Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
georgi30's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


georgi30's Content

There have been 117 items by georgi30 (Search limited from 14-December 07)



Sort by                Order  

#139878 institutii publice platitoare de tva

Postat de georgi30 on 15 August 2007 - 03:57 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Cred ca cel mai simplu este sa intrebi la trezoreria de care apartii... Sigur vor sti sa te indrume...



#138159 Engleza pt contabilitate

Postat de georgi30 on 25 July 2007 - 07:28 PM in Arhiva

Multumesc foarte mult, dana....imi sunt de mare ajutor... :lostit (13):



#138084 Engleza pt contabilitate

Postat de georgi30 on 24 July 2007 - 10:25 PM in Arhiva

Multumesc...ma refeream la materiale in format digital... :biggrin:



#137945 Engleza pt contabilitate

Postat de georgi30 on 23 July 2007 - 06:51 PM in Arhiva

Va rog frumos, un sfat - unde pot gasi un manual, carte ceva engleza pt contabilitate sau engleza pt afaceri?
multumesc



#137328 Ordinul 46/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice privind întocmirea și...

Postat de georgi30 on 16 July 2007 - 02:30 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Uite aici un link, sper sa te ajute



#135370 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 25 June 2007 - 10:38 PM in Arhiva

Bibi... ce rau imi pare ca n-ai pus mai devreme legaturile astea.. Am gasit in raportul de audit pt Altur Slatina ceva similar care mi-ar fi fost si mie de ajutor. Cam asa ceva am facut si eu pe situatiile mele financiare, insa acolo arata profesionist,....asa fi putu face lucrarea mult mai buna... :lostit (13): ...Acum e deja predata...luni de zile am cautat...Asta e!



#135308 am nevoie de urmatorul proiect

Postat de georgi30 on 24 June 2007 - 10:07 PM in Arhiva

Sa mai incercam o data....

Vezi postareageorgi30, la Jun 22 2007, 06:50 PM, a spus:

Daca vrei tot listoiul asta de-a gata....nu pot sa te ajut... :lostit (13): Daca vrei detalii unde poti gasi informatii, cam ce trebuie sa faci si in ce consta toata "pocitania"...pot sa te ajut...insa pretul e cam mare...
Se cheama efort. :cha (6): ..insa daca duci proiectul asta singur la sfirsit :vio (33): ..chiar si cu imperfectiuni iti va fi de mare folos...


S-a trezit probabil filozoful si fanfaronul din mine cind am pus postul de mai sus...S-a vrut o ironie si un mic afront celor care arunca cu banii si vor totul de-a gata, :cha (4): :lin loc sa-si munceasca putin mintea...


"cristina5859" a spus:

eu nu am intalnit persoane care sa ma ajute gratis , pana acum !! dar, poate voi sunteti mai norocosi

Eu am intilnit...Culmea..chiar pe forumul asta :celb (6):



#135203 am nevoie de urmatorul proiect

Postat de georgi30 on 22 June 2007 - 05:50 PM in Arhiva

Daca vrei tot listoiul asta de-a gata....nu pot sa te ajut... :smile: Daca vrei detalii unde poti gasi informatii, cam ce trebuie sa faci si in ce consta toata "pocitania"...pot sa te ajut...insa pretul e cam mare...
Se cheama efort. :thumbup: ..insa daca duci proiectul asta singur la sfirsit :tongue: ..chiar si cu imperfectiuni iti ca fi de mare folos...Mdaaa...cam enervanta faza, nu??

so...it"s up to you...desi ma intreb daca nu cumva iti trebuie la toamna...



#135153 Plata servicii avocat

Postat de georgi30 on 22 June 2007 - 09:30 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Mda...chiar asa...plafonul este de 3000 ron, adica atit cit ai dreptul sa scoti pe fila cec pentru cheltuieli materiale...nu stiu nici eu ce-i cu 100 ron...poate 1000 ron..dar nici asa.



#135129 Manual contabilitate de gestiune

Postat de georgi30 on 21 June 2007 - 09:29 PM in Arhiva

Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva ...Am nevoie de un manual de contabilitate gestiune in format digital, sau un link pentru cursuri ..orice poate fi de ajutor.

va multumesc



#135126 Analiza indicatorilor si Diagnosticul financiar

Postat de georgi30 on 21 June 2007 - 08:56 PM in Arhiva

Vezi postareaFabiu, la Feb 6 2007, 10:12 PM, a spus:

Va rog ma poate lamuri cineva ce sunt Activele curente?

Cu multumiri anticipate


Active curente = valori circulante, bunuri mobile sau mijloace circulante, cuprind valorile economice sub forma stocurilor, creantelor, investitiilor financiare si disponibilitatilor banesti. Sau daca vrei...fostele active circulante

Datorii curente - reprezinta obligatii scadente in maxim 1 an. Datoriile curente includ imprumuturile pe termen scurt facute la institutii financiare, scadentele curente ale imprumuturilor pe termen lung, datoriile catre furnizori, salarii neplatite, datorii fiscale.



#135125 Plata servicii avocat

Postat de georgi30 on 21 June 2007 - 08:48 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Ce nu inteleg este de ce nu elibereaza factura...pare o chestie ciudata la mijloc... Avem aceeasi situatie - consultanta pe baza de contract si achitat cu chitanta sau OP. Insa nu cred ca au fost probleme cu eliberarea facturii. Suma s-a platit din fonduri extrabugetare, s-a inregistrat in 708- venituri ale institutiei publice din activitati diverse...
Deci...de ce nu elibereaza factura?



#134857 Contabilitatea INSTITUTIILOR PUBLICE

Postat de georgi30 on 19 June 2007 - 09:52 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

6822 = 404 - Inregistrarea obligatiei .

404 = 770.1 - Plata

In contabilitatea institutiilor publice nu se inregistreaza amortizare pt cladiri. nu stiu legea, dar daca chiar e nevoie, o sa caut.



#134817 cineva de la ASE HELP!

Postat de georgi30 on 19 June 2007 - 10:35 AM in Arhiva

Iuli, daca in 2 ore intri si-mi dai numele lucrarii, poate te pot ajuta. Azi dupamasa am drum in ASE si incerc sa ma loghez de acolo sa-ti descarc lucrarea...Totul e sa-mi spui titlul...dar acum...



#134754 cineva de la ASE HELP!

Postat de georgi30 on 18 June 2007 - 07:56 PM in Arhiva

Cum se numeste lucrarea? Am una in posesia careia ma intrat dupa indelungi cautari si rugaminit... Poate esti ffffffffffffffffff norocos si este aceeasi....



#134634 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 17 June 2007 - 07:34 PM in Arhiva

Vezi postareadana_cz, la Jun 15 2007, 10:50 PM, a spus:

Ma bucur daca te-a ajutat ce ti-am trimis, George. Sa speram ca vor trece toate cu bine si atunci scapam si de stres.

De fapt sunt Georigana.... :tongue: :smile: dar la bericioaca tot putem sa mergem... :thumbup:

tinem pumnii



#134357 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 09:42 PM in Arhiva

Sar'mina :smile:



#134289 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 05:25 PM in Arhiva

Dana, multumesc tare mult... Chiar n-are de ce sa-ti fie rusine, zau...Cit despre stres...te rog mult, ia-o incetisor,stii ce se spune despre notiunea de stres: ca daca nu se inventa...nu mai era nimeni stresat... :biggrin: Fruntea sus, sigur o sa fie bine, ne intilnim dupa licenta sa sarbatorim cu o bericioaca... :tongue: :smile:

Bafta



#134249 Analiza indicatorilor si Diagnosticul financiar

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 02:49 PM in Arhiva

Va rog frumos...ma poate indruma, stie cineva ceva de managmentul financiar in insitutiile publice?? Calculul vreunui indicator, optimizarea a costurilor......ceva ??
multumesc



#134248 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 02:44 PM in Arhiva

Asta am gasit la un search pe google cu titlul "anexa ord 1752"...Imi pare rau ca nu sunt la serviciu , acolo aveam lex-ul si iti trimiteam monitorul ala care iti trebuia...

Voiam sa te intreb si eu ceva...Spune-mi te rog, cum calculezi "stocul mediu"si "soldul mediu" al clientilor? Imi tot storc mintea cum sa adaptez ceva din indicatorii astia pentru sectorul public...Am datele din situatiile financiare de sfirsit si trebuie o analiza pe baza lor, dar pe conta publica n-am gasit mare lucru si profesoara care ma indruma...da din umeri... :tongue:
Am facut eu ceva, dar mi se pare insuficient....deci help... :smile:



#134194 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 11:00 AM in Arhiva

La astea te referi??

Exemple de calcul si analiza a principalilor
indicatori economico-financiari


1. Indicatori de lichiditate:

a) Indicatorul lichiditatii curente Active curente (Indicatorul capitalului circulant) = --------------- Datorii curente


- valoarea recomandata acceptabila - in jurul valorii de 2;
- ofera garantia acoperirii datoriilor curente din activele curente.

b) Indicatorul lichiditatii imediate Active curente - Stocuri (Indicatorul test acid) = ------------------------ Datorii curente


2. Indicatori de risc:
a) Indicatorul gradului de indatorare

Capital imprumutat Capital imprumutat------------------ x 100 sau ------------------ x 100 Capital propriu Capital angajat


unde:
- capital imprumutat = credite peste un an;
- capital angajat = capital imprumutat + capital propriu.
b) Indicatorul privind acoperirea dobanzilor - determina de cate ori entitatea poate achita cheltuielile cu dobanda. Cu cat valoarea indicatorului este mai mica, cu atat pozitia entitatii este considerata mai riscanta.

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit-------------------------------------------------------- = Numar de ori Cheltuieli cu dobanda


3. Indicatori de activitate (indicatori de gestiune) - furnizeaza informatii cu privire la:
- Viteza de intrare sau de iesire a fluxurilor de trezorerie ale entitatii;
- Capacitatea entitatii de a controla capitalul circulant si activitatile comerciale de baza ale entitatii;
- Viteza de rotatie a stocurilor (rulajul stocurilor) - aproximeaza de cate ori stocul a fost rulat de-a lungul exercitiului financiar

Costul vanzarilor----------------- = Numar de ori Stoc mediu


sau


Numar de zile de stocare - indica numarul de zile in care bunurile sunt stocate in unitate

Stoc mediu----------------- x 365Costul vanzarilor


- Viteza de rotatie a debitelor-clienti
• calculeaza eficacitatea entitatii in colectarea creantelor sale;
• exprima numarul de zile pana la data la care debitorii isi achita datoriile catre entitate.

Sold mediu clienti------------------ x 365 Cifra de afaceri


O valoare in crestere a indicatorului poate indica probleme legate de controlul creditului acordat clientilor si, in consecinta, creante mai greu de incasat (clienti rau platnici).
- Viteza de rotatie a creditelor-furnizor - aproximeaza numarul de zile de creditare pe care entitatea il obtine de la furnizorii sai. In mod ideal ar trebui sa includa doar creditorii comerciali.

Sold mediu furnizori----------------------------------- x 365,Achizitii de bunuri (fara servicii)


unde pentru aproximarea achizitiilor se poate utiliza costul vanzarilor sau cifra de afaceri.
- Viteza de rotatie a activelor imobilizate - evalueaza eficacitatea managementului activelor imobilizate prin examinarea valorii cifrei de afaceri generate de o anumita cantitate de active imobilizate

Cifra de afaceri------------------Active imobilizate


- Viteza de rotatie a activelor totale

Cifra de afaceri---------------- Total active


4. Indicatori de profitabilitate - exprima eficienta entitatii in realizarea de profit din resursele disponibile:
a) Rentabilitatea capitalului angajat - reprezinta profitul pe care il obtine entitatea din banii investiti in afacere:

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit--------------------------------------------------------, Capital angajat


unde capitalul angajat se refera la banii investiti in entitate atat de catre actionari, cat si de creditorii pe termen lung, si include capitalul propriu si datoriile pe termen lung sau active totale minus datorii curente.
b) Marja bruta din vanzari

Profitul brut din vanzari------------------------- x 100 Cifra de afaceri


O scadere a procentului poate scoate in evidenta faptul ca entitatea nu este capabila sa isi controleze costurile de productie sau sa obtina pretul de vanzare optim.


Daca da, atunci arunca un ochi AICI la Nota nr 9, spre sfirsit



#133906 Tema- Situatii financiare institutii publice

Postat de georgi30 on 13 June 2007 - 10:19 AM in Arhiva

Pentru ca aici nu mi-a raspuns nimeni, voi posta tot eu, in ideea ca poate altii se vor lovi de aceeasi tema si vor cauta acelasi lucru.
Deci...dupa luni de cautari si zbucium am gasit pentru partea practica un exemplu pe contabilitatea veche, dar a putu fi adaptat, in lucrarea de doctorat "Bilantul si analiza pe baza de bilant in institutiile publice" - Mihaela Burlacu, in posesia careia am intrat prin bunavointa unui user al acestui forum - Ramona, carei ii multumesc foarte mult. A doua sursa de inspiratie am gasit-o in "Revista finante publice si contabilitate" nr 2/2006 la pagina19 - Analiza rentabilitatii in institutiile publice. Revista poate fi gasita la Biblioteca Nationala.

succes tuturor



#133904 Lucrare licenta "SITUATIILE FINANCIARE ANUALE IN CAZUL PERSOANELOR JURI...

Postat de georgi30 on 13 June 2007 - 10:11 AM in Arhiva

Olguta, inteleg foarte bine ce vrei sa spui....In urma cu 1 an cred am innebunit pur si simplu intrebind in stinga si dreapta totul de medicale..ma interesa in principiu retinerile si viramentele pentru cele suportate de FNUASS... Mi-a luat 8 luni de zile de zbatere, cautari, zeci de telefoane pe la cunoscuti/ necunoscuti, pile etc....pina la urma am facut si adrese la Ministerul de Finante, Casa de Asigurari Bucuresti si chiar Ministerul Muncii... Raspunsurile lor sunt de risul curcilor...bune de pamflete gen Urmuz ( comic al absurdului) ca bietul Caragiale e depasit de mult....
Pina la urma le-am facut cum m-a taiat capul si am avut inspiratia sa pastrez adresele respective care au fost tocmai bune de aratat Curtii de Conturi care a poposit la inceputul anului...

Foarte adevarat ca, avind in vedere zbuciumul prin care am trecut si cit m-am lovit de nepasarea unora care aveau raspunsul in buzunar dar nu voiau sa ma ajute....insa trebuie sa-ti spun ca ma enerveaza total cei care asteapta mura in gura totul fara sa miste un deget si daca te uiti numai la acest topic citi sunt care stau in fata calculatorului, isi dau adresa de mail si astepta eventual lucrarea de licenta gata facuta de altul....deci crede-ma...ajut cit pot insa fiecare trebuie sa depuna putin efort, macar asa de bun simt...



#133900 REGISTRU CASA - PRIMARII-

Postat de georgi30 on 13 June 2007 - 09:57 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Uite ce am aflat cu privire la legislatia ptr.plati de casa : OG 94/26 aug.2004 publicata in M.O 803/31 aug .2004 sau Art.II Ordonanta Guvernului nr.15/1996,legea 131/1996 cu modificarile de rigoare



#133798 REGISTRU CASA - PRIMARII-

Postat de georgi30 on 12 June 2007 - 12:06 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareaiulica.56, la Jun 12 2007, 11:51 AM, a spus:

.La sf,trim nu ai voie sa ramii cu sold de casa.

cred ca e vorba de sfirsitul anului...




Cometa SQL