Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GeForce's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


GeForce's Content

There have been 132 items by GeForce (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#163850 Documente livrare bunuri prin intermediar

Postat de GeForce on 24 February 2008 - 01:29 PM in Arhiva

Proces verbal de predare-primire produse! Scrisoare de transport!



#163849 contul 628

Postat de GeForce on 24 February 2008 - 01:25 PM in Arhiva

Pentru alte servicii si lucrari executate de terti.



#163848 bonuri fiscale

Postat de GeForce on 24 February 2008 - 01:14 PM in Arhiva

In caz ca nu soliciti factura firma de comert cu amanuntul nu este obligata sa iti emita factura. Veniturile se inregistreaza per total vanzari dintr-o zi, in baza RFZ, intocmit la finalul zilei. RFZ este un documet centralizator emis de casa de marcat cu vanzarile efectuate in acea zi. TVA se inregistreaza la ei pentru bonurile fiscle emise.
Tu nu poti deduce TVA , de pe bon fiscal. Iti trebuie factura ca sa poti deduce. :tongue:



#163835 Documente livrare bunuri prin intermediar

Postat de GeForce on 24 February 2008 - 01:29 AM in Arhiva

Vezi postareanico_ro, la Feb 23 2008, 08:24 PM, a spus:

2. Intermediarul Z sa faca NIR in baza avizului ca sa se incarce in gestiune cu cantitatea totala iar apoi el sa livreze sa zicem in 4 transe saptamanale de cate 2.500 buc. catre Z pe baza de avize de insotire in care de asemenea sa se faca mentiunea ca "nu se factureaza" (la prima livrare din comanda Y primeste si factura emisa de X). Mentionez ca Z ii factureaza lui Y doar contravaloarea transportului si depozitarii temporare.
In aceasta ecuatie a ta ai omis faptul ca receptia unor produse pe baza de aviz se face atat cantitativ cat si valoric. NIR nu se poate face doar cantitativ sau doar valoric! OMFP 1850/2004



#163834 Documente livrare bunuri prin intermediar

Postat de GeForce on 24 February 2008 - 01:20 AM in Arhiva

X ii emite lui Y la fiecare data cand livreaza marfuri (prin intermediul lui Z) Aviz de insotire a marfurilor. La sfarsitul lunii, in baza avizelor emise catre Y, X va intocmi factura pe toata cantitatea de produse livrate in perioada respectiva.



#163833 Casare mijloc fix

Postat de GeForce on 24 February 2008 - 01:00 AM in Arhiva

Ce e OE? :tongue:



#163722 declaratia 101 - IMPOZIT PE PROFIT

Postat de GeForce on 22 February 2008 - 07:16 PM in Arhiva

exista 2 termene de depunere a D 101 si anume 15.02 si 15.04, in functie de modalitatea de inchidere a exercitiului financair anterior. Cine definitiveaza calculele pana la data de 15.02 atunci depune pana la 15.02 acea declaratie, iar cine nu trebuie sa depuna pana pe 15.04.
Nu am auzit nimic legat de depunerea declaratiei 101 in functie de tipul de rezultat obtinut: profit sau pierdere? :tongue:



#163719 Cum poti scoate bani din firma...

Postat de GeForce on 22 February 2008 - 07:04 PM in Arhiva

Vezi postareacarmendima, la Feb 22 2008, 08:04 AM, a spus:

Vezi postareauiliv, la Feb 12 2008, 12:44 AM, a spus:

Poti alege mai multe coduri caen dar sa desfasori pt inceput o singura activitate deci la aceasta activitate poti face investitii si mai poti scoate bani din firma angajindu-te si facandu-ti salariul care ti-l doresti bineinteles trebuind sa platesti si impozitele aferente.Daca citesti codul fiscal la sectiunea cheltuieli deductibile te vei lamuri .

Am si eu o intrebare apropo' de acest subiect. Daca la inceput am imprumutat societatea facand diverse investitii pot sa imi retrag pe parcurs acest imprumut? Pe masura ce obtin venituri?
Da, desigur!

Vezi postareaahava, la Feb 22 2008, 08:49 AM, a spus:

Da, cu conditia sa existe acel contract de imprumut.
Pai daca la data efectuarii imprumutului nu a facut contract nu trebuie sa isi retraga banii pe care i-a bagat in societate! E nefiresc si anormal! De unde sa stie ca la momentul efectuarii tranzactiei ar fi trebuit sa intocmeasca contract de imrumut?



#163718 acoperire pierdere ani precedenti

Postat de GeForce on 22 February 2008 - 06:58 PM in Impozitare - PROFIT

Pai daca acoperi pierderea din profit nu vei mai avea impozit de plata si deci la trimestrul I se declara zero in D100! Important de stiut este ca pierderea se recupereaza la fiecare trimestru, prin diminuarea profitului cu pierderea de acoperit si declararea cu valoarea zero a impozitului pe profit datorat! :tongue:



#163717 acoperire pierdere ani precedenti

Postat de GeForce on 22 February 2008 - 06:52 PM in Impozitare - PROFIT

La calcularea profitului impozabil la trimestrul I 2008, trebuie sa tii seama de pierderea inregistrata in anii anteriori. Apoi pe diferenta rezultata din calcul calculezi impozit pe profit (in caz ca se acopera integral pierderea si mai ramane si putin profit)!



#163716 cheltuieli de protocol

Postat de GeForce on 22 February 2008 - 06:49 PM in Arhiva

Pai si e greu sa postezi si actul respectiv ca sa vada toti romanii acea HG?



#163560 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de GeForce on 21 February 2008 - 07:02 PM in Arhiva

http://www.reclama .ro/contact.htm



#163558 contributie la sanatate pentru contracte de inchiriere?

Postat de GeForce on 21 February 2008 - 06:58 PM in Arhiva

Pai te duci peste ei cu copie de pe cartea de munca si cu o contestatie in care sa precizezi ca obtii venituri de natura salariala!



#163367 2% cheltuieli sociale

Postat de GeForce on 20 February 2008 - 10:20 AM in Arhiva

C-asa-i in Romania!
De ce la noi se platesc zeci de taxe si impozite , iar in Suedia, spre exemplu, se platesc doar doua, de catre contribuabili (angajatori)?
Ca la noi la nimeni!
Tara lui Papura Voda! :tongue:



#163366 TVA aferent lipsurilor din gestiune

Postat de GeForce on 20 February 2008 - 10:14 AM in Arhiva

In baza unui proces verbal de distrugere!
Nu ar fi fost mai corect sa le duci pe produse reziduale (rebuturi)?



#163365 facturare livrari de bunuri

Postat de GeForce on 20 February 2008 - 10:11 AM in Arhiva

Din ce am inteles eu pana acum este ca firma beneficiara este din Israel, insa aceasta are puncte de lucru (sucursale in Bulgaria si Romania). Factura este pentru firma din afara UE insa aceasta are sucursale in UE!
Am inteles eu gresit sau e vb despre 3 firme diferite?



#163361 Bilant Registrul Comertului

Postat de GeForce on 20 February 2008 - 09:45 AM in Arhiva

"COMUNICAT DE PRESĂ - 17 septembrie 2007

Referitor la depunerea situațiilor financiare anuale la registrul comerțului

Potrivit dispozițiilor Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale (art.185), reprezentanții legali societăților comerciale au obligația ca, în termen de 15 zile de la data adunării generale, să depună copii pe suport hârtie si in formă electronica de pe situațiile financiare anuale la oficiul registrului comerțului.

Termenul maxim de depunere a situațiilor financiare este stabilit prin Legea contabilității nr. 82/1991 astfel:

28 februarie - pentru persoanele care, de la constituire, nu au desfășurat activitate, caz în care, în locul situațiilor financiare, se depune o declarație;
30 aprilie - persoanele juridice care aplică Reglementările contabile simplificate, armonizate cu directivele europene, inclusiv microîntreprinderile;
30 mai - pentru persoanele juridice care aplica reglementari contabile conforme cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară.


Sancțiunile prevăzute pentru nedepunerea situațiilor financiare în termenul legal, de către reprezentanții societății comerciale, sunt:

*

amenda contravențională în cuantum de la 2.000 lei la 30.000 lei, aplicată de Garda Financiară;
* dizolvarea societății comerciale, la cererea Oficiului Național al Registrului Comerțului sau a oricărei persoane interesate, începând cu data la care s-au împlinit 6 luni de la expirarea termenului maxim de depunere a situațiilor financiare anuale.

Pentru a evita sancțiunile legale precizate mai sus, Oficiul Național al Registrului Comerțului recomanda comercianților să se prezinte la oficiul registrului comerțului pentru depunerea situațiilor financiare anuale."

15 zile calculate de la data limita de depunere a situatiilor financiare la Fisc! :tongue:

I. LEGE Nr. 82 din 24 decembrie 1991 *** Republicata Legea contabilitătii
......................................
ART. 34
(1) Persoanele juridice care organizeaza contabilitatea în partida dubla trebuie sa publice situatiile financiare anuale. Fac obiectul publicarii situatiile financiare anuale, raportul administratorilor si raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, dupa caz. Aceste prevederi se aplica și sucursalelor inregistrate în Romania, care apartin unor persoane juridice cu sediul în strainatate, precum si societatilor-mama care intocmesc situatii financiare consolidate.
......................................
ART. 41
Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii încat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
......................................
2. nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Finantelor Publice cu privire la:
......................................
g) publicarea situatiilor financiare anuale, potrivit legii.
ART. 42
(1). Contravenția prevazuta la art. 41 pct. 2 lit. g) se sanctioneaza cu amenda de la 20.000.000 lei la 300.000.000 lei ......................................
II. ORDIN Nr. 917 din 28 iunie 2005 privind publicarea situatiilor financiare anuale
......................................
ART. 1
(1) Potrivit Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, persoanele juridice care organizeaza contabilitatea in partida dubla trebuie sa publice situatiile financiare anuale.
(2) Prin publicare se intelege depunerea documentelor prevazute de lege la oficiul registrului comertului si afisarea unor indicatori care au caracter public, în modalitatea prevazuta de aceasta institutie, respectiv publicarea pe site-ul Oficiului National al Registrului Comertului a indicatorilor respectivi, sau eliberarea la cerere de copii certificate de pe situatiile financiare anuale complete, raportul administratorilor si raportul de audit/comisiei de cenzori.
......................................

LEGE nr. 31/1990 privind societatile comerciale din 16 noiembrie 1990, republicata, modificata si completata

ART. 185
(1) Administratorii sunt obligati ca, in termen de 15 zile de la data adunarii generale, sa depuna o copie de pe situatiile financiare anuale, insotite de raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si de procesul-verbal al adunarii generale la oficiul registrului comertului, precum si la Ministerul Finantelor Publice, in conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile ulterioare.
......................................

ART. 237
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
......................................

b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului .
......................................



#163357 2% cheltuieli sociale

Postat de GeForce on 20 February 2008 - 09:24 AM in Arhiva

Faci planul de afaceri, calculezi 2% la ct. 641 si ceea ce depaseste acea suma dai la stat cu titlu de impozit 16%! Nu inteleg de ce vrei tu sa interpretezi in maniera proprie aceasta abordare a cheltuielilor cu personalul? E bine ca statul iti permite si cei 2% din 641 decat deloc! :wink:
De ce vrei tu "sa te intanzi mai mult decat iti permite plapuma"?



#162776 Declaratie sanatate CASS

Postat de GeForce on 15 February 2008 - 11:36 AM in Arhiva

Am trimis mail celui ce realizeaza programul si acesta m-a informat raspunzandu-mi ca nu se modifica nimic, deoarece programul nu calculeaza automat contributiile! E vb despre programul de pe www.cnas.ro, valabil in judete si acest aspect nu se refera la aplicatia Atlas (de pe casmb.ro)! Deci, programul existent pe www.cnas.ro, modificat in data de 12 noiembrie 2007 este valabil in continuare!, deoarece in acest program se introduc sumele pe fiecare asigurat in parte si per total anagajtor, fara a exista vreo formula de calcul in program!
Succes, la depus declaratii!
OBS: La PH mi s-a spus telefonic, ca ei primesc declaratii pe acelasi format, pe care s-a depus si pentru luna decembrie 2007! Se modifica numai valoarea introdusa pentru Contributia angajatorului, in functie de statul de salarii al fiecarei societati in parte, prin inmultirea Total Fond Salarii realizat x 5.5%, iar valoarea ce rezulta din acest calcul se trece pe programul in care se intocmeste declaratia!



#162745 Declaratie sanatate CASS

Postat de GeForce on 15 February 2008 - 08:58 AM in Arhiva

Extras din Codul Fiscal:
"Obligații declarative ale plătitorilor de venituri cu reținere la sursă

Art. 93. - (1) Plătitorii de venituri, cu regim de reținere la sursă a impozitelor, sunt obligați să calculeze, să rețină, să vireze și să declare impozitul reținut la sursă, până la termenul de virare a acestuia inclusiv, cu excepțiile prevăzute în prezentul titlu.
(2) Plătitorii de venituri, cu regim de reținere la sursă a impozitelor, au obligația să depună o declarație privind calcularea și reținerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, până la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat.
(3) Fac excepție de la termenul prevăzut la alin. (2) și au obligația depunerii declarației, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent, pentru anul expirat, următorii:
a) plătitorii de venituri din activitățile independente prevăzute la art. 52;
b) plătitorii de venituri din salarii, în legătură cu veniturile din salarii plătite contribuabililor, care nu au obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (2) și pentru care obligațiile declarative sunt prevăzute la art. 59;
c) plătitorii de venituri din transferul titlurilor de valoare și din operațiuni de vânzarecumpă rare de valută la termen, pe bază de contract, precum și din orice alte operațiuni de acest gen, pentru care impozitul pe venit se reține la sursă."
Deci pentru dividende termenul este 30 iunie! :tongue:



#162480 Impozit dividende pensionar la sanatate

Postat de GeForce on 13 February 2008 - 11:19 AM in Arhiva

Legislatia atasata aici

Fisiere atasate




#162464 Impozit dividende pensionar la sanatate

Postat de GeForce on 13 February 2008 - 10:00 AM in Arhiva

Indiferent de cuantumul salariului, poti face contestatie in baza legislatiei in vigoare! Pentru salariati nu mai platesti inca o data CAS indiferent de ce alte venituri are!
Pentru pensionari insa trebuie sa platesti! Deci daca are numai pensie platesti, daca are pensie si salariu nu platesti! :tongue:



#161176 Declaratie accidente de munca

Postat de GeForce on 03 February 2008 - 11:47 AM in Arhiva

Descarca noul program de declaratii CAS (versiunea 8.01) de la adresa:
http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...d=1107344623069

Dupa care setezi luna de lucru (ianuarie 2008 si cauti dupa denumirea codului CAEN), in meniul Administrare, apoi Vizualizare Coduri CAEN, unde vei gasi noile tarife conform codificarii CAEN incepand cu 01 ianuarie 2008!
:tongue:



#160605 OU 47/2007 - CASA DE MARCAT

Postat de GeForce on 30 January 2008 - 04:29 PM in Arhiva

Vezi postareaOlguta, la Jan 30 2008, 01:47 PM, a spus:

Explicati-mi si mie va rog, pentru ca eu nu am mai lucrat cu case de marcat. E vorba de o persoana juridica careia i s-a facut factura si bon pe casa. In cazul asta, cum e afectat Z? E o greseala? Adica sa nu dubleze veniturile?Care ar fi inregistrarile contabile in cazul acesta? Cum introduci acest z si cu ce trebuie sa fie el egal. Va multumesc pentru ajutor si raman recunoscatoare.
Daca unei persoane juridice (si nu numai) i s-a emis factura, care a fost achitata cu bon fiscal, atunci acea suma se scade din Z-ul zilnic (daca folosesti program de conta si tii evidenta pe fiecare client, in analitic).
Ex: Z-ul zilei "N" este de 3000 lei
In ziua "N" s-a uemis urmatoarele facturi, achitate cu Bon fiscal:
a) PF Ionescu , in valoare de 100 lei
b) SC Alfa , in valore de 500 lei
Cand inregistram Z-ul, vom inregistra 5311 = 707, 4427 cu valoarea de 2400 lei, iar apoi pentru facurile emise se inregistreaza incasarea acestora in registrul de casa, astfel : 5311 - 4111.analitic a) - pentru suma de 100 lei si 5311 = 4111.analitic b) cu valorea de 500 lei. Emiterea facturilor catre clienti se inreg. astfel: 4111. analitic a) =707, 4427 cu valorea de 100 lei si 4111.analitic b) = 707, 4427 cu valorea de 500 lei.
In acest mod nu se denatureaza nimic in evidenta contabila, deoarece se vede destul de clar ca pentru suma de 600 lei, au fost emise doua facturi, in ziua respectiva, catre diversi clienti, iar restul de 2400 lei e evidentiat distinct ca incasare din vanzarea marfurilor cu bonuri fiscale (fara a se emite factura). :lostit (13):
Daca e ceva neclar va rog sa spuneti!



#159551 Declaratia 392A si Declaratia 392B

Postat de GeForce on 23 January 2008 - 04:11 PM in Arhiva

se va depune astfel:
D392A - pentru persoanele juridice inregistrate in scopuri de tva, a caror CA este pana in 10.000 euro
D392B - pentru persoanele juridice neinregistrate in scopuri de tva, a caror CA este cuprinsa intre 10.000 si 35.000 euro.
Termen: 25.02.2008
Conform Ordin ANAF nr. 1 / 2008
Spor la treaba, cand vor apare programele :lostit (13): !




Cometa SQL