.2008 si la sf anului 2008 nu mi-am zilele de concediu aferente anului 2008,am intrebat-o pe sefa mea de zile de concediu de anu trecut si a zis k o sa mi le dea anul asta,a zis k am de luat 3 zile dar eu pe contractul de munca am trecut 21 de zile de concediu si dak impart 21 la 12 imi iese 1,75*3=5,25,de ce ea mi-a zis k am doar 3??si mie pe 1 decembrie si a doua zi de craciun nu mi-a dat liber si nici nu mi le-a platit,ar trebui sa ii cer si alea 2 zile sa mi le dea??



#19 olga_md

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 May 2009 - 08:40 AM

buna ziua!
am o intrebare: am un angajat care se pensioneaza din 25 mai..... cate zile din concediul de odihna aferent anului (22 de zile conform contractului colectiv de munca) le platesc? toate 22, sau doar la cate are dreptul pina in data de 25 mai?
exista o lege aferenta?
va multumesc?



#20 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 08:49 AM

Art. 140. - (2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL