Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lucrare licenta "SITUATIILE FINANCIARE ANUALE IN CAZUL PERSOANELOR JURIDICE FARA SCOP PATRIMONIAL" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lucrare licenta "SITUATIILE FINANCIARE ANUALE IN CAZUL PERSOANELOR JURIDICE FARA SCOP PATRIMONIAL"

4 replies to this topic

#1 tatianadaniel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 11 June 2007 - 08:12 PM

Care sunt reglementarile specifice pentru o astfel de tema?
Daca stie cineva.... indicatorii care trebuie sa ii prezint sunt la fel?.. adica ii pun separat pentru activitate economica, de activ neeconomica... si daca cumva sunt alti indicatori care sunt specifici p.j.f.s.p.
Sa va spun altfel:
Profu mia zis sa fac asa: primul capitol prezint situatiile financiare la societatile comericale, si la cap urmator sa incep cu reglementari specifice privind contabil.pers.j.f.s.p si situatiile financiare la acestea.
in ultima parte mi-a pus "Analiza privind situatiile financiare in cazul persoanelor juridice fara scop patrimonial".
eu sunt cam.... putin peste zero :tongue:
Va rog mult daca ma poate ajuta cineva!!! :smile:



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 08:29 PM

Vezi postareatatianadaniel, la Jun 11 2007, 09:12 PM, a spus:

Care sunt reglementarile specifice pentru o astfel de tema?
Daca stie cineva.... indicatorii care trebuie sa ii prezint sunt la fel?.. adica ii pun separat pentru activitate economica, de activ neeconomica... si daca cumva sunt alti indicatori care sunt specifici p.j.f.s.p.
Sa va spun altfel:
Profu mia zis sa fac asa: primul capitol prezint situatiile financiare la societatile comericale, si la cap urmator sa incep cu reglementari specifice privind contabil.pers.j.f.s.p si situatiile financiare la acestea.
in ultima parte mi-a pus "Analiza privind situatiile financiare in cazul persoanelor juridice fara scop patrimonial".
eu sunt cam.... putin peste zero :tongue:
Va rog mult daca ma poate ajuta cineva!!! :smile:
Te vei documenta f. bine din reglementarile legale cuprinse in Anexa la OMFP nr.1829/2003 "Reglementarile contabile pt. pers. juridice fara scop patrimonial". publicata in M.O nr.66 bis din 27.01.2004. Mult succes!




#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 June 2007 - 08:41 PM

OMFP 1829/2003 reglementeaza ceva despre aceste chestii. Uite linkul aici
succes
georgi30



#4 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 12 June 2007 - 02:02 PM

Cauta Monitorul 66 bis/27 .01.2004. Acolo vei gasi o anexa, dezvoltare a Ordinului ministrului Finanteleor Publice privind aprobarea "Reglementarilor contabile pentru persoane juridice fara scop patrimonial".
Mai cauta si Ordonanta nr. 26 din 30.01.2000 publicat in Monitorului Oficial, Partea I. nr. 39 din 31.01.2000 (incearca sa le cauti pe cdep.ro sa vezi daca mai au modificari).
as sugera, atunci cand ne cerem unuia altuia ajutorul sa nu indicam sec niste nume si numere de Legi, Ordonante. Ajutorul poate sa fie ceva mai concret. Este exact ca si cum te-ai duce la un cersator si ai spune " stiu ce iti trebuie: o bacnota", fara sa ii dai macar o moneda.
Tocmai de asta (si mi s-a sugerat delicat sa caut prin lei cand am gresit si am lansat rugamintea catre un binevoitor necunoscut (fie si el Al de Sus) un ajutor pentru calculul unui concediu medical). De aceea, as propune sa fim ceva mai concreti. De pe site-ul mfinante.ro ia-ti un formular de bilant pentru asociatii non-profit.
Iti vei da acolo seama de departajarea contabila, uitandu-te la formularul 20,care se numeste "contul exercitiului" si vei vedea ca ai un rezultat al activitatilor economice (deficit ori excedent) si un rezultat al activitatilor fara scop patrimonial. Pe urma, din astea doua, rezulta unul al exercitiului.
Sa fii atent ca difera si terminonologia. Nu mai ai cont de profit si pierdere, iar CA doar pentru activitatile economice, normal. Iar impozit pe profit doar pentru activitatea economica.
Mai sunt niste de unde incepi sa platesti si pentru cea non profit....daca se depaseste....... :smile: da' nu mai stiu acum, cauta in lege :tongue:



#5 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2007 - 10:11 AM

Olguta, inteleg foarte bine ce vrei sa spui....In urma cu 1 an cred am innebunit pur si simplu intrebind in stinga si dreapta totul de medicale..ma interesa in principiu retinerile si viramentele pentru cele suportate de FNUASS... Mi-a luat 8 luni de zile de zbatere, cautari, zeci de telefoane pe la cunoscuti/ necunoscuti, pile etc....pina la urma am facut si adrese la Ministerul de Finante, Casa de Asigurari Bucuresti si chiar Ministerul Muncii... Raspunsurile lor sunt de risul curcilor...bune de pamflete gen Urmuz ( comic al absurdului) ca bietul Caragiale e depasit de mult....
Pina la urma le-am facut cum m-a taiat capul si am avut inspiratia sa pastrez adresele respective care au fost tocmai bune de aratat Curtii de Conturi care a poposit la inceputul anului...

Foarte adevarat ca, avind in vedere zbuciumul prin care am trecut si cit m-am lovit de nepasarea unora care aveau raspunsul in buzunar dar nu voiau sa ma ajute....insa trebuie sa-ti spun ca ma enerveaza total cei care asteapta mura in gura totul fara sa miste un deget si daca te uiti numai la acest topic citi sunt care stau in fata calculatorului, isi dau adresa de mail si astepta eventual lucrarea de licenta gata facuta de altul....deci crede-ma...ajut cit pot insa fiecare trebuie sa depuna putin efort, macar asa de bun simt...
georgi30






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL