Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iren's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


iren's Content

There have been 109 items by iren (Search limited from 06-December 07)



Sort by                Order  

#109629 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 26 November 2006 - 03:20 PM in Arhiva

nici azi nu s-a facut mare branza. Din sala unde eu am dat, dupa ce se verificaserau mai mult de jumatate, nu luase nimeni. iar supraveghetorul din sala a spus ca el nu a vazut pe nimeni care a promovat acest examen.

Nu mai are sens sa spun ca am picat si eu, banuiesc.

Mi se pare ceva de speriat.



#109628 frigider-obiect de inventar si NIR?

Postat de iren on 26 November 2006 - 03:07 PM in Arhiva

se face nir pt 303 si bon de consum pt 603



#109623 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 26 November 2006 - 02:46 PM in Arhiva

Am venit dezamagita. Am picat, normal. pentru ca la acest examen este normal sa pici nu sa-l iei.

in sala noastra 26 de insi nu s-au prezentat, iar de luat...pana am plecat eu, nu luase nimeni. Nu am mai stat pentru ca era inutil.

Impresia generala: nu cred ca voi invata vreodata astfel incat sa fac fata la aceste grile. Nu spun ca toate erau fosrte dificile. Ba chiar pot spune ca vreo 10 erau chiar infantile si vreo 10 grele iar celelalte erau foarte grele.



#109584 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 26 November 2006 - 07:00 AM in Arhiva

Asta-i special pentru Leopold din Oradea.
As vrea sa stiu si eu un nume dintre cei care au picat in octombrie. Chiar sunt curioasa!

Si binenteles ca incerc sa-mi gasesc scuze ca nu am reusit sa retin textul de lege la virgula. Sunt pasaje pe care, cinstit, le stiu mai bine decat ei (alea pe care le-am aplicat).

Bafta tuturor celor care dau astazi.

Nu uitati banu' acasa. Cine stie? poate foloseste la ceva.



#109558 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 25 November 2006 - 10:00 PM in Arhiva

Stiu ca in octombrie (este verificabil) a dat examen crema cremei din fiscalitatea noastra. Ei fac legile, nu intelegeti? pe ei nu are cine sa-i verifice. Ba chiar stiu ca atunci Comisioa de examinare a fost constituita din juristi. De-aia sunt convinsa ca au luat in totalitate. Iar acum sunt programati Directorii din subordinea lor sa ia. Directori din administratiile financiare, sefii de serviciu. Ar fi si penibil sa iau eu examenul si imi vina in control un inspector de la o administratie financiara care a picat cu brio. Sa dam Cezarului ce-i alCezarului!!!!
Incerc sa fiu realista. Maine o dau in bara rau de tot. Am senzatia ca am uitat si ce stiam inainte.

Ma bazez pe bunul meu simt si pe memoria fotografica cu care am fost inzestrata. Plus un NOROC imens sa imi pice ceva ce am lucrat. pentru ca cei ce au lucrat in fiscalitate stiu ca numai asa inveti...aplicand. la naiba, fiscalitatea nu-i teoria relativitatii. Este ceva ce se pune in practica si chiar are si logica.



#109537 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 25 November 2006 - 09:26 PM in Arhiva

Cei care au conceput Codul Fiscal (legiuitorii) ar trebui sa se intrebe de ce numai ei au promovat 100% acest examen. Si de ce noi nu facem fata desi NOI SUNTEM CEI CE APLICAM LEGILE CONCEPUTE DE EI. Daca as fi in locul lor m-as speria ingrozitor.
Cu siguranta cei ce au facut intrebarile le-au facut pentru ei. Am vaga impresie ca, in fata unor spete, ar cam da din colt in colt. Ei nu sunt practicieni, sunt teoreticieni. Deci trebuie sa ne coboram la nivelul lor si sa incepem sa gandim ca ei. Stiu ca este ceva dificil, dar ...pe moment, ei sunt cu painea si cutitul in mana.
Surpriza ar fi ca, in februarie, sa ne ceara sa stim pe de rost toate denumirile impozitelor din tarile membre ale UE (in limbile originale, binenteles). Si o poezie de Nicolae Labis, de asemenea.

Apropos...stie cineva per total cate persoane au promovat astazi?
s-a afisat ceva? Un amic din Garda Financiara s-a retras. O cunostinta de la Administratia financiara s-a retras, de asemenea.

Hmmmmm



#109483 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 25 November 2006 - 06:45 PM in Arhiva

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 25 2006, 05:13 PM, a spus:

Ing electrica, EA 002, am inteles de pe aici ca in aceeasi sala este si Iren.
Poate o fi o sala numai cu forumisti :thumbup:
Mai citesc nitel legea 343, CPF-ul...si legea vamala. Si maine...ce-o fi o fi.
da cris.
ai inteles bine
si eu am fost in recunoastere azi. pe la ora 2. Era o ambulanta in fata rectoratului. Te cred si eu ca li s-a facut rau!
toti erau dezamagiti, toti mi-au spus acelasi lucru ca si tie. incerc acum sa vad daca mi-aduc aminte de ceva in plus fata de ce ai scris tu.
spunea cineva ceva de rezident. cica ar fi fost intrebari si din impozitarea lor. ceva de genul "care din urmatoarele venituri sunt impozitate nerezidentilor?"

erata: era vb despre NErezidenti.
Scuze, dar sunt stresata!
Deci in sala 002 la inginerie electrica o sa fim cel putin 3 persoane: daiana, cris si eu.



#109424 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 25 November 2006 - 03:07 PM in Arhiva

se corecteaza pe loc. Toti candidatii stau in banci, iar doamna de la catedra cu un martor din sala ii cheama pe fiecare si verifica grila in fata lui. Si ii da raspunsul pe loc.



#109423 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 25 November 2006 - 03:05 PM in Arhiva

duminica, inginerie electrica, sala 002

dar cica este inchisoare adevarata, si daca vorbesti singur te da afara.



#109421 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 25 November 2006 - 03:02 PM in Arhiva

Am trecut acum o ora prin Poli, sa-mi caut facultatea unde dau. M-am intalnit cu cei care ieseau si erau foarte dezamagiti pentru ca intrebarile erau din enunturi (fara probleme..nici macar nu i-au lasat cu calculatorul in sala) iar raspunsurile foarte apropiate intre ele. Cu diferente mici de tot.
Cand am plecat, in fata Rectoratului era o Ambulanta.
Ina are dreptate. S-au dat intrebari din 343, deloc din 571 (binenteles, cu exceptia chestiilor neschimbate de 343), cod vamal (10 intrebari), 2 contab (1752). si procedural.
problema cica este alta, ca te intreaba de amanunte. Ci de chestii de amanunt. Nu lasa loc de interpretare.

Naspa chestie.

iar raspunsul se da pe loc si personal.



#109212 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 24 November 2006 - 08:41 AM in Arhiva

Cris...ai dreptate, am pus mana pe legislatie asa cum nu am pus-o de la inceputul lui 2004 pana acum. Am listat, am citit, am subliniat...am facut exact ce faceam in sesiune.
Chiar daca nu luam acest examen nu ni se intampla nimic . Mai exista o sansa in februarie, una in iulie. Ca sa fiu sincera, desi stiam ca n-o sa reusesc sa parcurg toata bibliografia pana acum, m-am inscris numai ca sa vad cum este, ce fel de intrebari dau, care este gradul de dificultate etc. Sa ma pregatesc mult mai bine in februarie.
Nu mai pun la socoteala faptul ca,pana in februarie, vor aparea acele faimoase propuneri de subiecte cu care MFP-ul ne-a amenintat pana acum. Nu puteti sa ma contraziceti pentru ca mi s-a spus la un seminar de fiscalitate, chiar de cineva care este in comisie ca se vor publica pe site aceste 500 de grile pana in data examenului (adica pana maine). Uite ca nu s-au publicat. Au mai rumegat ei un pic ideea.Si si-au spus ca ne dau prea multe sanse, noua, outside-rilor.

Oricum, spor la ingrasat porcu' si bafta multa celor care dau maine examenul. Sper sa fiti "luminati" si sa stiti care raspunsuri tb eliminate si care acceptate sinu uitati...luati-va un ban cu voi (una de 0,5 lei). Ca sa aveti cu ce da cand va raman doar doua variante.



#109209 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 24 November 2006 - 08:04 AM in Arhiva

duminica

sa fie!



#109037 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 23 November 2006 - 02:49 PM in Arhiva

Si eu judecat la fel.
Ca nu mi se intampla nimic daca nu iau examenul asta. Doar ca ma fac un pic de rahat la serviciu (unde apropos, nimeni nu a vrut sa dea examenul asta desi toti ar avea posibilitatea).
Ideea este ca STIU ca nu sunt suficient pregatita acum. iar in februarie mai am o sansa.
La fel de bine stiu ca, in fiscalitate, sunt mult mai bine pregatita decat un inspector de la Administratia financiara.
Sunt optimista! Si fara chef de invatat!
Bafta tuturor celor ce dau examenul sambata. Le tin pumnii. Sincer!
Eu sunt programata duminica (se prelungeste agonia cu inca o zi).



#109031 cum penalizezi un contabil ?

Postat de iren on 23 November 2006 - 02:29 PM in Arhiva

respectiva doamna contabil ar trebui pensionata fortat. Sau trimisa la cursuri de pregatire.
personal pot spune ca m-am saturat de astfel de contabili. Ca-s tineri sau batrani, nu conteaza. Genul lor ma deranjeaza. Am preluat contabilitatea unor firme ...varza...
Nu pot spune ce-am gasit acolo, mi-e greu sa povestesc. Eu am un respect deosebit fata de profesia asta, si am invatat mult ca sa o practic.
sfat: daca esti institutie publica, ai un Regulament de functionare bine pus la punct. Vezi ce prevede acest regulament. Serviciul personal trebuie avertizat precum si directorul careia ea i se subordoneaza.

Celorlalti care nu sunt de acord....va comunic ca ar trebui sa fiti fericiti ca nu aveti in unitatea voastra pe cineva care sa lucreze asa!



#109025 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de iren on 23 November 2006 - 02:09 PM in Arhiva

serios acum....

erau 9004 dosare, iar pe liste sunt putin peste 8.600 persoane.

Ce s-a intamplat cu restul? S-or fi retras? adica aproape 400 de persoane?



#108996 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 23 November 2006 - 11:32 AM in Arhiva

Vezi postareairen, la Nov 23 2006, 11:29 AM, a spus:

Vezi postareagabitzica, la Nov 23 2006, 11:22 AM, a spus:

probabil in provincie ajunge mi greu informatia... :biggrin:
pe mfinante/ legislatie/consultanta fiscala eu nu gasesc decat lista cu doasele aprobate si comunicatul de presa de aseara
iesi si mai intra o data.sau da un refresh
este posibil sa fi fost in site cand s-au postat.

sunt listele.

Fisiere atasate




#108993 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 23 November 2006 - 11:29 AM in Arhiva

Vezi postareagabitzica, la Nov 23 2006, 11:22 AM, a spus:

probabil in provincie ajunge mi greu informatia... :biggrin:
pe mfinante/ legislatie/consultanta fiscala eu nu gasesc decat lista cu doasele aprobate si comunicatul de presa de aseara
iesi si mai intra o data.sau da un refresh
este posibil sa fi fost in site cand s-au postat.

sunt listele.



#108991 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 23 November 2006 - 11:25 AM in Arhiva

Vezi postareaDiana_Gabriela, la Nov 23 2006, 11:19 AM, a spus:

Va rog mult, unde anume sunt pe site listele cu candidatii pe sali?

Multumesc frumos
pe www.mfinante.ro/legislatie/consultanta fiscala (in partea stanga a ecranului sunt link-urile)

PS: Am intrat de atatea ori in consultanta fiscala incat, de cate ori deschit site-ul, indiferent pt ce alta problema, automat fac manevrele astea



#108987 Nu mai vreau sa fiu contabil

Postat de iren on 23 November 2006 - 11:20 AM in Arhiva

Cred ca Laura (d-na care a postat topicul ) se referea la faptul ca, desi este contabil, face multa munca pe langa. Administrativ, achizitii, personal, comercial, drept.Toti facem asta, sunt sigura. Nu cred ca exista contabil cu o anumita experienta care sa nu stie Legea 469 a disciplinei contractuale chiar mai bine decat juristul sau Codul muncii, sau...
imi vin prea multe in cap acum. Contabilul trebuie sa faca contabilitate. Inregistrarea in conturi, incadrarea in grupe de chelt si venituri, fise, jurnale, balante etc. Legea 82.
Cred ca toti care fac aceasta meserie le place ce fac. Atunci cand intelegi contabilitatea ajunge sa-ti placa foarte mult. Personal, mie imi place ce fac. Si nici nu mi se pare o meserie prost platita. Poti cere onorarii bunicele cu conditia sa oferi servicii de calitate. Decat sa te compromiti pentru sume mici, mai bine nu te inhami la treaba.
Acum sunt subiectiva, stiu. In bucuresti gasesti mai usor de lucru in domeniu.in provincie nu-i asa usor.Recunosc!



#108977 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 23 November 2006 - 10:56 AM in Arhiva

Va marturisesc ca nu pricep cum de nu ati citit BIBLIOGRAFIA. ce naiba??? sunt doar trei pagini

Eu am reusit din prima zi in care s-a afisat!


Fac haz de necaz, binenteles. Nu uitati ca, in Bibliografie se afla pe undeva si Tratatul de aderare a romaniei si Bulgariei la UE (asta iti ia cam o luna sa-l parcurgi..negocieri, propuneri...etc)
in tampenia mea l-am listat...Ma bucur ca acum am ciorne :thumbup: !

Oricum, sa nu uitam ca suntem in prag de 25, iar disperarea ia cote maxime.

Subscriu la colaborarea intre profesionistii contabili la examenul de fiscalitate!



#108919 AJUTOR 2003!

Postat de iren on 22 November 2006 - 09:58 PM in Arhiva

Daca mi s-ar intampla mie....

Sper din tot sufletul sa nu mi se intample....

Eu m-as risca. As depune state bune, adica cu 6 oameni, dar la al 6-lea as trece salariul tarifar 2.500.000 lei iar realizat 0.

La o adica omul si-a luat concediu fara plata...sau altceva! Sincera sa fiu nu stiu ce implica asta. Dar as lua o fata de om supertampit in cazul unui control. Si, daca m-ar intreba, as spune o tampenie si as zambi. Binenteles ca as m-as disculpa ca nu eu am facut atunci contabilitatea. Si ca habar nu am ce s-a intamplat inaintea erei noastre. Dar nu m-as apuca sa fac rectificative. Numai cand ma gandesc ma ia cu ameteala!



#108917 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de iren on 22 November 2006 - 09:52 PM in Arhiva

si eu, si eu!

F 33 (cu ochelari, pix dupa ureche si manecute)...

pup pe toata lumea



#108914 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 22 November 2006 - 09:42 PM in Arhiva

Vezi postarealanton, la Nov 22 2006, 04:30 PM, a spus:

Subscriu!

Am inteles ca intentia MFP-ului ar fi sa promoveze doar 100 de oameni.
nu cred ca doar 100 de persoane. Ar insemna sa se submineze pe el insusi (ministerul). Gandeste-te ca numai in ministerul de finante sunt peste 150 de directori si sefi de serviciu. Ce sa mai spun de administratiile din tara.

Nu ma mai demoraliza si tu! Si asa am ajuns o epava...de parca de asta ar depinde cariera mea sau de parca ar fi ultima data cand s-ar da...

la urma urmei ce naiba avem de pierdut????

Sorry Cris...nu citisem ce-ai scris! Dar e de bine! ca si eu sunt optimista. Si, de asemenea, nu am chef de invatat.



#108912 AJUTOR 2003!

Postat de iren on 22 November 2006 - 09:35 PM in Arhiva

este o greseala atat de mare incat sa merite sa faci toata tevatura cu rectificative? Nu poti s-o "reglezi" altfel???

Omul s-a sesizat? (salariatul) adica. pt ca trebuie sa rectifici absolut totul: 100, somaj, cas.... 101. Nu cred ca nu ai avea cheltuieli aferente.

Eu zic sa nu intri in panica. Si sa te gandesti cum o scalzi. la urma urmei...cred ca se rezolva si altfel.

Nici nu mai tin minte ce fel de declaratii erau pe vremea aia (program...de mana). nici programele nu mai exista (la institutile respective)

mai intoarce-o si pe alte parti. poate gasesti o altfel de rezolvare.

am verificat. Salariul era, intr-adevar 2.500.000 lei.



#108865 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de iren on 22 November 2006 - 03:54 PM in Arhiva

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 22 2006, 03:49 PM, a spus:

Hmm...40 de teste din care trebuie sa rezolvam corect 32 .
2 gresitedin neatentie, 2 nu le stii, 2 dai cu banu' , oops... 34 au ramas.
Hai, n-o fi "naiba" atat de negru :thumbup:

Eu ma gandeam ca nici un examen nu a fost atat de selectiv (in scoala trebuia sa iei 5, la ceccar 6 dar pe total 7). Astia vor safie cei mai tari!

Scuze...mi-am adus aminte de Examenul pt permisul auto!
Sunt altii mai tari ca MFP ! politia!




Cometa SQL